Jump to content


Photo

Palmino ulje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 17 July 2006 - 08:11

Prolazim pored radnje koja nudi palmino suvo cedjeno ulje,uvoz iz Malezije.Kako je cena povoljna,moje pitanje je da li ovo ulje donekle može da zameni maslinovo(tu mislim na hranljivost pre svega) i da li je zdravije od suvo cedjenog suncokretovog ulja?
Pozdrav

#2 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 17 July 2006 - 08:55

QUOTE(Badenac @ 17 Jul 2006, 09:11)
Prolazim pored radnje koja nudi palmino suvo cedjeno ulje,uvoz iz Malezije.Kako je cena povoljna,moje pitanje je da li ovo ulje donekle može da zameni maslinovo(tu mislim na hranljivost pre svega) i da li je zdravije od suvo cedjenog suncokretovog ulja?
Pozdrav



nikako zamena za maslinovo. zdravije od suncokretovog? ne. jeftinije-da.

#3 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 17 July 2006 - 09:03

Zahvaljujem se na odgovoru i dajem jednu ispravku na uvodni deo: nije suvo cedjeno,nego hladno cedjeno suncokretovo ulje.
Pozdrav

#4 pantapita

pantapita
  • Members
  • 138 posts

Posted 17 July 2006 - 23:17

Koliko ja kapiram prednost tog palminog ulja u odnosu na ostala ulja je u tome sto moze bolje da izdrzi visoke temperature, te se koristi za visekratno przenje hrane.

#5 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 July 2006 - 03:52

...

"Palmino / kokosovo ulje " koje se greje / przi?

Sumnjam.

Mislim da to nije cisto palmino / kokosovo ulje.

Palmino / kokosovo ulje se koristi samo za salate.
Zlatno-zute / naradzaste je boje.

Posto zagrejano - prelazi u tvrdo stanje (palmitin / stearin?)

U tiganju se stvara bela tanka lomljiva palachinka.

...

#6 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 20 July 2006 - 08:44

Probajte susamovo, moze i za przenje i za salate a ima nenadmasan miris i ukus, cista egzotika heart.gif

#7 Deda Miloje

Deda Miloje
  • Members
  • 176 posts

Posted 20 July 2006 - 09:40

QUOTE(Kinik @ 20 Jul 2006, 04:52)
...

"Palmino / kokosovo ulje " koje se greje / przi?

Sumnjam.

Posto zagrejano - prelazi u tvrdo stanje (palmitin / stearin?)

...

zasto lupetas kad ne znas. pise lepo na flasi "palmino ulje za vise przenja". ima u svakoj radnji.

#8 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 20 July 2006 - 10:23

pa mCDonalds se razbija od tog paliminog ulja.....koriste ga zato sto je jeftino i sporije polimerizuje pri eksploataciji pa mozes pomfrit da przis vise puta u njemu. Meni se ne svidja jel ima cudan miris - najvise dodje do izrazaja kad kupis one kokice za mikrotalasnu - pune su ovog ulja pa cela kuca smrdi posle. mad.gif

#9 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 20 July 2006 - 19:31

ček, zbog tog ulja pomfrit ima onakav ukus? huh.gif

baš sam se pitao (mada imam i negde McD recepte... evo nađoh) da li koriste neku biljnu mast, pošto se meni taj ukus generalno dopada (definitivno bolji ukus nego kada se spremaju na suncokretu).

Attached Files



#10 pantapita

pantapita
  • Members
  • 138 posts

Posted 20 July 2006 - 20:40

QUOTE(APACH @ 20 Jul 2006, 11:23)
pa mCDonalds se razbija od tog paliminog ulja.....koriste ga zato sto je jeftino i sporije polimerizuje pri eksploataciji pa mozes pomfrit da przis vise puta u njemu. Meni se ne svidja jel ima cudan miris - najvise dodje do izrazaja kad kupis one kokice za mikrotalasnu - pune su ovog ulja pa cela kuca smrdi posle.  mad.gif


Kod nas u Meku se koristi, ili se bar do pre neku godinu koristila, biljna mast i to Vitalova.
Trust me, menjao sam je bar 100 puta.

#11 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 21 July 2006 - 04:32

verujem, ako kazes da si menjao.

#12 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 25 July 2006 - 12:05

prednost palminog ulja je u tome sto je jeftinije od suncokretovog (ne znam da li je kod nas ali svuda na svetu jeste) i sto ima visu tacku sagorevanja tako da je teze zagoreti jelo na njemu. takodje struktura mu je takva da ostavlja manji utisak 'nauljenosti' jela, manje prodire u samo jelo, ili je bar meni prijatnije.
sto se tice nezdravosti, mrtva trka sa suncokretovim. ista vrsta otrova kad se sve sabere i oduzme.
najbolje ulje za przenje koje mozes da kupis kod nas je grape seed oil, znaci ulje od semenki grozdja. nema nikakav ukus ni miris, apsolutno, vrlo visoku tacku paljenja tako da se jako dobro ponasa pri przenju na visokim temperaturama i hemijski sastav koji nije tako ubitacan kao kod rafinisanog suncokretovog ulja. jedina mana za masovnu upotrebu mu je cena, skuplje je jedno 5x od suncokretovog ali za one koji ulje generalno retko koriste pri kuvanju (moj slucaj) ono je super resenje.

#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 July 2006 - 00:22

...

http://en.wikipedia.org/wiki/Palm_oil

>> ... The World Health Organization in its report states there is convincing evidence that palmitic oil consumption contributes to an increased risk of developing of cardiovascular diseases ... <<

Za one koji mnogo vole slatkise i koji se "razbijaju" raznoraznim proizvodima iz pekara:

Dijamant / Zrenjanin
DIPAN je visoko kvalitetan proizvod Dijamanta namenjen pekarskoj industriji kao pomoćno sredstvo, u obliku stabilne emulzije tipa vode u ulju, bele boje, bez ukusa i mirisa. Osnovna namena DIPANA je podmazivanje pekarskih kalupa i tepsija. Osim toga vrlo korisno može poslužiti za podmazivanje klipova delilica za testo umesto parafinskog ulja.
• plastični kanister zapremine 25l
- 90 dana, skladišteno na max 15°C na suvom i tamnom mestu.
Savetujem im i da posete Dijamantovu stranicu o "emulgatorima"

Tabela koja pokazuje da je "palmino ulje" daleko od idealnog.
http://www.hrana.com...sti/jeulja1.htm

Nesto podrobnije o mastima:
http://www.plivazdra...t&show=1&id=161

Za Slavena koji mi je jednom predbacio koriscenje "plave ribe":
(sa Plivinog sajta):
>> ... Riba (posebno plava riba) u svom sastavu lipida ima veliku količinu polinezasićenih masnih kiselina posebno onih iz skupine tzv. Omega-3.

Za one koji ne bi na Plivin sajt:
http://www.yu-fitnes...hrana/masti.php

--------------------------------------

"Palmino ulje" je, ovde, ocigledno novi "hit", - no daleko od toga da je dobro za stalnu upotrebu (osim za vlasnike restorana / prziona / pekara koji imaju problem sa cost / benefit-om). Jeste da sadrzi karotene i vitamine A i E, - no, nesumnjivo je izazivac bolesti. Daleko, daleko je ispod nivoa suncokretovog, ili ulja od kukuruznih klica.

Neko, ko drzi do svog zdravlja trebao bi prvo da se upozna sa cinjenicama, tabelama, a mozda potrazi preporuku nutricioniste?

Ne postoji "idealna masnoca". Najbolje je kad se smenjuju - "reshetaju".
Pon/Sre/Pet, dva dana pauze, - pa obratnim redom.


Btw, - ovo sto je rekao Gazza za grape seed oil - potpisujem.

Jos davne '82-'83. sam probao ulje od semenki grozdja - jako mi se dopalo.
Samo me cudi - zasto bi bilo tako skupo (moze biti domaci danak green pomodarstvu?), kad sam za konzervu rafinisanog maslinovog ulja (divne zlataste boje) "Olio Sasso" placao 5.000 lira, "olio extra-vergine" (divne tamno-zelene boje) 2.500 lira u nekoj poljoprivrednoj kantini / zadruzi, a ulje od semenki grozdja (providno, "vodnjikavo") - samo 1.850 lira?
Logicno - najvise se proizvodi tamo gde je najrazvijenija proizvodnja vina.

Za kokosovo ulje garantujem - sipano na vreli tiganj - pretvorilo se u beli lomljivi palachinak.
To je ulje samo za salatu.

Sorry zbog linkova - nije mi bila namera da bilo koga reklamiram.

...

#14 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 26 July 2006 - 12:00

za ulje od semenki grozdja, pre nekih 6 meseci je pocelo da se prodaje kod nas. neka italijanska firma, nije monini ali ta vrsta proizvodjaca (moguce da je capelli ali ne mogu da tvrdim). ja ga kupujem u metrou, poslednja cena koju sam platio za litar je 370 din. to je otprilike upola cene maslinovog virgin ulja istog proizvodjaca, sto se donekle uklapa sa tvojom proporcijom. sad sam bio u italiji ali nisam zagledao koje su aktuelne cene ulja od semenki grozdja tamo, ali znam da su ova masovna industrijska maslinova ulja tu negde oko 6-7E za litar, dok se ozbiljniji kvalitet moze ocekivati tek iznad 10E (pa do 50E:)
inace je grapeseed ulje mnogo ekonomicnije od suncokretovog, ima drugaciji viskozitet i mnogo bolje 'podmazuje' u zagrejanom stanju od bilo cega sto sam probao, pa se u principu mogu koristiti manje kolicine.
ko moze da priusti, trebalo bi da predje na njega.

#15 pantapita

pantapita
  • Members
  • 138 posts

Posted 28 July 2006 - 23:53

QUOTE(gazza @ 26 Jul 2006, 13:00)
za ulje od semenki grozdja, pre nekih 6 meseci je pocelo da se prodaje kod nas. neka italijanska firma, nije monini ali ta vrsta proizvodjaca (moguce da je capelli ali ne mogu da tvrdim). ja ga kupujem u metrou, poslednja cena koju sam platio za litar je 370 din.


Samo da se nadovezem.
Firma je Olitalia.
http://www.olitalia.com/

I ja sam razmisljao da ga kupim, ali o njemu ne znam nista, tj. ne znam kakvog je ukusa i da li je dobar za prelivanje kod salata.