Jump to content


Photo

novinari u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 20 August 2006 - 23:45

Prete da će mu ubiti dete
Stefan Cvetković,vlasnik televizije TNT iz Bele Crkve, koji je bio sagovornik Pressa, od juče ujutru preživljava pravu torturu...


Bela Crkva-Direktor i glavni urednik TNT televizije u Beloj Crkvi Stefan Cvetković, od juče je, nakon objavljivanja Pressove priče opolicajcu narkomanu i korupciji čelnika te opštine, podvrgnut najgnusnijim pretnjama i malteretiranju. Naime, telefonske pretnje upućene njemu i njegovoj porodici počele su od ranog jutra, a tokom dana mu je razbijeno i staklo na automobilu.

Otkako je Press juče osvanuo na kioscima, prema Cvetkovićevim rečima, on i njegova porodica preživljavaju pravu torturu.

-Telefon samo zvoni, a sa druge strane žice čuju se samo pretnje, pretnje i pretnje! I to one najgnusnije. Prete da će mi silovati ženu, zaklati desetogodišnjeg sina i poslati mi njegovu glavu! To je strašno. Kažu mi da čačkam mečku. Auto su mi razlupali. Zbog svega toga prinuđen sam da angažujem privatno obezbeđenje, koje će nadgledati moju imovinu i moju porodicu-priča Cvetković.

Iza tih pretnji prema njegovim rečima, stoje tajkuni iz Bele Crkve i Vršca. -Ovakve neprijatnosti mi stvaraju isti oni ljudi, koji su postali vlasnici desetine hiljada hektara u Beloj Crkvi. To su oni, koji su se obogatili na račun privatizacije, ali bez uloženog dinara. Svi tiljudi znaju da imam dokaze o krađi i želim da sve njihove malverzacije izađu na videlo. Očito da žele da me zaustave u tome-kaže Cvetković.

Bez obzira na pretnje, on se, kako sam kaže, ne plaši. Sve što se dešava samo mu daje snage da istraje u nameri da raskrinksa belocrkvanski kriminalni klan.

_Sada sam još čvršći u želji da obelodanim kriminal. Ovosamo znači da su ti mafijaši postali ranjivi. Uplašili su se da će biti pozvani na odgovornost. Uprkos svemu, ne mogu da me zaplaše. Mogu me ubiti time neće postići ništa-priča Cvetković.


http://www.nuns.org....?articleId=6311


Obračun lokalnih političara sa novinarima
30. maj 2006.

Udruženje novinara Srbije i Društvo novinara Vojvodine protestuju zbog napada na Stefana Cvetkovića, glavnog i odgovornog urednika Nezavisne radio-televizije TNT iz Bele Crkve, kojeg je juče fizički napao Jozef Kuželka, funkcioner DSS-a iz tog mesta, i to u zgradi opštine.

UNS i DNV podsećaju da je ovo drugi napad lokalnih političkih funkcionera na predstavnike novinara i medijskih radnika u samo četiri dana. Naime, 26. maja nasilno je prekinut program Radio Babušnice, a zaposleni ostali van svojih prostorija, na kojima su zamenjenjne brave.

Jučerašnje fizičko razračunavanje sa glavnim i odgovornim urednikom Stefanom Cvetkovićem, koji je došao na sednicu SO Bela Crkva da bi izveštavao o tom događaju, najgrublji je napad na slobodu novinarske profesije.

UNS i DNV podsećaju sve predstavnike političkih partija u lokalnim organima vlasti da su javni funkcioneri, da njihov rad podrazumeva sud javnosti, da građani imaju pravo da budu informisani i da su zato obavezni da novinarima i medijskim radnicima omoguće slobodno obavljanje profesionalnih dužnosti.

http://www.unsonline...60&view=details






Uredniku Kikindskih blokirana je plata zbog dve presude za uvredu koje je donela sudija Smilja Racin, a pred istim većem očekuje ga još pet suđenja zbog novinskih tekstova.
- Pomogli su mi prijatelji da isplatim prvu kaznu, verujem da ću dobiti pomoć i za isplatu druge. Očekujem da ću uspeti da vratim novac kada, po odluci Komiteta UN za ljudska prava, bude poništena prva presuda i kada dobijem obeštećenje - ističe Bodrožić.

http://www.nuns.org....?articleId=6575


Okružni sud u Zrenjaninu nije dobio zahtev Komiteta UN za zaštitu ljudskih prava za ukidanje presude uredniku “Kikindskih” novina Željku Bodrožiću, rekao je agenciji Beta predsednik tog suda Peter Kiš. “Povodom te odluke od ovog suda nije ni traženo da se bilo šta preduzme, a da li je ta odluka dostavljena nekom drugom državnom organu, skupštini, vladi, ministarstvu ili nekom drugom, to meni nije poznato”, precizirao je Kiš


08.08.2006, Danas
Osuđen urednik Televizije Kuršumlija
Kuršumlija - Pravnosnažnom presudom okružnog suda u Prokuplju urednik TV Kuršumlija Slavko Savić osuđen je na četiri meseca, uslovno na godinu dana zbog navodnih kleveta koje su emitovane na ovoj lokalnoj televiziji.


Tužbu protiv Savića podneo je opštinski odbornik Slavko Ilić zbog "uvredljivih SMS poruka koje su u dužem periodu emitovane na TV Kuršumlija i u kojima je emitovano da je odbornik Ilić ukrao flašu vinjaka u ovdašnjoj samousluzi".
Suđenje je iz Kuršumlije izmešteno u Prokuplje, pa je po presudi opštinskog suda, a posle žalbe tuženog Savića, i okružni sud u Prokuplju potvrdio presudu kojom se urednik TV Kuršumlija osuđuje na četiri meseca, uslovno na godinu dana.
"Reč je o klasičnom političkom progonu lokalne vlasti u Kuršumliji koju predvodi DŠ zbog kritika koje je TV Kuršumlija emitovala o radu lokalnih čelnika. Ovom presudom pokušavaju da ućutkaju svaku kritiku i da, pošto sada imam uslovnu kaznu, već po sledećoj tužbi budem osuđen i na efektivnu zatvorsku kaznu", rekao je Savić.
U opštini Kuršumlija odlučno odbacuju tvrdnje osuđenog Savića i kažu da nema nikakvog progona od strane opštinske vlasti, a da su tužbe koje su podnete stvar svakog pojedinca.
U međuvremenu je i predsednik Skupštine opštine Slavoljub Čarapić protiv urednika TV Kuršumlija podneo privatnu krivičnu prijavu, ponovo zbog kleveta i uvreda koje je ova lokalna televizija nedavno emitovala.


http://www.nuns.org....?articleId=6537
03.08.2006, Danas

Protesti NUNS i Lokal presa zbog pretresa redakcije Bečejski mozaik
Šta sud i policija traže u kompjuterima novinara?
Beograd - Nezavisno udruženje novinara Srbije i Asocijacija nezavisnih lokalnih medija Lokal pres protestovali su juče zbog "necivilizovanog i bahatog ponašanja suda i policije u Bečeju" prema glasilu Bečejski mozaik.


Šta su tražili policajci sa sudskim nalogom u kompjuterima nedeljnika? Novinarski materijal koji je prikupljen tokom potpuno regularno obavljenog posla? Tako je redovan novinarski posao u Bečeju prerastao u primer obračuna i pritiska lokalnih moćnika na medije, čega se u svetu klone i osvedočene diktature, ističe NUNS.
Lokal pres ukazuje na to da su po nalogu istražnog sudije inspektori OUP Bečej izvršili pretres u prostorijama Bečejskog mozaika i u stanu novinarke tog lista Kristine Demeter Filipčev.
- Ovakvo bahato i necivilizacijsko ponašanje suda i policije u Bečeju očigledno ima za cilj zastrašivanje novinara, jer je pripadnicima MUP prethodno već stavljen na uvid audio i video materijal koji je interesovao istražne organe, naglašava Lokal pres.

Edited by postenigradjanin, 21 August 2006 - 00:47.


#2 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 24 August 2006 - 09:55

http://www.nuns.org....?articleId=6599




DRŽAVA JE UBICA!
Otkriće Pressa da je ubistvo Slavka Ćuruvije dogovoreno na tajnom sastanku kod Miloševića
Aleksandar Tijanić: Odluka o Slavkovom streljanju doneta je na najvišem nivou. Sastanku su mogla prisustvovati samo četvorica: tri političara i jedan operativac Predrag Popović: Milan Komnenić je ubeđivao Slavka da je bezbedan! Taj isti Komnenić prvi je posle Slavkove likvidacije u javnost pustio priču da ga je ubio ljubomorni muž!

Otkriće Pressa da je odluka o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije doneta početkom aprila 1999. na tajnom sastanku Slobodana Miloševića, Radomira Markovića, Vlajka Stojiljkovića i još jednog funkcionera Vlade Srbije izazvala je burne reakcije u srpskoj javnosti.
Generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić u izjavi za Press potvrdio je juče da su odluku o likvidaciji vlasnika "Dnevnog telegrafa" donela četiri funkcionera bivše vlasti.
- Prema mojim analizama ponašanja bivšeg režima, odluka o Slavkovom streljanju doneta je na najvišem nivou. Tom sastanku mogla su prisustvovati samo četvorica ljudi: tri političara i jedan operativac najvišeg ranga. Pitanje ko je doneo odluku mnogo je važnije od pitanja ko je pucao u Slavka! Hiljadu ljudi je tih dana moglo da povuče oroz, ali je samo ekipa u tom sastavu mogla da odluči ko će biti smaknut - ističe Tijanić. On takođe kaže da mu je nekoliko dana pred smrt Slavko Ćuruvija rekao dve stvari.
- Pričali smo o životnoj opasnosti u kojoj smo se našli svi, ali pre svega on. Rekao mi je da će nas, ako padne odluka o likvidacijama, upozoriti neko iz tajne policije, jer je to uobičajeno za vreme kada režim počinje da puca po šavovima. Takođe, Slavko je bio uveren da je Miloševićev režim toliko slab da se neće usuditi da krene sa eliminacijom svojih neprijatelja. Rekao sam mu da je u pravu, ali samo kada imamo posla sa normalnim režimima. Tom režimu je odgovaralo da se zna da su ljudi bili ubijeni od njihove ruke. To je bila jasna, upozoravajuća poruka! - naglašava direktor RTS-a.
Komnenić lagao Ćuruviju
Tijanić, tadašnji Ćuruvijin najbliži saradnik, ističe da je vlasnika DT-a neko upozorio da je "vlast digla ruke od njega".
- Sećam se da je nekih 24 ili 48 sati pred njegovo streljanje u novinarskim krugovima prostrujala informacija da Slavka neće dirati. Čak mislim da mu je to lično prenela jedna novinarka, koja je tada radila kod njega u "Telegrafu". Na taj način hteli su da mu daju lažnu nadu... - kaže Tijanić.
Da je ova informacija autentična potvrđuje i novinar Predrag Popović, još jedan Ćuruvijin blizak saradnik i autor knjige "Poslednja ispovest Slavka Ćuruvije: Oni ne praštaju".
- Zadatak da amortizuju Slavkovu brigu imali su jedan ministar iz republičke, jedan iz savezne vlade i jedna novinarka. Govorili su mu da nema razloga za preterani strah. Taj savezni ministar bio je Milan Komnenić. Iako su ga prijatelji i žena sa kojom je tada živeo, Branka Prpa, uveravali da mora da privremeno ode u Crnu Goru, Slavko je, nažalost, poverovao ovima iz vlasti. Koleginica novinarka i Komnenić su čak pričali da će sigurno znati ako režim reši da ga likvidira. Uostalom, taj isti Milan Komnenić prvi je posle Slavkove likvidacije u javnost pustio priču da ga je ubio ljubomorni muž! - podseća Popović. Ovaj novinar ne veruje da će ubice i nalogodavci Ćuruvijinog ubistva ikada biti pronađeni.
Branka Prpa u izjavi za Press kaže da nema dilemu ko je ubio Slavka Ćuruviju.
- Iako je taj slučaj još uvek u istražnoj fazi, pa ne bih smela da dajem eksplicitne izjave, čudim se kako sada svi padaju u nesvest na informacije koje vi objavljujete. Svi se igramo "carevog novog odela", a niko ne sme da kaže da je car bio go! Ko drugi može u centru Beograda, u vreme vlasti SPS-a, JUL-a i radikala, da ubije Slavka?! Stradao je od XY osobe, ali je pozadina njegovog ubistva jasna: bio je protivnik režima i kao takav je stradao! Njegov ubica je država! Ova država Srbija, ako nema snage da se suoči sa svojim kriminalnim nasleđem, ne zaslužuje demokratiju - ogorčena je Prpa.
Struja: Ćuruvija je bio moj prijatelj!
S druge strane, bivši urednik "Politike" Hadži Dragan Antić kaže da, uprkos objavljivanju teksta u tadašnjoj "Ekspres politici" u kojem novinar Miroslav Marković poziva na likvidaciju Ćuruvije, ništa ne zna o njegovom ubistvu.
- Mogu vam reći samo jedno: Slavko Ćuruvija je bio moj blizak prijatelj! Finansirao sam Ćuruviju, ali me mrzi da vam sada pričam o tome, jer sam na ručku u inostranstvu (!?!). Ništa ne znam o inspiratorima tog ubistva, a lično se užasavam svih, pa i Ćuruvijine likvidacije - lakonski objašnjava Antić.
Članovi porodice Ćuruvija juče nisu želeli da komentarišu pisanje Pressa.
Slavko Ćuruvija ubijen je na pravoslavni Vaskrs 11. aprila 1999. na ulazu u svoju zgradu u Svetogorskoj 35 u Beogradu.
Marković: Nije bilo sastanka

Bivši šef RDB-a Radomir Marković, preko svog advokata Dušana Mašića, poslao je poruku na adresu naše redakcije, u kojoj negira da je učestvovao u organizovanju ubistva Slavka Ćuruvije.
"Članak koji je juče objavljen u Pressu nema veze sa istinom! Poštovao sam vaš list koji je, kako sam pogrešno smatrao, pledirao isključivo na objavljivanje tačnih informacija. U mom slučaju stvari su jasne. Niti sam bio na sastanku na kome je dogovoreno ubistvo Slavka Ćuruvije, niti je takav sastanak ikada održan. Uveren sam da nema čoveka koji bi vam potvrdio takvu informaciju. Nekoliko puta sam davao izjavu na te okolnosti i uvek sam tvrdio ono što i sada kažem: Nemam veze sa Ćuruvijinim ubistvom! Spreman sam da svakoga pogledam u oči, nemam šta da krijem", poručuje Marković.

Dačić: Nisu hteli da se pomire

Novinar Predrag Popović iznosi još jedan vrlo interesantan detalj o komunikaciji predstavnika ondašnje vlasti i Slavka Ćuruvije. Naime, prema Popovićevim rečima, ključni čovek za kontakt između Ćuruvije i Mire Marković bio je tadašnji portparol SPS-a, a danas prvi čovek ove partije Ivica Dačić.
Dačić za Press kaže da je bilo pokušaja kontakata između Ćuruvije i bračnog para Milošević-Marković, ali da oni nisu urodili plodom.
- Mnogo pre Ćuruvijinog ubistva, on me je jednom prilikom pitao da li je moguće da mu vlast radi o glavi. Pokušao sam to da proverim, ali nikada nisam dobio pravi odgovor s druge strane. Moje je mišljenje da nije bilo dovoljno volje s obe strane da se taj sukob izgladi. To ubistvo nanelo je mnogo štete SPS-u i krajnje je vreme da neko izađe sa konkretnim dokazima za svoje tvrdnje. Do sada je bilo mnogo napisa o potencijalnim naručiocima Ćuruvijinog ubistva, ali nikada ništa nije ponuđeno kao dokaz - kaže Dačić.

Tužilaštvo: Bez komentara

Portparol specijalnog tužilaštva u Beogradu Tomo Zorić ni juče nije želeo da komentariše saznanja Pressa o tome da je likvidacija Slavka Ćuruvije dogovorena u kabinetu Slobodana Miloševića.
- Ostajemo pri tome da će na jesen specijalni tužilac otvoriti predmet i reći šta se sve dogodilo ili će javno saopštiti šta je do sada urađeno i zbog čega ubistvo Ćuruvije ne može da se procesuira - rekao je Zorić.

#3 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 25 August 2006 - 22:57

Mediji moraju da ukažu na puteve za izlazak iz sveopšte krize
Kolumnisti moraju za teme svojih kolumni imati najvažnije probleme u datom društvenom trenutku, a to je znano onima koji razlikuju bitno od nebitnog. Glas javnosti su prave novine koje objavljuju uglavnom najvažnije teme kritičnog vremena. Uzgred, evo nekoliko tema za novinare, te i kolumniste. Najpre treba pisati o tome šta će biti sa Srbijom kroz godinu, tri, pet, deset i šta sve očekuje Srbe. Može li Dinkić javno da objavi koliko je radno sposobno, koliko je od toga zaposleno, koliko je od toga u proizvodnji, a koliko u administraciji, i kolika su njihova primanja?

Kupovina socijalnog mira
Zar proizvodnja nije uslov postojanja, opstanka i boljitak svake države te i Srbije? Kako se troše pare od prodatih firmi? Da, kupovinom socijalnog mira, zarad opstanka na vlasti onih koji su zajašili? Nije li nužno da se gotovo svaki dinar od prodatih firmi uloži u pokretanje i razvoj proizvodnje? Pitanje poštenja je takođe odlučujuća tema. Kako se boriti protiv nepoštenja i kriminala? Veoma jednostavno, ukoliko se hoće i može, a mora se. Naime, svako ko ima imovinu vredniju od npr. pet miliona evra da napismeno obrazloži kako je stekao tu imovinu. Svima onima koji ne budu valjano obrazložili, pa dokazali, oduzeti imovinu, te prodati i novac usmeriti isključivo proizvodnji. Priče o infrastrukturi su za neka druga vremena. Dobro je da ima puteva do budućih fabrika, ali njihovim uspešnim poslovanjem bi se obezbedila i za infrastukturu, kao i za sve drugo. Dakle, imperativ je proizvodnja. Nemoguće je osporiti pamet, proizvodnju i poštenje kao nužnosti opstanka.

Preispitivanje stečenog
U situaciji u kojoj se Srbija nalazila, nužno je preispitivanje svega najbitnijeg za poslednje dve decenije. Za poslednjih dvadeset godina, raspala se Jugoslavija, ali i Srbija i Crna Gora, dok su Srbi urnisani. Zašto, koji su uzroci svemu tome, ko su najveći krivci, valjalo bi utvrditi? Neminovno. Nije velika mudrost reći da su srpske vođe kumovale srpskoj propasti. Narod je tu da sluša vođe i da ih sledi, a vođe su tu da narod vode pravim putem, te ako to ne čine i učine, onda bi taj isti narod takve vođe morao da odvede u zatvor. Greh je njihov to što nisu znali i mogli da predvode narod u boljitak.

Greške moraju da se plate
Nužno bi bilo da bar Glas javnosti pokrene narod tako što će svako od čitaoca da pridobije, za pokret spasa Srbije, po jednog poznanika, iz svoje sredine, a taj bi pridobio novog i tako bi se mreža vrlo brzo razvila do milionitog člana. Dakle, rešenje je u narodu, koji je izgubio vođe jer su se odvojile od njega, pa otišle u biznis i kriminal. Nužno je da svako od njih opravda svoje postupke, te ako to ne učini, da bude podvrgnut svakog odgovornosti, pa i konfiskaciji imovine, uz obavezu da vrati državi ono i onoliko koliko je primio od nje, po osnovu (ne)obavljanja svoje funkcije.

Glas javnosti bi mogao da objavi adrese sto najuticajnijih stranaka, vanstranačkih organizacija, istaknutih pojedinaca, medija i drugih da bi obespravljeni Srbi imali kome da se obrate za pomoć jer institucije ćute.

#4 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 26 August 2006 - 10:30

Kako je dogovoreno UBISTVO ĆURUVIJE
Početkom aprila 1999. na tajnom sastanku kod Miloševića doneta odluka o likvidaciji. Na ovom sastanku bili Radomir Marković, Vlajko Stojiljković i visoki funkcioner Vlade Posle sastanka, Ćuruviji je preko jednog ministra i jedne novinarke doturena informacija da ga država neće dirati...

http://www.nuns.org....?articleId=6597

#5 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 27 August 2006 - 01:07

Cekajte/// Zar nije Press isto sto i Kurir/?

#6 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 27 August 2006 - 21:46

QUOTE(DOCc @ 27 Aug 2006, 01:07)
Cekajte/// Zar nije Press isto sto i Kurir/?

Mislim da se nismo razumeli,niko nije polemisao o kvalitetu "novina" nego samo se navode primeri,koji ukazuju da nije iskljuceno moguce ponavljanje slucaja CURUVIJA.

#7 NPS

NPS
  • Members
  • 1,071 posts

Posted 27 August 2006 - 23:22

Najnemoralniji i najneprofesionalniji novinari, ali ne u Srbiji, nego u cijelom svijetu, pa možda i u Univerzumu - jesu novinari Regionalne TV, koja pokriva region Sandžaka a kontrolira je tzv. "Lista za Sandžak - Sulejman Ugljanin".

Iako je Regionalna Televizija kupljena novcem svih gradjana novog pazara, od 24. sata programa, na ovoj parateleviziji se stopostotno reklamira i favorizira isključivo ta jedna jedina politička nadriopcija, dok je svima drugima (Ljaićevoj "Sandžačkoj Demokratskoj Partiji", Suljevićevom "Narodnom pokretu Sandžaka", Murićevoj "Stranci za Sandžak" i svim drugim manjim partijama) zabranjen pristup. Ove se opcije spominju samo kada ih za nešto treba popljuvati.

A vrhunac licemjerstva jeste to što je Ugljanin nedavno napao TV B92 kao instrumentalizovanu, a ne vidi šta se radi na njegovoj RTV. biggrin.gif

#8 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 28 August 2006 - 01:20

QUOTE(postenigradjanin @ 27 Aug 2006, 22:46)
Mislim da se nismo razumeli,niko nije polemisao o kvalitetu "novina" nego samo se navode primeri,koji ukazuju da nije iskljuceno moguce ponavljanje slucaja CURUVIJA.


Ne ne /// Razumem//
Prosto/ To mi je bila prva reakcija/// Cudjenje

#9 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 28 August 2006 - 10:09

i na pitanju lokalne TV u Novom Pazarau vidi se licemerstvo legalista,koji su u stanju i ubistva da prikrivaju i kriminal da zataskavaju samo ako mogu da politicki opstanu jos koji dan na vlasti.srednje ime Vojislava Kostumice je asista sa velikim F........

#10 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 28 August 2006 - 10:52

Policija odbila prijavu
Pretnje smrću novinarki iz Mačvanskog Prnjavora



Šabac - Udruženje novinara Srbije zatražilo je da policija zaštiti novinarku Slavicu Jovanović iz Mačvanskog Prnjavora posle anonimnih telefonskih pretnji. UNS protestuje što su pripadnici policijske stanice u ovom mestu odbili da prime prijavu Slavice Jovanović. Načelnik SUP u Šapcu Slaviša Spasojević najavio je da će biti preduzete odgovarajuće mere. Inače, Slavici Jovanović su pretnje upućene u noći između 18. i 19. avgusta, kada joj je nepoznati muškarac poručio: "Mrtva si, iseli se!". Te noći, ali i nekoliko puta ranije, Jovanovićeva je videla siluetu nepoznate osobe kako se šunja ispod krošnji u dvorištu njene porodične kuće gde živi sa teško obolelim ocem. UNS ukazuje da se pretnje smrću moraju ozbiljno shvatiti, posebno kada su i ranije postojali napadi na Slavicu Jovanović i njene ukućane.
Inače, u Mačvanskom Prnjavoru postoje ozbiljne pritužbe na rad policijske stanice, pogotovo kada je pre nekoliko meseci na smrt pretučen meštanin u kafani, a policajci nisu ništa preduzeli da ga zatštite iako su bili obavešteni o tome.

D. E.

#11 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 28 August 2006 - 18:19

Danas
Ukradeni predajnici dva medija iz Tutina
Novi Pazar - Emisiona oprema opštinske televizije Tutin i privatnog radija NT iz tog grada ukradena je sa lokacije Gradina, tako da ta dva medija ne emituju program.


Direktor Televizije Tutin Albin Gegić potvrdio je novopazarskom radiju Sto plus da je nestala oprema ukupne vrednosti 30.000 evra, a u tutinskoj policiji nisu želeli ni da potvrde ni da demantuju tu informaciju. U aprilu prošle godine još uvek nepoznat počinilac, ili više njih, odneli su opremu sa lokacije Kajetina.
- Na Gradini sam zatekao sličnu situaciju kao na predajniku u Kajetini u aprilu prošle godine i sumnjam da su to možda uradili isti ljudi ili bar jedan deo njih - rekao je Gegić. Vlasnik radija NT Harun Gusinac rekao je da je vrednost opreme radija koja je ukradena oko 10.000 evra i da će, povodom krađe opreme, alarmirati sva strukovna udruženja. Televizija Tutin radi u okviru Informativnog centra čiji je osnivač Skupština opštine Tutin, a radio NT je u privatnom vlasništvu i emituje uglavnom muzičko-
-zabavni program.

Beta

#12 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 28 August 2006 - 19:06

SKANDALOZNO
KRIMINAL U BELOJ CRKVI
Građani Bele Crkve mesecima bezuspešno pokušavaju da smene opštinsku vlast koja je, tvrde, zarad lične koristi uništila grad
BELA CRKVA - U Beloj Crkvi postoji sprega organizovanog kriminala na nivou opštine. Neki pojedinci na važnim gradskim funkcijama su se udružili i svojski zloupotrebljavaju svoje funkcije - tvrdi magistar Stefan Cvetković, vlasnik nezavisne RTV TNT iz Bele Crkve. Besni zbog ovakvog katastrofalnog stanja u opštini, građani Bele Crkve, nezadovoljni radom predsednika opštine Borisa Đurđeva iz DSS, već skoro šest meseci na raznorazne načine protestuju tražeći njegovu ostavku!


Stefan Cvetković

Posle skoro mesec dana potpisivanja peticija, štrajkova glađu u zgradi opštine Bela Crkva, batinanja i maltretiranja, građani Bele Crkve rešili su da zaustave grad! Naime, za sledeću subotu građani su najavili blokadu celog grada uz parolu: "Sve mora da stane da bi oni otišli!"

- Tražimo da Đurđev ode jer već pet i po godina ovaj član DSS i predsednik opštinskog odbora DSS na čudan način vlada gradom. Za vreme njegove vladavine na hiljade ljudi ostalo je bez posla i izbačeno je na ulicu, urađena je privatizacija koju možemo najlakše podvesti pod jednu reč - pljačka! - kaže Stefan Cvetković. Cvetković tvrdi da je Bela Crkva za tih pet godina bukvalno prestala da funkcioniše, da su građani beznadežni, a da je za sve to vreme u javnim preduzećima i ustanovama gde je nešto trebalo da se radi, nastao pravi haos.

- Politika je upletena u sve pore života, a građanima je više muka od kadriranja po političkoj osnovi, koja nemaju veze sa kvalifikacijama - objašnjava on.

Protestima građana je prethodila peticija za opoziv Borisa Đurđeva koju je potpisalo više od 12 odsto građana. Međutim, kako je izborna komisija opštine odbacila peticiju jer potpisi nisu overeni, građani su se okupili ispred zgrade Opštine i tražili od predsednika opštine da ih primi u kancelariju.

Đurđev je izašao pred okupljene građane, saslušao ih i rekao da mora da se konsultuje sa saradnicima, nakon čega je napustio zgradu opštine. Policija, koja je obezbeđivala skup, pustila je deo građana da uđe u zgradu opštine i tako je počeo višednevni štrajk u samoj zgradi opštine. Protesti koji drmaju Belu Crkvu su nestranački, kažu štrajkači, i među protestantima se nalaze svi nezadovoljni građani, bez obzira na političku pripadnost!

#13 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 28 August 2006 - 19:39

da nebude samo DSS evo nam i VELJE Novo Srbijanca


Pretnje zbog Ilića

Slučaj pretnji i uvreda novinarima preneo se i na privatnu radio stanicu TNT iz Bele Crkve. Naime, u znak protesta zbog rečnika ministra Velimira Ilića i pretnji koje je uputio novinarima B92, vlasnik radio stanice TNT iz Bele Crkve, Stefan Cvetković već nekoliko dana emituje šaljive džinglove sa govorima Velje Ilića, kombinovane sa trubačima ili pesmama Ramba Amadeusa.

Međutim on već nekoliko dana dobija anonimne pretnje. "Noćas je neko auto sprejem ispisao uvredljivu poruku na vratima radija, učestale su pretnje telefonom. On kaže da je čitav slučaj prijavio policiji.

Nakon početka emitovanja džinglova, lokalna vlast mu je sugerisala da zbog takvog načina protesta može biti prekinut program radija, a Cvetković smatra da je prva opomena stigla u vidu promene frekvencije opštinskog radija i pokrivanja signala TNT radija: "Posle telefonskih poziva, pretnji, puštanja lokalnog radija na frekvenciji mog radija i gušenja mog radija, sinoć su osvanuli grafiti na vratima mog radija i na mom privatnom automobilu ispuštene su gume. Tu je bilo verbalnih pretnji telefonom psovačkog tipa – 'Izdajniče, vrati se odakle si došao, ko te plaća' i ne znam šta. Danas su prekinuli telefonom da zovu, pošto sam prijavio policiji uznemiravanje od NN lica, tako da ja ne znam na koga da sumnjam, ali očigledno to dolazi od ljudi kojima ne odgovara slobodan lokalni radio."

Cvetković tvrdi da su pritisci na Radio TNT učestali od posete Beloj Crkvi Branka Jocića, direktora republičke Direkcije za puteve, koji je u tom gradu boravio zbog asfaltiranja nekih gradskih ulica. On smatra da su se predstavnici belocrkvanskih vlasti uplašili da bi Jocić, zbog programa privatnog radija, mogao da prekine radove.

#14 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 28 August 2006 - 19:47

Svaka redakcija bi trebalo da osnuje "crni fond" u koji bi bio finansiran kombinacijom od NVO donacija, samodoprinosa i od operativnog budzeta. Taj "crni fond" bi se koristio za iznajmljivanje servisa fizicke osvete nad licima koja su licno pretila ili tukla novinare.

Ne bi bilo nista sladje nego da neki lokalni kabadahija popije batine, i za kraj sazna "to ti je sto si novinare tuk'o".

cool.gif

#15 postenigradjanin

postenigradjanin
  • Banned
  • 127 posts

Posted 28 August 2006 - 20:23

BELA CRKVA - Opštinska vlast u Beloj Crkvi potpuno je korumpirana, tvrdi Stefan Cvetković, direktor i glavni urednik lokalne TNT televizije. U kriminalni klan, kako ih on naziva, uključeni su skoro svi gradski čelnici, od predsednika opštine, preko tužilaštva, sudstva, sve do policije.
Ono što najbolje može da ilustruje navedene tvrdnje je snimak koji je pre oko šest meseci anonimno poslat redakciji TNT televizije. Na njemu se jasno vidi kako saobraćajni policajac OUP Vršac Marko Pavlović, šmrče kokain!
- Pretpostavljam da sam snimak dobio od dilera droge, koji su verovatno u svojoj kući snimali Pavlovića da bi ucenjivali njegovu porodicu. On je sin Nađije Pavlović, koja je inače opštinski javni tužilac u Beloj Crkvi, a otac mu je republički inspektor u MUP-u. Mislim da je mladi Pavlović poslužio samo kao instrument - kaže Cvetković. On kaže da je kasetu na kojoj je snimak policajca narkomana odmah odneo u policiju.
- Mislio sam da policiji ukažem na ponašanje njihovih službenika, kako bi prvenstveno pomogli mladiću, ali i kako bi ga službeno kaznili. Međutim, i posle šest meseci on i dalje radi - svedoči Cvetković i dodaje da to nije jedini greh ovog policajca.
- Marko Pavlović je pre oko godinu dana imao saobraćajnu nesreću u kojoj je poginuo njegov kolega. Priča se da je progutao ekstazi i seo za volan. Ne mogu to da tvrdim, međutim, ništa se o istrazi ne govori, tako da sumnjam da je uopšte i sprovedena. S obzirom na to da je dete uticajnih roditelja, ništa me ne bi čudilo... - kaže Cvetković.
Sabotaža pravde i nepotizam u Beloj Crkvi su, kako kaže Cvetković, već uobičajena stvar. Slučaj policajca Pavlovića nije jedini. U "igri" su i opštinski čelnici, koji su većinom kadrovi Demokratske stranke Srbije.
- Predsednik opštine je Boris Đurđev, član DSS-a, koji je na mesto predsednika Opštinskog odbora za poljoprivredu, privredu i privatizaciju, postavio svog zeta Ivana Josimova, inače DSS-ovog republičkog poslanika. Njih dvojica, u saradnji sa opštinskim menadžerom Lickom Ferencom i predsednikom Opštinskog odbora za budžet i finansije Josom Paunovićem, uništavaju firme i prodaju ih budzašta, prete, maltretiraju i tuku građane Bele Crkve. Oko sebe su okupili i pojedince iz Opštinskog tužilaštva, pravosuđa i policije. Rade šta im je volja i niko im ništa ne može. Privatizovane firme u Beloj Crkvi sada ništa ne rade. Sve je uništeno, a svaka privatizacija je u sudskom sporu. Bez obzira na to što su dokazi o privrednom kriminalu predati tužilaštvu, ono ipak ništa ne radi povodom toga - objašnjava Cvetković. On kaže da je takvo stanje dovelo do toga da meštani Bele Crkve protestuju čitavih mesec dana. Šest poslednjih meseci javno govore o svojim problemima, organizuju tribine na gradskom trgu.
- Ukupno 2.007 ljudi, što je više od deset odsto stanovnika, potpisalo je peticiju za održavanje referenduma na kome bi se postavilo pitanje da li žele izbore za novu lokalnu vlast. Predali smo potpise Opštinskoj izbornoj komisiji, čiji su članovi predsednik opštine, njegov zet i njegova sekretarica. Nisu uvažili peticiju jer, prema njihovim rečima, građani Bele Crkve nemaju legitimitet da organizuju referendum i smene vlast?! - kaže Cvetković.
Pre oko dve nedelje 11 građana je, prema njegovim rečima, štrajkovalo glađu u prostorijama SO Bela Crkva.
- Predsednik se samo povukao iz svojih prostorija i ništa ga nije zanimalo. Jednom od štrajkača je pozlilo i poslednjeg dana štrajka odveden je u bolnicu u Vršcu, gde je zadržan na intenzivnoj nezi - kaže Cvetković. On na kraju dodaje da mu je na jednom od skupštinskih zasedanja izbijen zub, dok je izveštavao za svoju televiziju.
- Skupština je bila 29. maja. Jozef Kuželka, inače aktivista DSS-a, izašao je iz kancelarije menadžera i izbio mi zub. Zasedanje je, inače, obezbeđivala firma "Delta sekjuriti" iz Vršca. To su batinaši, koji verovatno prebijaju dugove sa čelnicima opštine, te obezbeđuju sednicu. U civilizovanim sredinama, obezbeđenje prilikom zasedanja skupštine opštine nije potrebno - kaže Cvetković.
[COLOR=red]

Načelnik OUP nije nadležan za izjave

Načelnik OUP Vršac, major Dušan Panić, izjavio je da nije nadležan da komentariše ništa u vezi sa slučajem Marka Pavlovića. Međutim, kako Press nezvanično saznaje, policija je identifikovala sve osobe sa famoznog snimka, koji je još krajem aprila poslat Okružnom tužilaštvu u Pančevu. Protiv mladog Pavlovića, kako naš izvor tvrdi, pokrenut je disciplinski postupak.
Press nije mogao da dobije nikakav komentar ni od Marka Pavlovića, niti od njegove porodice. Na molbe da odgovore na pozive, niko od njih nije odgovorio, iako je Press čekao čitavih nedelju dana.

Đurđev: Cvetković manipuliše ljudima

[COLOR=green]Predsednik opštine Bela Crkva Boris Đurđev DSS tvrdi da nije član nikakvog kriminalnog klana, kao i da su priče koje Stefan Cvetković širi po gradu netačne i služe za manipulaciju ljudima. Prema njegovim rečima, Cvetković je u direktnoj vezi sa LDP-om Čede Jovanovića i sa Natašom Kandić, te veruje da je to osnovni razlog za napade na vlast u opštini. yucky.gif [COLOR=green]
- Istina je da je peticijom prikupljen dovoljan broj potpisa. Međutim, da bi sve bilo po zakonu, oni moraju da budu overeni u sudu, što građani nisu uradili. Ne osećam čak nikakvu moralnu obavezu da se povučem, jer sam siguran da građani nisu znali šta potpisuju.
On je potvrdio da su angažovali obezbeđenje za Skupštinu, ali to pravda "aktivnostima" Cvetkovića.
- Cvetković je na svojoj televiziji najavljivao dan "D" i incidente u zgradi opštine. Zato smo angažovali obezbeđenje iz Vršca, koje se ponelo maksimalno korektno. Do sukoba je došlo, ali nisam siguran da ga Cvetković lično nije izazvao - kaže Đurđev.