Jump to content


Photo

Le Figaro o sudjenju Milosevicu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#31 a_sasa

a_sasa
  • Members
  • 11 posts

Posted 19 February 2002 - 22:33

Braco,

Mozesh sad na glavu da se postavish, napisao si to shto si napisao. Nema potrebe da pishem tomove niti da analiziram bilo shta. Miloshevic nije rekao to shto si ti rekao da je on rekao:
"...nisu me podilazili zmarci kad je Milosevic obecavao ratove na Gazimestanu..."
shto su i moj i tvoj citat samo potvrdili.

Ti tumachish njegove rechi kroz kasnije dogadjaje - ne ja. Time ukidash usrochno-posledichnu vezu izmedju dokadjaja, jer ono shto je bilo posle ne moze se koristiti kao pokretach za ono shto je bilo pre.

Digresija - ne znam kako da nazovem to shto si ti rekao da je on rekao neshto shto nije rekao? Mozesh li da mi pomognesh? Mislio sam da je laganje dobar izraz, ali ti se ne slazesh. Imash li bolji predlog?

#32 a_sasa

a_sasa
  • Members
  • 11 posts

Posted 19 February 2002 - 22:40

Braco, znash shta?

Po meni, izraz tipa "vozd sa suncem u kosi" nije daleko utekao od "...nisu me podilazili zmarci kad je Milosevic obecavao ratove na Gazimestanu...". Uprkos tome shto si rekao da je tvoj odgovor "ironichan", on uopshte ne zvuci tako, nego svadjalachki.
Takodje ne znam shta je loshe u tome shto je Crnogorcu pobratim Arkanovac niti prihvatam da je svaki Arkanovac automatski zlochinac. Tako su komunisti reagovali 1945 pa pobili zbog toga 500000 ljudi (podatak izneo Rankovic na kongresu KPJ 50tih)

Svidja mi se shto se nisi primio na moj baraz nego si ostao dosta cool.

#33 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 19 February 2002 - 22:40

a_sasa,

Napisao sam i stojim iza toga : Milosevic je na Gazimestanu obecavao ratove tj oruzane bitke. Za mene oruzane bitke znace rat.

#34 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 19 February 2002 - 22:45

a_sasa,

Ti si izgleda malo mladji, ili ne poznajes klasike. Posle Gazimestana jedan pesnik je posvetio Milosevicu pesmu koja pocinje stihom: 'Dosao je sa Suncem u kosi!'

Obrati paznju na znake navoda.

#35 a_sasa

a_sasa
  • Members
  • 11 posts

Posted 19 February 2002 - 22:46

Braco,

sve ostalo na stranu ali kako mozesh: "...To nisu oruzane borbe iako one ne mogu biti iskljuchene joh..." da okarakterishesh kao obecavanje ratova tj. oruzanih bitaka. Nemoj sad da budesh tvrdoglav nego budi objektivan. Ako je on tu zaista to obecavao, onda sam ja zaboravio Srpski za ove tri godine od kad nisam u Srbiji.
Uzgred, ovo shto sam ja napisao je prevod prevoda, zivo me interresuje kako zvuchi original. Imash li link?

#36 a_sasa

a_sasa
  • Members
  • 11 posts

Posted 19 February 2002 - 22:48

Ne poznajem klasike, pogotovu ne klasike nacionalno-romantichnog zanosa. Da to nije bio Vitezovic? Ili mozda Beckovic?

#37 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 19 February 2002 - 22:52

A ti ne znas da koristis google?

Ne mogu da nadjem kompletan govor, evo jednog zanimljivog linka,clanak iz '94., gde citiraju pored one gazimestanske jos neke Miloseviceve najave rata :

http://www.aimpress....05-pubs-beo.htm

Evo da dodam jos nesto :

http://www.nin.co.yu...iva/2510/7.html

"Dan uoci velikog slavlja sestogodisnjice Kosovskog boja 'Politika' izlazi pred citaoce s tekstovima ciji su naslovi stampani slovima vecim od onih kojima su najveci svetski listovi obavestavali javnost da je poceo Drugi svetski rat. Posebna strana sa specijalnim prilozima lici na borbeni politicki letak koji poziva na nacionalni svesrpski preporod. Nadnaslov, naslov i podnaslov govore za sebe: 'Sest vekova od boja na Kosovu', 'Kosovsko vreme' i, najzad, politicka poruka za neistomisljenike u stilu poslednje opomene: 'Srpski narod je slavio i slavi svoje junake a prepoznaje izdajnike', dokumentuje novinar Aleksandar Nenadovic u tekstu "'Politika' u nacionalistickoj oluji" (iz knjige "Druga strana rata" ).

Dan posle, glavna svecanost odrzana je na Gazimestanu gde je Slobodan Milosevic pred milionskim auditorijumom, prema mnogim misljenjima, najavio jugoslovensku i srpsku tragediju: "Sest vekova kasnije opet smo u bitkama i pred bitkama. One nisu oruzane, mada ni takve jos nisu iskljucene"...


[ Izmena poruke: Braca na dan 2002-02-19 22:57 ]

#38 a_sasa

a_sasa
  • Members
  • 11 posts

Posted 19 February 2002 - 23:03

Braco,

ma znam da koristim Google, nego me mrzi - reko mozda neko ima gotovo :smile:

E odo kuci, gotov posao - dosta sam zabushavao. Aj cao.

#39 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 February 2002 - 23:25

To sto a_sasa ili bezocno laze ili potpuno besmisleno lupeta po tipu "Tako su komunisti reagovali 1945 pa pobili zbog toga 500000 ljudi (podatak izneo Rankovic na kongresu KPJ 50tih)" njemu na cast, ali braniti Arkanovu bandu ubica i pljackasa jedino moze i onoga ko to cini da svrsta u isto drustvo - ubica i pljackasa.

#40 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 19 February 2002 - 23:50

Posto vidim da je moj "prijatelj" ( domaci izdajnik ) Braca iskoristio priliku da nasu diskusiju interpretira izvjesnom a_sasa osjecam potrebu da mu neke stvari malo pojasnim:

Slusaj Braca,

Pokazao si da mrzis Arkana i sve one koji su imali veze sa njime! Pokazao si da mrzis Milosevica i sve one koji su imali veze sa njime! Pokazo si da mrzis crnogorce ( one koji se izjasnjavaju tako )...

Kada bi se to sve sabralo ti Braco mrzis veci dio ovoga naroda i moj ti je savjet da jednom oderdis sam sebi crkvu ili dzamiju ( mada mislim da ti je ovo drugo bolje). Izvini, ali poslije citanja tvojih postova ne moze se doci do drugacijeg zakljucka. ( Malo sam drzak, ali moram, ne vrijedi tebi izgleda objasnjavati da ima nas koji drugacije razmisljamo ).

Tvoja tvrdnja da je Milosevicev govor na Gazimestanu pred kako rece "napaljenom masom" vodio u rat? Ma jel'ti znas covjece sto se desavalo na Kosovu tih godina? Imas li ti uopste pojma o tome? Rekao sam ti na nekom drugom dijelu foruma da bi ti bilo najpametnije da bacis taj francuski TV! Ja sam uvijek tvrdio da sam ponosan sto sam toga dana bio na Gazimestanu i ako bi ko mogao da kritikuje sferu iz tih vremena to bi bili mi, a ne ti koji ( licni utisak ) nisi nikada ni zakoracio na to Kosovo. Procitaj malo pomenuti govor u cjelini i nadji te rijeci iz kojih si vidio da nas on poziva u rat.Uostalom, ne znam da li ima vajde od toga da ti to uopste citas kada su ti ispred ociju neke "objektivne" zapadnoevropske naocare.

Arkan ti se ( narodnim jezikom receno ) ne mice iz usta pa bi red bio ( a ja cu ti to omoguciti ako hoces ) da se sretnes sa nekim od "tigrova" i malo popricas o tome sto se sve dogadjalo na tim podrucijima gdje su oni djelovali. Ovo nije napisano kao prijetnja vec kao ponuda ISTINE. Ponavljam, zacrvenio bi se kao malo dijete kada bi vidio snimke nekoliko ostataka od vojnika JNA koji su greskom svojih podoficira upali u zamku crnokosuljasa i ostalih bandi. To su bila djeca roditelja koji su ih ispratili na odsluzenju vojnog roka. Napunili su tek 18 godina.Ponavljam, ovdje sto sam do sada napisao je ziva istina. Postoji Braca, jos dosta snimaka i fotografija koje ne bih sada zelio da opisujem ali ti jos jednom nudim da ih vidis pa da se onda popricamo.

Sto se tice moje optuzbe za vas koji zivite izvan YU, nazalost, tacna je. Uglavnom NEodmjerene kritike dolaze bas od vas i to nije samo moje misljenje vec i mnogih drugih ali to ne znaci da ste uvijek u krivu. Da bi ste me bolje shvatili i ja ne zivim u YU vec sam van nje vise od 15 godina ali sam na svaki bitni dogadjaj bio gdje mi je mjesto. Moj komentar je (opet, kao i uvijek) baziran na jakim cinjenicama.

I za kraj da razjasnimo nesto ( po ko zna koji put ) :

Ja u globalu osudjujem postojanje bilo kojih paravojnih organizacija, i sve te prljave radnje kao svaki normalni covjek, ALI, kada se uzme cinjenica da je tada JNA bila u raspadu, ( vecim dijelom izdajnistvo ) da je veci dio mladih vojnika bukvalno bio stravljen pocetkom rata,i da su u pojedinim momentima bili prepusteni na milost i nemilost pomenutim fasistickim bandama, nije se imalo drugog izbora nego za takve operacije dati ovlascenje specijalnim grupacijama kao sto su bili Arkanovi "Tigrovi". Oni su ( bar u pocetku stvaranja ) bili sastavljeni od ljudi koji su UVIJEK bili spremni na sve i UVIJEK su zavrsili konacni cilj, bez ikakvog kolebanja i bilo kakvih podpitanja. Vjerovao ti to ili ne SPASILI su mnoge sinove na tim kriznim podrucijima. Ponavljam, znam dosta o tome, ali nije sve za forum.

P.S. Neka mu je laka crna zemlja, a od tebe Braca bi bio red da ga vise ne pominjes.

#41 intruder

intruder
  • Members
  • 334 posts

Posted 20 February 2002 - 00:48

CRNOGORAC 100%:

...Da bi ste me bolje shvatili i ja ne zivim u YU vec sam van nje vise od 15 godina ali sam na svaki bitni dogadjaj bio gdje mi je mjesto. Moj komentar je (opet, kao i uvijek) baziran na jakim cinjenicama.


Na kojim činjenicama kada si van ove zemlje više od 15 godina ?!?! I još imaš obraza da brljaš po forumu ??? Plači, majko, Crna Goro, kakva su ti deca...

..."Tigrovi" su ( bar u pocetku stvaranja ) bili sastavljeni od ljudi koji su UVIJEK bili spremni na sve i UVIJEK su zavrsili konacni cilj, bez ikakvog kolebanja i bilo kakvih podpitanja. Vjerovao ti to ili ne SPASILI su mnoge sinove na tim kriznim podrucijima.


A šta je sa tuđim sinovima? Kako razlikuješ tzv. tigrove od fašističkih bandi, crnokošuljaša etc...? I jedni i drugi su ubijali nečije sinove... Ili se varam...

#42 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 20 February 2002 - 00:59

intruder,

Plako "mangupe" sa tim rijecima !!!

#43 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 20 February 2002 - 01:06

CRNOGORAC 100%:

Tvoja tvrdnja da je Milosevicev govor na Gazimestanu pred kako rece "napaljenom masom" vodio u rat? Ma jel'ti znas covjece sto se desavalo na Kosovu tih godina? Imas li ti uopste pojma o tome? Rekao sam ti na nekom drugom dijelu foruma da bi ti bilo najpametnije da bacis taj francuski TV! Ja sam uvijek tvrdio da sam ponosan sto sam toga dana bio na Gazimestanu i ako bi ko mogao da kritikuje sferu iz tih vremena to bi bili mi, a ne ti koji ( licni utisak ) nisi nikada ni zakoracio na to Kosovo. Procitaj malo pomenuti govor u cjelini i nadji te rijeci iz kojih si vidio da nas on poziva u rat.Uostalom, ne znam da li ima vajde od toga da ti to uopste citas kada su ti ispred ociju neke "objektivne" zapadnoevropske naocare.


A sta se to desavalo na Kosovu tih godina? Ja koliko znam, besni su besneli, robovlasnici se prema roblju ponasali kao prema Kunta Kinte-u, suznji su o slobodi pevali, a kosovski "bizmismeni" su srpskim "bizmismenima" valjali neku robu do pred sam pocetak bombardovanja.

#44 intruder

intruder
  • Members
  • 334 posts

Posted 20 February 2002 - 01:10

intruder:

CRNOGORAC 100%:

...Da bi ste me bolje shvatili i ja ne zivim u YU vec sam van nje vise od 15 godina ali sam na svaki bitni dogadjaj bio gdje mi je mjesto. Moj komentar je (opet, kao i uvijek) baziran na jakim cinjenicama.


Na kojim činjenicama kada si van ove zemlje više od 15 godina ?!?! I još imaš obraza da brljaš po forumu ??? Plači, majko, Crna Goro, kakva su ti deca...

..."Tigrovi" su ( bar u pocetku stvaranja ) bili sastavljeni od ljudi koji su UVIJEK bili spremni na sve i UVIJEK su zavrsili konacni cilj, bez ikakvog kolebanja i bilo kakvih podpitanja. Vjerovao ti to ili ne SPASILI su mnoge sinove na tim kriznim podrucijima.


A šta je sa tuđim sinovima? Kako razlikuješ tzv. tigrove od fašističkih bandi, crnokošuljaša etc...? I jedni i drugi su ubijali nečije sinove... Ili se varam...


Evo me, mangupe, đe se ponavljam, pa da jebe oca u vr' guzice... E, da jebe no što...

VIVA VERO MONTENEGRO

E VIVA NEGO ŠTO

intruder

#45 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 20 February 2002 - 01:19

Slusaj Crnogorac,

Nikoga ja ne mrzim. Prema Milosevicu, Arkanu & ostaloj bratiji sam ravnodusan. Mislim da je Milosevic zasluzio da mu se sudi i presudi, isto tako i Arkan da je ziv, ali mrznju ne osecam. Sto se Crnogoraca tice, tu si tek pogresio, posto ja, za razliku od tebe, ne svrstavam ljude u vrste i podvrste, tako da niti volim niti mrzim Crnogorce, Francuze, Nemce, Albance, Eskime ili neke druge. Zivim u skladu sa tim principom, u multikulturalnoj i multirasnoj sredini i smatram da je to prednost.

O tvojoj "istini" (iako je pises velikim slovima, nista time ne postaje "istinitija" : Arkan je bio zlocinac. Imam dosta podataka o tome, a tebi bih preporucio da procitas ove primere njegovih poduhvata :

1.12. ARKANOVI "Tigrovi" su smestili komandu u hotel "Sanus" u centru grada, a Željko RAŽNJATOVIĆ, zvani "ARKAN", smestio se u kancelariji direktora hotela. Sa tog mesta je upravljao aktivnostima pripadnika svoje paravojne jedinice koji su svuda postavili kontrolne punktove i počeli silom regrutovati Srbe za borbu protiv Armije BiH.

1.13. Pored toga što su u Sanskom Mostu uspostavili kontrolne punktove, ARKANOVI "Tigrovi" su sistematski patrolirali gradom tražeći i zatvarajući Muslimane i druge muškarce nesrpske nacionalnosti, otimajući vredne predmete od nesrpskih porodica i oduzimajući ne-Srbima kuće, kako bi se dale na korišćenje srpskim izbeglicama. Tokom tih patrola, premlaćivanje i razbojništvo bilo je za ARKANOVE "Tigrove" uobičajena pojava.

1.14. Mnogi silom odvedeni muškarci muslimanske ili nesrpske nacionalnosti dovođeni su u hotel "Sanus" na ispitivanje kod RAŽNJATOVIĆA i njegovih podređenih. ARKANOVI "Tigrovi" podvrgavali su ih uzastopnim batinanjima i maltretiranju, a veliki broj ovih zatočenika zatvaran je u malu kotlovnicu, veličine otprilike pet kvadratnih metara, smeštenu u podrumu susedne stare hotelske zgrade.

1.15. Otprilike od 18. septembra do otprilike 21. septembra 1995. godine, Željko RAŽNJATOVIĆ, zvani "ARKAN", i njegovi podređeni u paravojnoj organizaciji ARKANOVI "Tigrovi" držali su tridesetak muškaraca i jednu ženu zatvorene u toj prostoriji u kojoj nije bilo dovoljno vazduha, gde nisu dobijali ni hranu ni vodu i gde su bili izloženi maltretiranju i pretnjama.


1.16. Na dan 20. septembra 1995. ili približno tog datuma, vojnici koji su pripadali grupi poznatoj pod imenom ARKANOVI "Tigrovi" odveli su dvanaest muškaraca nesrpske nacionalnosti sa više raznih lokacija u Sanskom Mostu i kamionom ih prebacili do mesta udaljenog otprilike pet kilometara od Sanskog Mosta, u selu Trnova.

1.17. Na toj lokaciji, gde put zavija uz reku Sanu, ARKANOVI "Tigrovi" su te ljude izveli iz kamiona, dvojicu po dvojicu. Vojnici pod komandom Željka RAŽNJATOVIĆA, zvanog "ARKAN", sproveli su ih do nedovršene prizemne građevine od betonskih blokova sa zadnje strane jednog većeg objekta, tada takođe u izgradnji. ARKANOVI "Tigrovi" su ih odveli u najveću prostoriju u toj građevini i iz vatrenog oružja ubili jedanaest ljudi. Dvanaesti je bio pogođen i teško ranjen. Tela jedanaestorice ubijenih nađena su na ovom mestu 12. oktobra 1995. godine. Imena poginulih navode se u Dodatku A, priloženom ovoj optužnici.

1.18. Na dan 21. septembra 1995. godine ili približno tog datuma, u obližnjem selu Šehovci, gde su bili prisiljeni da se skupe mnogi ne-Srbi oterani iz svojih kuća, vojnici iz grupe ARKANOVI "Tigrovi" ukrcali su grupu muškaraca nesrpske nacionalnosti u autobus i odvezli ih u centar Sanskog Mosta.

1.19. Na dan 21. septembra 1995. godine ili približno tog datuma, vojnici iz grupe ARKANOVI "Tigrovi" naterali su veći broj muškaraca zatočenih u kotlovnici starog hotela, a pored njih i druge muškarce i jednu ženu nesrpske nacionalnosti koje su doveli u hotel "Sanus", da uđu u isti taj autobus. Dok je autobus stajao pred hotelom, vojnici pripadnici ARKANOVIH "Tigrova" silovali su zatvorenicu. Posle toga je sa tog mesta ispred hotela autobus krenuo iz Sanskog Mosta u pravcu Banje Luke, do sela Sasina.

1.20. Na dan 21. septembra 1995. godine ili približno tog datuma, još jedna grupa muškaraca nesrpske nacionalnosti silom je odvedena iz pretežno muslimanskog sela Pobriježe, na ulazu u Sanski Most, i odvezena u Sasinu.

1.21. U Sasini su muškarci i jedna žena nesrpske nacionalnosti, dovedeni iz Šehovaca, hotela "Sanus" i Pobriježa, izvedeni iz vozila podno brda na kome je seoska crkva, sa zapadne strane. Na tom mestu su vojnici pripadnici ARKANOVIH "Tigrova", pod direktnom komandom Željka RAŽNJATOVIĆA, zvanog "ARKAN", pucali u njih iz vatrenog oružja i ubili ih sve osim dvojice.

1.22. Pogubljeni muškarci i jedna žena pokopani su na istom mestu u dve masovne grobnice, na blagoj padini severno od puta. Te grobnice su otkopane 27. jula 1996. godine i iz njih su ekshumirana tela šezdeset i pet žrtava. Imena poginulih navedena su u Dodatku B koji je priložen ovoj optužnici.

1.23. Od otprilike 21. septembra do otprilike 25. septembra 1995, vojnici pripadnici ARKANOVIH "Tigrova", pod direktnom komandom Željka RAŽNJATOVIĆA, zvanog "ARKAN", držali su oko trideset i pet muškaraca nesrpske nacionalnosti zatvorene u maloj prostoriji kotlovnice u staroj hotelskoj zgradi. Postupajući po komandi Željka RAŽNJATOVIĆA, zvanog "ARKAN", vojnici su te muškarce tukli i nisu im davali ni hranu ni vodu. Najmanje dva čoveka podlegla su posledicama batinanja i okrutnog postupanja. Njihova imena su navedena u Dodatku C koji je priložen ovoj optužnici.

1.24. Početkom oktobra 1995. godine, ARKANOVI "Tigrovi" su pobegli iz Sanskog Mosta, zajedno sa drugim vojnicima i civilima Srbima, u času kad je Armija BiH ulazila u grad.


Sto se Gazimestana tice, procitaj sta sam napisao u par postova gore, sve pise ko je kad pozvao na rat i ko sta misli o tome.

I za kraj, najvise volim patriJote na daljinu, kad se k*rce (izvinjavam se na izrazu, ali ima li prikladnijeg?). Imas li ti obraza, co'ece?