Jump to content

Photo

Grcka, Pilion (Pelion)

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 28 July 2006 - 17:29

Kako nikada nisam bio u Grckoj sem par promasenih dana na Rodosu, upravo sam otkrio da se u dometu jednodnevne voznje automobilom iz Beograda nalazi predeo koji se zove Pilion.

Molio bih za informacije iz prve ruke, posto pokusavam da izbegnem preterano turisticke ili bar moderne ruzne novokomponovane delove zemlje. Cini se po onome sto se da naci na netu da ovde jos ima relativno ocuvanih starih sela, bez previse jeftinog masovnog turizma.

Takodje sam cuo da je zaliv u kome se nalazi Volos za izbegavati ali da je u njemu jedina zapadna obala u kojoj zaista ima sunca popodne. Isao bih u septembru.

Hvala

#2 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 28 July 2006 - 20:30

QUOTE(gazza @ 28 Jul 2006, 19:29)
Kako nikada nisam bio u Grckoj sem par promasenih dana na Rodosu, upravo sam otkrio da se u dometu jednodnevne voznje automobilom iz Beograda nalazi predeo koji se zove Pilion.

Molio bih za informacije iz prve ruke, posto pokusavam da izbegnem preterano turisticke ili bar moderne ruzne novokomponovane delove zemlje. Cini se po onome sto se da naci na netu da ovde jos ima relativno ocuvanih starih sela, bez previse jeftinog masovnog turizma.

Takodje sam cuo da je zaliv u kome se nalazi Volos za izbegavati ali da je u njemu jedina zapadna obala u kojoj zaista ima sunca popodne. Isao bih u septembru.

Hvala

vako
istocna obala je ludilo. trenutno sam na lefkadi, koja ima fantasticne plaze (da, bas onakve kakvima ih je predstavio hefestus), ali je pelion apsolutno u tom rangu. pritom mislim na plaze koje su prema istoku. voznja preko brda je krivina do krivine, ali te preko ostva ceka topla, kristalna, tirkizna voda. veoma je mirno, uzivancija.
ja sam bio u agios joanisu, i tu su tri plaze, jedna bolja od druge. usred jula sam bio gotovo sam, mogu da zamislim kako to izgleda u septembru. smestaj, medjutim, nije bas jeftin.
damouhari je mnogo sladak, ima manju plazu i sicusan je u odnosu na ag. ioanis.
milopotas plaza je navodno isto super, ali do nje nisam dosao, sa peliona me je oteralo proslogodisnje nevreme koje je sedam dana jasilo po celoj severnoj grckoj.
zapadna obala je ravnjikava i meni je izgledala veoma neinteresantno.
na samoj planini ima divnih sela, nesto kao zagorohoria light. makrinitsa je potpun dozivljaj, pogled sa njenog glavnog trga na tesalijsku ravnicu moze da se poredi samo sa osecajem koji covek ima na korkovadu.
dakle - toplo preporucujem. gledaj da bude pocetak septembra, dan je ipak duzi;)

#3 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 29 July 2006 - 11:24

QUOTE(Larko @ 28 Jul 2006, 20:30)
vako
istocna obala je ludilo. trenutno sam na lefkadi, koja ima fantasticne plaze (da, bas onakve kakvima ih je predstavio hefestus), ali je pelion apsolutno u tom rangu. pritom mislim na plaze koje su prema istoku. voznja preko brda je krivina do krivine, ali te preko ostva ceka topla, kristalna, tirkizna voda. veoma je mirno, uzivancija.
ja sam bio u agios joanisu, i tu su tri plaze, jedna bolja od druge. usred jula sam bio gotovo sam, mogu da zamislim kako to izgleda u septembru. smestaj, medjutim, nije bas jeftin.
damouhari je mnogo sladak, ima manju plazu i sicusan je u odnosu na ag. ioanis.
milopotas plaza je navodno isto super, ali do nje nisam dosao, sa peliona me je oteralo proslogodisnje nevreme koje je sedam dana jasilo po celoj severnoj grckoj.
zapadna obala je ravnjikava i meni je izgledala veoma neinteresantno.
na samoj planini ima divnih sela, nesto kao zagorohoria light. makrinitsa je potpun dozivljaj, pogled sa njenog glavnog trga na tesalijsku ravnicu moze da se poredi samo sa osecajem koji covek ima na korkovadu.
dakle - toplo preporucujem. gledaj da bude pocetak septembra, dan je ipak duzi;)

hvala na odgovoru, vec sam se spremao da pisem ili tebi ili hefu na pp posto sam zakljucio da ste ozbiljno verzirani u grcka pitanja. u medjuvremenu sam otkrio da mi je prijatelj 3x puta letovao na pilionu, mada ko za maler, covek ode za korziku bez da sam ga iscedio za informacije a u romingu ga bas ne bih smarao. otprilike mi je isto rekao sto i ti, i misli da je jedini problem to sto ce u septembru plaze na istocnoj obali vec u 4 popodne biti bez sunca zbog 2000m visoke planine iza ledja. da li si mozda imao prilike da obidjes deo koji je na samom jugu poluostrva, cini mi se po mapi da postoji parce od jedno 15-tak km koje gleda na jug a koje bi mozda moglo biti resenje za taj problem sa suncem, pod uslovom naravno da je jednako dobro kao east coast. mislim, dole cu da se zabodem 31. avgusta ili 1. septembra ali svejedno.

drugo pitanje, da li po tvojim saznanjima postoji relativno zanimljiv predeo koji je blizi solunu. pilion je 270 km na jug od soluna sto znaci da izlazi na 1000km od beograda. mozda ipak nesto malo blize. parametri: relativno autenticno grcko mesto (pri tom ne mislim da nezavrsene betonske kuce bez krova nego na stare kamene kuce), minimum infrastrukture, cista voda za bucnuti se 2-3 puta dnevno, taverna. to bi bilo to. jel i taj 2. prsten halkidikija scary shit ili se da naci nesto. cena nije problem, ne sto sam bogat nego sto ostajem 7-8 dana pa mi je svejedno da li cu da potrosim 100E vise ili manje narocito da ne gledam fellow srbe oko sebe.

Edited by gazza, 29 July 2006 - 11:25.

#4 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 31 July 2006 - 21:18

QUOTE(gazza @ 29 Jul 2006, 13:24)
hvala na odgovoru, vec sam se spremao da pisem ili tebi ili hefu na pp posto sam zakljucio da ste ozbiljno verzirani u grcka pitanja. u medjuvremenu sam otkrio da mi je prijatelj 3x puta letovao na pilionu, mada ko za maler, covek ode za korziku bez da sam ga iscedio za informacije a u romingu ga bas ne bih smarao. otprilike mi  je isto rekao sto i ti, i misli da je jedini problem to sto ce u septembru plaze na istocnoj obali vec u 4 popodne biti bez sunca zbog 2000m visoke planine iza ledja. da li si mozda imao prilike da obidjes deo koji je na samom jugu poluostrva, cini mi se po mapi da postoji parce od jedno 15-tak km koje gleda na jug a koje bi mozda moglo biti resenje za taj problem sa suncem, pod uslovom naravno da je jednako dobro kao east coast. mislim, dole cu da se zabodem 31. avgusta ili 1. septembra ali svejedno.

drugo pitanje, da li po tvojim saznanjima postoji relativno zanimljiv predeo koji je blizi solunu. pilion je 270 km na jug od soluna sto znaci da izlazi na 1000km od beograda. mozda ipak nesto malo blize. parametri: relativno autenticno grcko mesto (pri tom ne mislim da nezavrsene betonske kuce bez krova nego na stare kamene kuce), minimum infrastrukture, cista voda za bucnuti se 2-3 puta dnevno, taverna. to bi bilo to. jel i taj 2. prsten halkidikija scary shit ili se da naci nesto. cena nije problem, ne sto sam bogat nego sto ostajem 7-8 dana pa mi je svejedno da li cu da potrosim 100E vise ili manje narocito da ne gledam fellow srbe oko sebe.

vako, mogu da te snabdijem mapama i ostalim stvarima kad se vrnem za jedno par nedelja u beosmrad. ne znam da li bas u cetiri zalazi sunce, ali posto pri ruci nemam detaljnu mapu peliona (road editions) - ostala kod kuce - nisam siguran kako idu putevi na samom jugu. prijatelji su mi bili sa sve decurlijom na toj zapadnoj strani i bili su vise nego zadovoljni.
od soluna do peliona je horor show soraba. kasandra je detaljno unistena. navodno se drugi prst, sitonija, jos uvek drzi, al to je samo hearsay, posto ga vec dvadeset godina video nisam. da ides kolima do parge i krfa ti je jos dalje nego pelion.