Jump to content


Photo

Dobro veče, ovde Vojin Dimitrijević


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
101 replies to this topic

#31 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 15:30

Cestitam na izboru gosta.

Da li bi g. Dimitrijevic mogao da objasni stav Venecijanske komisije u pogledu referendumske vecine. Naime, na kraju mi nije jasno sta je tacno preporuka, da li je to samo preporuka ili je ta odluka obavezujuca?

Pozdrav

<{POST_SNAPBACK}>


Komisija je odgovorila na pitanje koje joj je postavila Parlamentarna skupstina Saveta Evrope. Njen odgovor nikoga na obavezuje ali ima autoritet. Uporiste se moralo potraziti u uporednom ustavnom pravu i u praksi drzava koje, kao npr. Svajcarska, cesto pribegavaju referendumima. Ako je drzava federalno ustrojena, onda na republickim i kantonalnim izborima ne mogu da glasaju oni koji nisu stalno nastanjeni u doticnoj jedinici. Zato je odgovor u pogledu drzavljana Crne Gore koji zive u Srbiji jasan, tim pre sto oni ni po Ustavnoj povelji SCG ne mogu da uzivaju biracko pravo u drugoj drzavi clanici. U pogledu procenta biraca koji treba da podrze odluku, postojece resenje u Crnoj Gori ne razlikuje se od uslova u vecini drzava, koje se zadovoljavaju time da za odluku glasa vecina izaslih biraca. Samo u nekim drzavama trazi se da za odluku glasa kvalifikovana vecina svih onih koji imaju pravo glasa – najvise 40%. Medjutim, Komisija je dodala prijateljski savet crnogorskim politicarima: s obzirom na sudbinsku vaznost pitanja o kome se odlucuje, ta vecina mora da bude ubedljiva da odluka ne bi bila odmah osporavana i da to sve ne bi dovelo do konflikata. Kao sto je to nekada ucinio Vrhovni sud Kanade povodom pokusaja provincije Kvebek da se otcepi, Komisija savetuje politickim faktorima da se dogovore oko tacnog procenta.

#32 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 15:31

Veliki pozdrav profesoru Dimitrijevicu!
1. Kako Vam danas izgleda drzavni Pravni fakultet?
2.Da li je dobro da institucija koja treba da obrazuje buduce pravnike bude rasad anti-haskog lobija i mesto za okupljanje raznog polu-sveta?
3.Da li je realno da koalicija gradjanskih partija (LDP-GSS-SDU-LSV...) predje izborni cenzus?

                                                                          Stojan Denkic

<{POST_SNAPBACK}>

1. Uglavnom lose – kada se ta kuce gleda kao kolektiv i prema onome sto dopire do javnosti. Udaljavanje velikog broja nastavnika na osnovu Zakona o univerzitetu 1998. nije moglo da ostane bez posledica Jos gore je ono sto se manje zapaza: drzavni dekan je na mesto otpustenih mogao da dovodi nastavnike bez konkursa i bez misljenja njihovih kolega, sto je svuda bitno obelezje autonomije univerziteta. Necu da gresim dusu kada je rec o mladjim ljudima – asistentima: darovit covek mora da pocne karijeru na nekoj priznatoj instituciji.
2. I sam sam bio porazen cinjenicom da je vecina mojih bivsih kolega u dva navrata dala podrsku optuzenim ratnim zlocincima. Dobro, to je jedno misljenje, ali gde je drugo? Kolektivno potpisivanje izjava zaposlenih u jednoj ustanovi, pri tom onih koji pretenduju da su intelektualci (pa prema tome nezavisne individue) mnogo podseca na taj komunizam protiv koga se oni navodno bore.
3. Jeste, ako se usredsrede na prave protivnike, umesto opsesije Demokratskom strankom.

#33 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 15:48

Sve pohvale za izbor gosta!!!

Hvala vam, mnogo, na gostovanju. Sve pohvale se podrazumevaju.
Odgovarajte samo na pitanje, na koja zelite. Sva glupa ili previse licna preskocite.

1. Da li znate sta se desava(lo) sa krivicnim prijavama, protiv bivsig clanova SIKa, RIKa i GIKa od '96 i 2000?

Pojela maca

2. Da li mislite da bi bilo bolje ukinuti Milosevicev ustav, makar i bez donosenja novog ili je ipak ustavotvorna skupstina korak u dobrom pravcu?

Ustavotvornu skupstinu je trebalo izabrati odmah. Sada je prilika propustena –moramo da menjamo Milosevicev ustav po pravilima koja je taj ustav predvideo.

3. Da li mislite da treba uvesti "smenjivost" sudija ustavnog i vrhovnog suda Srbije i da li bi to bio korak u dobrom ili losem pravcu?

Dovoljno je da neko ozbiljno telo ili njihove kolege odluce da su nesposobni za sudijsku funkciju. I mediji bi mogli tu nesto da ucine i da ih privole na ostavku. Nema prava bez morala.

4. Da li imate neki komentar na "cudnu" (da ne upotrebim neki tezi izraz) izjavu sudije Ivosevica Insajderu, "da se u poslu uglavnom zna koji sudija je kakav (potkupljiv), ali da ne moze sa time da se izadje u javnost, jer te ljude sutra treba pogledati u oci".

5. Da li mislite da su ostri napadi sudije Karamarkovic "da se vlada DOS mesa u rad sudstva", bili pravnog ili politickog karaktera i zasto sada nema nikakvih slicnih, reakcija udruzenja sudija na "cistke"?

6.Da li mislite da jos nije kasno za uvodjenje lustracije?

Lustracija  je zakasnela kao drzavna akcija ali jos nije u profesionalnim udruzenjima.

7. Da li je korupcija glavni neprijatelj svake pravne drzave (bez obzira na ideologiju sudija)?

Jeste svuda, ali negde vise, kao kod nas i drugih balkanskih naroda.

8. Da li je zakon o denacionalizaciji moguce (i neophodno) sprovesti u celosti (bilo vracanjem imovine, bilo nadoknadom)?

9. Da li treba uvesti zabranu politickih tribina i skupova na fakultetima, s obzirom na karakter koji one poprimaju u poslednje vreme.

Politiku u toj formi treba drzati van univerziteta

10. Zasto ste se odlucili za poziv pravnika?

Kada sam se ja upisivao, nesto drustvenih nauka se moglo nauciti samo na tadasnjem Pravnom fakultetu, gde su jos predavali „predratni“ profesori, kao npr. Mihailo Konstantinovic, Radomir Lukic, Jovan Lovcevic i Milos Radojkovic. Fakultet politickih nauka je bio obicna partijska skola, a sociologija je bila zamenjena marksizmom. Kasnije sam hteo da svoja znanja upotpunim uporednim studiranjem psihologije, gde sam polozio neke ispite ali nisam diplomirao.

11. Da li mislite da bi formiranje SRS vlade znacilo konacnu pobedu nad reformskim snagama u Srbiji?

Kraj koji izgleda potreban za novi pocetak. Srbi su cuveni politicki ponavljaci.

12. Da li mislite da stranke u Srbiji treba da zvanicno objave nacin svog finansiranja?

Treba, ali nikada nece potpuno – iz razumljivih razloga.

13. Da li smatrate da je sudsko razresenje afere Bodrum neophodno i sta mislite o Tadicevom "priznanju" iste, pred izbore?

Sada se vidi koliko je to sve naduvano. Za pravnika, izraz „kradja“ je u tom konteksu deplasiran. Ko je od glasanja Nede Arneric imao neposrednu imovinsku korist i da li bi ona drukcije glasala da je bila u sali? Medjutim, moralna greska postoji i trebalo ju je priznati. Sta je dublja pozadina, sta su intrige – ne znam.

14. Da li mislite da je ostalo nesto nedoreceno u slucajevima g. Janjusevica i g. Kolesara?

15. Da li bi dali podrsku Vesni Pesic na izborima za predsednika? :wub:

Ceo moj politicki angazman sugerise potvrdan odgovor.

16. Da li vidite politicku buducnost LDPa (prelazak cenzusa) i da li mislite da ima potencijal za rast birackog tela u buducnosti?

Vec odgovorio.

17. Kako vidite stanje pravosudja u Hrvatskoj u odnosu na nase i da li imate neki komentar o radu njiove ministarke Vesne Skare Ozbold (ako pratite)?

Mislim da je tamo postalo stalozenije – rat su zavrsili 5 godina pre nas. U svakom slucaju, bolje je od vremena kada je tamosnji predsednik Vrhovnog suda govorio da Hrvat nikada ne moze da izvrsi zlocin i kada je onaj sudija u Lici (i sam Srbin) osudio Srbina za svih 500 godina navodne srpske krivice u Hrvatskoj.

18. Da li postoji neki razlog, zasto ima bas 250 mesta u skupstini Srbije i da li mislite da taj broj treba smanjiti?

Logicno i jeftinije bi bilo da ih ima manje, bar za 100.

19. Kako danas vidite predlog Kostunice, da odmah po ubistvu premijera Djindjica, dodje do formiranja koncentracione vlade (secam se vasih tadasnjih reakcija)?

U svom prvom istupanju na TV B92, dva –tri dana posle Djindjiceve smrti, predlagao da se sastavi koaliciona vlada svih protivnika starog rezima, sto bi znacilo mirenje DS s DSS. Neki ugledni clanovi DSS su to podrzali, a onda je Kostunica izasao s predlogom koncentracione vlade. To se moralo protumaciti vise kao obracanje radikalima i SPS nego clanicama DOSa. Sada de fakto imamo koncentracionu vladu desnice (jer nikome ne pada na pamet da poveruje da je SPS stvarno „socijalistička“ stranka).

20. Da li mislite da treba ukinuti pravo poslanika na mandat i vratiti mandat stranci?

Ako je sistem proporcionalan, da. Bilo bi bolje da se vratimo vecinskom sistemu – tamo bar znam ko mi je poslanik.

21. Da li zaista treba spustiti izborni cenzus cak na dva posto i za koji sistem izbora ste vi (vecinski ili..)?

22. Da li mislite da je potrebno da se uspostavi unapred odredjen broj mesta za stranke manjina?

23. Da li biste prihvatili mesto ministra pravosudja i koga biste predlozili za to mesto, kada biste mogli?

Ne bih jer nikada nisam radio ni u jednom pravosudnom organu pa bi me birokratija vukla za nos, kao mnoge ministre. Predlozio bih Vesnu Rakic Vodinelic.

24. Kako ocenjujete rad profesora Grubaca, kao ministra?

25. Da li mislite da ce krivicne prijave, koje g. Batic podnosi imati neku pravnu svrhu u buducnosti (s obzirom na trenutno ignorisanje) ili mislite da te krivicne prijave nemaju mnogo osnova?

Njima se precenjuje sudstvo, koje se inace kritikuje i koje ce biti sve gore ako jos vise sudija pobegne u advokate.

26. Da li je ova mini Sablja protiv Karica ustvari samo njegovo disciplinovanje, a ne pravo rasciscavanje, s obzirom da on jos uvek nije nizasta uhapsen?

Jos je rano za odgovor

27. Da li mislite da afere koje ostaju iza ove vlade, mogu da "stignu" njene clanove, po formiranju neke nove?

28. Da li bi neka drzavna institucija trebala da reaguje na cinjenicu, da je nekvalifikovano lice na celu drzavne televizije?

29. Da li placate TV pretplatu i da li je moguce zakonski oboriti odluku o njenom uvodjenju?

30. Da li drzava zaista moze legalno da donese odluku o davanje koncesija (prakticno se tako mogu nazvati) nekome, od prodaje postanskih markica?

31. Kako gledate na aferu sa potencijalnom korupcijom zamenika guvernera narodne banke (farsa ili nesto ozbiljnije)?

32. Da li mislite da su BK (i jos neke) nagrade, vid moralne korupcije i da li bi vi prihvatili jednu takvu?

Ne bih

33. Da li postoji (civilna) nevladina kontrola budzeta?

34. Kako komentarisete postavljanje bivseg ministra zdravstva, za glavnog coveka za prodaju vojne imovine?

Opet slicnost antikomunista s komunistima: nas covek, dobar covek, moze sve jer pouzdanost zamenjuje strucnost. Tako je manje vise sastavljena  i cela srbijanska vlada

35. Da li mislite da Milosevicevo sudjenje ide u dobrom pravcu i sta mislite o odlaganju Seseljevog?

Mislim da se Tuzilastvo zaplelo na samom pocetku. O tome mozete da citate moj tekst „Teskoce medjunarodnih krivicnih sudova s javnoscu“ u časopisu „Pravda u tranziciji“ i na sajtu www.pravdautranziciji.com

36. Kako gledate na podatke da vecina studenata i srednjoskolaca nije nikada bila van zemlje?

To je opasnije no sto mislite. To su posetioci tribina o „oslobadjanju“ Srebrenice. Izlecenje ce trajati dugo

37. Kako gledate na podatak, da vecina studenata nema nista protiv korupcije (po sistemu, nesto za ocenu) na fakultetima?

38. Da li imate neki komentar na pobedu Hamasa na Palestinskim izborima?

39. Da li mislite da srljamo ubrzano u Ruski scenario?

Vidim samo koliko aplaudiramo Putinu sto hoce da zabrani civilni sektor. I Rusi i mi imamo gadnu autoritarnu tradiciju.

40. Da li novoosnovani sud u Hagu (medjunarodni, ne ex-Yu) ima neku buducnost, s obzirom na broj potpisnica i njegovu veoma ogranicenu nadleznost?

Ostaje da se vidi. Mislili su i da drugi medjunarodni sudovi nemaju buducnost

Naknadna pitanja:
41. Kako ocenjujete rad naseg tuzilastva za ratne zlocine?

Dobro

42. Kako ocenjujete inicijativu nekih pravnika o "rehabilitaciji" svih antikomunista?

Vec sam o tome nesto rekao. Kada vidim da se slavi Nedic, smuci mi se.

43. Kako vam se svidja ova ideja o indirektnoj kominikaciji slusalaca i gostiju?

Moramo na sve da se priviknemo. Jedino ne volim ljude koji su hrabri samo kada se ne vide i kada su anonimni. Nadam se da sam postedjen od bezobraznih.

Hvala vam jos jednom na gostovanju i zelim vam izuzetno uspesan dalji rad za stvaranje prave pravne drzave :) .

<{POST_SNAPBACK}>



#34 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 15:50

veliki pozdrav gospodinu dimitrijevicu :wub:

rasim ljajic je u jednom od skorasnjih pojavljivanja izjavio, a posle smo mogli da vidimo i sliku, da je vojna arhiva u sanducima, u haosu, razmestena na 5 neuslovnih lokacija, da nije sredjena...

da li je ova njegova izjava zapravo otvoreno priznanje da srbija (i/ili zajednica) uopste nije istrazivala ovu gradju (a u obavezi je), jer je taj arhivski materijal vojske nekako po definiciji stvari interesantan i veoma je verovatno da bi, opet po definiciji stvari, mogao da 'krije' nesto u vezi sa haskim optuzenicima? kakve bi mogle biti reperkusije ovog ociglednog ignorisanja postojanja te vojne arhive od strane istraznih vlasti i drzave?

<{POST_SNAPBACK}>


Pa ti ljudi su voleli sve to. To je bio njihov rat a Mladic njihov junak. Ko ce sad to da cuva i sredjuje da bi neki civili „vrsljali“? Za to treba jako naredjenje, a nije ga bilo.

#35 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 15:51

Postovani profesore Dimitrijevicu ,
Kakve su sanse, po Vasoj proceni, da se Miloshevicu dozvoli da se leci u Rusiji , sto bi podrazumevalo  privremeno pushtanje na slobodu ovog zlikovca.
Koji su argumenti za , a koji  protiv da se takva odluka (dakle , odluka  u korist Milosevica)  donese.
Kako biste Vi odlucili?

<{POST_SNAPBACK}>


Iza svega mutne vode teku. Ako mu se ne moze pruziti odgovarajuce lecenje u Holandiji, zasto bas u Rusiji? Ili je Institut Bakuljev jedinstven – i Sreten Karic se tamo leci. Svaki optuzenik ima pravo na pravicno sudjenje pa sud svoju odluku mora dobro da obrazlozi. Ali, vracam se na pocetak – necu da budem naivan, kao sto sam vise puta bio.

#36 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 15:52

Sta mislite o inicijativi da se krivicno delo, kada zena izvrsi ubistvo nad suprugom, koji je nju (ili decu), zlostavljao vise godine, stavi pod kategoriju samoodbrane?.
Mozda je pitanje van vase struke, ali na kom nivou je nas obrazovni sistem za pravnike u odnosu na Americki ili Evropski?

<{POST_SNAPBACK}>


To je macho kaznena politika: za uzvrat za silovanje najvise dve-tri godine. Ali, nuzna odbrana nije deo opisa krivicnog dela vec elemenat za umanjenje odgovornosti i resava se od slucaja do slucaja.

Mnogo nizi od njihovih dobrih univerzireta. Visi od nekih obrazovanih ustanova u SAD. To vazi za nase stabilne skole. Medjutim, tzv. „isturena odeljenja“ s putujucim profesorima su jedinstvena: sto kazu deca - „dno zivota“.

Edited by Gost Peanika, 04 February 2006 - 15:55.


#37 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 15:57

Dosta politike, ajmo malo o vinu :-) Pridruzujem se Indyjevom pitanju, samo mene interesuje koja su Vam omiljena domaca vina i da li probate nova vina koja se pojave na trzistu ili ste verni starim favoritima?

No, ipak malo o politici. Culi smo vec apologiju Haskog trabunjala koja kaze da za oslobadjajucu presudu Ljimaja i Muslijua nije kriv sud, vec trapav rad Tuzilastva, pa zatim odgovor Tuzilastva da su zapravo krivi UNMIK i kosovske vlasti zbog pritisaka na svedoke. Zanima me zasto, po Vasem misljenju, Karla del Ponte nije iskoristila instrumente sile koji su joj na raspolaganju protiv kosovskih vlasti. Mogla je npr. da trazi suspenziju pregovora o statusa Kosova u paketu sa prolongiranjem pocetka nasih pregovora o pridruzivanju i stabilizaciji EU.

<{POST_SNAPBACK}>


rekao sam vec da bi odgovorom nekoga reklamirao. Neki privatnici proizvode odlicna vina (jer vino se ne pravi na socijalističkim plantazama). Ima ih u Vojvodini (Fruska Gora) i u Sumadiji. Jedino ime koje cu pomenuti je „Trijumf“, vino koje je pio moj cuveni deda Jeremija dok se proizvodilo u kraljevskim vinogradima u Oplencu. Flasa je lepo izgledala i na njoj je pisalo „kraljevski dvorski snabdevaci“ Ali, ja tada nisam pio vino.
Kao s jelom, probam sve bez predrasuda.

Vec sam odgovorio da ponekad ne razumem strategiju Tuzilastva. Kosovska albanska sredina je tvrda a njihovi „heroji“ okruzeni su bedemom mozda jacim od onoga koji ima Mladic. Uz to, u dobroj meri zahvaljujuci Milosevicu, kosovski Albanci stekli su simpatije sveta koje jos nisu potrosili.

#38 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 16:02

Na ovom forumu je ranije pokrenuta verovatno jedinstvena rasprava o redefiniciji starosne granice prava glasa, odnosno ukidanju tog ograničenja.
Koliko znam, učestvovali ste u kreiranju nacrta Ustava koji slovi kao "Tadićev Ustav". U njemu je verovatno prvi put do sada otvorena mogućnost za ukidanje starosne diskriminacije po kojoj mlađi od 18 godina nemaju pravo glasa. Pozivanjem na sadašnju formulaciju o glasanju za poslanike Narodne skupštine i starosnom limitu u članu koji to reguliše, svedoci smo da se tako definisano punoletstvo koristi čak i za ograničavanje slobode kretanja diskriminisanih građana našeg društva, naše dece. Mislim da se i samo pravo glasa može regulisati na mnogo racionalniji i humaniji način nego što se to čini sada i do sada, a definitivno ne ustavnim ograničenjem, pa makar i uz opravdanje eurounifikacije zakonske regulative. Ustav Srbije treba da štiti prava svih građana Srbije, a ustav Evropske Unije nek se bavi zaštitom prava svojih (pa i sada maloletnih) građana. Konkretna pitanja bi dakle bila:
1. Da li ste u izradi nacrta Tadićevog Ustava imali u vidu ovaj problem?
2. Da li smatrate da uopšte postoji problem u tome što jedan segment našeg društva nema pravo da odlučuje o svojoj budućnosti?
3. Kako tretirate nesaglasnost Zakona o radu, Zakona o porodici pa i Krivičnog zakona (gde je granica "punoletstva" snižena na 16 i niže godina) sa limitom od 18 godina za pravo glasa. Maloletnici mogu da rade, pa i da krivično odgovaraju kao i punoletni, a uskraćuje im se pravo glasa. Imaju obavezu da plaćaju porez, ali ne i da utiču na njegovo korišćenje.
4. Teoretski, moguće je da budu regrutovani, poslati u rat i usmrćeni a da nikada nisu imali ni mogućnost da se o nečem takvom, makar svojim glasom i izjasne.
5. Kako pomiriti član 25.3 nacrta Ustava koji kaže:sa članom 57.2 koji je približno kopija postojeće diskriminacije
6. Poslednje, zapravo prvo pitanje: da li su deca građani ove zemlje? Ovim modelom ustava se pravo glasa daje čak i strancima, a uskraćuje najmlađim građanima ove zemlje.

Pozitivna diskriminacija ne može biti opravdanje za diskriminaciju, negativnu.

Bio bih veoma zahvalan da čujem Vaše mišljenje. Moje je verovatno jasno. :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Kada sam video da se cak u medjunarodnim ugovorima dozvoljava regrutovanje dece od 14 godina a da se svi drzimo opsteg kriterija da je covek punoletan sa 18 (ranije 21), godina, upitao sam se i sam. Treba mozda razlikovati aktivno biracko pravo, koje moraju da imaju svi oni o cijoj se kozi radi, i pasivno, gde bi se gledalo i na iskustvo.

#39 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 16:03

Poštovani profesore (bila sam Vaš student, ponosim se time... pa volim da se pohvalim :wub: ),

Dešava mi se, indisponiranoj našom političkom zbiljom (već hronično), da pomislim - 'ajde dobro, kad bi moglo po tvom - koga bi ti stavila na čelo Srbije, pa da je povede kako valja...?
Elem, pomislila bih na Vas... ali onda se uštinem i kažem si - ma daj, nije čovek lud, šta mu treba to valjanje po blatu?!

Pa Vas pitam - da je bilo takve situacije... sticaja okolnosti... inicijative - da li biste se uhvatili u koštac, i stavili na čelo ruinirane Srbije?

Hvala.

<{POST_SNAPBACK}>


Interesantno je da je to isto o ludilu u vezi sa mnom vec rekao Desimir Tosic jednom ranijom prilikom. Intelektualna reputacija je drukcija valuta od politicke – prilikom promene mnogo se gubi.
Treba da se izlecimo od vođe – niko nas ne moze „povesti“. Ali, mi volimo vodje – secate se onoga „Srbija je umorna od lidera“ na 8. sednici 1987. - pa izabrasmo lidercinu od koga nam jos uvek usi bride. Vodji su alibi za neodgovornost.

#40 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 16:06

Pozdrav za profesora.

Moje pitanje glasi: da li biste bili ljubazni da date komentar o stanju NVO sektora u Srbiji danas. Na forumu Politika vise puta se vodila polemika o NVO. Smatram da je ovaj sektor (neopravdano) demonizovan, i to posebno u poslednjih par godina.
Dakle, koliko je to posledica propagande, a koliko je u pitanju i odgvornost nekih ljudi iz NVO?
Pozdrav

<{POST_SNAPBACK}>


To je deja-vu. Pogledajte gore, na divljenje Putinu. Vecina ljudi ne razume altruizam U borbi protiv NVO se i u Titovo i u Slobino vreme pocinjalo time da su clanovi NVO nenormalni. Postoji cuvena Kaporova izjava da na antiratne skupove dolaze samo pederi, lezbijke, planinari i vlasnici dobermana. To nije bilo dovoljno, pa se preslo na nesto mnogo efikasnije: nisu oni ludi nego su se prodali strancima za velike pare. E, to se vec da razumeti. Prosto je skaredno kada to cujete od raznih japija i zadriglih poslanika s masnom platom.
Medjutim, i kada se napadaju i kada se brane, misli se samo na ono malo NVO koje se bave demokratijom, ljudskim pravima ili su se protivile ratu. Inače, u nekim oblastima je nas civilni sektor u jadnijem stanju nego u Kraljevini Jugoslaviji. Gde je samo PRAVO Kolo srpskih sestara koje nekome pomaže a ne kuka samo nad sudbinom srpstva. Gde je Srpsko lekarsko drustvo? Je li reagovalo kada policija i tabloidi masu psihijatrijskim dosijeima? Gde je Advokatska komora da ukori svoje konsiljere – koliko znam, beogradska komora se samo jednom oglasila da trazi da se Milosevicu dozvoli da se sam brani.

#41 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 16:09

Pozdrav i postovanje za profesora Dimitrijevica,

evo nekoliko pitanja:

1) Na koje dogadjaje, ili pokrete u kojima ste ucestvovali, ili priznanja koja ste dobili pre 90-ih ste posebno ponosni? Da li mozete da nabrojite i rangirate 3-4 takva vasa angazmana?

2) Vase misljenje o Vojislavu Seselju kao naucnom radniku, makar kao studenta?

3) Terorizam: inhibitor ili katalizator drustvenih promena? I sta se zasigurno u svacijim ocima moze nazvati terorizmom?

4) Sir ili cokolada?

<{POST_SNAPBACK}>



1. Mislim da je uloga Jugoslovenskog foruma za ljudska prava, od 1988. pa dok ga nisu ugasili bila vazna, ali rat ga je pomeo. Bio sam reformista i kasnije u GSS smatrajuci da je duznost intelektualaca da se suprotstave ludilu koje je olicavao Milosevic, time sto ce se i politicki angazovati. Na zalost, malo ih je to htelo – propaganda je uspela da opozicionu politiku predstavi kao „kakanu“. Neki su se kasnije setili, ali stranke su vec bile onakve kakve su, s „prvoborcima“ na celu.

Volim sto sam, kada je nasa zemlja bila na najgorem glasu, pocetkom 2000 iz naucnih razloga dobio svoj prvi pocasni doktorat na Univerzitetu McGill u Montrealu, ali to se na racuna u nagrade. Inace, do kraja 2001. imao sam sjajnu biografiju koja je zavrsavala recima „nema nijednu nagradu niti odlikovanje (no prizes, no decorations). „Pokvario“ mi ju je predsednik Francuske kada mi je dodelio orden Legije casti. Pored ovoga, nemam nijedan orden, a s nagradama je ostalo kao ranije. Cekajte, nekada sam s Darkom Taiticem dobio medjunarodnu nagradu za radio emisiju.


2. Covek je u zatvoru. Ranije sam dovoljno lose govorio o njemu.


3. Citajte moju knjigu o terorizmu, izdanje Samizdata.


4. Sir, ali ponekad mora ona mnogo tamna cokolada.

Edited by Gost Peanika, 04 February 2006 - 16:13.


#42 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 16:14

Imate li neki savet "iz prve ruke" za brucosa Pravnog fakulteta u Beogradu?  :wub:

Veliki pozdrav i postovanje!

<{POST_SNAPBACK}>


Utesice vas sto smo na Beogradskom univerzitetu, ili bar na mnogoljudnim fakultetima, svi uglavnom bili samouci. Nikada taj kontakt sa studentima nije bio potpun, bar na Pravnom fakultetu, gde ima premnogo studenata, ali sada cujem studenta prodekana kako kaze da je drzava mudro primala prevelik broj na taj fakultet jer su nasi ljudi, veli, neozbiljni sa 20 godina i negde moraju da pricekaju do 25, kada ce da se urazume. Zabaviste za odrasle – gde je onaj sto se buni sto petnaestogodisnjaci nemaju pravo glasa?
Citajte, pitajte pametne ljude, ne stidite se, nisu svi uobrazeni kako izgledaju. Ako ste nezadovoljni, sada bar ima konkurencije, mada vidim da se priljezno radi na unistavanju privatnih univerziteta samo zato sto su privatni - kao sto su Harvard, Prinston i Stanford, gde bi inace svi ti borci za drzavni monopol prvo slali svoju decu.

#43 Tasvi

Tasvi
  • Members
  • 10 posts

Posted 04 February 2006 - 16:50

Postovanje gosp. Dimitrijevicu i odmah pitanja:

1. Ukratko, komentar uloga G. Svilanovica u raspadu GSS-a?
2. Sin mi zavrsava IV razred gimnazije i zeleo bi da upise privatni pravni fakultet na kome ste i vi predavac. Koliko su ozbiljne pretnje da ce se im biti onemoguceno da polazu pravosudni ispit itd.?
3. Vase misljenje koliki procenat glasaca "za" ce biti usvojen na crnogorskom referendumu?
Hvala unapred.

#44 Gost Peanika

Gost Peanika
  • Sleepers
  • 9 posts

Posted 04 February 2006 - 17:24

Поштовани професоре,

  Волео бих да чујем Ваше мишљење на следећа питања:

  1.  Које године је Ваша процена да Србија приступи ЕУ?

  2.  Када, по Вашој процени, Србија ће завршити започете
преговоре и отпочети затварање поглавља, дакле налазити
се у статусу који данас има Хрватска?

  3.  Да ли мислите да ће се Србија смирити, дакле прихватити
границе садашње Србије само без Косова као нове границе
државе и у оквиру њих кренути да делује као модерна
организована држава?

  4. Можете ли да објасните, ако за то постоји рационално
објашњење, зашто је потребно да се садашња држава СЦГ
подели на три државе па да се са коју деценију те три државе
опет уједине само у ЕУ, јер свака жели придруживање ЕУ,
само засебно(!?) ? Колико је мени познато увек се друштва
прво сједињују на регионалном па тек онда неком вишем
нивоу.

  5. Ваше мишљење о предлогу ЕУ за формирање Балканске
уније. Колико је то заиста данас можда прерано или није,
колико је то потребно или није, колико је реално или није?
Изјаве Хрватског руководства су примање земаља Западног
Балкана у удружење ЦЕФТА а не формиранје Уније, као
гарант да се не ствара нова Југославија.  Међутим, за пријем
у ЦЕФТА-y је потребно чланство у СТО, а Србија то још увек
није!

6. Да ли мислите да су национализми на Косову, Црној Гори,
Хрватској у ствари индуковани од стране националне политичке
елите како би та иста елита извршила приватизацију у своју
корист под фирмом да привреда остаје у националним рукама
(случај Хрватске), а не да је та политичка елита последица тежњи
народа за одцељењем. Како другачије објаснити тежње
Косовара да живе у сиромашнијој држави него што је Србија,
или рецимо тежњу Мила Ђукановића да створи Независну Црну
Гору док му прети суд у Риму по питању криминала цигаретама.

  7. Који је смисао независне државе у савременом свету
глобализације привреда?

  Волео бих да ми одговорите што опширније можете, али
имајући у виду да је време ограничено сами процените колико
ће те времена посветити мојим питањима.

Унапред хвала,
Урош

<{POST_SNAPBACK}>



1. Не пре 2017-18. Нећемо, брате, а када неко неће, учиниће све да нешто не буде.
2. Ако се испетља из прошлости, две – три године, али и потом ће ићи споро.
3. Поредите се с другима: колико је Мађарима требало да се „смире“ после Тријанона, а колико Немцима после 2. светског рата. Око 20 година. Нeки Мађари се ни данас нису прибрали.
4.Ту разум игра малу улогу. Прво мора да се иживи симболичко и територијално.
5.Разумно је јер доноси корист. Ако не умемо са суседима, како ћемо с осталима?

#45 Ptteski

Ptteski
  • Members
  • 906 posts

Posted 04 February 2006 - 17:30

Zahvaljujem vam na svim odgovorima!

Sada se setih, da pitam, da li ste za ili protiv smtne kazne?

Jedino ne volim ljude koji su hrabri samo kada se ne vide i kada su anonimni.

To je tacno. Kada bi barem svi "pritajeni" reformatori izasli na izbore i (isto tako anonimno) glasali ziveli bi u boljoj zemlji...



Svaki put kada slusam Pescanik pozelim da uradim nesto da bi u Srbiji bilo bolje. Da li neko ko ne zivi u Srbiji moze nekako da pomogne, ako ne mogu ni oni koji zive u Srbiji?

<{POST_SNAPBACK}>


Dozvolicu sebi da i ja dam predlog za vas:
Glasajte.

Edited by Ptteski, 04 February 2006 - 17:31.