Jump to content


Photo

Ograda (taraba)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 kolaps

kolaps
  • Members
  • 103 posts

Posted 03 June 2006 - 00:24

Starost srpskih taraba ne treba komentarisati, posto se na njih pozivamo u nazad dvadeset godina. Pa je tako svaka srpska taraba starija od Amerike.

Zanimljivo je da je Goran Milic, novinar koji je svojevremeno pravio reportaze iz New York-a, ovako prokomentarisao travu u centralnom parku: "Kao sto vidite ovde ne postoji nikakva ograda niti postoji tabla na kojoj pise "ne gazite travu", i prirodno svi gaze travu."
Urezala mi se ta izjava kao simbolicna slika slobode gde se pre svega deca slobodno
igraju po travnjacima.

Tokom sluzenja vojnog roka, price o Albancima sa Kosova su se obicno zavrsavale sa "Oni nisu normalni, da li znate kolike ograde oni postavljaju oko svojih kuca".

Primecujem da u civilizovanim zemljama, ograda oko privatnih kuca prakticno ne postoji.

Ispred moje zgrade ( Novi Beograd ), napravljen je travnjak i posadjeno je drvece bez nekog posebnog reda sve izgleda kao mala dzungla puna razlicitog drveca i cveca. Naravno tu je i obavezna ograda, delom metalana zica, delom ziva ograda.
Kako slucajno neko dete ne bi zgazilo svetu travu ili se ocesala o neko sveto drvce, koje su stanovnici moje zgrade vredno zasadili svojim svetim rukama.Na moje pitanje zastto sade drvece i travu, odgovorili su mi da to rade za moje dete i za svu decu ? Kako ako postoji ograda i travi se ne moze prici, nisu imali adekvatan odgovor.
Onda je napravljen Maxi diskont u blizini, i iz cisto komercijalni razloga je zasadjena trava ispred ulaska u objekat, i sada se moze svaki dan videti gomila dece kako se veselo igraju na super zelenom travnjaku. Ograda ne postoji.
Pokazao sam to cudo od travnjaka vrednim komsijama, i rekli su mi da je to samo da se privuku kupci, a da je nas travnjak sa sve ogradom napravljen da bi moje dete imalo cist vazduh.

Veceras sam prolazio jednim delom ulice kojim inace ne prolazim, i primetio sam da ograde oko ostalih zgrada postaju sve vece i vece. Skoro kao tarabe. Visina im ide i do dva metra, zicane i zive ograde. tako da se iza vise nista i ne vidi.

Tako ja vidim Srbiju. Ovde samo rastu tarabe.

Edited by kolaps, 03 June 2006 - 00:27.


#2 stvorina

stvorina
  • Members
  • 286 posts

Posted 03 June 2006 - 08:40

QUOTE(kolaps @ 3 Jun 2006, 02:24)
Veceras sam prolazio jednim delom ulice kojim inace ne prolazim, i primetio sam da ograde oko ostalih zgrada postaju sve vece i vece. Skoro kao tarabe. Visina im ide i do dva metra, zicane i zive ograde. tako da se iza vise nista i ne vidi.

Tako ja vidim Srbiju. Ovde samo rastu tarabe.


bash potresno voajeru...

edit: bold

Edited by stvorina, 03 June 2006 - 08:41.


#3 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 03 June 2006 - 14:41

QUOTE(stvorina @ 3 Jun 2006, 09:40)
bash potresno voajeru...


Jako konstruktivno///
Ima kolaps pravo/:
"Ovde samo rastu tarabe."

#4 3pileta

3pileta
  • Banned
  • 113 posts

Posted 03 June 2006 - 19:57

Taraba rulez...jos ako se postavi da bude visoka 15 metara sa dva dobro utvrdjena mitraljeska gnezda ili sa ljubicicama...A iza Tarabe zive Tarabici...Gadan je to soj i ima holly kamen koji je predat Kostunici da gadja sove kad mu prismetaju...

#5 kolaps

kolaps
  • Members
  • 103 posts

Posted 03 June 2006 - 20:06

Danas sam im predlozio da srusimo ogradu, histericno su mi odgovorili:" STA, HOCES DA SRUSIMO SVE OVO STO SMO GRADILI TAKO DUGO VREMENA".

"Ne, samo ogradu zelim da srusimo", odgovorio sam im.

Ponavljali su kao hipnostisani " IDI, UNISTI SVE, UNISTI SVE ... TO JE ZA NASU DECU..."

Edited by kolaps, 03 June 2006 - 20:11.


#6 stvorina

stvorina
  • Members
  • 286 posts

Posted 05 June 2006 - 23:12

daj bre... mellow.gif
ako u jebenoj zhivici vidite problem onda to jeste potresno...

QUOTE
Jako konstruktivno///

ma fenomenalno konstruktivno... twak.gif

#7 kolaps

kolaps
  • Members
  • 103 posts

Posted 08 June 2006 - 10:30

Nije nas Evropa odbacila. Mi smo odbacili Evropu.

Nije nama Evropa uvela vize, sami sebi smo ih uveli.

Sa ljudima koji ovako razmisljaju, ogradjuju tarabaju i slicno, niko normalan ne zeli da ima posla. Sto dalje od njih to bolje.

#8 Wannabe

Wannabe
  • Sleepers
  • 26 posts

Posted 08 June 2006 - 22:56

ovo sa tarabama je skroz dobro i tacno ako posmatramo kao metaforu za stanje u kome se zemlja nalazi, a na zalost i svest vecine njenih gradjana..porazno, zapravo to je neki strah od realnosti, strah od kompeticije i izazova na koje smo nauceni da ne budemo dorasli.

tarabaju pred naukom, tarabaju pred razvojem, internetom..daj samo da budete svi glupi i skucenih vidika, lepo je da svako od nas ima malu jazbinu u kojoj ce da bude mali poslusni spahija koji ce u svom spahiluku tlaciti, a koga drugog do svoje najblize.

taraba je i za automobile ne bi li se odobrovoljili nazadni industrijalci (GLASACI) iz kragujevca..cool. sto bre da kupis npr. nemacka ili francuska kola valjana sa air bagovima i sta znam svim ostalim pogodnostima, ah da, i mp3 citacem, kad zastava moze da ti za iste pare ponudi novi jugo, koga ce osvestati licno filaret (za extra kintu moze i njegova svetost licno), to je sto se tice bezbednosti, a umesto tog mp3+ozvucenje mozes da retrovizor zakitish brojanicom ili lakiranim printom sv.petke zalepljenim za dascicu..zabava extra!! jebesh MP3!!

nego da se vratim tarabljenju.. svuda po evropi sam video ograde velelepnih razmera. najrazlicitije. (niko nije savrsen) tamo gde ograda nema ima kamera sto je i logicno jer gde nema ni jednog ni drugog decu sigurno necesh voditi jer su coskovi takvih prostora zatrpani spricevima sa kojih strce igle..

istina je da je planeta otishla u K.
civilizacijski ljudska rasa ima velike nedostatke, no za srbiju su ti problemi trenutno visha matematika, ili kako ono beshe...astro fizika..

a sto se te tvoje novobeogradske ogradjene oaze tice...ko zna, budi oprezan ko zna ko se krije i vreba iz tog zbunja!!!
neki nisu poslati na sud, a neki opet, nisu osudjeni za svoja seksualna opredeljenja i nedela..

"iza svakog ugla vreba dragan kojic keba", ili josh gore cika pahomije wink.gif

#9 kolaps

kolaps
  • Members
  • 103 posts

Posted 09 June 2006 - 02:56

Jos jedan dobar primer.

Posto je neki baja pokupovao zemlju u blokovima, prvo se prostor ogradi, a onda se iznenada pojavi objekat, cija je funkcija jednako besmislena kao i svi ostali koji su izgradjeni u poslednjih nekoliko godina.
U glavnom trzni centri, i benziske pumpe.

#10 spel

spel
  • Members
  • 53 posts

Posted 10 June 2006 - 20:38

Istina. Dobra tema. Ovim fenomenom se i sam dugo bavim u svojim mislima, najcesce putujuci i opazajuci oko sebe sva ta silna ogradjivanja. Koliko samo beskrajno razlicitih i previsokih ograda ima...ruznih i frustrirajucih. Najozbiljnije se u tim razmisljanjima zapitam koja bi to kolicina betona, metala, drveta i drugih materijala mogla da se pobroji skupljeno na jednom mestu...?
Takodje cinjenica je da se drvece sadi na najneverovatnijim mestima, cesto ispred fasada sto je, smatram, uglavnom neprimereno. Trebalo bi da postoje posebne zelene povrsine cime se arhitektura ne bi prikrivala.

#11 Wannabe

Wannabe
  • Sleepers
  • 26 posts

Posted 11 June 2006 - 00:12

ma dobro to drvece..mislim da su to samo anarhicni pokushaji stanara da se kao nesto ozeleni, a da pri tome ni sami ne znaju sta 'oce..pogledaju neku emisiju o prirodi i naloze se da sade nesto.. nije ni cudo, kad je urbanisticki plan u sferi realnosti isto k'o i dnevni horoskop..

ali brate, ima na banjici, na trosarini ogroman prostor koji je ogradjen onim gadnim zelenkastim tablama lima, na kojim uvek osvanu paterni plakata radikalne stranke ili koncerta sinana sakica, a taj prostor je ogradjen kad sam ja kretao u osnovnu, '90.
a tim ogradjivanjem ne samo da je napravljeno ruglo (i mesto na koje se istovaruje shut i djubre) nego je i trotoar postao neupotrebljiv sa te strane ulice..
secam se da sam se tu kao klinac uvek stekao da me nesto ne pogazi..(ne verujem da sam bio jedini)

zamisao je kao bila da se tu gradi poslovni prostor i zgrade, ali su naravno poplashili pare koje je lakoverni narod ulozio i to sad bleji tako vec 15 god..moja slobodna procena da bi se ca cirka, jednim buldozerom i 2 dana akcije taj prostor ocistio i izravnao, a MINIMALNIM ulaganjem, bar napravila livada na kojoj moze da se proseta, izvede ker ili igra mali fudbal ili sta god...

poslao sam preko DSa taj predlog onom nashem "gradonacelniku" ali sto radovan kaze: BOOOLE NJEGA!!!

eto ako.. mad.gif

#12 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 11 June 2006 - 11:49

QUOTE(Wannabe @ 11 Jun 2006, 01:12)


Dobro kazes/// Ali moram da ti priznam da me iritira tvoj avatar///
Mozda zato sto je istinit unsure.gif

#13 Wannabe

Wannabe
  • Sleepers
  • 26 posts

Posted 11 June 2006 - 18:54

heheh DOCc, ako te iritira, znaci da radi..
nije bilo tesko napraviti ovakav kopilanski logotip. samo sam stvari posmatrao nepristrasno i objektivno..

licno, meni nedostaje onaj zuti..secas li se programa tada?

#14 kolaps

kolaps
  • Members
  • 103 posts

Posted 12 June 2006 - 18:42

Pre neko vece je covek lepo pricao da u New Yorku zelena povrsina oko zgrade mora da bude taman onoliko koliko je zauzela sama zgrada.
Ako sam dobro shvatio.

Kod nas se sada bilda i ogradjuje i gde treba i gde ne treba, najtuznije su benziske pumpe, koje verovatno sluze za pranje para. Ne vidim drugu svrhu jer ih skoro niko i ne posecuje. Unisti se se zelena povrsina, ali se zato neki baja za kratko vreme lepo obogati, dok trepnes. Nemam ja protiv da se bogati ko hoce, najgore je sto ce od tih projekata ostati na kraju ruine, da se podsecamo i asociramo, na ne mile ljude i ne mile dogadjaje.

Podplatis, kupis, ogradis, i bildas....

Za primer, pogledati novi trzni centar na NB-u. Idea kako se vec zove.
Dno dna

#15 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 17 June 2006 - 10:54

QUOTE(Wannabe @ 11 Jun 2006, 19:54)
licno, meni nedostaje onaj zuti..secas li se programa tada?


Samo kratko/// Nisam ziveo tada u Beogradu

Ne znam kako se sve to desilo/// Da li su dosli novi ljudi/ Ili su se stari promenili