Jump to content

Photo
- - - - -

Jagnjetina

• Please log in to reply
161 replies to this topic

#121 nexus13

nexus13
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 11 August 2007 - 00:18

QUOTE(foto @ 9 Aug 2007, 17:00) <{POST_SNAPBACK}>
Malo vam, bre, ovo zara.
Jel' vi napravite zar na drugom mestu pa dodajete u ovo bure? Kol'ko ste ga dugo pekli?

Ja bez brda sljivovog granja ne pomisljam na razanj.
A, ovaj motor za razanj je izum u rangu tocka ili poluge.

P.S.
Lepo izgleda jaga.
Oko 25kg zivo, a?

laugh.gif thumbup.gif ..., connaisseur....

Edited by nexus13, 11 August 2007 - 00:19.

#122 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 11 August 2007 - 01:01

QUOTE(Kinik @ 30 Jul 2007, 15:33) <{POST_SNAPBACK}>
Dobar ti je predlog, samo tokom pecenja moras da ga pokrijes nekim poklopcem.
Prvo da se dinsta, pa tek na kraju zarumeni.
A krompire tek na pola pecenja.

Normalno - zacine: jednu svezu sargarepu, jedan koren persuna, obavezno majcina dusica, malo ruzmarina i ... krupna so.
Nemoj stavljati "vegetu"!

Polivaj sokom od pecenja, i kad osetis da je skoro finale, ukloni poklopac i zarumeni sa gornje strane do zlatno-zute korice.

...

ja otprilike tako spremam jagnjetinu. samo da se ogradim da sam neko ko voli da kuva, ali ne zna otprilike nijedan recept. ali nekako intuitivno ( rolleyes.gif) iz glave slozim ukuse, teksture i boje i to na kraju uglavnom ispadne dobro.

od jagnjetine ne volim toliko but i slicna 'debela' mesa jer su mi suva. uglavnom uzimam nesto sto lici na ono sto je spomenuo martinj da je uzeo u metrou (rekla bih da je to to, shoulder).

to parce mesa izbockam i u rupe ubodem beli luk (cen isecen na 2-3 dela popreko), namazem sa malo maslinovog ulja tek toliko da se primi so i krupno izmrvljen biber i prelijem belim vinom. to ostavim preko cele noci da stoji u frizideru poklopljeno.

sutradan odlijem vino i poklopljeno (obavezno) stavim u rernu na najmanju mogucu vatru. i pecem satima. otprilike zaboravim na nju sve do vecere. negde pred kraj dodam krompir i opet poklopim. tik pre nego sto cu je izvuci iz rerne otklopim i pojacam vatru na najjace da bi meso dobilo braon koricu.

usled duge, a blage termicke obrade meso je neverovatno mekano i iznad svega ima puterastu aromu. zapravo, jagnjetina se skuva u pari sopstvenih sokova. pri tome ne ispadne kao kuvano jer je dobilo koricu nakon sto je zapeceno na samom kraju.

nisam probala sa aromaticnim biljem, ali cu sledeci put dodati persun, sargarepu i sl, ne moze da pokvari sigurno. jedno sto ne mogu da podnesem ruzmarin. jednom sam greskom u zurbi uzela jagnjetinu u kojoj su bile pobodene grancice ruzmarina, i nisam mogla da pojedem vise od par zalogaja od muke. ali to ima vise veze sa mojom apsolutnom netolerancijom prema ruzmarinu.

Edited by Isis, 11 August 2007 - 01:07.

#123 Lupus1967

Lupus1967
  • Members
  • 89 posts

Posted 14 August 2007 - 00:06

Pikantna jagnjetina,

Napraviti pastu od belog luka, dodati pola case vinskog sirceta, frtalj case vode, dve kasike paprike (crvene), dve kasike crnog bibera
sve to izmesati dok se ne dobije prilicno tecna pasta. Namazati janjetinu polovinom vec napravljene smese i ostaviti da stoji bez protoka vazduha (vreme zavisi od "debljine" mesa 1-3 sata). Jako ugrejati dobar tiganj. Polovini ostale smese dodati sol i ulje. Kada se tiganj dobro ugreje staviti jagnjetinu da "sear"
dok ne dobije zlatnu-kafenastu boju na obe strane (zbog biebra i paprike dobro ce zadimiti). Smesom koja je ostala ponovo namazati meso zaviti u Alu foliju
i u pec da se polako pece. Sluziti toplo sa mladim crnim lukom i crnim vinom ("Krstac" ide dobro)

#124 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 09 September 2007 - 22:13

prošle nedelje posetio Mrzence. cool.gif
ne vredi da pišem onima koji nisu bili. onima koji jesu nemam šta da dodam.

#125 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 24 October 2007 - 15:49

U Srbiji jagnjetina spada u vrlo skupa mesa, ali ne i u Engleskoj; istina, ono sto kupujete je jagnjetina, jednako kao sto sam i ja tinejdzer, ali moze da posluzi.
Ono sto ja pravim kao djuvec:
Najrazlicitije mesano povrce, sa malo pirinca i konzervom paradajza izmesam (ljuta paprika po volji). Kriske krompira su obavezne. Nista ne przim, nego dodam veliku glavicu crnog luka nasecenu na kolutove.
Na ovu gomilu povrca stavim velike komade jagnjetine (zapravo ovcetine, ili bar tinejdzera), sve posolim i stavim u rernu na 2-3 sata. Ne dodajem ni kap ulja, a jagnjetina/ovcetina mora da bude plecka - vrat. Ispusti sasvim dovoljno (i previse) masnoce, za celo jelo.
Djuvec, bolji nego sto sam ga ikada u Srbiji jeo.

"Jagnjeci" (ovcji) but:
Ispikujte ga (znaci, nozem napravite rupice duboko u mesu i stavite sadrzaj) kaprima iz soli (ne kapri u sircetu), komadicima crnih maslina, i belim lukom i ruzmarinom i izdasno usolite, utrljavajuci so po povrsini. Sasvim sporo dinstajte ga u serpi uz dolivanje belog vina 2-3 sata.

Edited by vladan, 24 October 2007 - 15:55.

#126 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 24 October 2007 - 21:26

mmm, jagnjetina... milina... btw, jedna od retkih namirnica koja ne sadrzi nikakav alergen (ko je imao malu decu, zna o cemu pricam).
jedan od najboljih recepata koji cesto spremam je od jamie olivera. jednostavno za spremanje i kompletan obrok u tepsiji:

jedan jagnjeci but, 6 snita sarene slanine, 3 luka (oni crveni su najbolji) na cetvrtine, 3 cesnja belog luka (seckanog), 2 sake svezeg bilja (mesavina ruzmarina, lovorovog lisca i bosiljka), 4 velika krompira secenog u kocke, 1 celerijak secen u kocke, 6 velikih sargarepa prepolovljenih, 3 pastrnjaka prepolovljena, 1 flasa dobrog belog vina (750 ml)

u dubokog tepsiji na vatri but isprziti na maslinovom ulju sa svih strana dok ne porumeni, dodati slaninicu, luk i beli luk i prziti jos 3 minuta, dodati bilje i povrce, sipati vino i jos toliko vode i drzati na vatri dok ne prokuva. skinuti s vatre i pokriti aluminijumskom folijom (sto cvrsce pokriti da se jagnjetina pece i kuva na pari od vina i vode). ovo peci u rerni 5 sati na 170 stepeni.

vreme spremanja 15 minuta, pecenje jeste 5 sati, zgodno za velike vecere vikendom.

#127 foto

foto
  • Members
  • 815 posts

Posted 27 October 2007 - 15:01

1 celerijak secen u kocke
^^^
pretpostavljam da je rec o celeru ali ispravite me ako gresim

3 pastrnjaka prepolovljena
^^^
pastrnjak=paskanat? zar ne?

hvala

#128 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 27 October 2007 - 15:38

sad ce prevodioci da me ubiju, al' evo mog nestrucnog objasnjenja...
celerijak je koren celera. celer je ono zeleno siblje koje se neki put stavlja u salatu (waldorf recimo), al s kojim ja ne znam sta da radim. kad izraste veliko u jesen se vadi koren. koren je okrugao, velicine najvecih krompira, mirise na celer i nekako cupav od sitnih korencica, a beo.
a pastrnjak je koren persuna. onaj beli koren u vezi zelja za supu.

povrce je ovde sekundarno, ako nema celerijaka, moze sa malo vise krompira i pastrnjaka. bitno je samo da se koristi jesenje zimsko korenje koje divno upije mocu jagnjetine i belog vina...

#129 kronostime

kronostime
  • Members
  • 10,994 posts

Posted 30 April 2012 - 15:43

Posted Image

Opening soon :D

#130 kronostime

kronostime
  • Members
  • 10,994 posts

Posted 01 May 2012 - 09:24

Braco i sestre, drugovi i drugarice, gospodo, gospodje und gospodjice.

Zali Boze sto ovakva tema cami na zacelju, pa resih da je osvezim B-)

Daklem, za danas spremam

Jagnjetina ispod saca

Janje, koje se od juce druzilo sa solju, ruzmarinom, majcinom dusicom i jos par travki se udobno smestilo o namascenu crepulju zajedno sa krompirom, lukom i belim lukom, a drustvu se pridruzila i suva paprika, kao i malo vode i belo vino

Attached File  mesce.jpg   189.75K   0 downloads

Zatim je drustvance otislo pod solarijum u narodu poznat kao sac, gde je ususkano sa sviju strana dobrim bukovim zarom

Attached File  zar.jpg   328.32K   0 downloads

To be continued... :s_d:

#131 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 01 May 2012 - 16:51

Ja cu peci jagnjetinu u nedelju, ne mnogo, ali taman za jedan rucak, a onda i da ostane za sutra malo hladne jagnjetine iz frizidera; to ce biti 1/2 plecke - oko 1 kg. Kad pecete ili dinstate jagnjetinu, racunajte da tokom pripremanja 50% izgubite.
Drugo: racunajte da je svaka jagnjetina masno i tesko meso.
Trece, ako vec jedete nesto takvo nezdravo, ja volim da je posolim malo vise nego druga mesa; da li cete dodati ruzmarin, beli luk ili nesto trece, zavisi od vasih sklonosti.

#132 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 06 May 2012 - 12:24

Jedan od vrhunskih nacina za pripremu jagnjetine je jagnjetina ispod peke (saca); to ja danas radim.
Sta raditi ako, kao ja, nemate privatno dvoriste, u njemu privatnu peku (sac) i mogucnost da nalozite vatru, nego zivite u stanu u velikom gradu?
Nikako but!!!
Ja danas imam komad od oko 1 kg jagnjetine sa grudi, vrata i trbuha, urolnanu u dosta pravilan komad. Taj sam komad prvo dobro usolio. Potom sam u tucanu posudu (Le Creuset - apsolutno najbolje posudje na svetu) stavio 1 kg mladih krompirica, jednu vezu ruzmarina (uglavnom, listici skinuti sa stabljike), 5 cenova belog luka (Moze se ocistiti, ali i ne mora) i sve to takodje posolio. Nalio sam jednom casom vode i stavio u rernu, da se "muci" najmanje 2 sata na umerenoj temperaturi (rerna sa ventilatorom na 180 stepeni). Masnoce ne dodajem, jer jagnjetina otpusti mnogo masti.
Na 15 minuta pred kraj uklonite poklopac, da bi se meso zapeklo, a visak vode ispario. Kad ga izvadite iz rerne, obavezno ostavite 10-15 min. da pecenje "sazri".
Podvarijanta: Ako zelite, na pola sata pre kraja pripremanja mozete da ubacite 1-2 sveze paprike isecene na vece komade i/ili nekoliko malih paradajza, ali i nije nuzno.
Uz to: zelena salata i mladi luk.

Edited by vladan, 06 May 2012 - 12:32.

#133 kronostime

kronostime
  • Members
  • 10,994 posts

Posted 06 May 2012 - 12:36

Jedan od vrhunskih nacina za pripremu jagnjetine je jagnjetina ispod peke (saca); to ja danas radim.
Sta raditi ako, kao ja, nemate privatno dvoriste, u njemu privatnu peku (sac) i mogucnost da nalozite vatru, nego zivite u stanu u velikom gradu?
Nikako but!!!
Ja danas imam komad od oko 1 kg jagnjetine sa grudi, vrata i trbuha, urolnanu u dosta pravilan komad. Taj sam komad prvo dobro usolio. Potom sam u tucanu posudu (Le Creuset - apsolutno najbolje posudje na svetu) stavio 1 kg mladih krompirica, jednu vezu ruzmarina (uglavnom, listici skinuti sa stabljike), 5 cenova belog luka (Moze se ocistiti, ali i ne mora) i sve to takodje posolio. Nalio sam jednom casom vode i stavio u rernu, da se "muci" najmanje 2 sata na umerenoj temperaturi (rerna sa ventilatorom na 180 stepeni). Masnoce ne dodajem, jer jagnjetina otpusti mnogo masti.
Na 15 minuta pred kraj uklonite poklopac, da bi se meso zapeklo, a visak vode ispario. Kad ga izvadite iz rerne, obavezno ostavite 10-15 min. da pecenje "sazri".
Podvarijanta: Ako zelite, na pola sata pre kraja pripremanja mozete da ubacite 1-2 sveze paprike isecene na vece komade i/ili nekoliko malih paradajza, ali i nije nuzno.
Uz to: zelena salata i mladi luk.

I hladan spricer ili pivo
:+1:

Edited by kronostime, 06 May 2012 - 12:37.

#134 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 06 May 2012 - 13:49

Vino mesati sa vodom je vrhunski greh, koji se kaznjava gubitkom zadovoljstva u pravom vinu.
Uz moju jagnjetinu danas: butelja dobrog (crnog) bordoa.

#135 kronostime

kronostime
  • Members
  • 10,994 posts

Posted 06 May 2012 - 15:05

Vino mesati sa vodom je vrhunski greh, koji se kaznjava gubitkom zadovoljstva u pravom vinu.
Uz moju jagnjetinu danas: butelja dobrog (crnog) bordoa.

Oprosti, oce, gresio sam i gresicu :D

Razne vrste rizlinga su dusu dale da se pomesaju sa soda-vodom (spricer) ili obicnom vodom (bevanda).