Jump to content


Photo

strah od smrti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#31 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 10 January 2006 - 13:58

strah od smrti se zapravo svodi na to shto ne mozemo da pojmimo nepostojanje koje nam sleduje nakon gashenja.

<{POST_SNAPBACK}>


Upravo to. Sama pomisao o nistavilu je uzasavajuca. Evo, i sada dok ovo kuckam me oblio hladan znoj, najozbiljnije :wub: Sate, dane, nedelje sam utrosio razmisljajuci o tome u nadi da cu se "pomiriti" sa tom cinjenicom, svoj agnosticizam pokusavao da preobratim u iskrenu veru, ali avaj, uzalud :)

Btw, verovali ili ne, ali prva pomisao i prvi kosmari na ovu temu datiraju jos iz osnovne skole. 0:)

#32 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 10 January 2006 - 14:22

Relax, Zagore. Mozda je ko u Matrixu - konstrukt sljastece bjeline bez patosa i plafona, pa onda oslikavas okruzenje kako ti volja. :wub:

Sto ste tako morbidni? Sta ima covjek da se plasi neceg sto nece moci dozivjeti ni na koji nacin? Ko se ne kremira, zalozice svoje atome gljivicama, bakterijama, insektima, a u zavisnosti od grobljanske konfiguracije i kvaliteta sanduka - ponekom sitnom glodaru ili mesozderu. Na neki nacin, svi cemo skakutati, gmizati, plivati i letjeti prostranstvima Planete dok je god ona zelena, plava i zivotna. A tek onaj ko se spali - fuf! Momentalni povratak u jedan od matricnih energetskih oblika. Very cool.

Pa mi smo samo kosmicka prasina privremeno uokvirena i ozivljena nekim biohemijama, kratkotrajno provirivanje kroz prozor zahuktale kosmicke kompozicije pri zaustavljanju na peronu jedne usputne stanice, bijela para toplog eonskog daha u ledenim razmjerama beskonacnih svemirskih kompasa.

Edited by autsajder, 10 January 2006 - 14:36.


#33 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 10 January 2006 - 14:39

Svaki put kad spavamo bez snova, to je kao neka mala smrt. No big deal. Vjezbamo citavog zivota.

<{POST_SNAPBACK}>


eh, ta je bar mala.
a ima i veca, isto za vezbanje - ustanesh, idesh okolo, radish razne stvari, mehanicheske uglavnom, i posle n sati se jednostvano zapitash - ko je taj koji je ustao, ishao okolo, radio razne stvari etc. de je uopshte taj i de mu je bila pamet tokom tog procesa? nigde, poshto i nije bio tu...

edit: povodom babe.

Moja baka me izlecila straha od smrti. Umrla je u 90-oj posto je dve nedelje pre toga polomila kuk setajuci se kroz selo, sto je radila svakog dana, pa i tada, dve nedelje pre.
Jednostavno je resila da nema svrhe, pozvala sve bliske da im kaze ponesto i saopstila da sutra nece biti tu za rucak... i umrla ujutru, otisla, uradila sta je htela, rekla svima sta je jos imala i rekla sebi "dosta!"

gledam ovu moju. prebacila 80 proshle godine, sama sebi vrshnjakinja, ostali vec odavno "preko", kaze - dosta je vishe, ja bi sad da idem (srecom/nesrecom to sad ne moze tako, ko oce, jeli, nego ko je - zvan, ili bar ne moze bez vecih vratolomija :) )... mi smo histerichni smorovi sa iljadu problema svako, ne moze zena vishe da isprati tu dinamiku, nevidjeni smo idioti, ne vidimo shumu od drveca (ili beshe obrnuto :wub: )... pa pretpostavljam da to i (treba da) dodje prirodno, kad se u jednom trenutku poznaje vishe sveta sa druge strane nego sa ove, onda nekako izgleda prirodnije... samo za to treba da se dobaci do celog veka, a to je vec nezgodan deo... oko 50-60 je zezanje, zara bash ja, zar bash sad...

Edited by thermal bug, 10 January 2006 - 15:08.


#34 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 10 January 2006 - 15:27

....smrt nije strasna, bez smrti zivot kakav poznajemo ne bi imao smisao....nasa zelja da nesto uradimo, da se ostvarimo i ostavimo iza sebe trag (ili potomstvo), vise odredjuje cinjenica da nam je rok trajanja ogranicen i da cemo svi umreti nego bilo sta drugo....ako hocete, saznanje o smrti daje motiv i snagu svakom pojedinacnom zivotu....

....strah od smrti je rekao bih, vise strah od prolaznosti nego od samog cina umiranja...prolaznost, kao jedina konstanta u zivotu cesto pojedinca pritiska kao bolest i sludjuje mu misli....patnja kao posledica nemogucnosti da se sa tim izbori je neizbezna i neizleciva...zato je deterministicki nacin zivota osudjen na nesrecu i poraz...nas zivot jeste ogranicen tackom koja se zove smrt, ali nam put do nje ipak ostavlja mnogo prostora....zato je lepo kad gandalf kaze:
All we have to decide is what to do with the time that is given to us
....i ziveti u sadasnjosti....

#35 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 10 January 2006 - 17:22

nas zivot jeste ogranicen tackom koja se zove smrt, ali nam put do nje ipak ostavlja mnogo prostora....zato je lepo kad gandalf kaze:
All we have to decide is what to do with the time that is given to us
....i ziveti u sadasnjosti....

<{POST_SNAPBACK}>

ma boli Gandalfa dupe. on i kad umre, vrati se. lako njemu. a i ini vilenjaci se, kad pandrknu (hajli anlajkli van borbe, eventualno ako se poseku na zardjalu strunu na liri) obru u Zlatnim Dvoranama, Zelenim Zemljama il vec kom kurcu palcu.

Edited by DUNADAN, 10 January 2006 - 17:25.


#36 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 10 January 2006 - 18:17

nash zhivot postaje neogranichen u tachki koja se zove ...


...

no, ostavicu to za prajvat-komunikaciju za kingicom. :wub:

#37 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 10 January 2006 - 18:23

Sta ima covjek da se plasi neceg sto nece moci dozivjeti ni na koji nacin? Ko se ne kremira, zalozice svoje atome gljivicama, bakterijama, insektima, a u zavisnosti od grobljanske konfiguracije i kvaliteta sanduka - ponekom sitnom glodaru ili mesozderu. Na neki nacin, svi cemo skakutati, gmizati, plivati i letjeti prostranstvima Planete dok je god ona zelena, plava i zivotna. A tek onaj ko se spali - fuf! Momentalni povratak u jedan od matricnih energetskih oblika. Very cool.

Pa mi smo samo kosmicka prasina privremeno uokvirena i ozivljena nekim biohemijama, kratkotrajno provirivanje kroz prozor zahuktale kosmicke kompozicije pri zaustavljanju na peronu jedne usputne stanice, bijela para toplog eonskog daha u ledenim razmjerama beskonacnih svemirskih kompasa.


ne, necemo. ili, bolje recheno, ta energija koju si opisao vishe necu biti ja.

od uzhivanja kao bezlichno zrnce - pa i kosmichko - prashine nemam nikakvu dobit. zbog toga me smrt boli: u njoj prestajem da uzhivam na nachin koji mi je najvishe odgovarao. ta prashina vishe nisam ja. neshto je izgubljeno, i to u nepovrat.

#38 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 10 January 2006 - 18:55

ma boli Gandalfa dupe. on i kad umre, vrati se. lako njemu. a i ini vilenjaci se, kad pandrknu (hajli anlajkli van borbe, eventualno ako se poseku na zardjalu strunu na liri) obru u Zlatnim Dvoranama, Zelenim Zemljama il vec kom kurcu palcu.

<{POST_SNAPBACK}>

:wub: ....nije bitan gandalf nego misao, ali dobro, bio je zicer...

....smrt je nista u odnosu na bolest, to su strasne stvari, kada jednostavno ne postoji rec ili delo koje ce ublaziti muku coveka koji lagano umire i koji je cesto u teskim bolovima....tada ne postoji pozitivna misao i tesko je ubediti ljude u toj situaciji da nisu kaznjeni i da zbog toga pate....to je tesko gledati, ne daj boze prozivljavati....

...neki ljudi umiru psihicki kada ostanu bez smisla svog zivota....nekog ili svakog bliskog, neki cak i zbog para...kada ostanu bez i jednog razloga za zivot postaju zivi mrtvaci, kojima je svaki dan pakao....latentne samoubice...a mislim da je takvih mnogo....

#39 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 10 January 2006 - 22:55

is there sex after death?

#40 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 January 2006 - 23:47

nash zhivot postaje neogranichen u tachki koja se zove ...
...

no, ostavicu to za prajvat-komunikaciju za kingicom.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Dobro, jes' da nismo svi pametni, lepi i žemstveni kao kingica, ali i mi boranija bismo benefitovali od te tantričke tačke. :wub:

#41 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 11 January 2006 - 05:28

Da li je zivot dobitak ili kazna? Od onih milijardu caletovi spermica, bas sam se ja zakacio za maminu folikulu. Da li sam time pocascen ili kaznjen. Pocascen sam mozda zato sto sam eto dobio priliku da osjetim nesto sto milijarde moje nesudjene brace i sestara nisu niti ce. Ja sam dobio zivot ali i razum koji mi saopstava da je taj zivot konacan. Sa druge strane moja braca i sestre nisu dobili tu priliku ali ne vjerujem da se ljute zbog toga.
Znaci da li je bolje da uopste ne postanes ili da ipak postanes - zivis, ali sa saznanjem da ces opet biti ono sto si bio, prije nego si nasao put do mamine folikule, znaci nista?

Idealna smrt je smrt u avionu koji udara u vr planine koji je provirio iznenada ispod oblaka. Mada i tu mozda imas vremena da skontas da si u frci. Kao, desi se neka buka hop cup, i taman skontas kad ono nista.
Da, gdje je ono Dostojevski (da li on ili Zola zaboravih) pisao o giljotiniranju i vjerovatnoci da odletjela glava kroz koju po inerciji jos struji krv ima priliku da gleda svoje tjelo nekoliko sekundi.

#42 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 11 January 2006 - 09:43

eh, ta je bar mala.
a ima i veca, isto za vezbanje - ustanesh, idesh okolo, radish razne stvari, mehanicheske uglavnom, i posle n sati se jednostvano zapitash - ko je taj koji je ustao, ishao okolo, radio razne stvari etc. de je uopshte taj i de mu je bila pamet tokom tog procesa? nigde, poshto i nije bio tu...

Cijenim da to o cemu pricas mora da zakaci svakog, nekog vise, nekog manje, posto ne poznajem osobu kojoj je zivot 24h a day triler, zurka i furka. Sto mozda i nije tak lose, jer u protivnom covjek ne bi znao da preopozna i cijeni vrijeme kad je srecan.

od uzhivanja kao bezlichno zrnce - pa i kosmichko - prashine nemam nikakvu dobit.

Nema uzivancije, nema dobiti, ali neces ni patiti. Neces nista. And there`s nothing you can do about it. Strah od smrti je strah od zivota. Nije nas to brinulo prije rodjenja, nece ni kad zamremo.

Za mene je problematican samo trenutak zavrsne tranzicije, dok se pritvaraju vrata The End-a. Idealno bi bilo da ih u trenutku zalupi promaja slucajnog spleta neocekivanih okolnosti, a fakat je da opciono moze i brava da se povuce, ako sharke skripe potpuno nepodnosljivo.

Ova druga filozofska skola gubi vrijeme u pokusaju da sagleda stvari s one druge strane svijescu koju tada nece imati.

no, ostavicu to za prajvat-komunikaciju za kingicom.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

neiskusno :wub:

#43 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 11 January 2006 - 15:01

>>Ova druga filozofska skola gubi vrijeme u pokusaju da sagleda stvari s one druge strane svijescu koju tada nece imati.

moram da odgledam 21g da vidim shta oni misle po tom pitanju.

#44 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 11 January 2006 - 15:51

Cijenim da to o cemu pricas mora da zakaci svakog, nekog vise, nekog manje, posto ne poznajem osobu kojoj je zivot 24h a day triler, zurka i furka. Sto mozda i nije tak lose, jer u protivnom covjek ne bi znao da preopozna i cijeni vrijeme kad je srecan.

<{POST_SNAPBACK}>

pa theorijski bi trebalo da svaki bude svestan svakog trenutka (sa i bez konkretne aktivnosti) 100% da bi to bilo to, tako kazu...

edit: i jes bre to sve neiskusno, kad niko josh nije mreo, samo se po neko po malo primakao. a ovi odozgo/odozdo nikad ne shalju apdejtovane liste da vidimo kako je ko proshao... :wub:

Edited by thermal bug, 11 January 2006 - 15:54.


#45 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 12 January 2006 - 07:01

Ja se samo plasim da mi nebo ne padne na glavu 0:)

Malo ozbiljnije.....

"Tibetanska knjiga mrtvih", citah kao tinejdzer, nicheg se ne secam.. :)
(videh na Amazonu da je prevodilac engleskog izdanja otac Ume Turman)

"Leopard sa Kilimandzara" cini mi se da je jedna od osnovnih postavki price cinjenica da svako moze da sazna datum svoje smrti ... :wub:

Dusan Pajin je izmedju ostalog pisao i o smrti. Cini mi se da su mu tekstovi bili objavljivani u casopisu "Kulture istoka".