Jump to content


Photo
- - - - -

SOS ZA SPAGETE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
302 replies to this topic

#1 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 02 January 2006 - 03:06

Dajte mi neki recept.
Ja znam za onaj osnovni (geto recept),podgrejes kecap,izmesas sa sitno iseckanom sunkom i dodas pola govedje kocke za supu.

Attached Files



#2 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 02 January 2006 - 10:44

Dajte mi neki recept.
Ja znam za onaj osnovni (geto recept),podgrejes kecap,izmesas sa sitno iseckanom sunkom i dodas pola govedje kocke za supu.


uh, sumnjam bas da ovakve pomije spremaju i u getu, ipak je martin luter king ucinio dosta toga za crnu bracu;)

#3 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 02 January 2006 - 12:43

uh, sumnjam bas da ovakve pomije spremaju i u getu, ipak je martin luter king ucinio dosta toga za crnu bracu;)

<{POST_SNAPBACK}>

Ja sam mislio na srpski geto.A nisam znao da je MLK bio strucnjak za kulinarstvo.

#4 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 02 January 2006 - 12:50

Ja sam mislio na srpski geto.A nisam znao da je MLK bio strucnjak za kulinarstvo.

<{POST_SNAPBACK}>


bojim se da je tvoj osnovni recept ozbiljno krsenje ljudskih prava

#5 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 02 January 2006 - 13:16

bojim se da je tvoj osnovni recept ozbiljno krsenje ljudskih prava

<{POST_SNAPBACK}>

Шта ћеш,novi svetski poredak,only the strong survive.

#6 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 02 January 2006 - 14:16

Dajte mi neki recept.
Ja znam za onaj osnovni (geto recept),podgrejes kecap,izmesas sa sitno iseckanom sunkom i dodas pola govedje kocke za supu.

<{POST_SNAPBACK}>


Evo ti jedan malo gurmanskiji predlog.
Šta ti treba:
-mleveno juneće meso (može samo jedanput samleveno) 300 g.
-bukovače ili vrganj (mogu i šampinjoni, mada ja preferiram prethodne) 300 g.
-maslinovo ulje, kafena šoljica
-glavica crnog luka, veoma sitno seckana
-čen belog luka, zdrobljen pa sitno iseckan
-sitno iseckana dimljena pančeta, onako jedna šaka ne mnogo puna
-paradajz sok, gušći, ne kečap
-bosiljak, biber, aleva paprika, kafena kašičica crnog soja sosa, so

Priprema:
-U zagrejan veći tiganj ili vok sipaš ulje
-Dodaš pančetu, kad porumeni
-dodaš oba luka uz pinch soli
-kad odmekne luk i postane onako providan, dodaš meso sa biberom, alevom i još malo soli, kad se meso onako raspe u tiganju, dodaš soja sos
-posle dodaš gljive i kad odmeknu
-polako dodaješ paradjz sos uz mešanje
-kad se lepo ukrčka, dodaš bosiljak i promešaš
usput probaj da nije preslano zbog soja sosa, znači ne mnogo soli

Ako si prethodno spremio špagete, izliješ sos na njih, a možeš i da pomešaš sos i špagete i u jednoj dubljoj posudi i zapečeš malo u rerni.
Ni malo parmezana rendanog odozgo u oba slučaja dok je još sve vruće nije na odmet.

Prijatno i pazi na kilograme :wub:

#7 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 02 January 2006 - 15:02

Hvala,a inace imam previse brz metabolizam,tako da ne mogu da se ugojim. :wub:

Edited by makaveli, 03 January 2006 - 03:08.


#8 MaRkOMaN

MaRkOMaN
  • Members
  • 2,021 posts

Posted 02 January 2006 - 20:59

ja toplo preporujujem alevin sos od paradajza, od cirka 30 dindzi, umesto svih ostalih varijanti za kecap/paradajz osnovu...

#9 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 02 January 2006 - 21:59

Evo jedan letnji sa svezim paradajzom.

Osnovni princip:

Uzmes tiganj, u njega sipas malinovog ulja koliko da pokrije dno (ne stedis). Stavis da se greje na neku srednju temperaturu.
Ispred sebe imas otvorenu flasu vina rujnog (crnog) po izboru. Sipas sebi casu. gucnes. Taman se tada ulje zagrejalo.

Na dasku za secenje uzmes svez paradajz i iseckas ga na sto manje kockice. Ako si bas bukvalista nemoj na manje od 1cm (cak iako ti uspe). Taj jedan paradajz dodas u vrelo ulje, malo promesas. Pa onda:

Celu glavicu belog luka ocistis, desetak cesnjeva je dosta. Naseckas jedan cesanj i ubacis u tiganj. Onda ide drugi paradajz, pa beli luk, i tako u krug koliko ti "suga" treba. Kod svakg treceg malo zalijes vincetom. Zadnji paradajz, kuvas ne vise od minut. Tako da on ostane skoro ziv. I tada je sugo gotov. Sugo ima razlicitu strukturu, zbog polaganog dodavanja paradajza. Sve ovo traje otprilike 15 minuta sa 7-8 paradajza.

Na kraju dodas svez bosiljak, soli i to je to. Prosto a mnogo efetno.
Ovo je osnova za crveni paradajz sugo. Na ovo mozes da budzis razne varijenate, ali polako dodavanje paradajza je za sada meni naj efektniji trik.

Sugo Matriciana:

1/2 glavice crnog luka
150 gr. pancete (neka dimnjena slalninica)
10 crnih maslina
7-8 paradjza
1 paprika
1 sargarepa.
Bosiljak, oregano, zeleni biber, muskat orasce ..

Proprzis slaninicu, pa dodas luk, pa dodas sargarepu na krugice secenu, i onda onu celu pricu odozgo; paradajz pa b.luk .... Pre zadnjeng paradjza, dodas pariku isecenu a krugove takodje. Kratko kuvas da bude "al dente" ne previse skuvana. Kada je gotovo iseckas maslinu svaku na 4 dela, oregano bosiljak, so i malo zelenog bibera i to je to. Ne zaboravi da delis vince sa tiganjem :wub: slobodno malo vise ovog puta jer je tu sargarepica da pokrije kiselinu.

Ovo ti je tipican juzno calabreski recept za matricanu.
Calabresi dodaju jos i malo desertnog Attafi Greco vina pri kraju. Slatko 18 gradi vrlo aromaticno vino, super se slaze.

Ja dodam dva tri listica sveze zalfije, bacim ih na vrelo ulje pa paradajz.

Grci, na sve ovo dodaju malo cimeta i pimenta, ali to je onda svim drugi ukus koji je takodje intresantan. Varijanta; izbacis pancetu i dadas patlidzan (plavi) .....


Geto varijanta, koja i nije bas jeftina u yu.

Kupis konzervu oljustenih paradajza, celih. Ovde je 0,12 e/c a tamo je 80 kinti. Zagrejes ulje, prvo iscedis sok (pulpu) iz konzerve koji sipas u zagrejano ulje, onda one ljigave paradajze, seckas kao gore i dodajes beli luk. (b.luk ne pusta odmah jak miris, tako ne cvikaj za zadah). ako je getho bal izrucis jednu kozervu tunjevine skuplju od 60 dinzi, one jeftinije su u soku od nafte tako da nisu upotrebljive, to ni ulicne macke to nece da jedu! Tunjevina ide na kraju, nju ne kuvas samo lagano promesas.

Ovo ti je survival obrok za dvoje/troje vecini nasih sezonaca u Grckoj. Sve ne kosta ni dva evra.

Edited by Hefestus, 02 January 2006 - 22:09.


#10 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 13 January 2006 - 17:44

Geto varijanta, koja i nije bas jeftina u yu.

Kupis konzervu oljustenih paradajza, celih. Ovde je 0,12 e/c a tamo je 80 kinti. Zagrejes ulje, prvo iscedis sok (pulpu) iz konzerve koji sipas u zagrejano ulje, onda one ljigave paradajze, seckas kao gore i dodajes beli luk. (b.luk ne pusta odmah jak miris, tako ne cvikaj za zadah). ako je getho bal izrucis jednu kozervu tunjevine skuplju od 60 dinzi, one jeftinije su u  soku od nafte tako da nisu upotrebljive, to ni ulicne macke to nece da jedu! Tunjevina ide na kraju, nju ne kuvas samo lagano promesas.

Ovo ti je survival obrok za dvoje/troje vecini nasih sezonaca u Grckoj. Sve ne kosta ni dva evra.

<{POST_SNAPBACK}>


Daj josh neku geto varijantu :wub:

#11 Linda Lee

Linda Lee
  • Members
  • 739 posts

Posted 13 January 2006 - 18:02

Evo par dobrih sajtova sa receptima za makarone ili spagete

MLJAC!!!!

http://www.cdkitchen.../cat/12/0.shtml

http://southernfood....y/aa102303a.htm


ENJOY!!!!!
Posted Image

Edited by Linda Lee, 13 January 2006 - 18:06.


#12 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 13 January 2006 - 19:25

Evo jedan letnji sa svezim paradajzom.

Osnovni princip:

Uzmes tiganj, u njega sipas malinovog ulja koliko da pokrije dno (ne stedis). Stavis da se greje na neku srednju temperaturu.
Ispred sebe imas otvorenu flasu vina rujnog (crnog) po izboru. Sipas sebi casu. gucnes. Taman se tada ulje zagrejalo.

Na dasku za secenje uzmes svez paradajz i iseckas ga na sto manje kockice. Ako si bas bukvalista nemoj na manje od 1cm (cak iako ti uspe). Taj jedan paradajz dodas u vrelo ulje, malo promesas. Pa onda:

Celu glavicu belog luka ocistis, desetak cesnjeva je dosta. Naseckas jedan cesanj i ubacis u tiganj. Onda ide drugi paradajz, pa beli luk, i tako u krug koliko ti "suga" treba. Kod svakg treceg malo zalijes vincetom. Zadnji paradajz, kuvas ne vise od minut. Tako da on ostane skoro ziv. I tada je sugo gotov. Sugo ima razlicitu strukturu, zbog polaganog dodavanja paradajza. Sve ovo traje otprilike 15 minuta sa 7-8 paradajza.

<{POST_SNAPBACK}>


odlično, kakav fazon, odlično

evo jedan brzinski, a mnogo dobar

iseckaš 3 čena belog luka i staviš u hladan tiganj sa 4 kašike maslinovog ulja, pa turiš na vatru. kad počne da cvrči i miriše istog sekunda (luk ne sme da zagori) nalivaš sa 6dcl gustog soka od paradajza. krčkaš dok ne postane gusto ko kečap, posoliš i dodaš bosiljka pa skidaš sa vatre. može i da se zaljuti, ko vole
skuvaš testeninu (500gr) al dente, ocediš, pa pomešaš sa 2dl kisele pavlake i dve konzerve tunjevine u komadićima
preliješ sosom i uživaš

#13 Dr Kosh

Dr Kosh
  • Members
  • 460 posts

Posted 13 January 2006 - 20:23

iseckaš 3 čena belog luka i staviš u hladan tiganj sa 4 kašike maslinovog ulja, pa turiš na vatru. kad počne da cvrči i miriše istog sekunda (luk ne sme da zagori) nalivaš sa 6dcl gustog soka od paradajza. krčkaš dok ne postane gusto ko kečap, posoliš i dodaš bosiljka pa skidaš sa vatre. može i da se zaljuti, ko vole
skuvaš testeninu (500gr) al dente, ocediš, pa pomešaš sa 2dl kisele pavlake i dve konzerve tunjevine u komadićima
preliješ  sosom i uživaš

<{POST_SNAPBACK}>


varijanta 2

1) kad paradajz prokljuca dodas tunjevinu (u paradajz), zaklopis i ostavis da krcka dok se paradajz ne zgusne.

2) na jednu konzervu tunjevine je previse 6 dl paradajza bude kasnije jako retko. (ja stavljam max 3dl)

#14 pajica

pajica
  • Members
  • 4 posts

Posted 13 January 2006 - 21:53

Evo jedan letnji sa svezim paradajzom.

Osnovni princip:

Uzmes tiganj, u njega sipas malinovog ulja koliko da pokrije dno (ne stedis). Stavis da se greje na neku srednju temperaturu.
Ispred sebe imas otvorenu flasu vina rujnog (crnog) po izboru. Sipas sebi casu. gucnes. Taman se tada ulje zagrejalo.

Na dasku za secenje uzmes svez paradajz i iseckas ga na sto manje kockice. Ako si bas bukvalista nemoj na manje od 1cm (cak iako ti uspe). Taj jedan paradajz dodas u vrelo ulje, malo promesas. Pa onda:

Celu glavicu belog luka ocistis, desetak cesnjeva je dosta. Naseckas jedan cesanj i ubacis u tiganj. Onda ide drugi paradajz, pa beli luk, i tako u krug koliko ti "suga" treba. Kod svakg treceg malo zalijes vincetom. Zadnji paradajz, kuvas ne vise od minut. Tako da on ostane skoro ziv. I tada je sugo gotov. Sugo ima razlicitu strukturu, zbog polaganog dodavanja paradajza. Sve ovo traje otprilike 15 minuta sa 7-8 paradajza.

Na kraju dodas svez bosiljak, soli i to je to. Prosto a mnogo efetno.
Ovo je osnova za crveni paradajz sugo. Na ovo mozes da budzis razne varijenate, ali polako dodavanje paradajza je za sada meni naj efektniji trik.

<{POST_SNAPBACK}>




Hef, samo me interesuje da li ljustis paradajz?
Kod pelata je to vec resena stvar, sta radis sa svezim?

#15 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 14 January 2006 - 15:13

Hef, samo me interesuje da li ljustis paradajz?
Kod pelata je to vec resena stvar, sta radis sa svezim?

<{POST_SNAPBACK}>


Pa ja ne ljustim, za ovaj gore sugo. On ne stigne toliko da se ukuva, da bi se odvajale ljuspice od kore. Mozda po koja od onog paradajza na pocetku.
Kome smeta moze da ljusti.