Jump to content


Photo

povrat PDV


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 alexxxa

alexxxa
  • Members
  • 42 posts

Posted 26 June 2006 - 06:45

da li je u srbiji moguce da ako si strani drzavljanin na kupljenu robu dobijes povracaj pdv kao sto je slucaj u hrvatskoj, madjarskoj?

#2 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 26 June 2006 - 08:56

Refakcija PDV stranom državljaninu
Član 56.
Na zahtev stranog državljanina koji nije obveznik i nema prebivalište u Republici izvršiće se refakcija PDV pod uslovima iz člana 24. stav 1. tačka 4) ovog zakona.

-----

VI. PORESKA OSLOBOĐENJA Poreska oslobođenja za promet dobara i usluga sa pravom na odbitak prethodnog poreza
Član 24.
PDV se ne plaća na:
1) prevozne i ostale usluge, koje su povezane sa uvozom dobara, ako je vrednost tih usluga sadržana u osnovici iz člana 19. stav 2. ovog zakona;
2) promet dobara koja obveznik ili treće lice, po njegovom nalogu, šalje ili otprema u inostranstvo;
3) promet dobara koja inostrani primalac ili treće lice, po njegovom nalogu, šalje ili otprema u inostranstvo;
4) promet dobara koja inostrani primalac otprema u prtljagu koji nosi sa sobom u inostranstvo, ako: (1) se dobra otpremaju pre isteka tri kalendarska meseca po isporuci tih dobara; (2) je ukupna vrednost isporučenih dobara veća od 10.000 dinara, uključujući PDV; 5) unos dobara u slobodnu zonu, osim dobara za krajnju potrošnju u slobodnoj zoni;
6) pružanje prevoznih i drugih usluga korisnicima slobodnih zona koje su neposredno povezane sa unosom dobara u slobodnu zonu;
7) usluge radova na pokretnim dobrima nabavljenim od strane inostranog primaoca usluge u Republici, ili koja su uvezena radi oplemenjivanja, opravke ili ugradnje, a koja posle oplemenjivanja, opravke ili ugradnje, isporučilac usluge, inostrani primalac ili treće lice, po njihovom nalogu, prevozi ili otprema u inostranstvo;
8) prevozne i ostale usluge koje su u neposrednoj vezi sa izvozom, tranzitom ili privremenim uvozom dobara, osim usluga koje su oslobođene od PDV bez prava na poreski odbitak u skladu sa ovim zakonom;
9) usluge međunarodnog prevoza lica u vazdušnom saobraćaju, s tim što za nerezidentno vazduhoplovno preduzeće poresko oslobođenje važi samo u slučaju uzajamnosti;
10) isporuke letilica, servisiranje, popravke, održavanje, čarterisanje i iznajmljivanje letilica, koje se pretežno koriste uz naknadu u međunarodnom vazdušnom saobraćaju, kao i isporuke, iznajmljivanje, popravke i održavanje dobara namenjenih opremanju tih letilica;
11) promet dobara i usluga namenjenih neposrednim potrebama letilica iz tačke 10) ovog stava;
12) usluge međunarodnog prevoza lica brodovima u rečnom saobraćaju, s tim što za nerezidentno preduzeće koje vrši međunarodni...

#3 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,876 posts

Posted 28 June 2006 - 19:02

HH,jel tacno da se povracaj PDV-a ne vrsi na granici sto bi meni bilo logicno nego stranac mora da ima dinarski racun u nekoj nasoj banci na svoje ime gde mu se uplacuju pare... unsure.gif

#4 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 28 June 2006 - 20:10

QUOTE(Brazilac @ 28 Jun 2006, 20:02)
HH,jel tacno da se povracaj PDV-a ne vrsi na granici sto bi meni bilo logicno nego stranac mora da ima dinarski racun u nekoj nasoj banci na svoje ime gde mu se uplacuju pare... unsure.gif

moraću da proverim,javim sutra smile.gif

--------------

pravilnik

sa naglaskom na :

Na osnovu overenog originala Obrasca REF 4 iz stava 1. ovog člana prodavac vrši refakciju plaćenog PDV kupcu ili podnosiocu zahteva.

Refakcija PDV vrši se u dinarima gotovinskom isplatom ili uplatom na račun u banci koji navede kupac ili podnosilac zahteva.

Ako je isplata u gotovini, prodavac je obavezan da izvrši refakciju PDV odmah, a ako se doznačava na račun kupca, odnosno podnosioca zahteva, uplata se vrši u roku od 15 dana od dana prijema zahteva.


u praksi ne znam kako funkcioniše

Edited by headhunter, 28 June 2006 - 20:24.


#5 Dr@gan

Dr@gan
  • Members
  • 5 posts

Posted 23 July 2006 - 14:05

U praksi to funkcionise tako da Srbin kad uzme pare više ih ne vraća...
Taj zahtjev za povraćaj pdv-a može da se dobije uz račun ali pare kasnije ne mogu da se vrate... kažu to vraćaju ovi na granici... a ovi sa granice kažu to vraća prodavac... i tako na kraju nema povrata pdv-a... ne znam kome se treba žaliti po tom pitanju...
Inače u više od 90% prodavnica nikad nisu ni čuli za to i nemaju te zahtjeve (medju njima i velike firme)... kažu ne radimo mi to...

#6 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 24 July 2006 - 12:36

QUOTE(Dr@gan @ 23 Jul 2006, 15:05)
U praksi to funkcionise tako da Srbin kad uzme pare više ih ne vraća...
Taj zahtjev za povraćaj pdv-a može da se dobije uz račun ali pare kasnije ne mogu da se vrate... kažu to vraćaju ovi na granici... a ovi sa granice kažu to vraća prodavac... i tako na kraju nema povrata pdv-a... ne znam kome se treba žaliti po tom pitanju...
Inače u više od 90% prodavnica nikad nisu ni čuli za to i nemaju te zahtjeve (medju njima i velike firme)... kažu ne radimo mi to...

Uopšte nije tačno. Kao i svuda u Evropi, PDV se vraća u prodavnici, kad se sledeći put kupac prezentuje sa računom overenim na izlasku iz zemlje od strane carine. Nije potreban nikakav zahtev, niti bilo šta.
Kad kupiš robu, u vrednosti većoj od 10.000 dinara, overiš račun na izlazu iz Srbije. Kad se sledeći put vratiš, odeš u radnju sa tim računom, i oni ti isplate PDV iz kase.
Kad počnu, a uskoro će početi da funkcionišu firme kao TAX REFUND, imaće na granici šalter, i povrat ti odmah vrše, čak i u drugim zemljama.

#7 Dr@gan

Dr@gan
  • Members
  • 5 posts

Posted 24 July 2006 - 14:29

ja pričam o praksi, ne o teoriji... evo imam kod sebe jedan zahtjev za koji još nisam dobio povraćaj pdv-a...
obišao sam petnestak prodavnica i u većini su rekli da oni to ne rade (a obveznici su pdv-a) a u nekoliko su rekli da otprilike znaju o čemu se radi ali da nemaju tih zahtjeva i da moraju prvo da se konsultuju sa centralom...

#8 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 24 July 2006 - 14:29

Mislim da je pri kupovini potrebno da naglasis da ces traziti povracaj novca i da imas pasos. Refakcija, sto se tice drzave, savrseno funkcionise - ako prodavac pocne da ti prica razne price, znaj da je problem u njemu!

#9 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 24 July 2006 - 14:34

QUOTE(Dr@gan @ 24 Jul 2006, 16:29)
ja pričam o praksi, ne o teoriji... evo imam kod sebe jedan zahtjev za koji još nisam dobio povraćaj pdv-a...
obišao sam petnestak prodavnica i u većini su rekli da oni to ne rade (a obveznici su pdv-a) a u nekoliko su rekli da otprilike znaju o čemu se radi ali da nemaju tih zahtjeva i da moraju prvo da se konsultuju sa centralom...


Mislim da ne mogu da biraju hoce li, ili nece raditi refakciju. Postoji trzisna inspekcija kojoj mogu da objasne da li su da sada imali zahteva i da li im je centrala objasnila kako se to radi.

#10 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 24 July 2006 - 14:42

Može, bez problema, s tim što je jednostavnije da pri kupovini prosto ne platiš pdv, umesto da ti ga povraćaju naknadno.

#11 Dr@gan

Dr@gan
  • Members
  • 5 posts

Posted 24 July 2006 - 14:44

ma znam ja sve to, ali šta treba da radim... da idem od prodavnice do prodavnice i tužavam ih... prodavac ti kaže da ne zna o čemu se radi ali za svaki slučaj zove svog šefa da proveri i ovaj mu u jednom slučaju kaže da oni to nisu do sada radili, a u drugom kažu da nemaju tih obrazaca (REF 4)... i tu se priča završava... u trećoj u kojoj sam dobio obrazac prodavac je fino sve to ispunio ali kaže oni još nisu dobili obavještenje da treba da vraćaju pdv...

#12 Dr@gan

Dr@gan
  • Members
  • 5 posts

Posted 24 July 2006 - 14:46

QUOTE(copkillah @ 24 Jul 2006, 14:42)
Može, bez problema, s tim što je jednostavnije da pri kupovini prosto ne platiš pdv, umesto da ti ga povraćaju naknadno.


povraćaj se dobija tek pošto se roba iznese iz zemlje... tj kad carinik overi taj obrazac koji je prodavac ispunio... da nije tako onda tu robu ne bi ni morao iznositi iz zemlje