Jump to content


Photo

Solidarnost sa bratskim Beloruskim narodom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
406 replies to this topic

#31 Jasa Tomic

Jasa Tomic
  • Banned
  • 319 posts

Posted 17 February 2006 - 12:55

Ovo je veoma problematicno. Po podacima svetske banke GNI 2004 godine po Atlas metodi je za Srbiju i Crnu Goru  2620 $ a za Belorusiju 2120 $!

Dakle tvoja tvrdnja da Belorusija ima dvaput jacu privrede od Srbije ne stoji!

<{POST_SNAPBACK}>


Podaci Svetske Banke nisu tacni, Svetska Banka namerno zeli da sroza ugled drzava koji se ne zaduzuju kod nje. Prema podacima agencije CIA za Srbiju i Crnu Goru je GDP - per capita $2,400, a za Belorusiju $6,800. Ovi podaci su logicni uzimajuci u obzir makroekonomske parametre kao sto su bruto drustveni proizvod, izvoz, zaposlenost, zaduzenost. Obe zemlje imaju skoro isti broj stanovnika, 10 miliona, ali Srbija se delimicno finansira iz stranih kredita i ima ogromnu nezaposlenost (oko 30%), samo prebroj svoje najblize komsije koji nemaju posao. Verovatno su primanja u Belorusiji slicna kao kod nas, oko 200 evra, ali tamo su svi zaposleni, recimo beloruska cetvoroclana porodica primice 800 evra za mesec, a kod nas ce (najcesce) dva clana porodice sa 400 evra izdrzavati preostala dva clana koja ne mogu da nadju posao.

#32 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 17 February 2006 - 13:02

Nisu u Belorusiji svi zaposleni. Belorusi su priznali stopu od 2% nezaposlenih, ali United Nations High Commissioner for Human Rights kaze da je oko 20 posto ukupne populacije pogodjeno podzaposlenoscu - tj. nedovoljnim radom na postojecim radnim mestima.

Slicno kao kod nas, gde su propali giganti drzali stopu nezaposlenosti pod kontrolom.

#33 Jasa Tomic

Jasa Tomic
  • Banned
  • 319 posts

Posted 17 February 2006 - 13:11

Neka je i tako kao sto kazes.
Ali opet ostaje cinjenica da 10 miliona Belorusa proizvede dvostruko vise roba i usluga nego nas 10 miliona ovde, kao i cinjenica da beloruski izvoz pokriva uvoz, i cinjenica da se Belorusi ne zaduzuju. Naravno, ne ide sav proizvod u plate, nesto se izdvaja i za strateska istrazivanja poput satelitske i nuklearne tehnologije.....itd.

#34 Laszlo

Laszlo
  • Banned
  • 209 posts

Posted 17 February 2006 - 13:18

Ja sam 91-97' demonistrirao protiv SPS-a i slobe. Sada smatram da je umesto jedne uvedena druga, diktatura trzista.

Zato su ljudi koji idu u Belorusiju zapravo eksponenti jedne druge diktature. Njihov sukob sa Lukasenkom sukob je dva shvatanje kako ljude treba eksploatisati. Jedni guraju ljude u radne logore, drugi daju sedative iguraju ljude od malih nogu u ludnice, bas kao i na Zapadu.

#35 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 17 February 2006 - 13:50

Potpuno se slažem. Tiranija batinaša koja je zamenjena tiranijom menadžera i marketinških "gurua".

#36 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 17 February 2006 - 14:10

Puna podrška Lukašenku.
On i Čavez su najdosledniji borci protiv globalizma.


"Being the President, I sometimes have to take unpopular decisions. I know that I will not be liked because of that. But my objective is to urge everybody to love the country where we live and respect the authorities which have never abandoned the people in grief. One cannot but agree that whatever happened there was immediate response from the authorities. To protect people is my main job. It is to serve this purpose that I've been hired by the nation."

Alexander Lukashenko

:wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Kakva bljuvotina! :) 0:)

P.S. Najjace je ono sto su vikali jos na proslim izborima: Lukasenko Milosevicu (Svako ima svog Sadama)

Edited by Nikola21, 17 February 2006 - 14:58.


#37 foto

foto
  • Members
  • 815 posts

Posted 17 February 2006 - 14:48

da, i milošević je imao sve vreme 80-90% podrške građana i sve vreme je beležio izuzetne ekonomske i privredne retzultate, a pod genijem mirkom marjanovićem je proizvodnja porasla i 50%, izvoz nikad bolji, ma šta da ti kažem, raj na zemlji. a posle dođoše izdajnici i sve pokvariše  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Cemu ovo ^ banalizovanje podataka koje nam ljudi, malo (ili mnogo) upuceniji u Belorusiju serviraju?

#38 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 17 February 2006 - 18:39

Potpuno se slažem. Tiranija batinaša koja je zamenjena tiranijom menadžera i marketinških "gurua".

<{POST_SNAPBACK}>

Hm, a kako to menadžeri i marketinški gurui tiranišu radničku klasu? Teraju je da radi? Ne plaćaju je dovoljno? Ne bih rekao. U razvijenim zapadnoevropskim zemljama, gde je "menadžera i marketinških gurua" dovoljno, i to medju različitim kulturama - od skandinavske do romanske, "prosečan gradjanin" može sebi da priušti više nego "prosečan gradjanin" u Belorusiji ili Kubi u materijalnom smislu (čitaj, na osnovu svoje zarade). Doduše, u Belorusiji kao i na Kubi, kao i u Miloševićevoj Srbiji (o SFRJ neću, jer to vreme pamtim kao vreme solidnih socio-ekonomskih prilike, ako ništa drugo "prosečnom gradjaninu" (odnosno drugu :wub:) bilo je bar omogućeno da besplatno iškoluje decu, besplatno se leči, kupi auto na kredit i letuje svake godine sa porodicom bar 15 dana, a ko je voleo išao je i na zimovanje), dakle u Belorusiji, Kubi i Srbiji verovatno važi pravilo "ne mogu oni toliko malo da me plate koliko ja mogu da radim", pa se tako proleteri ne osećaju eksploatisanim, jer zakidaju na svakom ćošku).
Ja lično ne bežim od rada, radim posao, zapravo dva različita posla koje volim (što mi nije palo s' neba, već se za to treba izboriti - pre svega time što ćeš znati šta voliš da radiš), i ne bih se bunio da me neko tera da radim umesto sadašnjih 7 sati dnevno 9 ili 10 ili 12, ako bi mi pri tome bilo adekvatno plaćeno. Dakle, protiv "tiranije menadžera" nemam ništa, zapravo je i ne smatram tiranijom ukoliko je menadžer sposoban i zna šta hoće.
A protiv tiranije batinaša imam mnogo toga, jer ne podnosim nasilje bilo koje vrste, a u batinaškim tiranijama ono predstavlja preduslov održavanja postojećeg, hm, stanja.

P.S. A vi što kritikujete snajperistu što je išao tamo gde je išao da radi to što je radio, niste li pomislili možda da je čoveku to - posao?

Edited by gotivac, 17 February 2006 - 18:43.


#39 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 17 February 2006 - 18:43

Ja sam 91-97' demonistrirao protiv SPS-a i slobe. Sada smatram da je umesto jedne uvedena druga, diktatura trzista.

<{POST_SNAPBACK}>


Potpuno se slažem. Tiranija batinaša koja je zamenjena tiranijom menadžera i marketinških "gurua".

<{POST_SNAPBACK}>



Ko kod se borio protiv SPSa a nije znao sta ce da bude posle taj je grdno greshio. Prema sebi, manje prema drugima.
Inace, kakav nam je izbor??? Hocu da kazem - ovi ( 'gurui' ) bar ne biju... Za sada.

#40 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 17 February 2006 - 19:00

Mene za Belorusiju zabole, ali mislim da svi ti trzisni, menadzerski i marketinski gurui mogu da mi naguraju jezik u izvesno mesto. Isto vazi i za njihov sistem. Eto ja to mislim o njima i njihovim "revolucijama" kao i o njihovom sistemu. Komunisti, liberalisti, kapitalisti, svi su oni isti. Revolucija treba da bude drasticna promena sistema, a ne promena onih koji muzu i sminkanje sistema da se Vlasi ne sete. Omogucis mu da svakog meseca menja mobilni i to je sad kvalitativni skok, zivela nasa revolucija i njeni veliki uspesi. A na ulicama i svuda i daljee divljastvo i primitivizam, cak i gore nego pre, bez obzira na to menjanje mobilnih. Ma bezi bre, ne pratim ja to. Oj Gurui Turcini, napus'te se kurcini.

#41 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 17 February 2006 - 20:29

Podaci Svetske Banke nisu tacni, Svetska Banka namerno zeli da sroza ugled drzava koji se ne zaduzuju kod nje. Prema podacima agencije CIA za Srbiju i Crnu Goru je GDP - per capita $2,400, a za Belorusiju $6,800. Ovi podaci su logicni uzimajuci u obzir makroekonomske parametre kao sto su bruto drustveni proizvod, izvoz, zaposlenost, zaduzenost. Obe zemlje imaju skoro isti broj stanovnika, 10 miliona, ali Srbija se delimicno finansira iz stranih kredita i ima ogromnu nezaposlenost (oko 30%), samo prebroj svoje najblize komsije koji nemaju posao.  Verovatno su primanja u Belorusiji slicna kao kod nas, oko 200 evra, ali tamo su svi zaposleni, recimo beloruska cetvoroclana porodica primice 800 evra za mesec, a kod nas ce (najcesce) dva clana porodice sa 400 evra izdrzavati preostala dva clana koja ne mogu da nadju posao.

<{POST_SNAPBACK}>


Vec je na forumu bio topic, da ga ne trazim sada, koji ovo objasnjava. Ne moze se uzeti GDP Srbije i Crne Gore po Atlas metodi pa porediti sa nekom drzavom po PPP metodi. Belorusija po podacima te iste svetske banke ima 6800$ po PPP metodi, dakle podaci svetske banke se poklapaju sa tvojim, ali po Atlas metodi, po kojoj je racunat GDP Srbije i Crne Gore Belorusija ima 2120$. E to se moze porediti! Kazem ima ovde ljudi koji mnogo vise znaju o tome, i koji su o tim dvema metodama pisali, ali vazna je cinjenica da se ne mogu porediti babe i zabe! Dakle, jasno je da GDP Belorusije po stanovniku nije veci od Srbije i Crne Gore!

Edited by Posmatrac, 17 February 2006 - 20:55.


#42 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 17 February 2006 - 20:44

Evo jos zive teme u kojima ima vise podataka o tome.
Vise nego sto sam ja u prethodnom postu napisao.
Ali nisam nasao topic gde jedan od forumasa objasnjava zasto je PPP metoda veoma sumnjiva. Mislim da, koliko shvatam, ako se govori o privrednoj snazi zemlje treba gledati pravi GDP a ne PPP. PPP mozda malo vise govori o standardu gradjana.

http://www.b92.net/i...showtopic=25275

Po svemu sudeci podaci Svetske banke su mnogo relevantniji nego oni sa CIA sajta!
Kazem, ima jos ziva tema na ekonomiji pa mozda ovo pitanje treba prebaciti tamo.

Edited by Posmatrac, 17 February 2006 - 20:54.


#43 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 18 February 2006 - 12:56

ali tamo su svi zaposleni,


Da, tako što svaka zgrada bez lifta ima 3 lift boja.....

#44 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 18 February 2006 - 13:01

Pre ce biti 8 samostalnih referenata na jednog radnika u proizvodnji. Vidjeno.

#45 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 18 February 2006 - 13:24

Elem, Belorusija ima duplo jaču ekonomiju od Srbije u ovom momentu, i Srbija u narednih 10 godina neće dostići sadašnji beloruski stepen razvoja.

Serbia and Montenegro
http://www.cia.gov/c...ok/geos/yi.html
Belarus
http://www.cia.gov/c...ok/geos/bo.html

GDP (purchasing power parity):
Serbia and Montenegro $26.27 billion (2004 est.)
Belarus $70.5 billion (2004 est.)

Zato je idiotski porediti nesposobnog Miloševića koji je kriminalizovao Srbiju i  upropastio srpsku privredu, ( Npr. dok su ljudi gladovali, njegov sin Marko gradio "Bambilend" ... itd. ) sa beloruskim režimom. Belorusija je uredjena i napredna država.

<{POST_SNAPBACK}>


Mda...

Mene je jedan drugar tako ubedjivao kako je Rumunija iz Causesku faze bila fenomenalno sredjena i uredjena drzava. Nisu dugovali ni dolar, nije bilo nezaposlenih, od baba sere do univerzitetskog profesora svi su vozili svoju Daciu, letovanja, zimovanja...raj na zemlji. Pa su opet (bice neke teske psihopate) na plinskim bocama bezali iz tog raja na zemlji.

Iskreno boli me uvo i za zaduzivanja i za proizvodnju po glavi stanovnika ako se u Belorusiji zivi kao sto se zivelo u Causeskuovoj Rumuniji...Zajebi!