Jump to content


Photo
- - - - -

Jagnjetina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
161 replies to this topic

#16 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 25 January 2006 - 16:01

pilece belo (ima l grdjeg mesa od tog)

<{POST_SNAPBACK}>


tvrdim: nema.

inаče, kad si sponemula beli luk, nedavno sam otkrio predobru stvar
kad se peče meso pod sačem (kad nema sača, onda pod folijom u plehu), tamo negde kad jagnjetina već počne da se odvaja od kostiju, kad joj ostane još samo da promeni boju, e onda se u pleh pored mesa, pravo u moču, ubaci cela glavica belog luka podeljena na čenove, NEOLJUŠTENE ČENOVE! i ostavi da rerna ili sač odrade pos'o
kako je to dobro!
beli luk izgubi onaj silni miris, povuče svu divotu iz moče i omekša kao neka pasta
samo pritisnete čen i sve izađe napolje
ne mora samo uz jagnjetinu, može i uz druga mesa, pa i ribu

#17 Simpsons

Simpsons
  • Banned
  • 518 posts

Posted 25 January 2006 - 16:28

poshto mrzim da pijem hladan jogurt i podnosim ga samo na sobnoj temperaturi, reshila jednom da zagrejem jogurt na ringli. Big Mistake! zgrushalo se dok si reko Celzijus.
ovo samo kao savet da ne stavljash jogurt. :wub:

inache
jagnjetina
najsavrshenije meso na planeti.
naj naj najmekshe i najukusnije.

kad mi neko prevrne ochima na jagnjetinu i kaze, shatro fensi shmensi, kako samo jede pilece belo (ima l grdjeg mesa od tog) dodje mi da ga zadavim.
a, jagnjetina, pechena, sa belim lukom
ufffffffffffff.
i obavezno topla. mrzim hladno meso, kakvo god bilo i kako god napravljeno; pecheno, pohovano, dinstano. dobije neki grozan vonj.

sad za Sv. Vasilija odem kod drugarice i against better judgment uzmem parche hladne prasetine. stavila zalogaj u usta, pomislila: evo, sad cu se ispovracati! jedva se suzdrzala i, uz najvece napore volje da suzbijem grchenje zeluca, uspela da ga sazvacem i progutam.
grozno.

<{POST_SNAPBACK}>


Foketina?

#18 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 25 January 2006 - 18:12

poshto mrzim da pijem hladan jogurt i podnosim ga samo na sobnoj temperaturi, reshila jednom da zagrejem jogurt na ringli. Big Mistake! zgrushalo se dok si reko Celzijus.
ovo samo kao savet da ne stavljash jogurt. :wub:

i

<{POST_SNAPBACK}>


Izgubi mi se post, pa sad od pocetka - ja mislila da je jogurt bolji da nece onoliko da pusta surutku, a da kiselina pomaze da meso omeksa. Znaci da ne pokusavam. Hvala na savetu Duno.
Mada jela sam pre par nedelja jagnjetinu u jogurtu sa puno limuna u nekom libanskom restoranu, bila da prste polizes, TOPILA SE - omaz Mr. Kovijanicu. Tu sam i dobila tu ideju za jogurt. Sledi dalji R&D ....

#19 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 January 2006 - 18:37

2 msmodesty
...........................

Prakticno, tu jagnjetinu bi trebalo kuvati u neslanom mleku.
Dodati zacine i soliti tek pred kraj.

Tu tecnost koja ti ostane od kuvanja lepo procedis - pa opet upotrebis.

Napravis jedan vrlo tanak "beshamel" (brasno +masnoca +mleko) dodas i tecnost od kuvanja, doteras prema ukusu - i to ti je to.

To je tehnologija - obicno se neki sos, prilog priprema odvojeno i tek pre samog
iznosenja pred goste sve sjedini i servira.

Kad taj sos / dressing skines sa ringle - probaj da malo eksperimentises.
Dodaj ili malo slatke pavlake, ili malo jogurta. Samo nemoj grejati ili kuvati.

Lepo je sto si dotakla vrlo bitnu stvar, koja se u balkanskoj kuhinji ispusta iz vida, a to je - estetika. Mislim, svi oni zagoreli djuveci sa masnom skramom od aleve paprike, cadjavi lonci & serpekanje, pocrneli plehovi, prasici i jaganjci na raznju pored autoputa kojim tutnje kamioni itd ...

...

#20 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 25 January 2006 - 18:51

E, sad je kasno, ali za sledeci put cu da pokusam. Tacno je da je tecnost koju sam ocedila, posle dala jedan vrlo ukusan gel, ko neke fine pihtije. Da sam dodala pavlaku tacno bi dobila sos i bez brasna. Izbegavam da stavljam brasno u sos, po svaku cenu.

A sto se estetike tice, bilo me sramota kad mi je prijateljica uzela da lista neki od mojih YU kuvara, gde je ponosno stampana fotografija celog jagnjeta na raznju sa izbuljenim ispecenim ocima. Kako da je ubedim da je ukusno kad je fotografija TOLIKO odvratna?

#21 kovjanic

kovjanic
  • Members
  • 475 posts

Posted 25 January 2006 - 22:06

Kako da je ubedim da je ukusno kad je fotografija TOLIKO odvratna?

<{POST_SNAPBACK}>

Nema druge, razanj u dvoriste, vatricu nalozi i zovi prijateljicu. Ima prste da polize. A tek komsiluk... :wub:

...bila da prste polizes, TOPILA SE - omaz Mr. Kovijanicu.


A nick je kovjanic, bez "i"!

#22 sergio pop

sergio pop
  • Members
  • 144 posts

Posted 25 January 2006 - 22:18

Da pitam specijaliste, kako da napravim da da kad kuvam jagnjetinu u mleku ne dobije bistru surutku posle kuvanja nego nesto kao gusti beli proteinski :)  sos?
Da li je bolji jogurt ili mleko za kuvanje?
Kuvala sam jagnjetinu u mleku za vikend, meso je bilo DIVNO, meko i topilo  se po u ustim, ukusno, ali mu "umetnicki dojam" nije bio bas neki. Mleko izkoagulisalo pa se napravile grudvice koje bas nisu bile za prikazivanje.. posula sve vlashcem i persunom, da bi mogla da ga iznesem gostima..... koji se, zacudo, nisu uopste zalili na izgled  :huh:

Edit po savetu Mr. Kovijanica menjam odvratno "raspadalo" u pravilno "topilo" Hvala na sugestiji  0:)

<{POST_SNAPBACK}>



uffff. voleo bih ti da sam na spisku gostiju :wub:

#23 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 26 January 2006 - 12:03

Nema druge, razanj u dvoriste, vatricu nalozi i zovi prijateljicu. Ima prste da polize. A tek komsiluk... 0:)

A nick je kovjanic, bez "i"!

<{POST_SNAPBACK}>


Koliko puta treba da se izvinjavam i da me bude sramota
:wub:

Izvini na "i".

Edit: da zalozim vatru, i nataknem jagnje na razanj, pa da zovu: policiju, vatrogasce, drustvo za zastitu zivotinja... :)

Edited by msmodesty, 26 January 2006 - 12:49.


#24 eneja

eneja
  • Members
  • 956 posts

Posted 26 January 2006 - 12:27

Msmodesty,

'ajd napisi recept za ovu jagnjetinu u mleku ali onako sve u detalje - za nas pocetnike u kuvanju. Koliko jagnjetine (kakve) koliko mleka, koliko se dugo kuva na kojoj temperaturi .... I sta kao prilog?

Obozavam jagnjetinu i bas bih volela da probam nesto novo

#25 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 26 January 2006 - 12:33

....1-og maja ove godine ce biti jubilarno peto jagnje koje okrecem sa ekipom na selu i moram priznati da je svake godine sve bolje...recept tradicionalan, jagnje ok 25kg zive vage i naravno elektricni razanj, hladovina i pivo, mnogo hleba i povrca....ali meso je najbolje....ona kozurica koja nestane dok shatro probamo da li je gotovo...ili nogica....uf...


...ali naleteo sam skoro na recept za rostilj, nemam kuvar kod sebe pa ne znam sve sastojke marinade...otprilike maslinovo ulje, nana, bosiljak so, biber, limun i jos po nesto...jagnjeca krtina se isece na kockice, mlade zelene tikvice na kolutove(neoljustene) i banane isecene na kolutove....sve to nabosti na raznjice, ostaviti preko noci u marinadi.....ujutru baciti na rostilj, peci ne vise od 10 minuta i polivati preostalom marinadom....letnja poslastica... :wub:

#26 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 26 January 2006 - 12:37

inače uvek valja birati banatsku, po mogućnosti melenačku jagnjetinu - mnogo je sočnija i ukusnija od onih žgoljavih i žilavih planinskih jaganjaca


Kad kazes socnija ja pomislim masnija. :wub:

----------

Zar nije upravo "zilava planinska" jagnjad [tipa Cres] najbolja?

#27 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 26 January 2006 - 12:44

Msmodesty,

'ajd napisi recept za ovu jagnjetinu u mleku ali onako sve u detalje - za nas pocetnike u kuvanju. Koliko jagnjetine (kakve) koliko mleka, koliko se dugo kuva na kojoj temperaturi .... I sta kao prilog?

Obozavam jagnjetinu i bas bih volela da probam nesto novo

<{POST_SNAPBACK}>


"Recept" je bio stvarno iz nekog kuvara ali je jako jednostavan, pa zato kazem "recept"
Na kilogram jagnjetine, a najbolje od svih delova po malo ( ja sam stavila pola plecke, malo filea, malo buta) dodje 1/2L mleka. Meso se isece na krupnije komade, zalije mlekom i kuva na laganoj vatri sat vremena. Pazi da ne pokipi (naravno), i ne dodaje se nikakav zacin (ni so).
Meso i mleko se posle sat vremena stavi u srednje dubok pleh (da ipak ogrezne, i ne bude na suvom) i zalije melekom u kom se kuvalo. Ja sam tu dodala malo belog sira, tacnije mi to kazemo kisela pavlaka. Htela sam da ne bude samo surutka nego malo i sosa. Meso se posoli i pece sat vremena, na 180.
Ja sam ga izvadila iz tecnosti stavila u ciniju i posula seckanim vlascem i persunom.
Trebalo je da procedim tecnost i sto Kinik rece da napravim sos dodajuci slatku pavlaku (ja cu da pravim sos sledeci put bez brasna, ali ko voli...) pa da prelijem preko mesa i pospem travkama.
Dobro je isao pirinac, ali cu sledeci put da stavim krompir.

#28 tarana

tarana
  • Members
  • 387 posts

Posted 26 January 2006 - 12:45

moram da stanem u odbranu pileceg belog! Posted Image
sta hvali pilecem belom?Posted Image

#29 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 26 January 2006 - 12:47

moram da stanem u odbranu pileceg belog! Posted Image
sta hvali pilecem belom?Posted Image

<{POST_SNAPBACK}>

Puno toga.

#30 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 26 January 2006 - 12:49

ne znam kako se sprema, nisam nikada probao no jesmo imali neke porodicne feste koje su pocinjale ubijanjem jagnjeta.

No, mene je oduvek vise fascinirao socijalni aspekt jagnjetine od samog ukusa. Znate vec, zivotni uspesi mogu biti propraceni a bogami i uslovljeni ovom vrstom mesa. Kao cilj linija na maratonu. Samo ne poprecna vec uzduzna, da si svestan i obavezan...tokom cele trke.

jadni mali jagnjici. Mislim da se samo jarici vise deru kad se kolju :wub: