Jump to content


Photo

Pad dolara - uzroci


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#46 rancho48

rancho48
  • Members
  • 145 posts

Posted 10 July 2007 - 16:43

"..The euro rose from a low of 82 U.S. cents in October 2000 to the high of $1.3683 on concerns over the enormous U.S. trade and budget deficits..."

ovo je od jutros (Yahoo.Finance.CurrencyConverter)..


..a trenutno $1.3788.. and sinking..

#47 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 11 July 2007 - 13:59

QUOTE(rancho48 @ 10 Jul 2007, 17:43) <{POST_SNAPBACK}>
"..The euro rose from a low of 82 U.S. cents in October 2000 to the high of $1.3683 on concerns over the enormous U.S. trade and budget deficits..."

ovo je od jutros (Yahoo.Finance.CurrencyConverter)..
..a trenutno $1.3788.. and sinking..


Nije toliko, Eur je 1,375x, 3760, ne 3788...Mozda bude danas. Idi na www.dukascopy.com ako te to zanima, tu imas interbank Forex za dz. Evro je otisao onoliko koliko je mogao, $ se odrzava na yen-u sada. Bank of Japan je Fed-ova desna ruka, maltene. Ali pre ili kasnije, morace da puste $ niz vodu, i tad ce nastati stvarni problem.
http://farm2.static....113de82e7_o.gif
To sto BoJ radi godinama, na njihovu je stetu, zbog carry trade-a, samuraji manipulisu valutom al na sopstvenu stetu, (kodeks samuraja/harikiri laugh.gif ) Kinezi jok, tj manipulishu ali u svoju korist. laugh.gif Ako $ index probije kritican nivo od 80,50 onda 50-60 nivo ladno moze da bude...Tad ce nastati egzodus/bezanija kakva nije vidjena iz $. Vise od 3 god ja pisem ovde da ce to da se desi, da ce morati da bira, $ ili ekonomija. . Sef Fed-a je odrzao govor juce, taj mali, zli patuljak. Sto jedan napisa - Bernanke did nothing to defend the dollar today. All happy talk for the masses of sheeple. He cant. He raise or threatens to raise rates, long term rates go up and the real estate decline will intensify. The banks will lose hundreds of billions in default loans, something the FEd masters do not want. The Fed Barnarke, like a good puppet and dog, will wag his tail and do what the real masters of the Federal Reserve want. The dollar broke the 81.25 support and now heading for the all critical 80.50 support. When it breaks watch out..The dollar will be scarificed, by default , since no one wants it.
Cenu glupiranja sa kreditnom ekspanzijom, neko mora da plati, nema besplatnog rucka. Mali, zli covek je nagovestio da ce to biti $. Prosto. A Greenspanu, prvobitnom krivcu, placaju po 100 soma $ za 1h govor, u Tokiju, meni to najjace od svega. Is this a strange world or what? laugh.gif
Peace.

#48 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 11 July 2007 - 14:47

QUOTE(Daytrader @ 20 Jun 2006, 00:28) <{POST_SNAPBACK}>
ali ja silazim na stanici tek posle 1500$/oz zlata. I ne zurim nigde, jer mi pros cena 380$ laugh.gif I sve sam vam najavio unazad, pise vam lepo sve. Cena se doduse povukla, dok sam bio na odmoru, ali hej, to je zdravo,
jos bolje kad se povuce pa opet krene gore.
US $, kao jedina svetska rezervna moneta ima sustinski, fundamentalni problem
.
Sa ovim ludakom koji printa, (i Greenspanu pre njega) $ je 'faith based currency'. I nista vise. Osim, naravno, za one koji veruju da printanjem novca mozes da izbegnes svaki potres,
krizu, za to se upravo zalaze doticni. Pa lepo, super...Ima jedan mali problemcic,
a to je da on, genije, nije prvi koji to pokusava, probali su mnogi, i za 5h god
niko nije uspeo da smisli resenje. Napr. novac se uvek vrati 'bid'-ujuci robu, a zasto? Pa jer nema gde drugo da ode, cika Bene...Genijalcu... laugh.gif
Peace.


A bre Kir Janjo wink.gif Jos uvek prebrojavas te zlatnike?
Kako cenis, da li ces moci da ih prodas ( za ovih 1000 Eura po unci) kroz dvajes godina wink.gif

Lep pozdrav
Teja

#49 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 11 July 2007 - 16:28

QUOTE(Teja @ 11 Jul 2007, 15:47) <{POST_SNAPBACK}>
A bre Kir Janjo wink.gif Jos uvek prebrojavas te zlatnike?
Kako cenis, da li ces moci da ih prodas ( za ovih 1000 Eura po unci) kroz dvajes godina wink.gif

Lep pozdrav
Teja

E, vidi, nikad ne reci nikad – mozda ispadnem glup ko stedisha, laugh.gif, mozda me u sta jako sumnjam, nekom wizzard tehnikom ovaj zli patuljak i zezne. (iako sanjam redovno letece patuljke, ali nikako bre taj zli, Ben, da naidje, da ga bar u snu odvalim). laugh.gif
Ma jok, ja racunam na brojeve, evo obracun za PDV – Zadnjih 10god Usa ga pichi po 10% god, u dizanju novcane mase. Posl meseci je cak 13,5% ali ajde. To znaci, da je samo posl god, to uvecano za 1,3Triliona $ ili 1300 Milijardi. Za to vreme, god dana, u svetu navadili 2500T zlata. Ajd kazemo cena 675$ po unci. Jel tako, tako je. E sad ide zanimljivi deo –
(pdv) – 2500T pri 675$ ceni = 54Milijarde $ vrednosti zlata. 1300M nastampanih / 54M zlata = 24. Dakle, 24 x se brze uvecava novcana masa. Prosto. Kako i ostali printaju, jer je $ samo ¼ totala novonastalog novca u svetu, to znaci jos x 4. 96 je mnozilac znaci, u odnosu rasta novcane mase i zlata. Stotka, da zaokruzimo. Izracunavanja u odnosu na…, dakle jok u odnosu na printanje, daju ove projekcije:
DOW/GOLD ratio:+$2000 Gold Long term average:$1500 Gold/Oil ratio:$1500 Gold/CRB:$700
E sad, CB prodaju zlato prilicno. IMF takodje. Engleska CB prodala 2/3 zaliha pri 350$, wise move im to bio. Bravo. Sto im zalihe manje, to bolje…ECB takodje. Ja cekam da se ispucaju jos. 1500$/oz je jos i skromno. Sad da moram da biram, uzeo bih srebro, to ce biti 2x bolje, u %.
A i zabavno mi dnevno, prepodne Eurex, popodne Cme americki, i ceo dan zezanje, ne grizem nokte cekajuci the Fat Gold Lady, kad dodje dodje. E, taj bre vas nemacki Dax najgrdji za trgovanje, tu tek ne postuju pravila igre, to sam zakljucio, te ih ignorisem. Zarada tu sumanuta, bizzare potpuno. blink.gif
Investiranje na Dow Jonesu donelo 8%, u proseku, nekretninu sad samo ludaci u USA kupuju. Bonds bi 2% god, tako nesto, mislim da je onaj Gross, Bonds king, toliko zaradio klijentima. Nafta 72$…Kupovna moc $ pada u odnosu na sve to. Te, i nema tu nekog drugog izbora. U odnosu na sta je $ porastao, u odnosu na kineski dvd player samo…Tako ispada, ne svidja se ni meni, ali je tako. Ultimativni hedge protiv inflacije je zlato. I protiv derivativa, to je tek weapon of mass destruction. Ja to inicirao nisam, te…$ pada, uz enormno povecanje duga, to ranije bilo nije, u tome je razlika, $ je i ranije skakao gore dole, ovog puta je ozbiljan problem.
Ja samo mislim da je to sto rade sumanuto, i nista vise. To each his own, to u kapitalizmu cool. Uvek ima izbor. Ko hoce moze Google po 550$, ili neke kineske ding dong akcije, sto porasle 300% za god dana, ili kucu u Spaniji (iako oko 1mil kuca ceka kupce tamo npr) nemam ja nista protiv.
Peace.