Jump to content


Photo
- - - - -

SOS ZA SPAGETE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
302 replies to this topic

#61 anjos

anjos
  • Members
  • 64 posts

Posted 18 November 2006 - 22:51

QUOTE(lovesliescrushing @ 18 Nov 2006, 13:26)
e! recepti su vam strava!!!
ja imam 4, mrzi me sad da ih pišem. ali mi je drago da ova tema postoji!!! biggrin.gif
p.s.
jedan recept furam non-stop (navučen sam)
špagete su kod mene redovna hrana (podrazumeva se jednom nedeljno)

Stvarno je "super" to sto neces da podelis sa nama....
thumbdown.gif

#62 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 18 November 2006 - 23:25

večeras pravio:

skuvate Barilla penne, plaknete mlakom vodom i ostavite sa strane

u dublji tiganj stavite komad putera i par kašika maslinovog ulja, dodate očišćene i skuvane puževe, oko 250 gr (ima da se kupe u slanom rastvoru ili smrznuti - ja sam ih nabavio sasvim slučajno i - o, divote - sasvim besplatno) i kratko propržite
dodate čašicu brendija i mešate dok ne ispari alkohol
ubacite 3 sitno iseckana čena belog luka, propržite koliko da zamiriše
pa dodate 1 dl slatke pavlake
začinite kašičicom smrčaka ili vrganja u prahu, sa malo peršuna i morske soli
prokuvate i dodate one penne sa početka
opet prokrčkate mešajući da se testenina potpuno ugreje, skidate sa vatre i eto miline uz tek pristigli novi božole

#63 lovesliescrushing

lovesliescrushing
  • Sleepers
  • 79 posts

Posted 19 November 2006 - 00:20

@anjos
ne tuguj!

neki čovek tj. prijatelj mog zeta putuje u amerika i pre odlaska mu daje dva recepta, rečima:
"dragi prijatelju, ja evo sad idem, ona dva recepta obavezno da iskoritiš!"
samo ću jedan sad da napišem. drugi je malo zaguljen (ali prvom prilikom, pišem)

zipa antenšn!!!
ovako i nikako drugačije!!!!

pola putera se istopi
doda se cela glavica belog luka, koja se sa onom mašinicom (ručnom) "iscedi"
propži se beli luk i doda cela veza peršuna. propži se. (isecka se lišće samo)
doda se 6/7 paradajza koja su oljuštena pre toga. (isecka se)
posoli se i krčka se dok voda od paradajza ne odleti u vazduh (ispari) biggrin.gif
skuvane špagete se na kraju stave u sos promeša se, tj. sjedini.
izrenda svako sebi gaudu (naglašavam: GAUDU)

iz iskustva znam da ništa dodati-oduzeti.

primer:
kod drugara sam, spremam sa njim iste, kad je ostalo da se samo prokrčka, otišao sam iz kuhinje na 15min. u njegovu sobu i seo za komp. on je za to vreme (nisam imao pojma šta će da uradi) dodao vodu i sipao origano. POLUDEO SAM!!! samo sam probao i rekao: "doviđenja"

#64 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 20 November 2006 - 02:19

QUOTE(banacanin @ 18 Nov 2006, 23:25)
večeras pravio:

skuvate Barilla penne, plaknete mlakom vodom i ostavite sa strane

u dublji tiganj stavite komad putera i par kašika maslinovog ulja, dodate očišćene i skuvane puževe, oko 250 gr (ima da se kupe u slanom rastvoru ili smrznuti - ja sam ih nabavio sasvim slučajno i - o, divote - sasvim besplatno) i kratko propržite
dodate čašicu brendija  i mešate dok ne ispari alkohol
ubacite 3 sitno iseckana čena belog luka, propržite koliko da zamiriše
pa dodate 1 dl slatke pavlake
začinite kašičicom smrčaka ili vrganja u prahu, sa malo peršuna i morske soli
prokuvate i dodate one penne sa početka
opet prokrčkate mešajući da se testenina potpuno ugreje, skidate sa vatre i eto miline uz tek pristigli novi božole


Zvuci dobro, puzevi mljac. (To ovde nema sad.gif )

#65 bojsi

bojsi
  • Members
  • 2 posts

Posted 29 November 2006 - 00:57

Alla carbonara (bešamel sos), pogledajte na:
http://www.becook.co...e.php?recipe=18

i još
Špagete bolonjeze

http://www.becook.co...e.php?recipe=20

Oba recepta su sa slikama pripreme. Nadam se da vam se svidja.

#66 Lola

Lola
  • Members
  • 289 posts

Posted 29 November 2006 - 02:35

Tofu & oyster mushroom pasta


skuvati u loncu neku krupniju vrstu testa, (npr veci conchiglioni, pappardelle ili poveci fusilli).

Za to vreme u velikom tiganju pripremati sos:

- proprziti iseckani tofu (ja kupim onaj mariniran u bosiljku, a ako nemate mozete to sami da uradite)

-dodati secene oyster gljive (ako nisu pri ruci, mogu i neke druge mada ovo ide najbolje za ovaj recept)

-nekoliko cesnjeva belog luka

-par rukohvata pinjola

To se zajedno proprzi uz mesanje, zaciniti sa dosta bibera a pred kraj dodati rendanog trapista moze i par kasika pavlake da se lakse pomesa sa testom, i na kraju kad su pasta i sos gotovi, odmah servirati i posuti sa dosta parmezana.

Yummmmy!

#67 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 29 November 2006 - 19:17

Posle duzeg eksperimentisanja...

Potrebni sastojci:
- dve pune case zdrobljenog (ljustenog) paradajza (konzerva/staklenka je OK)
- glavica crnog luka (veca od loptice za golf, manja od loptice za tenis)
- 4-5 cenova belog luka
- 8-10 velikih skampa (shrimp; sirovi, neljusteni; rule of thumb - ako nije dobro veci od palca, nije dovoljno velik wink.gif )
- 2 jumbo scallops (7-8 cm x 3-4 cm)
- filet lista (dva velicine dlana, debljina oko 1-1.5 cm)
- pola case belog vina
- maslinovo ilje
- zacini

Postupak:


(dok se kuvaju lingvini No 13)

- crni luk iseckati na kockice (ne mora sitno), beli luk na tanke kolutice, ubaciti u teflonsku posudu za kuvanje, prziti na maslinovom ulju dok se dobro ne uprzi, odnosno dobije tamno zlatnu boju), zatim...
- sipati paradajz, vino, 'zlicicu' vegete, iseckanog lista persuna po zelji, pola kafene kasicice aleve paprike, kafenu kasicicu soja sosa i kuvati na tihoj vatri, posle desetak minuta...
- dodati skalopine (rezane na sest delova), oljustene skampe i ribu (svaki filet rezan na dve-tri manje trake), kuvati samo oko pet minuta (cim skampi zdravo porumene - svako dalje kuvanje cini sastojke tvrdjim) i punu (puuunu) kasiku rendanog parmezana...probati na so...
- dodati sitno iseckan chives (vlasac?) po zelji, pomesati, iskljuciti ringlu, ostaviti pola minute, te sipati na lingvine koji su se u medjuvremenu skuvali (ko voli moze i njih da doda malo maslinovog ulja, malo putera ili neceg slicnog) i posuti sveze samlevenim biberom (naravno, ko voli ekstra parmezan, moze i to), ubaciti tri-cetiri crne masline i posluziti vino po zelji...


optional twist...uz paradajz sipati dve supne kasike paste od gljiva (obicno dolazi u staklenkama, sitno iseckane gljive u ulju)...nije potrebno, ali ponekad promeni ukus taman toliko da prija

optional twist #2...ubaciti saku ljustenih dagnji...ne voli svako, moze da pomogne ako se dagnje dobro isperu pod hladnom vodom

#68 micika

micika
  • Sleepers
  • 54 posts

Posted 01 December 2006 - 11:43

QUOTE(makaveli @ 2 Jan 2006, 03:06)
Dajte mi neki recept.

moja varijanta sa tunjevinom:
na malo ulja u dubljem tiganju proprži dva čena belog luka sitno iseckanog, al pazi da ne izgori, dodaj isceđenu tunjevinu u komadićima iz konzerve- Po potrebi dve!
kad se proprži i to, dodaš jednu do dve kisele pavlake, još malo ukrčkaš na tihoj vatri, na kraju dodaš origano i to je to...
brzi sos, a ukusan...

inače, neki sicilijanac mi je ,,odao tajnu" da se origano UVEK dstavlja na kraju, za sva jela iz italijanske kuhinje...

pa prijatno

#69 anjos

anjos
  • Members
  • 64 posts

Posted 02 December 2006 - 01:33

Origano bi INACE trebao da se stavlja na kraju kuvanja jer ako se dugo kuva zna da bude gorak yucky.gif
Govorim iz licnog iskustva (upropastila sos)
rolleyes.gif

#70 anjos

anjos
  • Members
  • 64 posts

Posted 11 December 2006 - 02:14

QUOTE(micika @ 1 Dec 2006, 11:43)
moja varijanta sa tunjevinom:
na malo ulja u dubljem tiganju proprži dva čena belog luka sitno iseckanog, al pazi da ne izgori, dodaj isceđenu tunjevinu u komadićima iz konzerve- Po potrebi dve!
kad se proprži i to, dodaš jednu do dve kisele pavlake, još malo ukrčkaš na tihoj vatri, na kraju dodaš origano i to je to...
brzi sos, a ukusan...

inače, neki sicilijanac mi je ,,odao tajnu" da se origano UVEK dstavlja na kraju, za sva jela iz italijanske kuhinje...

pa prijatno


Ovo je prvi put da cujem da se u prelivu sa tunjevinom ne koristi paradajz!
Napokon! rolleyes.gif

#71 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 11 December 2006 - 20:55

Evo jedne vegi varijante koju sam isprobao pre neki dan.

Iseckate luk - ja sam imao pola glavice crnog i pola praziluka. Izrendate jednu tikvicu, to zajedno prckate na ulju u tiganju uz malo vegete i raznih zacina koje volite vec. E onda iseckate vrhove brokolija u to i dospete tek tek malo vode i tako i dalje prckate. Kad vidite da je skoro pri kraju, dodate pasirani paradajz (to sam nasao u tetrapaku, proizvodi "Zupa", ali moze i obican sok od paradajza). I jos malo zacina - ja sam stavio mleveni lovor, bosiljak, kari, biber.... I kad se to jos malo zgotovi dodate - kukuruz (najbolje iz konzerve, on je malo slatkast)!
Uz ovo sam skuvao onu tanku testeninu kao "noodles" i sve to umesao i bas je bilo dobro! Moracu ponoviti.

Kolicine ocenite sami po onome za koliko ljudi pravite ili sta vec i koliko cega imate... smile.gif

prijatno!

#72 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 12 December 2006 - 12:35

QUOTE(Uran @ 11 Dec 2006, 20:55)
... I jos malo zacina - ja sam stavio mleveni lovor, bosiljak, kari, biber....

Sve ovo zajedno? huh.gif

Bez uvrede, ali ja bih to nazvala gastronomski šund. sad.gif

#73 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 12 December 2006 - 14:10

QUOTE(Dubravka @ 12 Dec 2006, 12:35)
Sve ovo zajedno?  huh.gif 

Bez uvrede, ali ja bih to nazvala gastronomski šund. sad.gif


Pa sto? huh.gif biber nekako uvek ide, lovora samo truncicu, karija isto samo truncicu zbog boje i bosiljak ??

#74 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 12 December 2006 - 19:15

QUOTE(Uran @ 12 Dec 2006, 14:10)
Pa sto? huh.gif  biber nekako uvek ide, lovora samo truncicu, karija isto samo truncicu zbog boje i bosiljak ??

Uh, kari i bosiljak mi nikako ne idu zajedno... ali, recimo da sam prenaglila u oceni, jer nisam probala... ako se odvažim pa isprobam stvar, javiću kakav je utisak. smile.gif

#75 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 13 December 2006 - 05:11

Malo promenjen besamel....


Pecurke se samelju, proprze malo na maslinovom ulju (od zacina samo vegeta i muskatni orah) i sipa se malo vode... Dinsta se na laganoj vatri dok voda ne ispari a onda se doda 4-5 kasika brasna i sipa se litar hladnog mleka (uz neprekidno mesanje, u vise navrata) dok se ne dobije zeljena gustina...

Negde na pola sipanja mleka se nacedi belog luka po ukusu....

Kad se sos prelije preko paste, pospe se origanom, svezim persunom i parmezanom...

odlicno ide uz buttoni spagete (one duze)...

edit: zaboravio vegetu unsure.gif

Edited by martinj, 14 December 2006 - 01:20.