Jump to content

Photo

Ko je moguci naslednik Patrijarha Pavla?

• This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#1 Niceboyscom

Niceboyscom
  • Banned
  • 161 posts

Posted 17 December 2005 - 17:14

Gospodin Pavle je povredio kuk,a u njegovim godinama takva povreda je veoma ozbiljna. Ko je moguci naslednik Patrijarha Pavla? Da li Srbiji treba moderan Patrijarh,kompjuterski pismen,koji govori nekoliko stranih jezika,i koji je skolovan u inostranstvu? Ili joj treba neki monah,asketski tip?
Da li je neophodna reforma SPC i da li naslednik Gospodina Pavla treba hitno da reformise SPC?

Kakva je po Vasem misljenju uloga Sluzbe Drzavne Bezbednosti prilikom izbora novog Patrijarha? Da li oni imaju svog favorita? I ko bi to bio po Vasem misljenju?

Da li neko zna kakva je bila uloga Dobrice Cosica prilikom izbora Partrijarha u periodu Titove komunisticke diktature,ali i za vreme Slobine strahovlade? Da li je on mogao bitno da utice na izbor i da nametne Sinodu svog favorita,odnosno favorita SDB? Dobrica Cosic je veoma dobar prijatelj sa ocem Borisa Tadica,koji po sopstvenom priznanju slusa njihove savete. Da li je Dobrica Cosic covek za sve rezime i da li on i danas bitno utice na drzavnu politiku?

Edited by Niceboyscom, 17 December 2005 - 17:17.

#2 Dobrusky

Dobrusky
  • Members
  • 277 posts

Posted 17 December 2005 - 17:16

Gospodin Pavle je povredio kuk,a u njegovim godinama takva povreda je veoma ozbiljna. Ko je moguci naslednik Patrijarha Pavla?  Da li Srbiji treba moderan Patrijarh,kompjuterski pismen,koji govori nekoliko stranih jezika,i koji je skolovan u inostranstvu?  Ili joj treba neki monah,asketski tip?

Kakva je po Vasem misljenju uloga Sluzbe Drzavne Bezbednosti prilikom izbora novog Patrijarha?  Da li oni imaju svog favorita? I ko bi to bio po Vasem misljenju?

Da li neko zna kakva je bila uloga Dobrice Cosica prilikom izbora Partrijarha u periodu Titove komunisticke diktature,ali i za vreme Slobine strahovlade? Da li je on mogao bitno da utice na izbor i da nametne Sinodu svog favorita,odnosno favorita SDB?  Dobrica Cosic je veoma dobar prijatelj sa ocem Borisa Tadica,koji po sopstvenom priznanju slusa njihove savete. Da li je Dobrica Cosic covek za sve rezime i da li on i danas bitno utice na drzavnu politiku?

<{POST_SNAPBACK}>

Pavle se povrijedio pom istom obrascu kao i German svojevremeno. :wub:

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 17 December 2005 - 17:53

Prema naknadno publikovanoj vesti, patrijarh Pavle nije zadobio prelom kuka, nego prelom grane pubicne kosti, sto je mnogo dobrocudnija povreda od preloma kuka, u ljudi njegovih godina.

Edited by vladan, 17 December 2005 - 17:53.

#4 gagast

gagast
  • Members
  • 3,502 posts

Posted 17 December 2005 - 17:57

Novi patrijarh će biti Amfilohije. Njegova ostrašćena zlovolja prema crnogorskim Crnogorcima će u budućnosti biti velika prepreka stabilizaciji prilika na Balkanu.

#5 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 9,143 posts

Posted 17 December 2005 - 18:14

Ili Kostunca ili Rados Ljusic bi bio najbolji izbor.

#6 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 17 December 2005 - 18:30

[quote name='Niceboyscom' date='17 Dec 2005, 18:14']
Gospodin Pavle je povredio kuk,a u njegovim godinama takva povreda je veoma ozbiljna. Ko je moguci naslednik Patrijarha Pavla? Da li Srbiji treba moderan Patrijarh,kompjuterski pismen,koji govori nekoliko stranih jezika,i koji je skolovan u inostranstvu? Ili joj treba neki monah,asketski tip?
Da li je neophodna reforma SPC i da li naslednik Gospodina Pavla treba hitno da reformise SPC?

Kakva je po Vasem misljenju uloga Sluzbe Drzavne Bezbednosti prilikom izbora novog Patrijarha? Da li oni imaju svog favorita? I ko bi to bio po Vasem misljenju?

Da li neko zna kakva je bila uloga Dobrice Cosica prilikom izbora Partrijarha u periodu Titove komunisticke diktature,ali i za vreme Slobine strahovlade? Da li je on mogao bitno da utice na izbor i da nametne Sinodu svog favorita,odnosno favorita SDB? Dobrica Cosic je veoma dobar prijatelj sa ocem Borisa Tadica,koji po sopstvenom priznanju slusa njihove savete. Da li je Dobrica Cosic covek za sve rezime i da li on i danas bitno utice na drzavnu politiku?
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right][QUOTE]

Ti si ovde nabacao sijaset pitanja koja jedno s drugim nemaju mnogo veze.

Ne razumem zasto monah (aksetski tip) ne bi mogao da reformise
crkvu. Zasto neko treba da se skoluje u inostranstvu ( a pri tome nije
ni fizicar ni informaticar) da bi postao patrijarh. Ni papa Benedikt XVI
se nije skolovao po inostranstvima nego u Bavarskoj gde je i rodjen.

N.Velimirovic se skolovao u "najelitnijim" inostranstvima !!!!

Edited by Teja, 17 December 2005 - 18:31.

#7 MANNITOU JR

MANNITOU JR
  • Members
  • 305 posts

Posted 17 December 2005 - 18:36

Mozda BIA prisluskuje kandidate za mesto PATRIJARHA, da im ALBANSKI LOBI ne bi uvalio svog kandidata ???

#8 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 17 December 2005 - 18:44

Mozda BIA prisluskuje kandidate za mesto PATRIJARHA, da im ALBANSKI LOBI ne bi uvalio svog kandidata ???

<{POST_SNAPBACK}>

Ja mislim da je ta UDBA vec odredila ko ce nam biti novi patrijarh.
Po svemu sudeci, to ce biti neki od njihovih favorita, Amfilohije ili Pahomije. :wub:

#9 MANNITOU JR

MANNITOU JR
  • Members
  • 305 posts

Posted 17 December 2005 - 18:56

PAHOMIJE JE KANDIDAT ZA DEDA MRAZA / BOZIC BATU !

#10 Niceboyscom

Niceboyscom
  • Banned
  • 161 posts

Posted 17 December 2005 - 22:54

Mislim da novi Patrijarh mora prvo da najuri gerijatriju iz Sinoda,to jest da ih posalje u politicku penziju. Novi Patrijarh mora da bude mlad i energican kosmopolita,sposoban da reformise SPC. Morao bi da se okruzi mladim ljudima i sposobnim saradnicima koji ce mu pomoci da reformise SPC. Neki monah ne bi bio najsrecniji izbor.

#11 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 17 December 2005 - 23:04

Niceboyscom,17 Dec 2005, 18:14]
Gospodin Pavle je povredio kuk,a u njegovim godinama takva povreda je veoma ozbiljna. Ko je moguci naslednik Patrijarha Pavla?

Da li Srbiji treba moderan Patrijarh,kompjuterski pismen,koji govori nekoliko stranih jezika,i koji je skolovan u inostranstvu? Ili joj treba neki monah,asketski tip?

Treba. I ima takvih u redovima SPC Rekla bih, cak su u vecini. Na zalost, tesko dolaze do izrazaja. A i ja mislim da se ovo iz prve recenice ne kosi s onim iz druge, o monastvu. (Npr. eno kako ga i zovu, "cybermonaha" Save, iz manastira Decani).

U kom smislu "reformise"?

Prvo, koliko ovo pitanje odista ozbiljno postavljeno?
Pravo i sire pitanje je odnos svetovnih i crkvenih vlasti uopste. I jedino u tom kontekstu moze se shvatiti iole ozbiljno.
Ovako postavljeno, kako sam rekla i na onom drugom topicu, je ipak pojednostavljivanje i vulgarizovanje stvari.

Treba reci ipak kako se bira patrijarh.
Izborni sabor SPC odrzava se u slucaju da patrijarh umre, podnese ostavku, ili se desi, kao u slucaju patrijarha Germana, da medicinska sluzba konstatuje nemogucnost obavljanja funkcije. Izbornim saborom predsedava vladika najstariji po eparhijskom stazu. Svi su na listi i svako od njih moze biti kandidovan.
Svaki od vladika zaokruzuje po tri imena s liste, a u sledeci krug ulaze oni koji imaju natpolovcnu vecinu. Glasanje se ponavlja dok se ne dobiju trojica s najvise glasova, od kojih se zrebanjem bira novi patrijarh.

Ako sam negde pogresila, molim da me upuceniji isprave.

Da li neko zna kakva je bila uloga Dobrice Cosica prilikom izbora Partrijarha u periodu Titove komunisticke diktature,ali i za vreme Slobine strahovlade? Da li je on mogao bitno da utice na izbor i da nametne Sinodu svog favorita,odnosno favorita SDB?

O ovome sam napisala na topicu o Pahomiju i Filaretu. Patrijarh German je sem toga bio i rodjak Cosicu.

Da li je Dobrica Cosic covek za sve rezime i da li on i danas bitno utice na drzavnu politiku?

Ja bih rekla da je covek za sve rezime. A koliko utice na drzavnu politiku... Ne znam. Ma koliko na prvi pogled paradoksalno zvucalo, mislim da je na nju na neki nacin, najvise uticao izigravajuci. "disidenta", i posle toga. Po mome misljenju, u svakom slucaju - negativno. Ali vise nego na drzavnu politiku uticao je na formiranje javnog mnjenja, i "sirokih narodnih masa".

Ali zasto uopste vec o biranju novog patrijarha? Koliko znam, patrijarh Pavle je jos uvek ziv, i jos uvek je patrijarh.

Licitirati ovako, ipak je vise neozbiljno nego ozbiljno. "Kladiti se" hoce li biti ovaj ili onaj, takodje.

I u svemu je, dakle najbitnije gde je crkvi u drustvu mesto.
Ako vi polazite od toga da SDB "bira" patrijarha, onda odricete uticaj crkve na drzavu, i podrazumevate obratno. A ovamo, toliko je govora o uticaju i "mesanju crkve u drzavne poslove".

#12 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 17 December 2005 - 23:10

Niceboyscom, Patrijarh Pavle je u bolesnickoj postelji. Zar nije nisko i odvratno da se licitira o njegovom nasledniku u ovom chasu?

#13 Kowalski

Kowalski
  • Members
  • 623 posts

Posted 17 December 2005 - 23:39

Vladika Lavrentije bi bio odlican....u dobrim odnosima sa zapadnim Crkvama, dobar politicar, covek sa veoma modernim shvatanjem sveta, za razliku od vecine kolega...

#14 leone

leone
  • Members
  • 3,243 posts

Posted 18 December 2005 - 00:02

..., za razliku od vecine kolega...

<{POST_SNAPBACK}>

... a kako vecina glasa to je za ocekivati nekoga od mracnjaka sa poduzeg spiska i zestoke konkurencije po principu "sto gore to bolje".

#15 bad_sector

bad_sector
  • Members
  • 624 posts

Posted 18 December 2005 - 00:21

Pahomije je logichan i izbor. Prvi pravoslavni gay patrijarh.