Jump to content

Photo

Voznja sa stranim pasosem?

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#16 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Members
  • 2,683 posts

Posted 18 September 2006 - 01:34

QUOTE(voja i @ 17 Sep 2006, 21:04)
u spaniji po prvi put moras na tehnicki pregled posle 5 godina.

pa to je bas dobro - ovde vec posle 3. dry.gif

#17 dintel011

dintel011
  • Banned
  • 102 posts

Posted 18 September 2006 - 13:24

QUOTE(pbogdanovic @ 15 Sep 2006, 21:40)
6 meseci bez ikakvog problema - na svakih 6 meseci moras da izadjes iz zemlje, bitan je pecat u pasosu.

Nemas problema ni posle xy meseci, iz licnog iskustva znam, niko mi nikada nije gledao nikakve datume.

QUOTE(DJAVOLAK @ 15 Sep 2006, 23:37)
Samo mi nije jasno kako vam se isplati da dajete za osiguranje 500-1000 evra u tim stranim zemljama da bi se onda vozikali u Srbiji sa stranim tablicama?To se uopste ne isplati.

Ponekad se isplati dati 500e za osiguranje umesto 750 za razne takse...

QUOTE(pbogdanovic @ 16 Sep 2006, 01:20)
Ko kaze da se uzme u stranim zemljama (DE, CH, AT, IT...)?
Zeleni karton je zeleni karton, odes do Bartovaca, uzmes hrvatski zeleni karton i problem resen.

Kako sam cuo, priznaje se cak i nas zeleni karton (iako su strane table), mada neke osiguravajuce kuce nece da izdaju za strance, a neke ozbiljnije hoce.

Bitno je da auto ima polisu osiguranja koja pokriva nezgodu u Srbiji a koje je boje karton i ko je izdao polisu uopste nije bitno.
Kod nas mozes u Dunavu da izvadis polisu osiguranja za vozilo sa stranim tablicama i ta polisa nema ama bas nikakve veze sa zelenim kartonom koji izdaju druga osiguravajuca drustva...

QUOTE(Tresko @ 16 Sep 2006, 02:13)
Dečko, živiš u zabludama....................Ne postoji naš zeleni karton za strane tablice. Postoji samo granično osiguranje, ono na 45 dana i košta papreno. Zeleni karton, može da ti izda samo osiguranje iz zemlje u kojoj je auto registrovan, tj. isto koje je auto osiguralo. A to može opet da bude samo osiguranje iz zemlje čije tablice ima auto.

Zatim, nisu Bartovci, nego Batrovci.

Osiguranje za vozilo sa stranim tablicama mozes da platis na granicnom prelazu ali i u centru Beograda, nikakva ogranicenja nepostoje u danima nego samo u tvom raspolozenju koliko hoces para da puknes za parce papira.

QUOTE(pbogdanovic @ 17 Sep 2006, 22:51)
Naravno, zato se i voze stranci kod nas - niko te nista ne pita.
Samo, meni je i dalje neverovatno da mi niko nije dao konkretan odgovor kako doci do stranca? Da li je moguce da tako malo ljudi koristi ovu mogucnost??

WWW.HALOOGLASI.CO.YU
Ukucaj u pretragu "stranac", zoves redom i pitas - jel ostavljate tablice ili prodajete bez, ovi sto ostavljaju, ti ce i ugovor da ti naprave...

#18 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 September 2006 - 22:36

Nisam siguran da uopste moze.Prijatelj mi je trazio da posaljem auto iz SAD.Troskovi su oko $800 ali on ne bih mogao da ga vozi jer auto mora da se registruje .Ja ne mogu da ga registrujem jer traze dozvolu boravka a za to ti treba razlog itd.Cak i da ga registrujem na moje ime on ne bi imao pravo da ga vozi bez ovlascenja koje se obnavlja u SUP-u svakih par meseci.Nisam siguran da se nesto nije promenilo ali je tako bilo 2002.

#19 milan_ns

milan_ns
  • Members
  • 82 posts

Posted 22 September 2006 - 10:01

Za iskusnije vozace (npr. 25 godina, 5 godina aktivne voznje, bez potrazivanja od osiguranja), registracija i osiguranje kola su MNOGO jeftiniji nego kod nas, pogotovo za luksuznije automobile.

E sad, voznjom auta na strane table u Srbiji duze od godinu dana cinis carinski prekrsaj.

Takodje, strano drzavljanstvo ti daje pravo da vozis auto iz maticne drzave, ne bilo koje (bosansi pasos + nemacki auto = not good).

Pre nego se odlucis na tako nesto vidi da li ti se isplati i pored visestruko vecih kazni i putarine, smaranja od strane policije i eventualne zaplene vozila.

Edited by milan_ns, 22 September 2006 - 10:03.

#20 dintel011

dintel011
  • Banned
  • 102 posts

Posted 29 October 2006 - 14:43

QUOTE(milan_ns @ 22 Sep 2006, 10:01)
Takodje, strano drzavljanstvo ti daje pravo da vozis auto iz maticne drzave, ne bilo koje (bosansi pasos + nemacki auto = not good).

Ovo je jedna velika zbluda, jednostavno - nije tacno!

#21 besana_svetica

besana_svetica
  • Sleepers
  • 64 posts

Posted 29 October 2006 - 16:24

QUOTE(dintel011 @ 29 Oct 2006, 14:43)
Ovo je jedna velika zbluda, jednostavno - nije tacno!

Nego ? blink.gif

#22 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 30 October 2006 - 01:42

QUOTE(dintel011 @ 18 Sep 2006, 13:24)
Nemas problema ni posle xy meseci, iz licnog iskustva znam, niko mi nikada nije gledao nikakve datume.
Ponekad se isplati dati 500e za osiguranje umesto 750 za razne takse...
Bitno je da auto ima polisu osiguranja koja pokriva nezgodu u Srbiji a koje je boje karton i ko je izdao polisu uopste nije bitno.
Kod nas mozes u Dunavu da izvadis polisu osiguranja za vozilo sa stranim tablicama i ta polisa nema ama bas nikakve veze sa zelenim kartonom koji izdaju druga osiguravajuca drustva...
Osiguranje za vozilo sa stranim tablicama mozes da platis na granicnom prelazu ali i u centru Beograda, nikakva ogranicenja nepostoje u danima nego samo u tvom raspolozenju koliko hoces para da puknes za parce papira.
WWW.HALOOGLASI.CO.YU
Ukucaj u pretragu "stranac", zoves redom i pitas - jel ostavljate tablice ili prodajete bez, ovi sto ostavljaju, ti ce i ugovor da ti naprave...

Ništa, ti nastavi da širiš dezinformacije, pa ko želi da veruje tvom bulažnjenju, nek izvoli..........................

#23 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 30 October 2006 - 08:56

Drzavljanstvo nema veze, bitno je gde imas stalni boravak. E sad, ponekad moze da se prodje i sa pasosem, sve zavisi od pandura koji te zaustavio, mada dvadesetica skoro uvek zavrsava posao.

Sto se tice polisa osiguranja, velika vecina su fals,( cena je 10 ojra) tako da u slucaju stete savetujem da se insistira mad.gif na trenutom obestecenju wink.gif

#24 dintel011

dintel011
  • Banned
  • 102 posts

Posted 31 October 2006 - 19:54

QUOTE(besana_svetica @ 29 Oct 2006, 16:24)

Imam dvojno drzavljanstvo i u zadnjih desetak godina vozim samo vozila na strane tablice raznih drzava EU. Pored SR drzavljanstva imam drzavljanstvo jedne africke zemlje da nepomisli neko da imam papire neke zemlje clanice EU.
Nikada nisam imao nikakvih problema, ipak je to malo duzi vremenski period pa da bude da sam imao srece...

QUOTE(Tresko @ 30 Oct 2006, 01:42)
Ništa, ti nastavi da širiš dezinformacije, pa ko želi da veruje tvom bulažnjenju, nek izvoli..........................

Ja pricam o LICNOM iskustvu a ne o nekoj svojoj teoriji, a ti se prvo raspitaj o necemu pa tek onda tvrdi kako postoji SAMO granicno osiguranje.
Pozovi DUNAV OSIGURANJE i pitaj ih dali je moguce i pod kojim uslovima osigurati vozilo sa stranim tablicama.

QUOTE(GoranBG @ 30 Oct 2006, 08:56)
Drzavljanstvo nema veze, bitno je gde imas stalni boravak. E sad, ponekad moze da se prodje i sa pasosem, sve zavisi od pandura koji te zaustavio, mada dvadesetica skoro uvek zavrsava posao.

Sto se tice polisa osiguranja, velika vecina su fals,( cena je 10 ojra) tako da u slucaju stete savetujem da se insistira mad.gif  na trenutom obestecenju wink.gif

Ja nemam boravak nigde sem u Srbiji.
Sto se tice tih osiguranja by Photoshop, upravo zato ljudima i oduzimaju vozila, nisu ni panduri sto su nekad bili, ranije nisu znali kako se otvara italijanska saobracajna(ko zna kako izgleda, jasno mu je o cemu pricam) a sad znaju i gde treba da stoji podatak o registraciji do kada vazi...

Edited by dintel011, 31 October 2006 - 20:01.

#25 vukas

vukas
  • Members
  • 4 posts

Posted 31 October 2006 - 20:41

Evo svežeg iskustva sa policijom (od pre dva dana) pa svako neka prosudi za sebe. Dokumenta: kanadski pasoš (naravno, istinski), italijanske tablice, registracija sa istekom maj 2007, zeleni karton (italijanski, sa istekom oktobar 2007, 30evra), ovlašćenje od prethodnog vlasnika (italijansko, bez roka trajanja, 10 evra). Pitanja i primedbe policajaca:

1) Da li znam da sa kanadskim pasošem, pošto Kanada nije članica EU, nemam pravo da vozim automobil iz EU, odnosno mogu da vozim samo auto sa kanadskim tablicama? Ne znam odakle mu ovo, nisam čuo da hrvatski državljani imaju sličan problem (a Hrvatska isto tako nije u EU).
2) Kako to da se datumi isteka registracije i isteka zelenog kartona ne poklapaju? Ne znam da li je problem bio što zeleni karton ističe nakon registracije, ali znam da se osiguranje (u Italiji) može uzimati na proizvoljno vreme, prema tome ne mora se poklapati sa istekom osiguranja.
3) Kako to da imam stare trablice (nemaju onaj plavi znak EU, pretpostavljam) kad se u Italiji izdaju nove tablice kod obnove registracije? Da li neko zna da li je ovo tačno?
4) Kada sam poslednji put bio u Kanadi? Pošto je to bilo pre dve godine, znači da imam stalni boravak ovde (što se videlo iz moje lične karte koju sam pokazao) i da sam učinio carinski prekršaj. Pokušao sam da objasnim kako sam ovde privremeno i kako imam stan i ovde i u Kanadi.
5) Gde mi je radna dozvola i da li imam kanadsku ličnu kartu, pošto tvrdim da tamo imam stalni boravak? Tada sam pokazao kanadsku vozačku dozvolu, uz objašnjenje da je to njihova zamena za ličnu kartu (što i jeste) koju je pogledao.

Uz ovo bile su i opservacije kako se onakav papir (zeleni karton) nabavlja za 20 evra i pitanje da li znam cenu osiguranja stranog automobila kod nas (tzv. granično osiguranje koje se kupuje u AMSS), na koje sam dao tačan odgovor da košta 630 evra za godinu dana.

Nakon svog ovog unakrsnog ispitivanja policajac mi je ipak ljubazno vratio dokumenta i rekao da me on pušta ali da ne zna šta će uraditi neko drugo kad me zaustavi.

Dakle, ili je moja kombinacija dokumenata imala neki veliki propust (da li neko zna koji?) ili nisam imao sreće kao oni kojima "niko nikada nije gledao nikakve datume" pa sam natrčao na one koji sve živo gledaju - ostaje moja dilema.

#26 dintel011

dintel011
  • Banned
  • 102 posts

Posted 01 November 2006 - 10:36

1) Po kom zakonu,propisu,uredbi? Verovatno po njegovom misljenju
2) Nemoraju da se poklapaju datumi
3) Pandur je lupio i ostao ziv!
Postoje dve vrste tablica, prva je starija gde idu dve slovne oznake pa brojevi
(aa 123456) a druga vrsta je novija - idu dve slovne oznake,tri cifre,dve slovne oznake (aa 123 aa) i ova novija vrsta postoji sa okvirom, koji nije obavezan, gde stoji oznaka drzave, obavezan si da na autu imas oznaku drzave a ne na tablici. Obe vrste tablica vaze.
4) Uvek mozes da kazes da si dosao juce, kanadjani ti nisu udarili pecat pri izlazu
a na surcinu si pokazao srpski pasos...
5) Jel to bio neki klinac? Kakva radna dozvola kad imas kanadski pasos? A vozacku dozvolu ti je verovatno uzeo, da bi video kako izgleda…

QUOTE(vukas @ 31 Oct 2006, 20:41)
Uz ovo bile su i opservacije kako se onakav papir (zeleni karton) nabavlja za 20 evra i pitanje da li znam cenu osiguranja stranog automobila kod nas (tzv. granično osiguranje koje se kupuje u AMSS), na koje sam dao tačan odgovor da košta 630 evra za godinu dana.

Nakon svog ovog unakrsnog ispitivanja policajac mi je ipak ljubazno vratio dokumenta i rekao da me on pušta ali da ne zna šta će uraditi neko drugo kad me zaustavi.

Dakle, ili je moja kombinacija dokumenata imala neki veliki propust (da li neko zna koji?) ili nisam imao sreće kao oni kojima "niko nikada nije gledao nikakve datume" pa sam natrčao na one koji sve živo gledaju - ostaje moja dilema.

Zar mislis da si naleteo na policajca koji se sazalio i pustio te, jer on je eto "meka srca"?
Veruj mi, da je imao dovoljno jak osnov, rado bi ti oduzeo auto i predao ga carinarnici...
Izgleda da je problem u osiguranju, sam si naveo da si ga platio 30 evra a za te pare si mogao da pazaris osiguranje koje ima 70% ljudi, by Photoshop.
Inace pored zelenog kartona, osiguranje cini i onaj kvadratni papiric koji je na soferci zalepljen i podaci NISU pisani rukom, cisto da znas...

Mene niko nikada nije pitao kad si dosao i koliko ostajetem...
Od dokumenata im odmah tutnem strani pasos, stranu licnu kartu, domacu lk, domacu dozvolu, ugovor ili ovlascenje, saobracajnu, z.karton ili Dunav osiguranje.

Sto se tice saobracajaca, oni bi trebali da su upuceniji (obrazovaniji) od pozornika-prasinara i "mangupcica" iz intervente, i nikada mi nisu pravili problem na ovu temu, to sto udaraju harac za ostale stvari nije za ovu temu.

Evo zvanicne informacije sa sajta MUP-a Srbije:

http://www.mup.sr.gov.yu/

Upravljanje tuđim vozilom registrovanim u inostranstvu

Ne postoje smetnje da strani državljani kao i državljani SRJ koji su na privremenom radu u inostranstvu daju dozvolu za upravljanje tuđim motornim vozilom strancu ili državljanima SRJ koji su takođe na privremenom radu u inostranstvu da istim vozilom mogu da upravljaju za vreme svog privremenog boravka u SRJ. Takvu dozvolu za upravljanje tuđim motornim vozilom koje prelazi granicu SR Jugoslavije, saglasno odredbama člana 4. Zakona o poveravanju javnih ovlašćenja Auto-moto savezu Jugoslavije ("Službeni list SRJ", broj 26/95) izdaje AMSJ uz ovlašćenje i potpis vlasnika vozila.

Ovlašćenje za upravljanje tuđim motornim vozilom registrovanim u inostranstvu može izdati nadležna organizacija. Na osnovu takvog ovlašćenja, vozilom inostrane registracije mogu upravljati stranci i državljani SRJ koji žive i rade u inostranstvu, ali ne i državljani SRJ - rezidenti SR Jugoslavije, jer u suprotnom čine carinski prekršaj.

Ukoliko se radi o punomoćju datom u obliku privatne isprave, pa se posumnja u njegovu istovetnost, u smislu odredbe člana 50. Zakona o opštem upravnom postupku, može se narediti da se podnese overeno punomoćje.

Upravljanje vozilom strane registracije za osobe sa dva državljanstva

Ne postoje zakonske smetnje da se vozilom inostrane registracije, registrovanim na ime vlasnika sa dva državljanstva upravlja u SR Jugoslaviji za vreme privremenog boravka.

Za upravljanje motornim vozilom na teritoriji SR Jugoslavije potrebno je da imate inostranu vozačku dozvolu ili medjunarodnu vozačku dozvolu izdatu u inostranstvu, na osnovu kojih isprava možete upravljati najduže šest meseci računajući od dana ulaska na teritoriju SR Jugoslavije, ili jugoslovensku vozačku dozvolu

Da li državljani SRJ mogu upravljati vozilima sa BiH tablicama?

Vozila registrovana u Bosni i Hercegovini smatraju se vozilima sa inostranom registarskom oznakom. Ukoliko ova vozila nisu registrovana na ime našeg državljanina, a isti ih sam koristi na putevima u nasoj zemlji, onda se smatra da postoji osnovana sumnja da je učinjen prekršaj kojim se krši propis o uvozu vozila u našu zemlju.

Kada se u kontroli vozila na putevima zateknu ovakva vozila, nadležni policijski organi imaju pravo da vozilo, sa prijavom, predaju najblizoj carinarnici, koja će odlučiti o prekršajnoj odgovornosti i daljoj sudbini vozila

#27 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 01 November 2006 - 12:48

Ne postoje smetnje da strani državljani kao i državljani SRJ koji su na privremenom radu u inostranstvu daju dozvolu za upravljanje tuđim motornim vozilom strancu ili državljanima SRJ koji su takođe na privremenom radu u inostranstvu da istim vozilom mogu da upravljaju za vreme svog privremenog boravka u SRJ.

Ovlašćenje za upravljanje tuđim motornim vozilom registrovanim u inostranstvu može izdati nadležna organizacija. Na osnovu takvog ovlašćenja, vozilom inostrane registracije mogu upravljati stranci i državljani SRJ koji žive i rade u inostranstvu, ali ne i državljani SRJ - rezidenti SR Jugoslavije, jer u suprotnom čine carinski prekršaj.

Ne postoje zakonske smetnje da se vozilom inostrane registracije, registrovanim na ime vlasnika sa dva državljanstva upravlja u SR Jugoslaviji za vreme privremenog boravka.

Valjda je sve ovo dovoljno jasno.

#28 dintel011

dintel011
  • Banned
  • 102 posts

Posted 01 November 2006 - 13:36

Dzabe si boldovo smile.gif ja i dalje vozim.

#29 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 01 November 2006 - 13:49

QUOTE(dintel011 @ 1 Nov 2006, 13:36)
Dzabe si boldovo smile.gif  ja i dalje vozim.

Ti i hiljade drugih, ali to ne znaci da jednog dana ne moze da se desi da ostanes bez auta sa carinskom prijavom. wink.gif

#30 dintel011

dintel011
  • Banned
  • 102 posts

Posted 01 November 2006 - 18:42

Vece su sanse da ti uzmu auto na npr BG table ako nemas ugovor ili ovlascenje nego da ti oduzmu stranca ako imas LEGALNU vizu ili strani pasos.Podrazumeva se i da su dokumenta od kola ok, a ne osiguranje od 30e tongue.gif