Jump to content


Photo
- - - - -

SOS ZA SPAGETE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
302 replies to this topic

#76 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 13 December 2006 - 13:30

QUOTE(msmodesty @ 4 Apr 2006, 09:34)


Iz nekog razloga, najbolja kombinacija sa orecchiette pastom su brokoli. recepata ima puno, mogu se modifikovati dodavanjem ribe ili sunke/slaninice ili razlicitih sireva. Isprobana kombinacija gotova za 15 minuta izgleda ovako:




Tenks za recept. Kuvala sam ovo u prosli petak. Dobro je. Prvi zalogaj je razocaravajuci, a svaki sledeci sve bolji. Do kraja smo ogrebali serpu, a i psu se jako dopalo. Komsinici kojoj smo prosledili pun tanjir takodje, pa me je saletala po hodnicima dva dana dok joj nisam prepisala recept.
U znak zahvalnosti poklanjam trik: kad god kuvam pastu s brokolijem, uvek ih kuvam zajedno, dodajem jedno pa drugo, u zavisnosti od odnosa vremena potrebnog za kuvanje.

#77 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 13 December 2006 - 13:59

QUOTE(martinj @ 13 Dec 2006, 05:11)
Malo promenjen besamel....




Ovo zvuči dosta interesantno smile.gif Budem kušao.

#78 Dobroslav

Dobroslav
  • Sleepers
  • 70 posts

Posted 13 December 2006 - 20:58

Evo i ja malo da doprinesem... smile.gif

Čini mi se da mnogi zapostavljaju ključnu stvar za dobru pastu - kvalitet testa i kuvanje.

Najbolje je kada sami pripremite svežu, pogotovo ako se radi o taljatelama ili raviolima. Ali o tome drugom prilikom. Uzgred, o Aglio e olio špagetama ne razmišljajte bez svežeg testa.

Najbolje što ima da se kupi kod nas od gotovih i suvih su Buitoni. Bilo je jedno vreme i nekih solidnih domaćih, čini mi se Fidelinkinih (ali me ne držite za reč) ali kvalitet varira, pa ne kupujem.

Kako da pasta bude, "al dente":

Prva stvar je da kuvate u što više vode, tj. u najvećem i najdubljem sudu koji imate. Zagrevanje ove vode će potrajati, zato poklopite posudu, i zavalite se bar 20 minuta. Kada voda provri, dodajte soli i ne štedite, (4-5 supenih kašika ide na moj veliki lonac smile.gif ) imajte u vidu da je skoro nemoguće presoliti špagete prilikom kuvanja jer one "povuku" onoliko koliko im treba, a i na tu veliku količinu vode, verovatno i nemate dovoljno soli u kući da ih presolite. Mešajte da se sva so rastvori, zatim sipajte malo suncokretovog nikako maslinovog ulja, i to mešajte, i čekajte da se i ulje zagreje. E tek sada možete ubaciti pastu. Ako su u pitanju špagete, prilikom ubacivanja (naručito onih najdužih) pravite ona lepezasti fišek, dakle držeči u ruci sve špagete, polako ih puštajte po obodu lonca tako da zatvorite krug, i odmah ih zatim potiskujte nežno (da se ne polome) varjačom ka vodi tako da cele odmah uđu unutra, da bi bile jednako kuvane.

Sada malo objašnjenje, zašto ulje i to suncokretovo u vodu? Kada se budu opustile potpuno, tako da ne postoji bojazan da ćete ih polomiti, varjačom ih mešajući lagano izvlačite na površinu gde se nalazi ulje. One će se tu prevući tankim filmom ulja što će vam garantovati da će apsolutno svaka špageta biti za sebe bez ikakve šanse za ikakvo lepljenje, a tako dolazi i do čuvanja ukusa testa jer će se manje "isprati".

Zaboravite na minutažu sa pakovanja, nekada je tačna, nekada ne, zavisi koliko dugo stoje špagete između ostalog. Da bi bile "al dente" morate dente da i upotrebite smile.gif ! Najbrže mogu biti gotove za 5-6 minuta, tako da već tada počnite sa testiranjem. Prvi test je rastegljivost, idealno skuvane morale bi da se rastežu bez pucanja, ako pucaju još uvek su krte i nekuvane, ili ako se lako kidaju odmah onda su prekuvane (što se neće desiti ako često probate i na vreme) Drugi test je da ih gircnete, ne smeju da se lepe za zube kada je pregrizete, niti da sredina bude prilično tvrda. Sada ovde imamo grananje, ako špagete ubacujete u sos kao većina Italijana, ostavićete sredinu više tvrdu jer će se dokuvati u sosu, ako ih prelivate, onda moraju da imaju ukus, tj. tvrdoću baš onakvu kakvu želite na stolu.

Kada budu gotove, isperite ih toplom vodom, i ne brinite, neće se ništa izgubiti, tu je i dalje ono ulje da ih čuva. Stavite ih da se dobro ocede, ali pazite da se ne osuše. Ako vam sos kasni, vlažite ih toplom vodom i mešajte lagano rukom.

Možete tokom kuvanja ubasiti smotuljak od gaze sa origanom i bosiljkom unutra, samo pazite da nikako ne dođu travke u vodu.

Ljudi ne veruju kakva se drastična razlika u kvalitetu i ukusu dešava kada se pravilno skuvaju paste!

Izvor za ovaj postupak je jedna prava italijanska "nonna". smile.gif

Edited by Dobroslav, 13 December 2006 - 20:59.


#79 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 13 December 2006 - 23:01

QUOTE(Dobroslav @ 13 Dec 2006, 20:58)
Evo i ja malo da doprinesem...  smile.gif
................
Ljudi ne veruju kakva se drastična razlika u kvalitetu i ukusu dešava kada se pravilno skuvaju paste!

Izvor za ovaj postupak je jedna prava italijanska "nonna".  smile.gif

E, pa super ti je ovaj doprinos. smile.gif

Samo, i meni je jednom jedna prava italijanska "nonna" rekla da pastu nikako ne treba ispirati - zato se i kuva u povelikoj količini vode. unsure.gif

#80 ToniAdams

ToniAdams
  • Members
  • 1,311 posts

Posted 13 December 2006 - 23:10

QUOTE(Dubravka @ 13 Dec 2006, 23:01)
Samo, i meni je jednom jedna prava italijanska "nonna" rekla da pastu nikako ne treba ispirati - zato se i kuva u povelikoj količini vode. unsure.gif

apsolutno, nikad ispirati!

#81 Dobroslav

Dobroslav
  • Sleepers
  • 70 posts

Posted 13 December 2006 - 23:37

To sa ispiranjem je jedna velika zabluda kod nas. Kada se kuva sveža pasta, onda se ne ispira nikako, ali pošto smo pričali o sušenoj, ona prosto mora da se ispere da bi dobili optimalan rezultat. Kod sušene paste spoljni sloj već blago počinje da se raskuvava, a i kada ih kuvama sa onim uljem, takođe ne želimo da ga vrele brzo-sušeće špagete upiju. Tim pranjem se najveći deo tog ulja odstrani, a ipak se testo zbog istog tog ulja "ne ispere", takođe se odstrani i taj tanki blago raskuvani sloj.

Zabluda nastaje, uglavnom zato što ovo sa ispiranjem važi pre svega za špagete i druge trakaste paste, a niako npr. za raviole ili ne daj bože njoke. Drugi koren zablude u tome je što kada pitate nekog Italijana koji se razume u kuvanje za dobar recept i postupak za neku pastu, on prosto podrazumeva da je pasta sveža.

U svakom slučaju, dobro je da smo razjasnili ovo jer sam zaboravio gore... biggrin.gif

#82 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 14 December 2006 - 00:22

Jako dobar, brz i jednostavan recept, kad vas mrzi da spremate rucak. Nedavno cula od drugarice:

1 konzerva tunjevine "La Perla" (moze i "Rio Mare" ali 4 puta je skuplja a i nije neka velika razlika)
1 kisela pavlaka 12% (ona zelena)
1/2 crnog luka
maslinovo ulje
biber
ruzmarin


proprziti sitno iseckan crni luk na maslinovom ulju, dodati tunjevinu, jos malo proprziti pa dodati kiselu pavlaku (celu casu), biber i ruzmarin, i to je to. jos skuvati pastu.
gotovo za deset minuta, a jako ukusno.

#83 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 14 December 2006 - 01:21

QUOTE(martinj @ 13 Dec 2006, 05:11)
odlicno ide uz buttoni spagete (one duze)...
edit: zaboravio vegetu  unsure.gif



Jos jedan edit: fantasticno za uz njoke...

#84 Andjeo Braon Boje

Andjeo Braon Boje
  • Banned
  • 135 posts

Posted 05 January 2007 - 11:09

sto se ispiranja tice ...

fora je valjda da se na taj nacin (sipanjem ladne vode) prekine kuvanje, najgora varijanta je da se testo ostavi u vreloj vodi jer ono nastavlja da se "kuva", a ako ga ostavis ocedjenog da stoji sa strane vrlo brzo ce se zalepiti ...

optimalno je da sos bude vec gotov kada se testo skuva, i da se samo ocedi, mesa sa sosom, i dalje je sve kao sto ste rekli .....

znaci "ispiranje" samo kada mora, zbog loseg tajminga ili nekog drugog razloga ......

#85 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 05 January 2007 - 14:56

QUOTE(Andjeo Braon Boje @ 5 Jan 2007, 11:09)
... najgora varijanta je da se testo ostavi u vreloj vodi jer ono nastavlja da se "kuva", a ako ga ostavis ocedjenog da stoji sa strane vrlo brzo ce se zalepiti ...

Baš tako... meni je jedna prava italijanska "nonna" objasnila da pasta posle kuvanja radi još 7 minuta (da, tačno sedam cool.gif )... i kad se sprema pasta sve mora da bude spremno pre ceđenja, sos je već spreman - ne sme da bude lošeg tajminga, ako se desi - desiće se i loša pasta.

#86 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 05 January 2007 - 15:47

QUOTE(Dubravka @ 5 Jan 2007, 14:56)
ne sme da bude lošeg tajminga, ako se desi - desiće se i loša pasta.

^word

#87 Jeelena

Jeelena
  • Members
  • 17 posts

Posted 07 January 2007 - 19:52

Obozavam paste pa evo nekih od mojih omiljenih recepata biggrin.gif
Uzmete 4 vrste sira
-gorgonzola ili neki drugi plavi sir
-kackavalj (bilo koji)
-mocarela
-parmezan (sa njim treba paziti kao i sa plavim sirom jer je prilicno jak), sve ove sireve iseckati i staviti u tiganj sa malo maslinovog ulja i slatkom pavlakom (za kuvanje) ako nemate tu moze da se pravi sa besamelom, mlekom ili obicnom kiselom pavlakom. Kada se sirevi otope opsoliti, pobiberiti i na kraju dodati origano. nisam sigurna kao se pravilo pise ali zovu se kvatro formagio, valjda.
Za bella italia spagete trebaju vam
sampinjoni, praska sunka, maslinovo ulje, so, biber, origano i slatka pavlaka, po zelji mozete dodati parmezan. U zagrejan tiganj stavite sitno iseckane pecurke kad one malo orumene doda se sunka, i zacini i prelije se sa slatkom pavlakom i pusti da samo valo provri.

Karbonara
Iseckana panceta, crni i beli luk se prodinstaju na maslinovom ulju. Zacini se po zelji i zalije (opet biggrin.gif ) slatkom psvakom. U ovo mozete ako volite da dodate soja sos ili vorcester. Odozgo bi trebalo da se stavi zumance ali ja to ne volim pa nestavljam.

Arabiata
to je ono sa paradajzom i trebala bi da bude pikantna ali to je sve stvar ukusa.
Prodinstati lrni i beli luk, i u to dodati paradaiz pelat (on se samo izgnjeci rukom) ili obican domaci iseckan uz dodatak malo soka od paradajza. U sve ovo moze da se doda bosiljak i origano uz standardne zacine so biber...

One ala oljo ja spremam tako sto nekoliko cena belog luka stavim u vrelo ulje i pustim da odstoji 1-2 koliko da luk pusti aromu. U to ulje dodam bosiljak i persun i time prelijem pastu (luk izvadim)
Toliko od mene nadam se da ce se ovo bar nekome svideti wink.gif

#88 Jeelena

Jeelena
  • Members
  • 17 posts

Posted 07 January 2007 - 19:55

pravi li neko od vas sam njoke posto je to super brzo i lako?! Znam da nije to tema ali me zanima kakav je vas recept? Ja pravim sa onim minut pireom....

#89 Jeelena

Jeelena
  • Members
  • 17 posts

Posted 07 January 2007 - 19:58

QUOTE(Dubravka @ 5 Jan 2007, 14:56)
Baš tako... meni je jedna prava italijanska "nonna" objasnila da pasta posle kuvanja radi još 7 minuta (da, tačno sedam   cool.gif )... i kad se sprema pasta sve mora da bude spremno pre ceđenja, sos je već spreman - ne sme da bude lošeg tajminga, ako se desi - desiće se i loša pasta.

Pasta je gotova onog momenta kada ako su u pitanju spagete mogu lako da se prekinu to sam naucila sa mojim kuvarima ili ako su u pitanju pene kad se zagrizu trebalo bi da oko njih ostane onaj beli prsten, jer se one dodatno skuvaju uz sos. A da se pasta ne bi lepila kada se ocedi doda joj se ulje i promesa se rukom da se ne bi kidala.

Edited by Jeelena, 07 January 2007 - 19:59.


#90 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 14 January 2007 - 12:26



Tagliatelle nere alle seppie.

Tagliatele su vec takve kupljene, ponekad ovakve pravim sam.

Sosic:

400g sipa isecenih na kockice, se dinsta u malo vode u kojoj je jedan ceo crni liuk, lorvelov list, jedna sargarepa na nekoliko komada. Posto je bila zurba ove sipe su napadnute u expres loncu 20min.

Pred kraj kuvanja sipa u veliki tiganj se na maslinovom ulju proprze dve glavice crnog luka, jedna veca crvena paprika, i jedan cen belog luka. Sve to zajedno samo nekoliko minuta. Doda se poluobarene saipa, ceckan suvi paradajz (10-12 kom) i tri cetri sveza paradaiza ociscena od kozice i semenki. To se dinsta oko 10 minuta. Pred graj se ugasi sa deci belog vina. I to je to. Zacini se sa sveze krupno tucanim zelenim i crvenim biberom. Protisne se jos cen dva belog luka i nasecka pola vezice persuna.

Taglijatele se malo proprze na maslinovom ulju 1/2 min. Doda se sos i mesa se jos 1/2 minuta dok su na vatri. Najbolje za svaki tanjir tako.

Vince Pinot, Soave cak i neko lagano rose.