Jump to content


Photo

Zapusheni sinusi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#46 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 01 September 2006 - 19:02

QUOTE(amelija @ 1 Sep 2006, 17:50)
e da, da pitam nesto <buduce> doktore koji ovde svracaju: postoji li neko objasnjenje zasto (mene) cesto sinusi zezaju kada se *prolepsava* vreme?  huh.gif


ne mogu na Batutovoj stranici da nadjem merne podatke za koncentraciju alergena u vazduhu, bilo je kao pilot projekat, verovatno vise nije dostupno preko interneta. Elem, cvetanje ambrozije traje od kraja jula do kraja septembra, pa to moze da bude razlog, i to verovatniji nego sinuzitis, zato sto nema drasticne promene u temperaturi koja bi nepovoljno delovala na sluznicu koja ih oblaze.

Nauku na stranu, mozda im se svidja da strajkuju tongue.gif Zamisli da tebe teraju da stalno grejes vazduh za nekoga wink.gif

Edited by Celt, 01 September 2006 - 19:06.


#47 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 02 September 2006 - 08:10

Kad smo već kod prirodnih lekova za sinuse i zapušenost, najbolji prirodni lek je prirodni adrenalin!

Sve što ubrzava vaš duh! wink.gif

Bilo kakvo takmičenje koje vam podiže adrenalin, trema pred ispit ili neki važan događaj, zaljubljenost i dobro raspoloženje po ovom sunčanom danu, dobar provod sa bliskim ljudima i sl...

Bol u glavi će nestati, a i otpušićete se, a da to nećete ni primetiti... rolleyes.gif

Naravno u celoj priči možete uzeti i jedno-dva pića kao pomoćni medikament kratkotrajnog učinka... (Upozorenje: -Ne sme se prekoračiti propisana doza, jer će sutra biti bar duplo gore!)

#48 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 04 September 2006 - 15:17

Ja sam operisao polipe (odstranili su mi polipe) početkom marta. Pre toga dve godine nisam mogao da dišem na nos i ništa nisam osećao. Međutim, ne zna se kako oni nastaju, tako da se non-stop vraćaju. Postoji način da se nastajanje polipa koliko-toliko spreči.

Doktor mi je dao (recept za) tečnost za ispiranje: na litar vode idu tri kašičice soli i kašičica sode bikarbone. Promućka se, određena količina se zagreje i ista se što većim špricem (ja sam koristio od 50ml) ubrizga u problematične sinuse. To je čisto da se pročiste sinusi i radi se tako dva puta dnevno, da bi se na pročišćenu sluznicu sinusa naprskao sprej Nasonex (koji je prilično skup). I tako godinu, dve, dok se u(s)paljena sluznica ne dovede u normalu i koliko-toliko spreči nastanak polipa. S obzirom na obzir da to ispiranje dosadi veoma brzo, sinusi se za čas napune sekretom, a od njuha ni traga ni glasa, pa seldeća operacija sledi za jedno godinu dana.

Tako Ve molim sviju, da ako neko zna nekog, ko zna nekog, ko poznaje nekog "Jovu travara", da vidi da li neka vutra može stvarno da pomogne oko čišćenja sinusa. Toliko sam o(t)čajan, da bih probao i živu koprivu da nabijem u lateralne sinuse, ako će da pomogne!

Attached Files



#49 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 17 September 2006 - 05:49

Evo da i ja ponudim neki savet posto i sam skoro ceo zivot imam probleme sa sinusima a poslednjih godina sam uspeo da ih nekako prdupredim. Izgleda da je Celt strucno lice i to mladje dobi pa ima entuzijazma da se bavi odgovorima na pitanja ali moram da kazem, bar iz svog iskustva, da su najveci problem kod ovih stvari sami lekari: Pogledaju u nos, konstatuju upalu i daju vam 6-7-8 penicilina i to, ako imate srece, odlozi probleme do naredne sezone. Ako nemate srece, sve vam se ponovi u roku od mesec, dva. Do 2000. godine, ja sam za 15-ak godina najmanje 12 puta lecio upalu sinusa a da ni jednom "strucnjaku" koji me lecio nije palo na pamet da potrosi vise od 10-15 sekundi na pregled niti da mi malo bolje pogleda nos koji je kriv a uputu na rentgen ili alergotest da ne govorim. Od kad sam preuzeo stvar u svoje ruke, nemam vise probleme sa sinusima. Inace, sve mi je pocelo sredinom 80-ih sa dosadnim kijavicama u prolece a pretpostavljao sam da su uzroci u tome sto nekad pokisnem ili se obucem lakse nego sto vremenske prilike traze. Vremenom je ta kijavica pocela da mi rastura sinuse i posle 10-ak godina su pocele da mi se desavaju stvari koje ne bih pozeleo ni neprijateljima. Probacu da to opisem plasticno i izmeinite me na izrazima: obicno se desavalo zimi, kad me uhvati kijavica i to koji dan kasnije kad sline vise ne cure iz nosa ali ih je nos pun pa moram da ih istresem u maramicu. Onda se desi nesto kao se sve to omera na dole ali negde u sredini ostane vakuum a osecaj je bio kao da imam rupu u celu. Bolovi su bili tako grozni da nisam mogao da gledam na oci niti da razmisljam, potpuna neuracunljivost. To je prolazilo, nekad posle par minuta nekad posle par sati, kao rukom odneto, tako sto je vazduh nekako poceo da stize u taj "vakuum" i onda su se valjda ti putevi otvarali.

Vec sam malo oduzio ali s obzirom da su ove muke strasne nadam se da ce neko sa slicnim problemima da ima makar malo koristi od mojih iskustava. Obradovalo bi me da se na 100 smorenih javi jedan kome je pomoglo.

Otprilike je vecina ljudi koji se javljaju, kako ljudi vec rekose, alergicna na ambroziju a novi clanovi kluba se ocekuju na prolece kad cveta drvece, trava i korov. Zato je najvaznije da se pre svega testirate da niste alergicni na polen biljaka. Verovatno cete utvrditi da postoji alergija. Ja sam alergican na polen trave i korova i na testiranju se doktor zaprepastio kad je video da su mi se na rukama javili otoci velicine manje krofne. Srecom u nesreci, covek mi je dao pravu terapiju. Prvo sam za tu sezonu, do kraja jula, uzimao americki lek Calritine, genericki zvan antihistamin. Inace, jos jedna srecan okolnost je da lekovi protiv kijavice deluju i kad je u pitanju alergijska. U to vreme je 20 tableta kostalo 20 DM, danas je nesto malo jeftiniji. Jednom su mi u apoteci nudili neku Krkinu zamenu koja je kostala 6 DM za 20 tableta li uopste nisam hteo da rizikujem. Posle ovog iskustva sam sreo bar troje ljudi koji su imali kijavice u prolece i krajem leta i svima sam preporucio ovaj lek. Svi su mi se kasnije zahvaljivali.

Tada sam mogao da predjem na sledecu spasonosnu stvar a to je Subtilis rastvor koji se proizvodi u Torlaku a sluzi za pravljenje patcheva koji se nanose na kozu nadlaktice. To se radi u jesen, 6 nedelja po 2 puta a ima efekat sledece prolece. Posle 3 do 5 godina uzastopne upotrebe, moze da se napravi isto tolika pauza. Iako sam mislio da ne cackam mecku i pravim pauze ipak sam resio da probam i tu drugu fazu i nisam se pokajao smile.gif. U poslednjih 6 godina, od kad sam na ovom tretmanu, ne verujem da sam potrosio celo pakovanje papirnih maramica na brisanje nosa a ranije sam znao da potrosim i po boks od 100 komada za jedan dan.

Za kraj da dodam da pored svih opisanih problema nikad nisam bio zainteresovan da trazim vraceve da mi ubacuju svoje ekstrakte trava u nos. Cak i na moru nikad nisam uspeo da se nateram da usmrcem vodu posto pamtim osecaj iz vremena kad sam ucio da plivam. Jedino sam pre dve godine isao kod proverene doktorke na pregled i ona mi je predlozila dve operacije, ispravljanje nosa i ciscenje sekreta. S obzirom da sam kao dete imao previse posla sa hirurzima a i da sam vec zapoceo drugu polovinu zivota nisam zainteresovan za te stvari, bez obzira sto cu i dalje da nocu ili kad vozim bicikl da disem na usta. Nisam znao da je i Drazen imao takav problem.

P.S. Dare, ja bih platio i vise od 1000€ da mogu bar 2 minuta da stemujem lobanje stoke u belim mantilima koja mi je godinama pogorsavala ionako teske muke.

#50 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 17 September 2006 - 09:17

2 born too loose (izem ti nick, a posle meni kažu da sam pesimista...)

Ja samo tražim razlog za odlaganje, ali više ne bih išao na štemovanje kao ranije (tu pacijenti obično vrište i koprcaju se ako im rade sa lokalnom anestezijom, te sam ja naravno insistirao na totalnoj makar se ne probudio). Planirao sam tu laproskopsku/lasersku varijantu štemovanja dža polipa, dža viška hrskavice...

A od alergije nema pomoći, već kad se ovako vetar razduva popijem ujutru jedan lentostamin i pripremim zalihu home-made razblaženih kapi za nos...

I sa novim jutrom hrabro krenem u nove radne pobede... wink.gif

PS. Hvala za ovu antihistaminsku preporuku, samo napiši gde to pazariš da znam gde da potražim?

#51 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 17 September 2006 - 10:12

QUOTE(dare... @ 17 Sep 2006, 09:17)
PS. Hvala za ovu antihistaminsku preporuku, samo napiši gde to pazariš da znam gde da potražim?

Dare, lentostamin ti je također iz grupe antihistaminika (nešto starije generacije).
Radi nuspojava ja bih ti ipak preporučila očito nepopularnu metodu savjetovanja s liječnikom/ljekarnikom prije prelaska na novi lijek.

#52 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 17 September 2006 - 13:17

QUOTE(dare... @ 17 Sep 2006, 10:17)
2 born too loose (izem ti nick, a posle meni kažu da sam pesimista...)

Ja samo tražim razlog za odlaganje, ali više ne bih išao na štemovanje kao ranije (tu pacijenti obično vrište i koprcaju se ako im rade sa lokalnom anestezijom, te sam ja naravno insistirao na totalnoj makar se ne probudio). Planirao sam tu laproskopsku/lasersku varijantu štemovanja dža polipa, dža viška hrskavice...

A od alergije nema pomoći, već kad se ovako vetar razduva popijem ujutru jedan lentostamin i pripremim zalihu home-made razblaženih kapi za nos...

I sa novim jutrom hrabro krenem u nove radne pobede... wink.gif

PS. Hvala za ovu antihistaminsku preporuku, samo napiši gde to pazariš da znam gde da potražim?


Nick je vrlo optimistican.

Sto se tice stemovanja, ni za zivu glavu, a alergije, ja sat vremena pisah da ima pomoci. TV i radijski doktori cesto preporucuju gluposti tipa cetkanje kose i odece kad se ulazi u kucu da bi se odstranio polen, ali to su ciste gluposti. Kontakt s polenom moze eventualno da se izbegne ako covek zivi pod staklenim zvonom. Kapi za nos su takodje promasaj posto rasturaju sluzokozu nozdrva i time potpomazu alergijske nadrazaje.

Sto se tice anrihistamina, Claritine ima uglavnom svugde i kupuje se bez recepta. Bilo ga je i u vreme nepravednih sankcija. Ako si siguran da imas polensku alergiju mozes slobodno da ga uzimas na prolece, od marta do jula, jedna tableta dnevno. Cini mi se da sad ima vise antihistamina na trzistu ali ja sam koristio samo ovaj. Kako pomenuh iz primera nekoliko poznanika, oni su svi probali sa lekarima ali sam ih tek ja "izlecio" smile.gif. Regularni lekovi ili vracevi, odluci sam smile.gif.

#53 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 17 September 2006 - 13:30

QUOTE(Born Too Loose @ 17 Sep 2006, 13:17)
Sto se tice anrihistamina, Claritine ima uglavnom svugde i kupuje se bez recepta. Bilo ga je i u vreme nepravednih sankcija. Ak. Cini mi se da sad ima vise antihistamina na trzistu ali ja sam koristio samo ovaj. Kako pomenuh iz primera nekoliko poznanika, oni su svi probali sa lekarima ali sam ih tek ja "izlecio" smile.gif. Regularni lekovi ili vracevi, odluci sam smile.gif.

maestralno, preporučiš ima da sami kupuju najpropisivaniji AH, koji inače mogu dobit besplatno na recept. ako ti je dovoljno velik uzorak, daj ovo objavi negdi. bit će to jedan od ozbiljnijih doprinosa teoriji o alergijama kao psihosomatskoj bolesti.

#54 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 17 September 2006 - 14:40

QUOTE(Nicol @ 17 Sep 2006, 14:30)
maestralno, preporučiš ima da sami kupuju najpropisivaniji AH, koji inače mogu dobit besplatno na recept. ako ti je dovoljno velik uzorak, daj ovo objavi negdi. bit će to jedan od ozbiljnijih doprinosa teoriji o alergijama kao psihosomatskoj bolesti.


Claritine se u Srbiji ne moze dobiti besplatno na recept. Ozbiljno je doprineo da da vise nemam probleme sa polenskom kijavicom. Ostalo je nevazno.

#55 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 17 September 2006 - 15:04

QUOTE(Born Too Loose @ 17 Sep 2006, 14:40)
Claritine se u Srbiji ne moze dobiti besplatno na recept.

ovo nisam znala-pardonito!
ni jedna paralela nije na listi zavoda za obavezno zdravstveno osiguranje?
ako je tako, svakako je neopravdano. i vjerojatno će se vrlo skoro promjenit.

#56 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 17 September 2006 - 15:23

QUOTE(dare... @ 17 Sep 2006, 09:17)
... Planirao sam tu laproskopsku/lasersku varijantu štemovanja dža polipa, dža viška hrskavice...


Kada je meni doktor saopštio da je operacija neophodna odmah sam pitao da li postoji neka laser-varijanta? Odgovorio mi je nešto u fazonu: "Kakvi laseri? Dok se ne za'vati kašikom, ništa nisi uradio!" Posle ovoga sam pitao još par doktora i svi su mi, manje-više, rekli isto. Štemovanje jes' zajebano, ali posle toga dišeš k'o Amazonija. Posle operacije (u opštoj), išao sam nekoliko puta na doradu u lokalu. Veliki sam protivnik lekova za smirenje, ali stučeš nešto pre nego li počne da ti driluje surlu i mnogo lakše podneseš...

#57 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 17 September 2006 - 17:53

QUOTE(loshmmee @ 17 Sep 2006, 16:23)
Kada je meni doktor saopštio da je operacija neophodna odmah sam pitao da li postoji neka laser-varijanta? Odgovorio mi je nešto u fazonu: "Kakvi laseri? Dok se ne za'vati kašikom, ništa nisi uradio!" Posle ovoga sam pitao još par doktora i svi su mi, manje-više, rekli isto. Štemovanje jes' zajebano, ali posle toga dišeš k'o Amazonija. Posle operacije (u opštoj), išao sam nekoliko puta na doradu u lokalu. Veliki sam protivnik lekova za smirenje, ali stučeš nešto pre nego li počne da ti driluje surlu i mnogo lakše podneseš...


Ja sam dobro prošao sa totalnom anestezijom i 10tak godina normalnog disanja...

Ali moj rođak je mnogo gore prošao na VMA pre dvadesetak godina. Pristao na operaciju u lokalu i namerio se na jednog nesvrstanog (crnca) na specijalizaciji koji je baš rešio da mu on bude reprezentativni uzorak... Elem operacija je uspešno završena (bolno u lokalu) i moj rođak je prodisao...

Jedini problem je bio što je dobio lep crnački nos bez hrskavice u sredini (ko Mate Parlov), a na njegove primedbe nesvrstani doktor je samo slegao ramenima ne shvatajući u čemu je problem. innocent.gif

Elem, priča se završila tako što je posle 6 meseci na VMA odradio plastičnu operaciju nosa(besplatno naravno) ne bi li mu kolko tolko vratio stari oblik.

Inače dotori pri ovim operacijama rađe rade u lokalnoj anesteziji sa svesnim pacijentom jer se boje gušenja kada rade u totalu. Ja sam se namučio da ih ubedim za totalnu anesteziju...

#58 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 17 September 2006 - 21:51

QUOTE(loshmmee @ 17 Sep 2006, 16:23)
Kada je meni doktor saopštio da je operacija neophodna odmah sam pitao da li postoji neka laser-varijanta? Odgovorio mi je nešto u fazonu: "Kakvi laseri? Dok se ne za'vati kašikom, ništa nisi uradio!" Posle ovoga sam pitao još par doktora i svi su mi, manje-više, rekli isto.


Ovo je generalni problem u zdravstvu posto lekari nisu zainteresovani ni da procitaju novine, da ne govorim o pracenju noviteta i modernih trendova. Kako napisah gore, dopao sam kod najmanje njih petoro u ruke koji nisu znali niza preparat sa Torlaka, da ne govorim o americkim lekovima. Da ne zapocinjem novi tom moje istorije bolesti ali moram da kazem da mi je pre nekoliko godina skolski drug bio na specijalizaciji za URL i da nije imao pojma o ovim stvarima koje su mene preporodile.

#59 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 18 September 2006 - 14:34

QUOTE(Born Too Loose @ 17 Sep 2006, 21:51)
Ovo je generalni problem u zdravstvu posto lekari nisu zainteresovani ni da procitaju novine, da ne govorim o pracenju noviteta i modernih trendova.


U većini slučajeva jeste tako. Obično, obično, se matorim, zadrtim doktorima j**e da sad oni prate nova medicinska dostignuća, pa tako samo znaju za one old-school varijante: "Lezi sine, sad ćemo da ti otfikarimo nos, ošmirglaćemo ti sinuse, prikačićemo ti njokalicu nazadi i ništa ne da se premećuje!" "Doktore, jel' će to da boli?" "Ništa ne brini sine, malo će da pecka, k'o kad te ujede komarac. Sestra Milunka će da te drži za ruku i, što bi vi mladi rekli, sve će da bide OKet!"

Nastranu šalu na stranu, mladi doktori na fax-u neće naučiti neke nove "fore", pa je jedini način da se osavremene i osavrmene svoju struku u matičnoj ustanovi, da pohađaju seminare, idu na kongrese i prate prezentacije novih lekova/preparata. Doktor koji mene tretira mi je spomenuo neki aparat za pročišćavanje sinusa koga nema kod nas, ali može da se poruči preko neta. Cena mu je oko 90$. Pa onda sam, kod kuće na svakih dan-dva.

Edited by loshmmee, 18 September 2006 - 14:38.


#60 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 18 September 2006 - 16:00

QUOTE(loshmmee @ 18 Sep 2006, 16:34)
Nastranu šalu na stranu, mladi doktori na fax-u neće naučiti neke nove "fore", pa je jedini način da se osavremene i osavrmene svoju struku u matičnoj ustanovi, da pohađaju seminare, idu na kongrese i prate prezentacije novih lekova/preparata. Doktor koji mene tretira mi je spomenuo neki aparat za pročišćavanje sinusa koga nema kod nas, ali može da se poruči preko neta. Cena mu je oko 90$. Pa onda sam, kod kuće na svakih dan-dva.


Licenciranje sada obavezuje lekare da redovno pohadjaju seminare i da na svakih sedam godina polazu testove. Sad, sve to iziskuje velike sume novca i kome ce sve to da se obije o dzepove, to je druga prica.