Jump to content


Photo

Dobro veče, ovde Nikola Samardžić.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
84 replies to this topic

#1 ModPescanik

ModPescanik
  • Members
  • 192 posts

Posted 27 February 2006 - 11:18

Profesor istorije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, kao i potpredsednik Liberalno demokratske partije Nikola Samardžić, sledeći je gost PodForuma Peščanik.
Ovaj put gostovanje je zakazano za petak, 03.03.2006 u 19h.
Pitanja možete postavljati od ovog časa.

Edited by ModPescanik, 03 March 2006 - 18:50.


#2 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 27 February 2006 - 11:55

Gospodine Samardžiću...Kako vidite Srbiju za 15 godina...Kao crnu rupu Evrope u kojoj će domaćini pričati svoju narodnjačku rusku priču ili kao društvo sa evropskom perspektivom i izgraćenim instiucijama..

#3 Kandinski

Kandinski
  • Members
  • 9 posts

Posted 27 February 2006 - 14:58

Gospodin Samardzic je jedna od retkih osoba koje me jos uvek drze u uverenju da mozda treba ostati u ovoj zemlji. Da li zaista mislite da ima nade? Da cemo nesto uspeti da promenimo? Da imamo snage? Odakle vi crpite svoju snagu? Veliki pozdrav, slusam svaku vasu rec sa velikom paznjom i iskreno vas podrzavam.

#4 Ptteski

Ptteski
  • Members
  • 906 posts

Posted 27 February 2006 - 15:13

0:) :wub:
Osecam se kao na koncertu omiljenog benda :), stoga oprostite na eventualnoj patetici.
Pre svega zelim da vam cestitam osnivanje BG odbora.

1.G. Samardzicu, kako vama deluje infrastruktura LDPa, odnosno da li ste zadovoljni kako stranka funkcionise po pitanju lokalne organizacije i nezavisnosti clanstva od uprave?

2.Bili ste melem za ranu na Studiju B u pretproslo-nedeljnom istoricarskom okrsaju (koji je nastao zahvaljujuci vasim kolegama).
Interesuje me zasto ste se opredelili bas za poziv istoricara i da li biste preporucili danasnjoj omladini taj poziv?

3.Kako vi ocenjujete dugotrajni pokusaj obracuna nasih desnicarskih istoricara sa zvanicnom istorijom i svim neistomisljnicima? Kolika steta se po vama pravi intervencijama u danasnjim skolskim udzbenicima iz istorije?

4.Kakvu vi buducnost vidite za Srbiju, ako SRS osvoji vlast? Da li zaista verujete da nece izvesti "bis" svoje uloge iz devedesetih?

5.Ko je po vasem misljenju najodgovorniji za (de facto) urusavanje nasih istorijskih institucija?

6.Sta mislite o Goranu Petrovicu i Desimiru Tosicu?

Zelim i da vam se zahvalim za vas nastup u jednom od utisaka nedelje, prosle godine, kada niste odcutali prisustvo i "zvaku" gosta SPSovca.
Hvala vam i sto ste usli u politiku. Neko mora da pocne da cisti lom, koji je tamo danas...

Edited by Ptteski, 27 February 2006 - 15:13.


#5 marginalis

marginalis
  • Members
  • 56 posts

Posted 28 February 2006 - 16:01

Veliki pozdrav,

1. Kako protice proces formiranja stranke? Verujem da je to dugotrajan i tezak proces koji se sastoji iz osnivanja bezbroj odbora, mnogo putovanja, pravnih gluposti itd.

2. Dakle, pretpostavljam da ste u poslednjih nekoliko meseci mnogo putovali po Srbiji. Kako je stanje po gradovima u unutrasnjosti (info. za nas koji retko izlazimo van granica Beograda)?

3. Gde je Goran Petrovic? Posle onog incidenta sa NIN-om, nije vidjen u medijima?

4. Sta je vas iskrena procena u pogledu prelaska cenzusa LDP-a, da li ce to biti moguce, da li je to ostvarivo (naravno pod uslovom da se raspisu vanredni parlamentarni izbori krajem godine)?

#6 Ivan Car

Ivan Car
  • Members
  • 1,309 posts

Posted 28 February 2006 - 16:32

Pozdrav za profesora Samardzica i par pitanja.

1. Da li LDP kao liberalna stranka vise "naginje" prema centru ili levom centru?

2. Da li nam mozete dati nesto vise informacija o Sergeju Petkovicu?

3. Kakav vid kampanje planirate nakon 11. marta i predstavljanja "10 reformi"? Konkretno mislim u kom obliku, da li kao tokom juna prosle godine putem mitinga? :)

4. Da li je Ceda autoritaran lik kao sto ga neki zele predstaviti? Kakav je Vas utisak?

5. Ceda je na HRT-u rekao jednu zanimljivu stvar koju ja nisam najbolje shvatio, a voleo bih kada bi ste mi objasnili. Nesto u smislu kako je mala razlika/udaljenost izmedju pocetne faze nekog ciklusa i zavrsne (tako je nesto rekao, mozda sam lose parafrazirao ali u sustini je to).

6. Da li ce LDP na izbore izaci sa GSS i SDU ili ce ako se proceni da ne treba da se rasipaju glasovi to uciniti i sa 5.oktobrom zajednicki?

:wub:

Edited by Ivan Car, 28 February 2006 - 18:04.


#7 Knowbotic

Knowbotic
  • Banned
  • 802 posts

Posted 28 February 2006 - 18:25

Pozdrav g. Samardžiću.

1. Slažete li se sa mojom konstatacijom da je zapravo vrh DS-a taj koji sve vreme vrši najveći pritisak na LDP?

2. Hoće li LDP u doglednoj budućnosti formirati stručne odbore i pomeriti fokus sa Čedomira Jovanovića na rad partije?

3. Radi li LDP išta na popravljanju svoje koalicione kompatibilnosti? Kakav je stav rukovodstva LDP-a o mogućnosti angažmana u smeru jačanja političke povezanosti partije sa udruženjima manjinskih grupa, manjinskih verskih i nacionalnih zajednica, nezavisnih sindikata i dijasporom? Ima li LDP nameru da pokrene pitanja cenzusa i glasanja u dijaspori? Da pojasnim, iako postoji uverenje da je dijaspora nacionalno obojena, verujem da su ljudi koji su napustili Srbiju nakon 90-te potpuno drugačije raspoloženi.

4. Verujete li da je moguće ostvariti nekakav ozbiljniji rezultat u lokalu, naročito u centralnim BG opštinama ako se imaju u vidu činjenice da su Stari grad i Vračar 90-oprocentno glasali za Borisa Tadića? Takođe mislim da je važno napomenuti uz ovo pitanje i visok stepen povezivanja poslovnih krugova i opštinskih vlasti što se najbolje uočava kroz činjenicu da se na atraktivnim lokacijama sa skupljom kvadraturom najčešće vrše zahvati obnavljanja infrastrukture i komunalija.

5. Zbog čega LDP nije nikada poveo akciju ili kampanju utvrđivanja odgovornosti za nezakonito i revanšističko ponašanje Koštuničine vlasti, to jest zlostavljanje ljudi koji su podržavali reforme Đinđićeve Vlade? Nedavno sam čuo od svojih prijateljica koje rade u MPS da je grupa uposlenika Ministarstva koje je aktuelni režim okvalifikovao kao DOS-ovce i izložio najprimitivnijoj torturi osnovalo neku vrstu support group-a kako bi amortizovali posledice psihičkog maltretiranja kojem su svakodnevno izloženi. Mislim da je situacija slična i u drugim institucijama sistema.

6. Nalazite li da se renoviranje Beograda vrši haotično i amaterski bez osvrta na realne potebe građana? Da li bi ste smeli da date predizborno obećanje Beogradu da ćete napraviti metro kao što su to činili N. Bogdanović i mnogi pre njega?

7. Šta je LDP-u važnije u ovom trenutku: omasovljenje ili kvalitet? Kako sam stekao utisak da je prioritet omasovljenje (užurbano formiranje OO), da li je to pokazatelj da su izbori veoma blizu? Hoće li 11. mart doneti nešto što do sada nismo čuli?

8. Možete li biti sigurni da u LDP-u neće biti izopštavanja i marginalizacije onih koji imaju drugačije mišljenje od vrha partije?

9. U kojoj meri je rezultat lokalnih izbora u Smederevu indikativan kada je reč o rastu popularnosti partije. Da podsetim da u Kuli pre nekoliko meseci LDP nije uspeo da pređe cenzus.

10. Kako kohabitirate :wub: sa R. Ljušićem na Fakultetu? (razumeću ako ne odgovorite)

#8 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 28 February 2006 - 20:28

veliki pozdrav gospodinu Samardzicu :wub:

smislicu i neka pitanja do petka

sve najbolje !!!

:)

#9 Ptteski

Ptteski
  • Members
  • 906 posts

Posted 28 February 2006 - 21:37

Da se ubacim sa poslednjim pitanjem do gostovanja:
Kako ocenjujete formiranje Dodikove vlade u RS i da li mislite da je to pocetak jednog novog "Djindjicevog" politickog vremena" kod njih (s obzirom na obecanja) ili jos jedan prazan politicki balon?

Edited by Ptteski, 28 February 2006 - 21:38.


#10 Judmila

Judmila
  • Members
  • 9 posts

Posted 01 March 2006 - 11:32

Zanima me na koji nacin ce se LDP, u predizbornoj kampanji, braniti od napada na lik i delo Cedomira Jovanovica (zaboravljene afere ce sigurno opet naci svoje mesto u politickoj trci...)? Da konkretno odgovori da li ce taktika biti prosto ignorisanje (sto ce biti izuzetno tesko) ili imaju novu vrstu strategije?
Takodje me zanima da li postoje neki novi ljudi koji bi se aktivno, u narednom periodu, prikljucili LDP?

#11 cesaria

cesaria
  • Members
  • 26 posts

Posted 01 March 2006 - 13:07

Htela bih da vam kazem da je vasa knjiga Istorija Spanije odlicna i da sam izuzetno uzivala citajuci istu.
Hetla bih da vas pitam da li milisite da Srbija ima snage za 5 ciklus demokratizacije?
Dakle, zanima me da li mislite da je moguce prevazici ovu strasnu apatiju kod gradjana Srbije, koja je, cini mi se, poprimila klinicki oblik, i ponovo krenuti u promene?
Pozdrav

Edited by cesaria, 01 March 2006 - 13:08.


#12 marginalis

marginalis
  • Members
  • 56 posts

Posted 03 March 2006 - 15:03

Jos jedno pitanje, da li je LDP vase prvo stranacko angazovanje?

#13 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 03 March 2006 - 17:55

Gospodine Samardžiću...Kako vidite Srbiju za 15 godina...Kao crnu rupu Evrope u kojoj će domaćini pričati svoju narodnjačku rusku priču ili kao društvo sa evropskom perspektivom i izgraćenim instiucijama..

<{POST_SNAPBACK}>



Bez obzira na tekuću potrebu da se evropska budućnost Srbije konkretnije definiše i projektuje, teško je zamisliti da će se njene društvene strukture u narednih 15 godine približiti evropskim standardima obrazovanja i političke kulture. Pitanje je i da li će potrajati tekuće primirje građanske i domaćinske Srbije. Prva raspolaže obrazovnim i profesionalnim, druga biološkim kapacitetima. Da li postoje dve političke Srbije, ili ve političke nacije, sigurno da postoje i njihov antagonizam se oseća upravo na osetljivim pitanjima čije rešavanje predstoji ove godine, koja u stvari zaklanjaju ono osnovno pitanje, a to nisu Kosovo, Hag i Crna Gora nego iskreno evropsko opredeljenje. Ukoliko je ono manjinsko, neka kvalifikovana manjina, umesto nekvalifikovane većine, ponovo, kao u devedesetim, na sebe preuzme teret i odgovornost promena.

#14 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 03 March 2006 - 17:55

Gospodin Samardzic je jedna od retkih osoba koje me jos uvek drze u uverenju da mozda treba ostati u ovoj zemlji. Da li zaista mislite da ima nade? Da cemo nesto uspeti da promenimo? Da imamo snage? Odakle vi crpite svoju snagu? Veliki pozdrav, slusam svaku vasu rec sa velikom paznjom i iskreno vas podrzavam.

<{POST_SNAPBACK}>



Hvala. Ne bih preuzeo tu vrstu odgovornosti da bilo kome savetujem da ostane u zemlji. Ima mišljenja, koja i sam nerado slušam, da je ova zemlja definitivno propala. I njeno prokletstvo ćete nositi kao sopstveno, ukoliko je budete napustili. Jednom u tamnom vilajetu, uvek ćete se kajati, ma kakvu odluku doneli. Ako Vas podstiče to, da je potrebno osvetiti se za devedesete, za 12. mart, to je dovoljno. Političari, svi redom, govore o deci, o budućnosti, ali većina svoju decu zamišlja u zlatnom kavezu neke buduće privilegovane kaste. Zato je potrebno govoriti i o prošlosti, na njenoj interpretaciji počivaju vrednosti koje će buduće generacije učiniti ravnopravnim.

#15 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 03 March 2006 - 17:56

0:)  :wub:
Osecam se kao na koncertu omiljenog benda :), stoga oprostite na eventualnoj patetici.
Pre svega zelim da vam cestitam osnivanje BG odbora.

1.G. Samardzicu, kako vama deluje infrastruktura LDPa, odnosno da li ste zadovoljni kako stranka funkcionise po pitanju lokalne organizacije i nezavisnosti clanstva od uprave?

2.Bili ste melem za ranu na Studiju B u pretproslo-nedeljnom istoricarskom okrsaju (koji je nastao zahvaljujuci vasim kolegama).
Interesuje me zasto ste se opredelili bas za poziv istoricara i da li biste preporucili danasnjoj omladini taj poziv?

3.Kako vi ocenjujete dugotrajni pokusaj obracuna nasih desnicarskih istoricara sa zvanicnom istorijom i svim neistomisljnicima? Kolika steta se po vama pravi intervencijama u danasnjim skolskim udzbenicima iz istorije?

4.Kakvu vi buducnost vidite za Srbiju, ako SRS osvoji vlast? Da li zaista verujete da nece izvesti "bis" svoje uloge iz devedesetih?

5.Ko je po vasem misljenju najodgovorniji za (de facto) urusavanje nasih istorijskih institucija?

6.Sta mislite o Goranu Petrovicu i Desimiru Tosicu?

Zelim i da vam se zahvalim za vas nastup u jednom od utisaka nedelje, prosle godine, kada niste odcutali prisustvo i "zvaku" gosta SPSovca.
Hvala vam i sto ste usli u politiku. Neko mora da pocne da cisti lom, koji je tamo danas...

<{POST_SNAPBACK}>




Hvala. LDP je morao da svoju organizaciju uslakadi sa organizacijom države i njnih institucija, ali i da svojim organizovanjem nudi alternativu, nova rešenja: decentralizacija, autonomije, autonimije od autonomija, ukidanje hijerarhije kao kostura autoritarne politike. LDP je trenutno organizovaniji od DS iz '99-2000. I nemamo Tadiće, Vuksanoviće... Ili ih nismo otkrili. Oko SRS, za njihov rast su najodgovornije Ćosićevsko-bećkovićska struja DS koja je smatrala da je 12. marta ponovo rođena, i Koštinicin DSS kao instrument ološa iz bezbednosnih službi, akademija, univerziteta, tajkuna, itd. Rast LDP podrazumeva i odgovornost u smislu odnosa prema tzv. radikalizaciji i ponude novih alternativa. Dugoročno, potrebno je radikalske glasače, tih 15% biračkog tela obeshrabriti od učešća u izbornom procesu, kao neodgovorne, nekomptentne i zlonamerne građane. Više nije dovoljno govoriti samo i liderima i organizacijama. Na kraju, ne bih davao javno mišljenje o pojedincima koji nemaju institucionalnu odgovornost.