Jump to content


Photo

Recikliranje smeca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#1 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 12 January 2006 - 12:17

Na ovu temu bi mogli da pocnemo mnoge rasprave, pada mi na pamet kako bi i forum mogao da se ocisti, povremeno. Da se drzimo ekologije:
da li se u vasoj sredini organizovano radi reciklaza smeca?
da li mislite da je to korisno?
da li ucestvujete?

Postavljanju teme predstoji uvod (mali):
U sredini gde zivim postoje centri za reciklazu raznih stvari. Juce sam izbacila dve kese odece, dve gajbice flasa, a jutros sam iznela kese sa plasticnim flasama, metalnim konzervama i tetrapak ambalazom ispred zgrade posto je prikupljanje danas.
U kuhinji mi je kantica za organsko smece - ostatke od hrane i sve sto se moze pretvoriti u kompost (lista dostavljena od strane komune),
gajbica za papir i karton, i kutija za sve ostalo.
U raznim komunama centri i samo prikupljanje je organizovano na razne nacine, ali uvek uz dodatni stimulans:
ako ne ucestvujes u reciklazi - placas vise odnosenje djubreta.

Meni ne predstavlja problem da sve stavim u svoju kantu, moj muz kaze da nema vremena da se "igra sa djubretom.".

A vi?

#2 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 12 January 2006 - 12:43

meni isto ne bi mrzelo.

cula sam na vestima da je u hrvatskoj pre neki dan uvedeno davanje love za pet ambalazu i limenke, navodno je veliko interesovanje.

Edited by kingmaker, 12 January 2006 - 15:25.


#3 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 January 2006 - 13:15

Ne bi me merzelo, trebalo bi da se uvede, moglo bi se i zaraditi.

#4 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 January 2006 - 15:22

ni mene ne bi mrzelo. prosto pozeleneh od muke kad videh reportazu o recikliranju plastichnih boca u hrvatskoj. ako neshto mrzim to su te plastichne boce. koja kolichina smeca, grozomorno.

kod mene u osnovnoj shkoli postavljena 3 velika plastichna kontejnera, za papir, staklo i, bog ce ga znati za shta je treci. prolazim pre neki dan i vidim da je jedan kontejner spaljen. strashno.
kod nas ako je recikliranje besplatno, tj. ako ne dobijash nikakvu nadoknadu za to, niko nece nishta reciklirati. otud kontam da je dobra ta caka sa bocama i 'isplatom' koja mora biti da je enormna :wub: al dobro, gro penzosa ce jedva dochekati da 'zaradi' 5 para po boci.

#5 PeraZdera

PeraZdera
  • Members
  • 1,289 posts

Posted 12 January 2006 - 15:29

prosto pozeleneh od muke kad videh reportazu o recikliranju plastichnih boca u hrvatskoj. ako neshto mrzim to su te plastichne boce. koja kolichina smeca, grozomorno.


Uh, mene to ubija, u Zagrebu sam video na svakom ćošku kontiš za odlaganje plastičnih flaša...samo treba čep da skineš... a kod nas milioni flaša, uskoro ćemo biti zatrpani hebote!!! A nov materijal uvozimo...

Još me iritiraju i pvc kese koje se masovno koriste po 5 sekundi i odmah bacaju u đubre...isto je i sa plastičnim čašama....

#6 djvaske

djvaske
  • Members
  • 1,333 posts

Posted 12 January 2006 - 15:41

U našoj maloj (nazovi) državi, postoji 12 registrovanih deponija na koje se baca sve.
Ako me pamćenje ne vara, postoje dve fabrike za reciklažu papira i jedna za reciklažu gvožđa (za aluminijum mislim da nema).

Za to vreme na "trulom zapadu" su već stupile na snagu nove direktive i propisi o odlaganju i reciklaži "otpada od upotrebljenih električnih i elektronskih uređaja", a treba da sledeće godine stupi na snagu i propis o smanjenju i izbacivanju pojedinih "rizičnih" materijala i supstanci koji se upotrebljavaju u proizvodnji.

Đe je Jevropa, a đe smo mi.

#7 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 12 January 2006 - 15:43

Radio na projektu za izgradnju postrojenja za reciklažu otpada na gradskoj deponiji u Vinči. Projekat nije prošao zbog sukoba oko tehnologije. Ova nije predviđala spaljivanje organskog otpada, već odlaganje na tzv. ekološkim deponijama. Predviđena je bila reciklaža stakla, limenki i plastike, a po tehnologije kompanije Alba iz Berlina (nisam siguran da je to tačan naziv kompanije).

Vladajuća struja je zahtevala spalionice.

#8 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 12 January 2006 - 15:50

Plasticne kese su veliki problem jer, kako kazu, ne mogu da se recikliraju kao plasticne flase, te ulaze u ono "resto djubreta za unistavanje".
Zbog toga je pokrenuta incijativa, da se u supermarketima plasticne kese dele/kupuju sve manje , ali da se sve vise reklamira i nudi mogucnost da se uzmu/dobiju velike, robustne, kese (napravljene od recikliranih flasa) koje mogu da se koriste vise puta.

Pitanje je kako ljude zainteresovati :
represivnim merama - sto manje recikliras, MNOGO vise placas svoj kontejner (ako bacis pored puta nadju te po kovertama sa tvojom adresom...)
ili ako sam dobro razumela kao u Hrvatskoj gde se napori za recikliranjem nagradjuju.

#9 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 12 January 2006 - 15:52

kod nas ako je recikliranje besplatno, tj. ako ne dobijash nikakvu nadoknadu za to, niko nece nishta reciklirati. otud kontam da je dobra ta caka sa bocama i 'isplatom' koja mora biti da je enormna :wub: al dobro, gro penzosa ce jedva dochekati da 'zaradi' 5 para po boci.

<{POST_SNAPBACK}>


bih reciklirala i bez nadoknade. cenim da bi vrsta morala da bude svesna da ce kese da nas pozderu vrlo verovatno do kraja ovog zivota.
ali to su samo moje fantazije :)

a kod nas ce to da se izopachi u neki josh veci tresh nego sto je djubre kao takvo, vec vidim...

#10 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 12 January 2006 - 17:40

11.1.2006
U OSJEČKI UNIKOM I UNIJAPAPIR STAKLENE I PET BOCE TE LIMENKE DOVOZE I GRAĐANI OKOLNIH MJESTA U KOJIMA OTKUP AMBALAŽE JOŠ NIJE ZAPOČEO
Katica: Za sat vremena zaradim više nego doktor


Posted Image

OSIJEK - Osječki je Unikom jučer, drugoga dana organiziranog otkupa korisnog ambalažnog otpada, značajno premašio broj otkupljenih staklenih i PET boca koje su građani donijeli u ponedjeljak. Jučer do 14.30 sati, kada predaja ambalaže završava, Unikom je, kaže Stevo Anetić, rukovoditelj “Čistoće”, od 350 građana otkupio 26.000 komada ambalaže! “Ujutro nas je u Unikomu dočekao red građana s ambalažom. Tijekom dva dana najviše je otkupljeno PET ambalaže bez poklopca a, što iznenađuje, 40 posto otkupljenog je staklo i metalna ambalaža”, kaže Anetić. Zora Marković iz Unikoma pojašnjava kako ambalažu donose ljudi ne samo iz Osijeka, nego i iz okolice, naročito iz Baranje, zatim iz Vinkovaca, a za otkup boca u Osijeku raspitivao se i skupljač iz Županje.

U dva dana Skupljeno 42 tisuće boca
“Prosječno donose stotinu komada ambalaže, što je najviše dopušteno dnevno jednoj osobi koja posjeduje osobnu iskaznicu. Dođu djeca, ali ih uputimo da starija osoba može predati ambalažu. U prva dva dana otkupa predano je 36.000 komada”, pojašnjava Marković, potvrđujući činjenicu kako ambalažu donose najviše siromašni i nezaposleni, ali, na opće čuđenje, ne i Romi, koji su inače poznati trgovci otpadom. S vrećama boca od sokova i žestokih pića dolaze i konobari, koji u ovome poslu pronalaze bakšiš. U redu kod blagajne stoje i dobrostojeći građani, što je vidljivo po skupim vozilima kojim su dovezli ambalažu. “U ponedjeljak sam predala sto plastičnih boca, a danas opet stotinu. Ambalažu, koju skupljam sa svih strana, najviše od mlijeka i jogurta, umjesto mene predaju prijatelji i susjedi. Oni mi pomažu jer dnevno ne mogu predati više od 100 komada. Nezaposlena sam 14 godina, prodavala sam u parku na tržnici, ali me inspekcija puno stajala. Ovo je brza i dobra zarada jer za sat vremena zaradim više nego doktor! Dobri ljudi mi pomažu i nisam gradska socijala. Inače kopam po smeću i Bog je uvijek dobar da nešto nađem”, iskreno će Osječanka Katica H., kojoj u oskudnoj odjeći na minus 3 Celzijeva stupnja nije bilo teško pješačiti nekoliko kilometara s hrpetinama boca u vrećama. I Unijapapir u Osijeku (Strossmayerova 345a) počeo je s otkupom nepovratne ambalaže u ponedjeljak, kada je od građana preuzeto dvije tisuće komada ambalaže. Dragutin Jerbić, rukovoditelj Unijapapira RJ Osijek, kaže da otkupljuju ambalažu radnim danom od 7 do 14.30 sati, subotom od 7 do 11.30 sati. “Građani najviše donose plastične boce. U četvrtak nam stiže preša za plastiku. Do sada je u osječkom Unijapapiru otkupljeno oko šest tisuća komada ambalaže, a idućih dana očekujem veće gužve. Otkup je pozitivan za očuvanje okoliša. Do sada se skupljalo u kontejnere od 5 do 15 posto ambalaže, a ovako će biti puno više za reciklažu i manje na deponijima”, kaže Jerbić. “Skupio sam boce vadeći ih iz kanala, blizu Našičkog bajera i Čepinske ceste. Očistio sam okoliš i evo 50 kuna, što nije malo za mene koji preživljavam od 1.100 kuna invalidske mirovine. Kupeći boce, vrijeme mi prođe brže, oko bajera je čisto i još da otkupljuju papir, koliko bi tek onda bio čišći okoliš”, zaključuje Rade Podbarac, koji je i jučer zaradio ručak prodajom odbačenih boca.

Problematični proizvođači
“Ekobum” ima i drugu stranu. Iz kontejnera na nekima od 110 osječkih ekootoka zamijećeno je da se nasilno vade boce, koje potom građani prodaju. Novac koji se isplaćuje građanima kao naknada za sada se uzima iz državnog proračuna, dok proizvođači pića koji ambalažu stavljaju na tržište ne počnu uplaćivati sredstva u Fond za zaštitu okoliša. Kako doznajemo od direktora Fonda Vinka Mladinea, nije plaćena većina računa za prosinac. Iako se u Fond trebalo sliti oko devet milijuna kuna, uplaćeno je mizernih 55.000 kuna, i to samo od malih proizvođača. Ukupno, godišnje bi svi proizvođači trebali za svoje ekološke rente izdvajati oko 110 milijuna kuna. - Umjesto da plaćaju, proizvođači samo prijete povećanjem cijena svojih proizvoda. Naša je kalkulacija pokazala da je to poskupljenje potpuno neutemeljeno, odnosno da proizvođači prijetnjama samo žele izbjeći obvezu plaćanja ili pak koriste priliku da podignu svoje cijene - napominje Mladineo.

HUP naredio proizvođačima bojkot
Ministarstvo zaštite okoliša u posjedu je dopisa koji su Hrvatska udruga poslodavaca i Gospodarsko interesno udruženje proizvođača pića Hrvatske 5. siječnja uputili svim proizvođačima pića, a kojim ih pozivaju na neplaćanje računa za prosinac te na podizanje cijena - priopćilo je jučer Ministarstvo. Napominju i to da razloga za poskupljenje zbog naknade od 50 lipa nipošto nema jer su proizvođačima poslani na naplatu samo računi koji se odnose na naknade za zbrinjavanje otpada, a ne i računi za poticajnu naknadu građanima. Naknada za zbrinjavanje iznosi u prosjeku 11 lipa po jedinici ambalaže, a proizvođači su podigli cijene za 60 lipa do jedne kune. - Zanimljiv je primjer Coca-Cole Hrvatska, koja ne štedi na marketingu, a skače na noge kad se i na nju želi prebaciti dio odgovornosti za zbrinjavanje otpada. Sada je i Coca-Cola među onima koji najavljuju poskupljenje, ali i otpuštanje 123 radnika koji rade na dostavi jer su im preskupi. Očito su kompanije osjetljive samo kad je riječ o njihovom profitu, zaključio je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.

Autor: N.Špoljarić/B. Mrvoš Pavić

...

12.1.2006
OTKUPNA MJESTA AMBALAŽNOG OTPADA U OSIJEKU GRAĐANI SU ZATRPALI BOCAMA
Opustošeni kontejneri na osječkim ekootocima


OSIJEK - U Osijeku i nadalje vlada pošast za ambalažom koja se otkupljuje. Grad jednostavno “pročešljavaju” skupljači otpada, a kontejneri na stotinjak ekootoka namijenjeni PET i metalnoj ambalaži prevrnuti su i ispražnjeni, dok je oko njih ostalo smeće, koje su jučer čistili djelatnici Unikoma. Negativan je to rezultat prva tri dana primjene pravilnika o ambalažnom otpadu. Vrijedi naglasiti i vrlo pozitivnu stvar, a to je što su kanali uz prometnice temeljito očišćeni od plastičnih i staklenih boca. Navodno se od Đakova do Osijeka, pa i uz osječku južnu i zapadnu obilaznicu više ne može vidjeti ni jedna jedina odbačena plastična ili staklena boca. - U srijedu, trećeg dana otkupa, u Unikomu je otkupljeno od građana 36.000 komada ambalaže, više nego u dva dana ranije, kada je predano točno 35.700 komada nepovratne ambalaže. Očekujem da će bum s ambalažom trajati još deset-petnaest dana. Zagušili su nam dvorište donoseći ambalažu i oko 14 sati zatvorili smo vrata jer više nikoga nismo mogli primiti, a u četvrtak ćemo početi prešanje plastične ambalaže jer više nemamo kamo s njom. I staklo moramo prevesti. Od 7 do 14.30 non-stop su gužve i sada je desetero radnika uposleno na prebrojavanju ambalaže i ispisivanju podataka o donositelju. Tijekom tri dana isplatili smo građanima 37.000 kuna za 72.000 komada ambalaže. Bilo je i svađe s našim radnicima zato što nitko ne može predati više od stotinu boca i što bez osobne iskaznice donositelja ne otkupljujemo ambalažu - kazao nam je Stevo Anetić, rukovoditelj Unikomove RJ “Čistoća”. Dragutin Jerbić, rukovoditelj osječke radne jedinice Unijapapir, kaže kako nema kontejnera za PET ambalažu koji nije prevrnut. No, kontejner za staklo je težak oko tone i njega je teško izvrnuti da bi se izvadile staklene boce - kaže Jerbić.
Od ranoga jutra u dvorištu Unijapapira u Strossmayerovoj ulici redovi su dugački petnaestak metara, a brojni skupljači ambalaže iz Osijeka i okolice posjete Unijapapir i potom odu u Ružinu ulicu u Unikom. Dva obilaska otkupnih mjesta s po 100 boca dnevno znače 100 kuna zarade. U Unijapapiru su, kaže Jerbić, tijekom tri dana otkupili oko 25.000 komada ambalaže, s tim što je u srijedu otkupljeno rekordnih 11.000 komada. Zanimljiv je podatak kako je u Utrinama u Zagrebu Unijapapir u srijedu otkupio čak 60.000 komada ambalaže!

Prikupljeno 300.000 boca
Do jučer u podne građani su komunalcima za 150.000 kuna "prodali" više od 300.000 praznih staklenih i plastičnih boca, te limenki, doznajemo u Ministarstvu zaštite okoliša. Oduševljeni su rezultatima, kažu u šali, napominjući kako im čak "više nije jasno odakle te boce dolaze". Kako zaključuju, pretpostavlja se da će sljedećih dana građani donositi manje ambalaže jer su "tavane i podrume očistili". Do 16. ožujka, podsjetimo, boce i limenke primaju komunalci, i to sve, stare, i one stavljene na tržište iza Nove godine. Velike trgovine će boce također primati od 1. veljače, no samo one, iz higijenskih razloga, koje su u prodaji od 1. siječnja, dok stare neće uzimati. Te će boce imati posebnu oznaku. Od 16. ožujka komunalci se ovim poslom više neće baviti.

Autor: Nevenka Špoljarić


#11 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 13 January 2006 - 00:09

cekam da izmisle nesto a la garburator za recycling u kucnoj izvedbi

#12 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 13 January 2006 - 01:38

Ja sam za. Samo jos da nam postave odvojene kontejnere a to ce biti verovatno nikada. :wub:

#13 PeraZdera

PeraZdera
  • Members
  • 1,289 posts

Posted 13 January 2006 - 09:52

Plasticne kese su veliki problem jer, kako kazu, ne mogu da se recikliraju kao plasticne flase, te ulaze u ono "resto djubreta za unistavanje".
Zbog toga je pokrenuta incijativa, da se u supermarketima plasticne kese dele/kupuju sve manje , ali da se sve vise reklamira i nudi mogucnost da se uzmu/dobiju velike, robustne, kese (napravljene od recikliranih flasa) koje mogu da se koriste vise puta.


Pa nešto ne vidim tu inicijativu. Došo' u maxi diskont sa gomilom svojih kesa (tamo dje je voće i povrće), a oni neće da pakuju u moje nego samo u njihove kese - koje su potpuno iste....!!! :wub:

Edited by PeraZdera, 13 January 2006 - 09:52.


#14 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 13 January 2006 - 11:44

da preciziram: inicijativa "donesi svoju kesu" se desava u Luxembourgu, a koliko znam trebalo bi da zazivi jer su neke EU regulative na putu koje bi trebalo to da podrze.

#15 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Banned
  • 639 posts

Posted 13 January 2006 - 11:53

U sredini gde zivim postoje centri za reciklazu raznih stvari. Juce sam izbacila dve kese odece, dve gajbice flasa, a jutros sam iznela kese sa plasticnim flasama, metalnim konzervama i tetrapak ambalazom ispred zgrade posto je prikupljanje danas.
U kuhinji mi je kantica za organsko smece - ostatke od hrane i sve sto se moze pretvoriti u kompost (lista dostavljena od strane komune),
gajbica za papir i karton, i kutija za sve ostalo.


dakle, neprofitabilno... gubljenje vremena i novca.
ljude ne treba trenirati kako da gube sopstveno vreme obavljajuci neprofitabilne delatnosti.

U raznim komunama centri i samo prikupljanje je organizovano na razne nacine, ali uvek uz dodatni stimulans:
ako ne ucestvujes u reciklazi - placas vise odnosenje djubreta.


dakle, ljudi se siluju da se bave neprofitabilnim delatnostima. pa, posto je neprofitabilno, onda im se i naplati :wub:

hebo lud zbunjenog, a zelenima treba potkresati mlada krilca pre nego sto pocnu da nas teraju da jedemo sopstvena reciklirana govna...