Jump to content


Photo

Astrologija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#46 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 28 April 2006 - 12:25

QUOTE(AlefShin @ 24 Apr 2006, 19:47)
Uzgred, zna li neko-astrologija je fenomen koji odlikuje skoro sve stare, a znacajne, kulture( indijsku, kinesku, persijsku, vavilonsku, egipatsku, maja...). Njihove skole se razlikuju po metodologiji, ali je fakat da je stalez ucenih ljudi tih kultura pravio vrlo detaljne karte neba koje su zahtevale dugotrajan i ozbiljan rad( npr. secam se jednog kineskog papirusa iz nekog veka pre Hrista).
Dakle, odakle to veliko interesovanje za astrologiju u medjusobno vrlo udaljenim, a znacajnim, kulturama i to u najvisim slojevima drustva?

Mogu samo da pretpostavljam kako su se stvari odvijale.

- Prvo, treba uzeti u obzir da je covek radoznao stvor, a da su zvezde fakat bile nesto posebno i drugacije u odnosu na svo prethodno iskustvo. Strasno daleko, nedostupno nama, na nebu "ima nesto". Mislim da je za pocetak interesovanja za nocno nebo ovo sasvim dovoljno.

- Drugo, neko je sistematicnije proucavao to nebo, a logicno je da su to uceni ljudi (mogli su i laici ali ne znam kako bi o tome ostavili traga?), i uocio da na njemu postoje odredjene pravilnosti u pogledu kretanja nebeskih tela.

- Trece, neke od tih pravilnosti povezane su sa zemaljskim uslovima koji su od znacaja za narod (kad je setva a kad zetva, kojih godina Sunce najjace pece i velike su sushe...)

- I cetvrto, covek je i onda kao i danas imao sklonost da korelaciju tumaci kao kauzaciju, i da pomisli da kretanje nebeskih tela izaziva dogadjaje na Zemlji.

To je moja teorija i ta teorija je moja innocent.gif

#47 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 28 April 2006 - 12:28

QUOTE(betty @ 28 Apr 2006, 13:25)
To je moja teorija i ta teorija je moja  innocent.gif

i pripada tebi.

ti mora da si jarac.

#48 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 28 April 2006 - 13:33

QUOTE(kingmaker @ 28 Apr 2006, 13:28)
ti mora da si jarac.

Heh, podsetilo me ovo na jedan dogadjaj iz zivota.

Kao klinci od mozda nekih 10 godina, nalozili se mi na film Kosa. I gledali ga beskonacno puta. I tako jednom prilikom ja, kad je pocela pesma Aquarius, kazem kako sam ja vodolija.

A ortak me pogleda i kaze - Ma daaj. Malo sutra.

smile.gif

#49 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 28 April 2006 - 13:37

еvo i mog dogadjaja iz zivota, a na temu horoskopa:

dnevni horoskop u nekim novinama, sekcija 'zdravlje':
"gubite razum"

#50 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 28 April 2006 - 17:59

QUOTE(Braca @ 27 Apr 2006, 16:07)
Ok, sta su onda, ako nisu predvidjanja?

Metafizicki (a ponekad i eticki) sudovi koji se ne odnose na empirijski dostupnu realnost. U najgorem slucaju su u pitanju samo metafore, za koje cesto same crkve sugerisu da se ne tumace doslovno.

QUOTE(Braca @ 27 Apr 2006, 16:07)
Nauka predvidja sudnji dan?? Koja nauka, kad, gde?? Moze neki izvor?  Ako mislis na "kraj sveta" tj nestanak Univerzuma, mozda, ali sudnji dan nije to. Sudnji dan je pre svega dan kad ce mrtvi ustati iz groba (predvidjanje?), i onda ce im biti sudjeno za sve sto su za zivota radili.

To si ti interpretirao usko hriscansku doktrinu (cak je ne slede ni svi hriscani), kod Jevreja ili Hinduista sudnji dan izgleda drugacije i podrazumeva uglavnom okoncanje istorije nase planete i nastanak "nove zemlje i novog neba", sto je metaforicki govoreci ono sto imas recimo i u haoticnoj inflatornoj kosmologiji (cak su mnogi kosmolozi sami uspostavljali paralele sa tim), a i u tzv. ekpirotickom kosmoloskom modelu (vec iz naziva je jasno na sta se to odnosi).

QUOTE(Braca @ 27 Apr 2006, 16:07)
Koja je razlika?

Sva razlika ovog sveta. Ja mogu da sacekam mesec dana i vidim da li se Pera obogatio. I mogu da pozovem A, B, ili C da se uvere u to (epistemoloski govoreci, postoji interpersonalni konsenzus oko tog uvida). Niko se nije vratio iz mrtvih da nam isprica ima li zivota posle smrti ili nema (well, ako opetr ne verujes bukvalno u neke legende, sto ja ne verujem), ali pretpostavka religije i jeste u tome da se niko ne moze vratiti, vec samo personalno iskusiti to, tako da konsenzusa ne moze biti.

Cuj, ako hoces da to formulisem militantno ateisticki, mogu da uradim i ovako: isto kao sto recenice ludaka da je on Napoleon Bonaparta samo sto to niko ne vidi nisu falsifikabilne, i ne mogu se proglasiti pogresnim samo na osnovu toga (vec samo eventualno na osnovu sireg konteksta, njegove istorije bolesti, itd.), tako isto i religijske dogme nisu osporive, za razliku od astroloskih. Religija se moze pokazati istinitom jednog dana (konacno, vrstu proverljive teologije su razvijali ljudi kao Tejar de Sarden ili u novije vreme fizicar Frenk Tipler), dok je astrologija dokazana neistinitom odavno.

#51 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 29 April 2006 - 22:14

Primetili ste da uprkos besmislenoj hipotezi o vezi polozaja planeta sa ljudskim karakterom, horoskop u nekoj meri ipak funkcionise. O cemu se zapravo radi? Svi ti astroloski tipivi zaista postoje u praksi, ali nemaju veze sa zvezdama, vec sa covekovim genetskim porekom. Astrologija svakom znaku daje ne samo karakterne atribute, vec i specificne fizicke atribute. Jasno je da oni zavise od nasledja, a ne od zvezda. Svakako je veca korelacija sa genetskim precima, nego sa zvezdama. Svakom horoskopskom znaku odgovara odredjen rasni tip ili neka njegova mesavina. Na primer, ovan je buntovni i gordi dinarac, najzastupljeniji u Crnoj Gori, Hercegovini, Dalmaciji i zapadnoj Srbiji. Ali kako je svaki treci Srbin po svom poreklu dinarac, onda je jasno da svaki treci Srbin ima osobine ovna bez obzira u kom znaku je zaista rodjen. A njegove najprimetljivije osobine su gordost i buntovnost. Posle dinaraca su najzastupljeniji istocni mediteranci koji odgovaraju znaku ribe. Odlikuje ih depresivno kukanje nad sobom, i ono nase tipicno prebacivanje odgovornosti da su drugi krivi za nase probleme. Treca populacija su zapadni mediteranci tj. vage u horoskopu. Odlikuje ih izrazena ponositost, ali i kukavicluk. Vole da poziraju po korzoima. Njazastupljeniji su u crnogorskom primorju, Podgorici, na Kosovu, juznoj i istocnoj Srbiji, kod banatskih Rumuna, u Juznoj Rumuniji, kod Italijana, na jugu Francuske i istoku Spanije. Sve njih odlikuje specificna "italijnaska" akcentuacija. Zatim su na redi atlantski mediteranci tj. lavovi. Tipicni su za Niksicane, Hercegovce, Splicane, itd. Visokog su rsta i odlikuje ih neugasiva zelja za moc, kao i agresivan nasilnicki karakter. Zatim su na redu mongoli koji odgovaraju znaku raka u horoskopu. Odlikuje ih sebicna i posesivna pateticnost. Oni su odgovorni sto su Rusi mesanjem sa njima dobili svoju poznatu pateticnost. Odmah zatim tu su i plavi nordidi (Sloveni, Iliri, Germani, Kelti...) koji odgovaraju osobinama blizanca. Zatim su pozastuljenosti tu semicani koji odgovaraju skorpiji, a onda dolaze na red alpidi (starosedeoci Lale, Hrvati iz Hrvatskog Zagorja, Bavarci, ...) koji su najtipicniji predstavnici nacisticke autoritarnosti. Postoje jos tri znaka koji su mesavine. Na primer, ako od jednog roditelja povuces dinarsko poreklo (ovan) a od drugog mongolsko (rak), onda ces imati osobine jarca. Ako ti je jedan roditelj devica (alpid) a drugi lav (atlantid) onda ces da ti budes bik. Ako si mesavina blizanca (nordida) i device (alpida) bices vodolija. Naravno da nije dobro kada se covek ponasa u skladu sa svojim znakom, jer to znaci da je neodgovoran. Kada covek ne vlada sam razumno sobom, onda njime vlada nasledje puta socijalni faktori. Da bi opravdao svoje slabosti covek se uhvatio za astrolologiju, jer ako sam ja takav zbog vise sile (zvezda), onda sta ja tu mogu. A ako je izvor problema u meni samom, onda treba da radim na tome da promenim sebe. Zato sto se plasimo susreta sa sopstvenom odgovornoscu za svoje postupke, zato imamo potrebu za astrologijom, ili nekim drugim izgovorom za nase slabosti.

#52 Downforce

Downforce
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 29 April 2006 - 22:16

QUOTE
Primetili ste da uprkos besmislenoj hipotezi o vezi polozaja planeta sa ljudskim karakterom, horoskop u nekoj meri ipak funkcionise. O cemu se zapravo radi? Svi ti astroloski tipivi zaista postoje u praksi, ali nemaju veze sa zvezdama, vec sa covekovim genetskim porekom...

Here we go again... yawn2.gif

#53 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 30 April 2006 - 15:05

QUOTE(Analiza @ 29 Apr 2006, 23:14)
Primetili ste da uprkos besmislenoj hipotezi o vezi polozaja planeta sa ljudskim karakterom, horoskop u nekoj meri ipak funkcionise. O cemu se zapravo radi? Svi ti astroloski tipivi zaista postoje u praksi, ali nemaju veze sa zvezdama, vec sa covekovim genetskim porekom. Astrologija svakom znaku daje ne samo karakterne atribute, vec i specificne fizicke atribute. Jasno je da oni zavise od nasledja, a ne od zvezda. Svakako je veca korelacija sa genetskim precima, nego sa zvezdama. Svakom horoskopskom znaku odgovara odredjen rasni tip ili neka njegova mesavina.

Tacno je da horoskop u nekoj mjeri funkcionise, ali to nema veze ni sa zvijezdama ni sa genetikom. Da ima veze sa genetikom onda bi horoskopom morao da se pravi prema genetskim obiljezjima rasa, naroda ili polova, pa bi tako horoskop npr. za crnce bio drugaciji od bijelaca, ili horoskop za zene drugaciji od onog za muskarce, pa onda i za inteligenciju koja je dijelom genetski uslovljena, onaj horoskop koji vazi za debili, ne bi vazio za idiote, i pogotovo ne za genijalce itd. i sl. ... No, razlog zbog koga horoskop u nekoj mjeri ipak funkcionise nalazi se u kulturnim obrascima. Naime, astrolog je u stvari neka vrst samoukog psihologa i sociologa koji svojoj vjestini daje misticni karakter. Dobar astrolog u stvari tumaci ljudsku svakodnevicu i ukoliko bolje poznaje kulturne obrasce nekog drustva utoliko njegova predvidjanja, savjeti i sl. imaju vise uspjeha. Osim toga, dobar astrolog bi trebao da poznaje i medicinu i meteorologiju, da bi onu rubriku koja se tice zdravlja mogao a apsolvira na nacin koji odgovara kulturnim obrascima. Naime, poznato je od davnina da vrijeme i vremenske promjene uticu na fizicko i psihicko zdravlje, stanje i raspolozenje, pa onaj ko hoce da predvidja kakve bi tegobe mogle da zadese odredjenu populaciju moze da "pogodi" mnogima. ... Uglavnom, citava astroloska prica je mistifikacija obicnih ljudskih saznanja, sto kod mnogih ljudi biva prihvacena bez kritickog misljenja, bez provjere, na nacin slican na koji se prihvataju stereotipi i predrasude. ...

#54 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 30 April 2006 - 15:08

QUOTE(Analiza)
Primetili ste da uprkos besmislenoj hipotezi o vezi polozaja planeta sa ljudskim karakterom, horoskop u nekoj meri ipak funkcionise.

Donekle si u pravu.

#55 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 30 April 2006 - 16:07

> Tacno je da horoskop u nekoj mjeri funkcionise, ali to nema veze ni sa zvijezdama ni sa genetikom. Da ima veze sa genetikom onda bi horoskopom morao da se pravi prema genetskim obiljezjima rasa, naroda ili polova, pa bi tako horoskop npr. za crnce bio drugaciji od bijelaca, ...

Pa razlikuju se horoskopi izmedju sebe, na primer, kineski horoskop odgovara kineskom genetskom sastavu (oni imaju osobine raka, device i lava, jer su mesavina mongola, ugrofinaca i sinida), a on je po svojim atributima neprimenjiv za vecinu nase evropske populacije. Cak ni aas evropski horoskop, nastao na bliskom istoku, ne poznaje cistog nordida kakav zivi na severu Evrope, pa jednog tipicnog nordida Danca ili Skandinavca tesko mozete u njemu da prepoznate, sem delimicno u blizancu. Nordidi na bliskom istoku su bili vladajuca klasa kod Grka i Latina, ali izmesani sa zapadnim mediterancima (vagama) da je blizanac nordid samo ako se iz njega oduzmu atributi vage, i ubaci atribut zdravog razuma, koji u horoskopu nema nijedan znak.

Kada govoris o crncima i belcima treba da imas na umu da ta podela na rase prvog reda (belu, crnu i zutu) uopste nije u korelaciji sa tri grane ljudskog roda koje imaju razlicito genetsko poreklo. Rase prvog reda su se pojavile naknadno, po raseljavanju naroda, pa u svakoj rasi prvog reda imas populacije vrlo razlicitog genetskog porekla, pa samim tim i karaktera. Na primer, crnci busmani i hotentoti (jug juzne Afrike) su bliska genetska braca od mongola, ugrofinaca i nordida, dok su visoki crnci nilosaharske jezicke grupe (Masai, Dinke, Nubijci) genetski bliski mediterancima i dinarcima koji zive kod nas, pa sa njima dele slican karakter. Eskimi i Japanci su vecinom sa muske strane semitskog porekla, pa pokazuju velike genetske slicnosti sa Jevrejima i Arapima (zajednicke nasledne bolesti, takodje i levorukost, ravni tabani, vrednoca, savesnost koja vodi u fanatizam), itd. Genetika je svasta otkrila u zadnjih desetak godina. Dakle, ako gledas korelaciju sa realnim genetskim poreklom, treba da gledas korelaciju sa rasama drugog reda (dinarci, mediteranci, nordidi, ...) a ne sa rasama prvog reda (bela, zuta, crna).

> ili horoskop za zene drugaciji od onog za muskarce, pa onda i za inteligenciju koja je dijelom genetski uslovljena, onaj horoskop koji vazi za debili, ne bi vazio za idiote, i pogotovo ne za genijalce itd. i sl.

Znaci su utemeljeni na specificnim motivima (slabostima) a oni ne zavise od pola, inteligencije, niti socijalnih faktora. Socijalni faktori deluju samo spolja. Ovo je vrlo vazno ispravno razumeti. Na primer, ako u istoj porodici imas tri deteta koja zive u istim uslovima, a razlicitog su genetskog porekla, onda ce ona biti pokrenuta motivima koji zavise od genetike, a ponasace se u skladu sa svojim vaspitanjem (u skladu sa socijalnim faktorima). To znaci da ako na primer jedno dete jeste dinarac po svom poreklu, drugo jeste alpid (ugrofinac), a trece jeste mongolskog porekla, oni ce da imaju razlicite osnovne motive bez obzira kako se ponasali pod uticajem sredine. Pretpostavimo da se ponasaju isto u istoj situaciji, jer su lepo vaspitani da nekoj baki u autobusu ustupe mesto. Sva tri deteta ce da ustupe baki mesto. Ali dinarac ce da to uradi iz sujete (ponositosti), jer vidi vrednost u samom dobrom delu, alpid ce da to uradi iz krivice, da se ne bi osecao krivim sto joj nije pomogao, a mongol iz sazaljenja (sebicnog sentimenta), da se ne bi osetao neprijatno st joj nije pomogao. Dakle, i ovan (dinarac), i devica (alpid) i rak (mongol) ce da postupe isto u u ovoj situaciju, ali iz razlicitih motiva. Dakle, socijalni fakori deluju samo spolja, a pobude zavise od genetike, sve dok covek ne odraste i ne postane zreo, odgovoran i prosvecen. Prosvecen covek ce da baki ustupi mesto iz ljubavi, ne zato sto ga na to nagone nekakve njegove slabosti, vec zato sto je dragovoljno odlucio da ljude voli. (Takav znak u horoskopu ne postiji.) Ali ako on sam ne postane covek u tom smislu te reci, njime nema ko drugi da upravlja nego genetika, pa rasna teorija koja vazi za zivotinje, vazi i za one ljude koji se jos nisu uzdigli na nivo odgovornog coveka.

> ... No, razlog zbog koga horoskop u nekoj mjeri ipak funkcionise nalazi se u kulturnim obrascima.

Kao sto sam prethodno objasnio, kulturni obrasac deluje samo spolja.

> Naime, astrolog je u stvari neka vrst samoukog psihologa i sociologa koji svojoj vjestini daje misticni karakter.

Racunar ce ti izracunati podatke nepristrasno, pa ces se zacuditi kako takvi tipivi zaista postoje, iako ne uvek u svom znaku. Jednostavno ovde postoji devet tipova ljudi po svojim psiholoskim mehanizmima (devet horoskopskih znakova, plus jos tri koji su kombinacije) pa se ona mogu cesto prepoznati u horoskopu.

> Naime, poznato je od davnina da vrijeme i vremenske promjene uticu na fizicko i psihicko zdravlje, stanje i raspolozenje, pa onaj ko hoce da predvidja kakve bi tegobe mogle da zadese odredjenu populaciju moze da "pogodi" mnogima. ...

Spoljni uticaji mogu da provociraju izrazavanje ili da ugusuju izrazavanje covekove prirode, ali ne mogu da je promene.

> Uglavnom, citava astroloska prica je mistifikacija obicnih ljudskih saznanja, sto kod mnogih ljudi biva prihvacena bez kritickog misljenja, bez provjere, na nacin slican na koji se prihvataju stereotipi i predrasude. ...

Kada kazes mistifikacija - zapazi da se svako pitanje odgovornosti mistifikuje, proglasava tabuom, i prebacuje na nesto sto sa time nema neke veze. Kada crna macka predje coveku put, on zakljuci da je ona izvor njegovih nevolja. Isto to radi i astrologija. Samo da sam covek ne bude kriv, i da sebe ne ucini odgovornim.

Evo kako izgleda predstavnik svakog horoskopskog znaka po svom genetskom poreklu:


Edited by Analiza, 30 April 2006 - 16:16.


#56 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 April 2006 - 16:31

e, choveche, treba te uramiti biggrin.gif

#57 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 30 April 2006 - 16:44

E vala bas biggrin.gif .
Nego, Analizo, ozbiljno pitanje, ako nije tajna - koji si ti znak?

#58 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 30 April 2006 - 17:19

QUOTE(Alexia @ 30 Apr 2006, 17:44)
E vala bas biggrin.gif .
Nego, Analizo, ozbiljno pitanje, ako nije tajna - koji si ti znak?


Nije tajna, ali nije ni vazno. Bio sam ovan.

A ako ko hoce da proveri da li karakter zavisi od nasledja ili od zvezda, neka uradi sledeci eksperiment. Neka uporedi da li osobe sa B krvnom grupom (moze i AB), prcastim nosem, spojenom jagodicom usne skoljke, uskim mongolskim ocima, i koje su uz to sklone gojaznosti, imaju atribute raka u horoskopu: pateticnost (izrazena ljubav prema zivotinjama i prema maloj deci), sebicnost i posesivnost, sklonost ka manicno depresivnoj psihozi, sklonost da prave zalihe (marke, salvete, gomilanje starih stvari...), i sl. Videcete da se da ce pojavi velika korelacija sa osobinama raka (iako te osobe ne moraju biti rodjene u raku), posebno ako nadjete osobe koje ispunjavaju vise fizickih mongolskih atributa. Doduse, kod nas, zbog mesanja sa dinarcima, mongoli imaju izrazene atribute jarca, a sami tipicni rakovi su veoma retki (jer zahtevaju mongolsko poreklo od oba roditelja).

Svi narodi koji imaju B krvnu grupu, imaju izrazenu pateticnost i ostale atribute raka vise nego drugi narodi, jer je B krvna grupa nasledna odlika mongola:



Pored krvne grupe B, mongole prati i geneticki marker HLA-A10, pa se na mapi vidi kako su se mongoli kroz Avare izmesali sa Slovenima (kod nas na Balkanu su najzastupljeniji na podrucju Bihaca i njegove sire okoline, kao i na podrucju Makedonije):



#59 lancia

lancia
  • Members
  • 3,110 posts

Posted 30 April 2006 - 17:22

QUOTE(Analiza @ 30 Apr 2006, 18:19)
Nije tajna, ali nije ni vazno. Bio sam ovan.

tongue.gif

#60 Downforce

Downforce
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 30 April 2006 - 17:26

QUOTE
Bio sam ovan.

A jesi li siguran da si bio ovan? smile.gif