Jump to content


Photo

Srbi se ne kaju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
99 replies to this topic

#1 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 09 March 2002 - 00:55

Komentar: Srbi se ne kaju

Zapad se vara ako misli da ce Milosevicevo sudjenje naterati Srbe da preispitaju svoju nacionalisticku proslost.

Pise: Petar Lukovic iz Beograda

Mozda je neki, ne narocito inteligentan novinar sa Zapada, impresioniran cinjenicom da se Slobodan brani sam, kao u filmu "Home Alone".

Mozda je isti impresioniran Milosevicevom poznatom sposobnoscu da sebe predstavi kao Planetarnog Antijunaka.

Ali, za mene, koji sam svih ovih fucking godina ziveo pod Milosevicem & njegovom suprugom Mirom, nijedna rec koju je SM u Hagu izgovorio nije bila nova. Sve sam to vec cuo hiljadu puta.

I to da je branio Jugoslaviju, verovao u mir, trudio se da nadje resenje za Sve Narode & Narodnosti. I to da nije on nacionalista niti rasista, nista lose nije radio na Kosovu ili u Bosni ili u Hrvatskoj. Licno je bio protiv bombardovanja Sarajeva, a nije istina da su srpska vojska i srpska policija ubili bilo kojeg civila...

Imam "deja vu" osecanje. Milosevic mi se vraca kao bumerang i ponavlja recenice kojima je vladao Srbijom svih tih godina.

Meni izgleda da je sudjenje zapoceto pogresnom temom - Kosovom 1999. Milosevicu je nespretnoscu Haskog tribunala pruzena mogucnost da isti Tribunal napadne iz svih oruzja.

Sada, kada Milosevica pitaju za srpske zlocine nad Albancima, odmah ce im odgovoriti dokazima o NATO-zlocinima nad srpskim i albanskim civilima. Ne dozvoljava Sudu da pobegne od bombardovanja koje mu je, da se ne lazemo, glavni adut.

Sad izgleda kao da je Kosovo bilo pocetak Milosevicevog dzihada. Ali, gde su, prethodno, Slovenija, Hrvatska i Bosna?

Rasprava o NATO-bombardovanju ima smisla tek kad se obave rasprave o prethodnim ratovima.

Sta sada ?

Posto je Slobodanova fikcija da je mirotvorac, u direktnoj koliziji sa matematikom mrtvih - vise od 300.000 poginulih, vise od dva miliona izgnanih, vise od pola miliona ranjenih - logicno je pitanje hoce li, onda, njegovo sudjenje pomoci Srbima da se sa tim brojkama suoce?

Zaista, pomislio bi covek da je ovo prava prilika - ako ne bas za katarzu, onda bar za pocetak svodjenja racuna za sve izgubljene godine. Za pocetak preispitivanja uloga izvesnih akademika, kao sto su Dobrica Cosic, Vasilije Krestic, Mihajlo Markovic..., zatim intelektualaca zadojenih sovinizmom poput Mome Kapora, Dragosa Kalajica, Brane Crncevica, Matije Beckovica..., ratnih huskaca i zlocinaca poput Seselja, Milana Lukica, Veselina Sljivancanina. Kad tad, mislim, mora se doci do Suocavanja. Ako vec sude Slobodanu, tim pre, tim lakse, tim bolje!

Ali, znam da Srbija nece pojuriti televizijskim ekranima, da u mentalnoj samoci dozivi katarzu. Naivno je to i pomisliti.

Osecanje prosecnog Srbina koji je danas zaljubljen u novog nacionalistu, jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunicu, jeste da Slobodan, u stvari, nije kriv.

To jest, ako i jeste, reci ce vam u poverenju, onda je to zato sto nije osvojio sve sto je obecao. Ovako, imamo posla s gubitnikom. Gde nam je danas Srpski Zagreb, Srpska Rijeka, Srpski Varazdin, Srpski Karlovac ili Srpski Dubrovnik? Gde su Srbi u Hrvatskoj? Gde je Srpska Bosna? Zar smo Sarajevo bombardovali tolike godine da ono pripadne Neprijatelju?

Danasnja Srbija se marketinski trudi da se pokaze/dokaze kao moderna i demokratska zemlja, privrzena idejama tranzicije i globalizma - ali je daleko od evropskih standarda.

Ne samo zato sto odbija da isporuci ratne zlocince koji se slobodno setaju beogradskim ulicama, kao sto su Milan Milutinovic, Dragoljub Ojdanic, Ratko Mladic, Veselin Sljivancanin..., vec zbog toga sto Milosevicev duh, dopadalo vam se to ili ne, jos rukovodi Srbijom.

Ona je nemocna da se suoci sa prosloscu, a, pre svega, sa realnoscu: da Srbija nije Jugoslavija i da nikakvih prava nema spram Hrvatske, Bosne i, na opstu srpsku zalost - Kosova.

Nadati se da ce Hag omoguciti kolektivnu srpsku katarzu, izvesno je koliko i pomisliti da ce Kosovo ostati u Srbiji ili da ce Slovenija izvoleti da zamoli Beograd da se pridruzi nekakvoj Jugoslaviji!

Nema suocavanja sve dok najnovija vlast ima ambivalentan odnos prema Zlocinackoj Proslosti, sve dok se relativizuje pitanje krivice, sve dok u Srpskoj Vladi sedi Momcilo Perisic: "Vitez od Mostara" i bivsi general koji je unesrecio tolike gradove...... i dok Vojislav Seselj, legitimno, nastavlja da bude ekstremna varijanta politike Vojislava Kostunice.

Beograd, otuda, nije dramaticno promenjen dok traje sudjenje. Saobracaj normalno fukcionise; retki zaposleni odlaze na posao, prosjaci rade u uobicajene tri smene, kafici su puni.

Televizija B92, jedan od pet kanala koji su prenosili sudjenje, saznalo se, dobila je svega deset odsto novih gledalaca.

I ja se pitam - zasto bi sada mi sedeli kod kuce i slusali Slobodana Milosevica, kad smo ga vec pazljivo slusali svih cetrnaest godina?

--------

#2 gastarbeiter

gastarbeiter
  • Members
  • 1,942 posts

Posted 09 March 2002 - 10:35

Draga damo (evo mene opet), mislim da se Pera malo preracunao. Rano je za kajanje, jer, prosto Srbi jos nisu ni upoznati sa sopstvenom krivicom. Parcijalno, tu i tamo iznosenje podataka ne znaci u sustini nista. To zahteva ozbiljan, temeljit i pre svega dobro organizovan, sistematski rad sa "narodnim masama". Edukacija naroda. I zna se ko bi to trebalo i da pokrene i organizuje i sprovodi. Toga nema, na zalost, o tome niko ne misli i cini mi se da ne zeli da misli. Na sve to dodajte i tekuce okolnosti i ponasanje vlasti koja je preca samoj sebi i eto zabave za narod. Pa onda do sada dobra rola SM u Hagu i totalni podbacaj (bar po vidjenom) tuzilastva i ko ce Radisavu da prica o srpskoj krivici? I da ga natera da o svemu drugacije misli a ne i da poveruje? Decenije su bile potrebne da se generacije posebno mladih prevaspitaju u Nemackoj, pa opet imamo neonaciste i tamo. A oni su to najozbiljnije radili i rade i dalje sto se npr. za Austriju vec nebi moglo reci (Hajder je osvojio skoro 30% glasova!) Tek kad kriticna vecina shvati da smo svi odgovorni za zlocine koji su pocinjeni u ime srpstva, kazem svi jer se nismo dovoljno trudili i protivili, onda mozemo govoriti o potrebi kajanja, a ono bi posle spoznaje, prirodno samo od sebe trebalo da se pojavi. I to nije samo nas slucaj, to je na zalost ista prica i oko nas. Bojim se da kako vreme prolazi a nas zamlacuju dnevnim glupostima ta sansa polako pada u zaborav.

#3 Flashlight

Flashlight
  • Members
  • 261 posts

Posted 09 March 2002 - 11:05

Alo bre!?
Sto bih se ja morao osecati krivim?
Ne slazem se sa politikom SMrada od njegovog pojavljivanja.
Period od 91-94 sam proveo izbegavajuci vojsku,na kraju sam uz pomoc para dozivotno oslobodjen.
Ni u kakvom obliku nisam na bilo kakav nacin profitirao ili napredovao od Milosevicevog rezima ili imao bilo kakve koristi od istog-samo stete.
Imam prijatelje u svim "problematicnim" ex republikama i redovno se cujem i vidjam sa njima.
Saosecam sa svim zrtvama rezima i politike SM-a,ali se ne osecam krivim za njegova zlodela i tacka.

#4 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 09 March 2002 - 17:05

Licnost i djelo P. Lukovica su nasiroko obradjeni na ovom i drugima forumima.Zakljucak je isti.Radi se o jednom manijakalnom tipu cije komentare ne treba uzimati za ozbiljno.

#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 March 2002 - 17:51

Pa nisam bas siguran, na osnovu onoga sto je pisano na forumu, da je to jedinstveno misljenje o Lukovicu.

#6 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 09 March 2002 - 18:12

A zasto bi se Srbi kajali? Oni su apostoli, nase ogranicenje je samo nebo. Apostoli, koliko mi je poznato su bezgresni.

Nego mozda bi se i pokajali, onako malko, neiskreno, ako bi nam se ponudila neka para. Kad zlocince izrucujemo za pare osnovano je misliti da bi se i kajali za pare.

#7 ex-jugosloven

ex-jugosloven
  • Members
  • 295 posts

Posted 09 March 2002 - 18:12

Kontras, koji deo komentara treba najvise ne uzeti za ozbiljno?

[ Izmena poruke: ex-jugosloven na dan 2002-03-09 18:14 ]

#8 Flashlight

Flashlight
  • Members
  • 261 posts

Posted 09 March 2002 - 19:07

Draga Jovana,zasto ti imas potrebu da se kajes?
Da li si ti nesto uradila zbog cega se kajes?
Da li si podrzavala Slobu u njegovim (ne)delima?
Da li si bila na ratistu i pocinila ratni zlocin?
Da li si imala moc da nesto sprecis ili promenis,a nisi je upotrebila?

I dalje ne razumem kome mi treba da se pravdamo.
Ima i ########a(ihaaaj) i Hrvata i Muslimana koji su pocinili mnogo zlocina,pa niko zbog njih ne proziva celi ########ski,hrvatski ili bilo koji drugi narod da oseca kolektivno kajanje zbog dela pojedinaca ili da daje javna izvinjenja(?!?!?!).
Mislite li da ce nas svet vise voleti ako im se uvlacimo u .... ili ste posebna vrsta mazohista pa uzivate u tome da se nekome pravdate i priznajete mu kako smo mi ustvari divlji i grozni,a sve sto su drugi nama radili je neposredna posledica naseg ponasanja prema njima....ALO!!!!

#9 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 09 March 2002 - 19:21

2 Flash,

ALOOO!! (vidim da mi telefoniras)

Je govorim o stanju svesti i posledicama tog stanja koje smo svi mi ziveli. Ne govorim o individualnom pokajanju, ja nisam ucestvovala u svemu ovome sto nam se izdesavalo. Bas kao i ti.

A kakvo je stanje svesti dovoljno govori podatak da bar polovina Srba ne veruje da su cinjeni zlocini i to u njihovo ime. Od one druge polovine vecina priznaje njihovo postojanje uz ogradu (opravdanje) da su i nad nama cinjeni zlocini. Jedna sramota se ne pravda drugom sramotom.

ps. secam se tebe sa pocetaka foruma, bas mi je milo da si se ponovo aktivirao. volela sam da citam tvoje postove.

#10 fiume

fiume
  • Members
  • 92 posts

Posted 09 March 2002 - 20:43

I ne treba da se kaju jako, već samo malo zbog onih vremena sljepe podrške Miloševićevom režimu, a neka se jako kaju oni koji Miloševiću i sada bezrezervno vjeruju u vezi njegovih lažnih priča pomješanih sa nekim istinitim detaljima, koji ne umanjuju neizbježnu logiku njegove krivice, a kojima ih i sada želi zadržati u kontinuitetu mraka.

#11 Flashlight

Flashlight
  • Members
  • 261 posts

Posted 09 March 2002 - 21:28

Nemam nikakvu nameru da svojoj deci namecem osecaj krivice prema bilo kome.
Potenciranje nekakvog kajanja ili slicnih gluposti je podjednako lose za buducnost kao i zaborav.
Ko ima zasta da se kaje-nek se kaje i izvinjava,ko nema-nek zivi dalje....
U Hosimin-city-ju(nekadasnjem Saigonu) Hilton radi odlicno,a i ja sam prosle godine bio poslom u Zagrebu i odlicno se proveo......niko se nikom nije izvinio u oba slucaja,pa sve funkcionise kako treba.
Kajanja i izvinjenja su privilegija dokonih i nostalgicnih ljudi...ja vise volim da grabim u buducnost...

#12 Srdan

Srdan
  • Members
  • 83 posts

Posted 10 March 2002 - 02:25

____________________________________________
Flashlight
Kajanja i izvinjenja su privilegija dokonih i nostalgicnih ljudi...ja vise volim da grabim u buducnost...
___________________________________________
Malo je takvih u Srbiji koji tako razmisljaju. Trauma od Kosovske ( one sa muratom) bitke jos nije zamrla na tim prostorima.
A da ne pricamo o partizanima i cetnicima, diskusija jos nije ni uzela maha, koji su bili losi to jest dobri momci.
_____________________________________________
Petar Lukovic
I ja se pitam - zasto bi sada MI sedeli kod kuce i slusali Slobodana Milosevica, kad smo ga vec pazljivo slusali svih cetrnaest godina?
___________________________________________
Sta mu znaci ovo, MI?
Ako je covek opterecen nekim stvarima ne mora da uvlaci druge. Ako ima osecaj krivice neka ode u Hag pa nek se prijavi ko Slobin
saucesnik. Po cemu on zakljucuje da su ga svi pazljivo slusali kao on.
Takvi ko Lukovic ce da rovare tom zemljom
jos dugo. Za koju deceniju docice neki novi klinci, njegovi ucenici. Retorika se nece izmeniti samo ce Lukovic i njemu slicni biti na tapetu.
U Srbiji ce se (kako za sada stvari stoje) stvari samo ponavljati.
Lukovicu i slicnim bi preporucio da nade nekog dobrog (nikako Radovana) psihijatra.
Da ode u banju ili planinu i kad se dobro odmori da svoje ostro pero upotrebi u kreiranju bolje buducnosti. Prosloscu neka se bave istoricari.

#13 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 10 March 2002 - 03:58

JA se takodje slazhem misljenjima koja sugerishu da je pokajanje chin koji dolzazi nakon osechanja lichne odgovornosti za uchnjeno. Ja se ne osecham ni malo odgovornim za to shto je uchinjeno, jer ni na koji nachin nisam uchestvovao u tome. Ni direktno ni indirektno A chak i da se prihvati teza da su Srbi (onako kolektivno, a ako pogledate disk "Pregled i analiza izbornih rezultata u Srbiji 1990-1997" videcete da bar ovi u centralnoj Srbiji nisu) davali Miloshevicu mandat da vodi ratove, ubedjen sam da je mali broj onih koji su to cinili sa idejom da daju mandat krvolochnim ubicama da ubijaju zhene decu i nemochne. Prosto mnogi su bili izmanipulisani. Tako da po meni na primer jedan gradjanin Srbije treba se se kaje isto onoliko koliko i jedan gradjanin Amerike jer choveku koji je spaljen u kuchi sasvim je svejedno da li ga je spalio puk vojske ili pilot aviona bombardera. Tragedija je ogromna, ali tezhina zlochina je ista.
S tim u vezi ne vidim da to pitanje kolektivnog pokajanja treba da dolazi spolja, a posebno ne od onih koji bi i sami trebalo time da se pozabave. To pitanje treba da se pokrene iznutra, i dobro je shto se pokreche ali ja josh jednom ponavljam svoj stav da je to individualni chin, i da samo oni koji su sudelovali u tome treba da se susretnu sa pokajanjem. Chak i iz Tribunala ponavljaju da ne postoji neshto shto bi mogli oznachiti kao kolektivna krivica.

#14 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 10 March 2002 - 06:34

2 Srdan,
O cemu ti pricas ? O psihijatru ? Za koga, za mene mozda ? Odakle ti pravo i znanje da mesas svoje konfuzne bussines poglede na istoriju sa nasom stvarnoscu ? Da li znas sta je stvarnost u Srbiji ?

Postoji potreba da se suocimo sa prosloscu, zbog nas samih, ne zbog drugih. Za nas je to pitanje buducnosti, ne para, donacija, pritiska sveta i ostalog. Ti pricas o nasoj deci koju cemo da trujemo. Cime da trujemo ? Istinom, lazima ? Iluzijama ?

Sta ostaje kao sustina ? To su zlocini prema sopstvenom narodu, prema drugim narodima, to su izbeglice, ne radi se o stvarima nego o ljudima i sudbinama. I o teretu koga nosimo i koji nas obelezava, sprecava da konacno postanemo normalan narod. Umesto nebeskog.

Mi zivimo u mitovima, simbolima koji u savremenom svetu nista ne znace. Ako je to tako onda mi i nismo u stanju da pstanemo normalni ljudi, ljudi koji vole ili mrze. Mi smo apostoli, ostajemo u svojim iluzijama, u modernom smislu za nas ne postoji nikakva odgovornost. Nasa odgovornost je samo nebo. To je ono sto se na ovim teritorijama desava vec godinama.

Bitno je da SM bude osudjen za ono sto je uradio, a uradio je najteza krivicna dela. Zato je i moguca samo najteza kazna…. Ali civilizacijski mnogo bitnije je da svi saznaju istinu o crnim tackama nase istorije. Ono sto me zabrinjava, iritira, krivo mi je sto se i dalje zamajavamo formama, sto nikako da prihvatimo istinu ma kako ona bila bolna, neprijatna, ma kako ona rusila nasu svest o nama samima. Da vidimo kako se desilo da upadnemo u ovu crnu rupu, ovaj corsokak, zasto smo dosli u poziciju svi protiv nas, zasto nam onaj narod u Hrvatskoj nije bio bitan pa smo ga iskoristili i odbacili kao obican predmet, zasto jos uvek polovina Srba ne veruje da su njihovi sunarodnici ubijali, klali i pljackali.

Nece biti normalne drzave bez suocavanja. Moguce je da se ekonomija i podigne, ali nas state of mind, u sadasnjem trenutku ce opet izazvati potrese koji ce nam se vratiti kao bumerang.

Ali mislis li ti, da zakopavajuci istinu kao sto je Tito radio posle rata doprinosis nekom razvoju. Mislis li ti, da, nakon sto proglasis one koji se zalazu za preispitivanje, izvinjenje, za psihijatrijske slucajeve i sluge MZ, da zlocina nije bilo. I da ce se na tak nacin prekinuti taj vekovni krug koji pocinje tako sto neko nekom zapali selo, a onda se oni organizuju pa izvrse odmazdu. Zar nismo to vec videli u proslosti, koju narod u Srbiji i dalje zivi, pomognut od strane svojih lidera koji ne rade ono sto treba nego samo ono sto je politicki korektno za njih.

[ Izmena poruke: Jovana na dan 2002-03-10 06:37 ]

#15 Svevlad Trivan

Svevlad Trivan
  • Members
  • 1,170 posts

Posted 10 March 2002 - 08:20

"Sad izgleda kao da je Kosovo bilo pocetak Milosevicevog dzihada. Ali, gde su, prethodno, Slovenija, Hrvatska i Bosna?

Branka, ovaj vas Petar Lukovic, ma ko on bio (nikad za njega cuo, a vidim, time nista ni ne propustio) pokusava nesto bit senzacionalan, no ipak nije pretjerano bistar. Ostavimo li budalastinu o Sloveniji po strani, postoji vrlo konkretan razlog zasto se SM-u sudi bas redosljedom 1. Kosovo, 2. BiH, 3. Hrvatska.

Naime, Kosovo je glavni slucaj, a BiH i Hrvatska su za tuzbu samo nadgradnje. Evo i zasto. Sudnica u Hagu ipak nije novinski izvjestaj Kristian Amanpur na CNN-u, u kome nesto postaje crno ili bijelo samo jer ona tako kaze da jeste. Sud je ipak nesto drugo, tako se dokazuje i pokazuje cinjenicno i konkretno. Kako to funkcionise, svako moze vidjeti po stenogramima - svaka rijec se vaga.

Optuzba ima najjaci slucaj u dokazivanju licne krivice SM-a (ne smije se izbugiti iz vida da je to poenta) upravo sa Kosovom, jer je vojni, policijski i drzavni aparat tu bio pod njegovom direktnom kontrolom. Dokazati njegovu licnu krivicu u slucaju BiH, sa obzirom da je u pitanju susjedna drzava, nekoliko puta je teze. Za Hrvatsku, koja je jos dalje od BiH, jos je teze.

Dakle, ako optuzba ne uspije dokazati direktnu krivnju SM-a u vezi Kosova, kako ce dokazati onu u BiH, ili jos maglovitije u Hrvatskoj?

Zato je pocelo sa Kosovom, jer tu optuzba ili prolazi ili puca. Pukne li sa Kosovom, optuzbe za BiH i Hrvatske nemaju sanse. Prodje li Kosovo, cak i ako BiH i Hrvatska ne prodju, ipak mu mogu izreci kaznu.

_________________
Kad pogledam s Jahorine bijele, Romanija na dohvat mi ruke. Semberiju zagrlila Drina - pukla polja sve do Banjaluke! Kud god krenem u srcu te nosim, na kraj svijeta ti si meni bliska. Tebi pjevam - tobom se ponosim - majko moja REPUBLIKO SRPSKA!

[ Izmena poruke: Svevlad Trivan na dan 2002-03-10 08:44 ]