Jump to content


Photo

Knjiga koja vam je promenila život


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
125 replies to this topic

#31 Mr Jones

Mr Jones
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 12 June 2006 - 12:09

QUOTE(alberto.ascari @ 12 Jun 2006, 12:20)
Pa ja te pitam sasvim jednostavno,

da li si postao bolji čovek kada si je pročitao, ili si počeo da zaradjuješ veću lovu, ili si konvertovao na islam, ili si se prijavio u vatrogasce, ili si svu svoju imovinu poklonio crkvi, ili si počeo da navijaš za Grobare, itd, itd?

Šta je tu teško?


Kao mali, oduvek sam želeo da budem vatrogasac, ali sam navijao za Zvezdu. Bio sam namćor, iz siromašne hrišćanske porodice. Onda, jednog dana, uzmem da pročitam jednu knjigu, iako još uvek nisam znao ni da čitam. Bilo je to jedno od najboljih dela Fridriha Ničea, iako ja za njega pre toga nikad nisam ni čuo. "Tako je govorio Zaratustra" - čim sam video naslov, zainteresovao sam se, jer sam i ja, kao mali, voleo puno da pričam, pa sam hteo da vidim šta je to imao da kaže taj Zaratustra lik. Pobedim ja tako svoju sujetu (odmah postanem malo bolji čovek), i krenem da čitam. I kad sam je pročitao, shvatim da mi je poziv vatrogasca uvek bio suđen, i počnem da navijam za Partizan (što nekako ne može jedno bez drugog). I, tako, počnem da zgrćem velike pare. Jedno veče, počne da gori džamija, i ja, kao dežurni te noći, krenem da intervenišem. Stignem tamo, vidim gori džamija. Neki huligani spalili džamiju, pomislim u sebi: "Kolika nepravda, pa oni nisu ništa krivi!". Kad sam lokalizovao požar, pozove me jedan muslimanski hodža, i kaže mi: "Čuo sam tvoja glasna razmišljanja u sebi, je l' ti hoćeš da pređeš kod nas?, treba nam takav jedan", i ja se, naravno, složim, kad vidim koliko nepravde im je učinjeno. I, onda, pošto sam zgrnuo velike pare kao vatrogasac, vidim da njima treba obnova, i rešim da im poklonim svu svoju imovinu. Tako je knjiga "Tako je govorio Zaratustra" promenila moj život.

QUOTE(alberto.ascari @ 12 Jun 2006, 12:27)
Nije bre cinizam, stvarno mi na pamet ne pada da nekoga zayebavam, Jednostavno pitam, zato što. kao što si mogao da vidiš iz mog prvog posta na topicu, imam potpuno suprotno mišljenje o temi od većine. Jednostavno pitam, razumeš? Takodje, daleko od toga da sam otporan, ali interesuju me drugačije knjige. To je sve (3. put danas)


Je l' ti neko brani da ih čitaš? Ni ja tebe nisam na taj način pitao zašto ti se neka knjiga svidela. Pogotovo ne, ako se nisam potrudio ni toliko da je bar pročitam. Dakle, ako hoćeš da te uputim u takvu literaturu, reci, a nemoj od mene očekivati da ti objašnjavam zašto je nešto na mene ostavilo takav utisak, jer se tebi, jednostavno, ne sviđa ta tematika i ti to ne možeš da shvatiš.

#32 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 12 June 2006 - 12:30

QUOTE(Mr Jones @ 12 Jun 2006, 13:09)
Kao mali, oduvek sam želeo da budem vatrogasac, ali sam navijao za Zvezdu. Bio sam namćor, iz siromašne hrišćanske porodice. Onda, jednog dana, uzmem da pročitam jednu knjigu, iako još uvek nisam znao ni da čitam. Bilo je to jedno od najboljih dela Fridriha Ničea, iako ja za njega pre toga nikad nisam ni čuo. "Tako je govorio Zaratustra" - čim sam video naslov, zainteresovao sam se, jer sam i ja, kao mali, voleo puno da pričam, pa sam hteo da vidim šta je to imao da kaže taj Zaratustra lik. Pobedim ja tako svoju sujetu (odmah postanem malo bolji čovek), i krenem da čitam. I kad sam je pročitao, shvatim da mi je poziv vatrogasca uvek bio suđen, i počnem da navijam za Partizan (što nekako ne može jedno bez drugog). I, tako, počnem da zgrćem velike pare. Jedno veče, počne da gori džamija, i ja, kao dežurni te noći, krenem da intervenišem. Stignem tamo, vidim gori džamija. Neki huligani spalili džamiju, pomislim u sebi: "Kolika nepravda, pa oni nisu ništa krivi!". Kad sam lokalizovao požar, pozove me jedan muslimanski hodža, i kaže mi: "Čuo sam tvoja glasna razmišljanja u sebi, je l' ti hoćeš da pređeš kod nas?, treba nam takav jedan", i ja se, naravno, složim, kad vidim koliko nepravde im je učinjeno. I, onda, pošto sam zgrnuo velike pare kao vatrogasac, vidim da njima treba obnova, i rešim da im poklonim svu svoju imovinu. Tako je knjiga "Tako je govorio Zaratustra" promenila moj život.
Je l' ti neko brani da ih čitaš? Ni ja tebe nisam na taj način pitao zašto ti se neka knjiga svidela. Pogotovo ne, ako se nisam potrudio ni toliko da je bar pročitam. Dakle, ako hoćeš da te uputim u takvu literaturu, reci, a nemoj od mene očekivati da ti objašnjavam zašto je nešto na mene ostavilo takav utisak, jer se tebi, jednostavno, ne sviđa ta tematika i ti to ne možeš da shvatiš.


Mora da si ovo dugo smišljao.

Niko meni ne brani, nego mislim da su teške šitine. Zato te i pitam, jer mi je interesantno da saznam, kako nešto, što ja ne bih sa ulice podigao da pored toga prodjem, može nekog da promeni. Ali ako si sad Cigan, onda je to OK.

Ako te nešto interesuje, pitaj.

#33 Mr Jones

Mr Jones
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 12 June 2006 - 13:06

QUOTE(alberto.ascari @ 12 Jun 2006, 13:30)
Mora da si ovo dugo smišljao.

Niko meni ne brani, nego mislim da su teške šitine. Zato te i pitam, jer mi je interesantno da saznam, kako nešto, što ja ne bih sa ulice podigao da pored toga prodjem, može nekog da promeni. Ali ako si sad Cigan, onda je to OK.

Ako te nešto interesuje, pitaj.


Da, čitav minut. Mada, sad vidim da je i to puno.

Tvoja stvar što misliš da su teške šitine. (A kako i možeš da misliš za nešto da je "teška šitina" kad nisi ni pročitao?) Btw, nisam ni "Cigan", ni "Grobar". Nisam navijač uopšte.

Posle ovakvih tvojih "izjava", ne interesuje me ništa. Samo su me oduvek iritirali likovi sa "kako_neko_može_da_ima_drugačije_mišljenje_od_mene" stavom. Nekog interesuje kako žive žabe, nekog kako se uzgaja paradajz, a nekog Ničeova filozofija. To treba da ti bude kristalno jasno, i ovde se završava svaka moja diskusija sa tobom. Jebiga, moram da se držim onoga što mi je u potpisu wink.gif

#34 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 June 2006 - 13:27

bilo bi lepo da ti, kojima je knjiga promenila zivot, oprichaju kako im je promenila zivot.

#35 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 12 June 2006 - 13:31

cetiri sestre, lujza mej alkot

prva knjiga koju sam krenula da citam ispocetka, cim sam zavrsila sa poslednjom stranicom, a 'promenila mi je zivot', jer sam se tada navukla na citanje.

#36 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 June 2006 - 13:33

QUOTE
bilo bi lepo da ti, kojima je knjiga promenila zivot, oprichaju kako im je promenila zivot.


Ja necu, posto sam inace suvise privatnih stvari napisao na forumu (zbog cega sam se svaki put pokajao gorko).

(Da bi se objasnio put od A--->B, iliti "zivotna promena", mora da se barem nesto napise o A ili B. E necu).

Edited by Indy, 12 June 2006 - 13:34.


#37 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 12 June 2006 - 14:10

bukvar

#38 Guest_dralion_*

Guest_dralion_*
  • Guests

Posted 12 June 2006 - 17:31

knjiga predskazanja tarabica...sve mi je jasno....i ono sto je neobjasnjivo.

#39 Brandzi

Brandzi
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 12 June 2006 - 17:40

Alhemicar

Shvatila sam da covek da covek bez obzira na sve mora da traga za svojom licnom legendom, zato sto ako je ne prozivi onako kako treba kajace se celog zivota....Ja pokusavam da zivim svoju pricu, ali nazalost ima mnogo faktora koji mi otezavaju... smile.gif

#40 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 12 June 2006 - 17:47

QUOTE(Pikoleta @ 12 Jun 2006, 15:10)



ODGOVOR DECENIJE. thumbup.gif thumbup.gif thumbup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif thumbup.gif

#41 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 June 2006 - 18:21

QUOTE(Brandzi @ 12 Jun 2006, 18:40)
Alhemicar

Shvatila sam da covek da covek bez obzira na sve mora da traga za svojom licnom legendom, zato sto ako je ne prozivi onako kako treba kajace se celog zivota....Ja pokusavam da zivim svoju pricu, ali nazalost ima mnogo faktora koji mi otezavaju... smile.gif

is this a joke?

#42 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 12 June 2006 - 21:15

Tajanstveni vrt, Jirzi Trnka - procitala je stotinu puta kao mala i pocela da shvatam da je radoznalost vrlina (tu negde se javila i naklonost prema apsurdu i cudnom humoru).

#43 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 June 2006 - 22:45

QUOTE(Dunadan @ 12 Jun 2006, 14:27)
bilo bi lepo da ti, kojima je knjiga promenila zivot, oprichaju kako im je promenila zivot.


Ti ocigledno ne verujes u naslov topica?
Bilo sta moze da promeni zivot (slikovito receno, jel da), pa svakako moze i knjiga. Mozda i ponajvise knjiga. Jer, recimo, neka licnost u nasem zivotu sasvim sigurno moze da ga temeljito promeni, ali za to treba vremena. Moramo tu osobu dobro upoznati, a to ponekad traje i godinama. Knjiga, na drugoj strani, predstavlja "zgusnut materijal", nesto sto je autor godinama stvarao mi apsorbujemo za samo nekoliko sati, ili dana. I dakako, te zgusnute misli mogu ozbiljno da nas pomere, da nam nacin razmisljanja krene drugim putem.

#44 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 June 2006 - 22:54

Bukvar.

#45 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 12 June 2006 - 23:06

QUOTE(Gonzo @ 12 Jun 2006, 23:54)


Pikoleta je vec rekla!