Jump to content

Photo

Srpski recnik?

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Patafizicar

Patafizicar
  • Members
  • 11 posts

Posted 26 February 2006 - 06:51

Kad sam se nedavno nasla na odmoru u Beogradu, pozelela sam da posedujem srpski recnik, te sam se o tome raspitala u nekoliko knjizara. Medjutim, bas niko nije imao srpski recnik u svojoj ponudi. Jedino je knjizara Nolit nudila recnik hrvatskog jezika (Anic). Da li je nekome poznato da li postoji kvalitetan recnik, ko su autori i gde bi ga se moglo naci (posebno ako bi ga se moglo naruciti online iz inostranstva)? I starije izdanje bi bilo u redu, ali bih stvarno volela cuti preporuke za opsiran i kvalitetan recnik.

#2 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 26 February 2006 - 20:24

Uh. Jednojezican ili dvojezican? U svakom slucaju, nazalost, neces bas najbolje proci. Najbolji jednojezicni? Mozda onaj Akademijin u milion tomova, a on je i dalje kriminalno los. Najbolji, a ni malo (nimalo?) dobar. Tuzno.

Najbolji srpsko-engleski recnik koji sam ja video je Morton Benson, a on je takodje jako los kao recnik.

Ne znam da li je ijedna velika svetska kuca izdala neki srpski recnik; ako jeste, ja ga sigurno nisam video. No, bojim se da nije.

Edited by Crveniautobus, 26 February 2006 - 20:25.

#3 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,053 posts

Posted 26 February 2006 - 20:36

Najbolji srpsko-engleski recnik koji sam ja video je Morton Benson, a on je takodje jako los kao recnik.

<{POST_SNAPBACK}>

Neću da oponiram, ali, koliko znam, najbolji englesko-srpski (možda je u tome kvaka?) rečnik je star nekih pola veka, autori Simić, Ristić i Popović. Jeste da, naravno, nema novih izraza, ali mi se sa njim nikad nije desilo da ne pronađem neku reč koja je tad postojala, ma kako bizarna bila.

#4 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 26 February 2006 - 21:07

Neću da oponiram, ali, koliko znam, najbolji englesko-srpski (možda je u tome kvaka?) rečnik je star nekih pola veka, autori Simić, Ristić i Popović. Jeste da, naravno, nema novih izraza, ali mi se sa njim nikad nije desilo da ne pronađem neku reč koja je tad postojala, ma kako bizarna bila.

<{POST_SNAPBACK}>

Oponiraj slobodno. Lepo sam se ogradio, najbolji koji sam ja video. Ovaj o kome govoris nisam nikada video. A Morton Benson je i dalje jako los recnik, ponovo napominjem.

#5 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 4,907 posts

Posted 26 February 2006 - 21:43

Ako kupuješ englesko-srpski rečnik, možda je od Bensonovog malo bolji ESSE, mada razlika nije epohalna. Ovaj rečnik je rađen u oba smera, a premda je nešto prepisivano od Bensona, neka rešenja su bolja.

Bolji su rečnici pisani u Hrvatskoj. Od autora mogu da spomenem Drvodelića, Filipovića i Bujasa (najnoviji), a svi se mogu naći u beogradskim knjižarama.

Što se tiče jednojezičnih rečnika srpskog, Crveniautobus je već dao odgovor. Neko novije izdanje ovoga što rade Matica i SANU se može očekivati kada neko bude obavestio matorce koji na njima rade da se na kompjuteru radi mnogo brže nego kad slažu papiriće po fiokama i kada neko bude uložio još koji dinar.

#6 Patafizicar

Patafizicar
  • Members
  • 11 posts

Posted 26 February 2006 - 22:29

Cula sam cesto: srpsko-koji recnik?, i naisla na cudjenje (i negodovanje valjda) nad odgovorom da trazim upravo onaj jednojezicni. Uopste mi nije jasno kako ne postoji (gotovo) sveobuhvatni srpski recnik, nakon sto sam postala lepo razmazena engleskim recnicima. Znaci, ne postoji ni srpsko-hrvatski recnik od pre? Citala sam o projektu SANU sa malo manje od stotinu predvidjenih tomova, ali cak i da sam u mogucnosti kupiti bas taj jos uvek nedovrseni recnik, tesko da bi bilo prakticno sluziti se njime (a i poneti ga u SAD). Ne trazim cak ni nesto moderno, tek recnik koji bi posluzio dok citam srpsku/hrvatsku/bosansku literaturu i knjige prevedene na srpsko-hrvatski.

Engleski jezik ima mnogo dobrih recnika od kojih sitno ispisanih 2,000 -3,000 stranica u A4 formatu. Trazim nesto te velicine (a i kvalitete jednog Webstera, OED-a, itd.).

Postoji novi Veliki rjecnik hrvatskog jezika (Vladimir Anic), medjutim, procitala sam o njemu, na primer, da se dosta reci iz Krlezinog opusa tamo ne nalazi... Ova potraga traje vec duze vreme, i cini mi se da cu na kraju naruciti taj recnik skupa sa Rjecnikom stranih rijeci (Vladimir Anic i Ivo Goldstein).

Sto se tice englesko-srpskih recnika, ima ih mnogo, od kojih posedujem barem 4, ali su svi beznadezno losi.

Ipak, hvala na odgovorima.

#7 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 4,907 posts

Posted 26 February 2006 - 22:53

Ako je u pitanju srpski, ne znam koliko bi ti mogao pomoći Vujaklijin rečnik stranih reči. Ima ga u knjižarama, a najnovije izdanje, u redakciji Ivana Klajna, trebalo bi da se pojavi ove godine. Postoji i jedan rečnik sinonima i srodnih reči (mislim da mu je upravo ovo i naslov), a autor je Miodrag Lalević. Izdavač ovog rečnika je Nolit, ali je u pitanju fototipsko izdanje od pre tridesetak godina. Ako pod literaturom podrazumevaš književnost, ovaj drugi ti može donekle pomoći.

Odgovor na tvoje pitanje zbog čega se ne štampaju rečnici srpskog sam već dao, ali nemoj misliti da sam se šalio. Nažalost, najveći problem jesu nedostatak novca i spor rad timova leksikografa. Od jedne osobe koja radi u SANU sam čuo da pojedini leksikografi ne umeju da koriste kompjuter (!) i da i dalje rade pomoću običnih papirnih kartica.

Edited by DJ_Vasa, 26 February 2006 - 22:54.

#8 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 26 February 2006 - 23:05

Da li neko zna nešto više o ovom rečniku?

#9 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,053 posts

Posted 27 February 2006 - 02:28

<{POST_SNAPBACK}>

Oponiraj slobodno. Lepo sam se ogradio, najbolji koji sam ja video. Ovaj o kome govoris nisam nikada video. A Morton Benson je i dalje jako los recnik, ponovo napominjem.

<{POST_SNAPBACK}>

Hm, da, porodicna zaostavstina, najcesce skuplja prasinu i sluzi kao podmetac za lampu, ali kad zatreba, nenadjebiv je. Dva toma, oko 2000 stranica. Moja profesorka Engleskog u srednjoj pitala da ga kupi kad je videla sta donosim na maturski ispit, rekla da ima samo kopiju, oci joj ovolike. Tad i cuh da se veoma ceni. Naravno, ocito nikad nije dostampavan. Kome se pruzi prilika, neka obavezno uzme.

Ristić, S., Simić, Ž., Popović, V. (1956). Enciklopedijski englesko-srpskohrvatski rečnik, I-II. Beograd : Prosveta.

#10 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 27 February 2006 - 14:44

Neko novije izdanje ovoga što rade Matica i SANU se može očekivati kada neko bude obavestio matorce koji na njima rade da se na kompjuteru radi mnogo brže nego kad slažu papiriće po fiokama i kada neko bude uložio još koji dinar.

<{POST_SNAPBACK}>

Postoji taj plan, u poslednjem broju casopisa pc press izasla je probna varijanta. Nacula sam da ce to da potraje par meseci dok se ne sredi, i da ce cena biti oko 150 evra a obuhvatace i svaki kasniji apdejt.

Vise o tome ovde

#11 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 27 February 2006 - 17:06

150€??? :wub:

#12 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 27 February 2006 - 21:22

stigli su do pola slova P, dokotrljace se do kraja negde u 2666.ali, dobro. to je vrlo ozbiljan recnik, istina je.

#13 leira

leira
  • Members
  • 301 posts

Posted 01 March 2006 - 20:09

Da li neko zna nešto više o ovom rečniku?

<{POST_SNAPBACK}>

Znam ja! Posedujem ovaj Moskovljevicev recnik, to je inace jedini jednotomni recnik srpskog jezika, za sada, i nije los, ali nije ni sveobuhvatan. ima stvari koje sam trazila, a nisam nasla u njemu.

#14 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 03 March 2006 - 02:24

150€??? :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Pa tako sam cula. Taj lik inace obilazi firme i reklamira recnik. Mami od moje prijateljice je ostavio taj probni cd i rekao da ce biti 150-200 i da ce oni ukljuciti sve one silne tomove.

#15 leira

leira
  • Members
  • 301 posts

Posted 03 March 2006 - 09:01

Pa tako sam cula. Taj lik inace obilazi firme i reklamira recnik. Mami od moje prijateljice je ostavio taj probni cd i rekao da ce biti 150-200 i da ce oni ukljuciti sve one silne tomove.

<{POST_SNAPBACK}>

ce se ubiju od prodaje tog recnika :wub: