Jump to content


Photo

Mozemo li i mi malo da mislimo?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#16 jedan

jedan
  • Members
  • 49 posts

Posted 23 December 2005 - 15:03

"Postovani

pri cemu se obracam svima onima koji jos uvek ili vec nisu pripadajuci, grupisani, uclanjeni, pridruzeni, nekom od postojecih udruzenja mladih, starijih i matorih Srba.Predlazem da se i mi udruzimo, pa kao sto je pokojni Marsal osnovao "Pokret Nesvrstanih", osnujemo nase i samo nase Udruzenje! I da se ne svrstavamo nigde! Pored svih "Obraza", "Kapija"( "Dveri" ili "Vrata" - the Doors, jbt, pure psyhodelic!), Sivih i Belih pticurina, skupljenih ili rasirenih krila, koje lete ili stoje, Bikova, Ultrasa,Mladih pravoslavaca i onih koji misle da ce se time podmladiti, dakle, pored svih njih sa tako zvucnim imenima, predlazem da se nase novoosnovano udruzenje zove "USI", bez naglaska, dakle, ne "vaske", nego "usi", slusni organ, zapravo, ne po slusnom organu nego po njegovoj ekstenziji koja nam viri sa svake strane glave i povremeno dodje tako zgodno.
Simbolika je najvaznija i visestruka, prvo, velike, magarece usi koje govore o tome da smo stasno jaki i isto toliko glupi i tvrdoglavi, drugo, velike zecije usi koje govore o tome da smo kadri sa strasnog mesta uteci brzinom kojom kopuliramo, trece, velike, klempave usi koje govore o tome da smo u stanju da slusamo pazljivo do imbecilnosti i verujemo u ono sto cujemo sa istom tom imbecilnoscu,cetvrto, ali ne i poslednje po znacaju da imaju sta da nam zavrcu dok nas karaju.
Mislim da jedno ovakvo udruzenje ima veliki potencijal da okupi oko sebe ogroman broj istomisljenika, te da vremenom, mozda, uz malo srece i mnogo rada, preraste i u politicku partiju!
Kao sto vidite, prihvatanje clanstva je benefit za sve, svakog pojedinca, a onda, naravno i kolektiva, jer samo zajednickim snagama i naporima mozemo da postignemo ciljeve.
Ciljevi Drustva bi bili: ocuvanje tradicije usiju, popularizacija te tradicije kroz aktivnosti i kampanje, okupljanje sto veceg broja clanova, uclanjivanje u srodne medjunarodne organizacije, osnivanje kluba u kome bi smo mogli dzabe da jedemo i pijemo, polako prerastanje u Pokret za ocuvanje usiju, a zatim i u Partiju za ocuvanje usiju, deljenje funkcija i plata po zaslugama i stazu, cim pobedimo na izborima.
Iskreno se nadam da vam ovakav koncept odgovara, te da svako od vas nalazi svoj licni, a i zajednicki interes da se uclani.
Uz nas drustveni pozdrav : "Uz "Usi" nikad ne presusi!" pozivam vas da se masovno uclanite i time date sebi sansu za bolji i produktivniji zivot!
Pozdrav
Jedan ( ko nijedan )

#17 jedan

jedan
  • Members
  • 49 posts

Posted 29 December 2005 - 13:07

Ima tome vec desetak godina kako sam prestao da verujem u Novu Godinu i ideju da se te noci menja ista osim datuma.Praznican euforija u glavnom prolazi pored mene kao i da je nema, kazem u glavnom, po nesto ipak primetim, recimo "mastovite i "vesele" ukrase na beogradskim ulicama, pa ponesen ulozenom kolektivnom energijom pocnem da svodim "proslu" godinu.
Jedno osecanje nadvladava sve ostalo...stid.Mene je sramota kada upalim TV, a sa njega Vucic drzi moralno-politicka predavanja, a publika freneticno aplaudira.Stidim se do te mere da ozbiljno razmisljam o tome da promeni prezime i uzmem mamino devojacko, nemacko prezime.Nije moj stid zbog naciopnalne pripadnosti izazvan postojanjem Vucica, Ilica, Bakija, Bogija i ekipe...nemam iluziju da takvih bolida ima svaka nacija, svaka drzava.Medjutim, jedino ovde je njima dat legitimitet izbornom voljom gradjana, aplaudira im se po televizijama i u anketama koje svode godisnje rezultate pojavljuju se kao visoko kotirani.
To znaci da nije problem u njima, nego u nama, u narodu koji funkcionise na tom nivou.Zlosrecna manjina, kojoj i sam pripadam, tesi se time da "to bas i nije tako"...nije li?
Funkcionisemo na nivou 19. veka, politicki, nacionalno, ekonomski...na zalost.Jesu nas tramvaji uveli u 21. vek, tehnicki, tehnoloski i vizuelno, ali nas jos nista mentalno nije uvelo ni u 20., a kamo li u 21.vek.
Sramota je nasa.Mi koji mislimo za sebe da znamo vise, da vidimo dalje i da umemo bolje, "mi gradjani", digli smo ruke u nekom trenutku i u jalovoj kritici salonskih teoreticara presedeli i prekukali godine. U ostalom, zar ne radimo nesto slicno i danas?
Tesko da neko drugi moze da bude "kriv" kada smo digli ruke sami od sebe.Dozvolili smo da pevaljke osvoje kulturni prostor, dozvolili smo da "biznismeni" osvoje ekonomski prostor, dozvolili smo da primitivci osvoje politicki prostor.
Bas nam je dobro, tako nam i treba.
Stidim se sebe jer nisam uradsio dovoljno, nisam uradio sve sto sam mogao, stidim se svoje nacionalne pripadnosti jer mi je lakse da neko drugi bude zasluzan za preovladjujucu prostakluk i primitivizam.
Pa, srecna mi Nova Godina...

#18 svetislav

svetislav
  • Members
  • 3 posts

Posted 02 January 2006 - 21:28

I ja sam jedan mali sivi usamljeni mis, koji je odavno obeshrabren svim onim ruznim pojavama i navikama u nasoj tuznoj sredini. Drago mi je da postoje ljudi poput "jednog", kojima je vazno da postoji kriticka misao u nas. Da je vise takvih koji razmisljaju iskljucivo svojom glavom bili bismo mnogo, mnogo srecniji.

#19 3pileta

3pileta
  • Banned
  • 113 posts

Posted 02 January 2006 - 23:14

:wub:
Hmmm, dobro pitanije...
Evo ja sam ovde nov ovde,pa da i ja dam mali doprinos pitanju zasto Srbi u Srbiji nikada nisu napravili DOBAR: crtani film, kompijutersku igru, XXX film, razvili neko tehnolosko dostignuce,....Kao i zasto su tako dobro razarali sve oko sebe, ubijali i sebe i druge.Takodje kako su stvorili ideju nebeskoj Srbiji a na terenu pravili svih 9 krugova Danteovog pakla. Kako su postigli da ih bije ceo svet i to proglasili svojom pobedom, zasto kriju ratne zlocince i dive im se u potaji. Sta se to tako razorno zapatilo na ovih 88361 kvadratnih kilometara prostora na kojem zivi oko 7,5 miliona stanovnika.
Dugo sam ja mislio o ovome. I evo sta sam smislio.
Po ovoj racunici svakom Srbinu sleduje negde oko 11,78 metara kvadratnih zivotnog prostora. To je dosta, sobzirom da je proglaseno da je svakom coveku dovoljno oko 1 metar kvadratni da bi se osecao prijatno.
Znaci mi imamo nesto vise od 10 puta vise prostora da se razmasemo kolko osh! Pa ipak mi se guzvamo po gradskom prevozu, na ulicama i tako dalje.E sad...U pitanju jeste organizacija prostora i vremena, dakle u pitanju je RAZMISLjANjE. Sto nas dovodi do zakljucka da se ovde to NE RADI. I gle cuda, bas po toj racunici kad pogledamo u istoriju dobijamo taj rezultat, 1-0 za Njih. Primera je mnogo i cena ne razmisljanja je uvek najskuplja. Razlog za ne razmisljanje je strah. Narod naravno preplasen za vodje bira one koji su naj hrabriji, ljude bez straha i mane koji se onda pretvaraju u tiranine koji tlace taj isti narod u trenucima dosade.Vrhunac toga su paranoidne elite koje u svom tumacenju sveta vide sebe kao luconose i stitonose svoga naroda koga zavijaju u mrak i krate za glavu svakoga ko se usudi da pogleda izvan bureta. Paranoidne elite u svom bolesnom tumacenju sveta vode taj narod u sukobe i to sto vece to bolje, jer iz zrtve koju narod besmisleno podnosi, oni crpu svoju snagu.

To konstantno biranje siledzija za predvodnike dovodi do toga da onda postoji pasivna vecina i izuzetno agresivna manjina koja vlada tom pasivnom vecinom. Paranoidna elita, iznikla iz kolektivnog straha, koristi se nasiljem i ono je upereno prvo prema vlastitom narodu jer je najveci strah elite upravo strah od gubitka pozicije po kojoj se njoj taj mitski status oduzima. Elita se onda ucauri i ogradi, postane odvojena od naroda, sebe stiti najbrutalnijim ubicama. Takva elita mrzi svoj narod jer se smatra vrednijim od njega i ne brine o tom narodu ni najmanje. Nacija kao takva, u kojoj se svako drugacije misljenje ne ceni i naprotiv, dozivljava kao pretnja ne moze da napravi nista dobro niti da napreduje u bilo kom smislu. Osim da se pritaji i da se jede iznutra.
Naravno, ovo je sistem koji koristi 99% zemalja sveta manje ili vise uspesno i sa rezultatima koji su manje vise dostupni svakome ko zele da ih vidi. Ovaj se razneo ubio 100 ljudi, ovaj poginuo braneci svoju zemlju, ovaj je ubijen jer je rekao nesto i tako dalje i tako dalje. Srbija kao deo sveta se ne razlikuje nista vise i nista manje od ostalih. Mozda je malo onako, eksplicitnija u tome jer nema para da to maskira bolje ali u principu ista je kao celi svet. I po tome nista nije posebna niti izuzetna. Zamisli svet kao gomilu buradi u kojima sedi narod i nekog divljaka na njemu sa sekirom koji se dere na drugog divljaka koji sedi na kaci u kojem je njegov narod i bice ti sve jasno. Samo sto neki burici imaju rupu manju ili vecu a neki i nemaju.

Prema tome dabome, nisha,teraj dalje i ne bedaci se.

#20 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 03 January 2006 - 00:53

Želim samo da pozdravim jedana, svetislava i svako od 3pileta, čestitam im samodisciplinu (i Novu Godinu :) ), jer je redak takav primer da se novi forumaši ne razlete po celom forumu, pokrećući neinteresantne teme i ... meteorski nestanu. Kao što vidite, ljudi čitaju ovaj topik, pa i ako vam se čini da nema reakcije - ima je, drugde.
Nisam želeo da vas prekinem, naprotiv. Ako bude inspiracije (i ako mi dozvolite), pridružiću vam se.

:wub:

#21 Kosmarac

Kosmarac
  • Members
  • 3,055 posts

Posted 03 January 2006 - 02:18

Kako mislite da okvalifikujem srpsku politicku scenu ako je pratimo kroz medije, nego u tuznoj konstataciji da oni danas prevazilaze ono sto plasiraju. Ta tabloidizacija je nesto sto vam se jasno nametne kao prvi utisak, taj kic prepucavanja koji se naziva prepiskom, sta li, kolumnom na kolumnu, skandalizacija u kojoj i akteri i citaoci uzivaju. To je zapravo srpski politicki jezik danas, odnosno onaj koji ni ne pretenduje da se tako zove, kuljanje , pod znacima navoda, informacija o politickoj stvarnosti. A sta im je sadrzaj? Poluistine, neproverive cinjenice koje se oslanjaju na taj agresivni marketing, taj licni pecat koji je zvucan, koji publika pomalo vec i trazi, navikla ili cak navucena na igru medijske afere. Afera je takodje naravno pod navodnicima, sled neresivosti iste, jel te. Govorim sada o onom akutnom novinarskom koje jeste popularno, dakle pre svega usled cinjenice broja prodatih primeraka Kurira u odnosu na Danas, ili statistiku gledanosti Klopke i slusanosti Pescanika, recimo. Ali razlikovati medije u ovom smislu elitistickog otklona, ova podela, jeste krajnje pausalna ocena sklona prosecnom srpskom intelektualcu. Hocu reci, deo srednje klase osvaja svoje utociste, bezbriznost. Polarizacija javnosti oslikava drustveni jaz, strogu i jasnu stranacku podelu i lako svrstavanje u tabor pravoverne elite, (kako bih rekao) (kasalj) nabacivanje lopte na stranu jednog, ponajbolje i najpre manjinskog dela politicke skale koja je prati. Ovim se teza o agresivnom marketingu moze lagodno prepisati i toj buntovnickoj , unapred aboliranoj kritici sa jedne strane ‘elitistickog’ medija ili emisije kakva je Pescanik. Tzv Radikalna i klerofasisticka Srbija jeste neizleciva, nju ovaj toboze gospodstveni ton nadilazi.
Razume se, krivica je odavno na nacionalistickoj eliti, onoj koja zaista i nosi veliki deo odgovornosti. Ali ona gromoglasno cuti, ne oseca se nuznom da udje u polemiku, nije ugrozena. Njena tisina ponajbolje govori kolika je snaga opozicije, vaseg (hm) alternativnog kulturnog miljea.

Citam Djilasa u Politici: ‘nacionalisticka politika koja treba samu sebe da preispita’. Jedan pogled izmedju klonulosti (tako sam ja to procitao) kao poraza demokratije u Srbiji i konacno stava najpribliznijeg srpskoj stvarnosti. Ovaj, nazvao bih ga prilicnim pesimizmom, uvodjenje reda u medije, zacetke politicke korektnosti, on ocito stavlja pred inteligenciju koja , sadrzi vise mogucnosti za pocetak istinskog dijaloga. Reci mogucnost, moze da se cuje i kao moc, sto naravno ne treba negirati kao zatvorenost ove elite, ono sto slusamo ovde kod vas kao njenu saobraznost autoritarnosti, istorijskom kontinuitetu srpskog nacionalizma itd. Iz ovog ugla radikalnog pesimizma odevenog u lagodnost i ovde i tamo, cekamo Deda Mraza. Mogucnost se, dakle, ceka kao poklon, iako je darivanje (hm) svakako prisutno.

Ovo moze zazvucati kao radikalna kritika liberalne kulturno-politicke elite, ali zar na nekom drugom lezi odgovornost za postojece stanje? Istorijske konotacije, Kuljicev akcenat na secanja i potreba nostalgije jesu legitiman zahtev za zasnivanje prave levice. Ali, ono sto najcesce slusamo kao kritiku kontinuiteta nacionalisticke politike , od soc populizma do klerikalnosti, ukljucuje u sebe radikalni liberalizam na ekonomskom planu. Mislim, jedan paketic iz foajea, malinarima bi svakako dobro dosao.
Takodje, jedna pruzena ruka dosla je od Prokica nedavno, zasto stati sad na tome?

U okviru ovakvih gestova, treba traziti nesto sto jeste zaborav. Da, zaborav kao mogucnost za pocetak (stanka) bukvalnog primirja na javnoj sceni. Jer…zapravo, napregnutost koja postoji, ta tezina izrecenog koja tako primamljivo zvuci, a jeste adolescentnost elite i njenog okruzenja, jeste jedna znacajna brana za kreiranje slobodnog okruzenja, namesto neuroticnog obitavanja u proslosti 90ih.
Kao da cujem (hm), sledi etiketa ‘srednjeg puta’ , ozloglasene kohabitacije i tome slicno. Ali, potpuno suprotno, mogucnost o kojoj govorim jeste kultura dijaloga koja nadilazi precutnost i saglasnost vlade i predsednika, jer je rec o dijalogu elite, otvorenost za stvarnu gradjansku etiku koja nadilazi politicke aktere. Legitimizacija desnice sa strane liberalne provenijencije i, svakako, a mozda najteze, priznanje odgovornosti elite koja je prikrivena, koja mozda cak u ovoj sinergiju dobija na snazi iskljucivo provociranjem svoje kritike.
Mogucnost je etika utemeljena na zaboravu i radu. Rad je priznanje odgovornosti, razumevanje demokratije kao evolucije, nasuprot ostajanja na istim ideoloskim matricama. Pitanje sledi (svi frapirani): da li da podelimo odgovornost za Milosevicev rezim? Odgovor: rat je zavrsen predajama haskom tribunalu, a autoritarni karakter oblika vladavine u kojem smo ziveli iako amnestira elitu za aktivizam, ukljucuje u sebe upravo ono ostajanje u nerazresivim aporijama, koja proslosti ne da da prodje, da postane istorija.
Tako bi ta etika trebala biti izlazak iz istorije, ono sto jeste postmoderno razumevanje politicke korektnosti u modernim demokratijama. Rad na razumevanju suprotne strane jeste pocetak legitimizacije citavog politickog spektra.

Kako ovo zaista ostvariti, jer reci cete pogledajte te politicare, potrebno je oduzeti im ono sto im najteze pada, dopadljivost sopstvene slike na ekranu. Ali, zar nije na eliti da izvrsi konacno nuznu demistifikaciju nosioca vlasti, da ih pretpostavi sebi, svojim autoritetom koji je iza razocarenja, u konkretnoj artikulaciji zdravog drustva. Drustvena debata, namesto skandala, pocinje stvarnim konfliktom. Pre svega, treba se obratiti levo-liberalnoj eliti od koje se iskorak ponajpre i ocekuje. Namesto olakih etiketa nekakvog anti-fundamentalizma, koji jeste zapravo izvestan politicki stereotip, crkva se prihvata kao organizacija koja okuplja najveci broj gradjana, a kritikuju pojedinci. Za prevazilazenje jaza, potrebno je razumevanje dvaju (ili mozda tri) svetonazora koji plediraju na ideolosku poziciju.Sto bi znacilo da razbijanje partitokratskog pijemonta tesko moze da se izvede unutar stranaka. One postaju demokratske, u smislu razbijanja hijerarhije (i idolatrije), tek stvaranjem preduslova za uvazavanje kritickog intelektualca koji jeste svojevrsni drustveni autoritet, intelektualca u javnoj borbi, spremnog na svako pitanje, ali ne onog (na prvi pogled bi se moglo ciniti) koji unizava politicara, vec koji ukrsta koplja na svakom polju, pokazavsi zelju za uci u dijalog sa politikom i time je prevazici.

Govorim ovo i iz razloga sto je cutanje (ma koliko glasno bilo) u saglasju sa tisinom. Zelja za pokusati sucelje u tihoj recitosti, jeste mogucnost postvarenja srpske kulture u snazi da primi raznorodne polove u sebe, postane istinski evropskom kulturom, gde joj je i mesto.
Ovo vreme je pred nama. Transformacija srpskog drustva se koliko toliko nazire i ja sam optimista.

#22 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 03 January 2006 - 11:57

... a kao što (ne) rekoh, ima li bolje inspiracije od (kvalitetne) provokacije? :) Veliki Kosmo, a ko bi drugi.

Verovatno najštetnija i najcitiranija izreka je ona Volterova, da je sad ne ponavljam i ja. I po pravilu, ne citira se cela jer počinje sa diskreditujućom kvalifikacijom: "Gospodine, ... (pa ide poznati deo koji svaka fukara zloupotrebljava)". I baš kao što dekretom nisu postali drugovi četrespete oni koji su jedan drugom grizli grkljane dotad, tako ni kada je umro "najbolji drug" i drugovi postali gospoda, nisu prestali da pljuju na pod. Ima li većeg paradoksa i cinizma od onog što baš ovih dana možemo čuti: "Gospodine, nemojte pucati sa terase ... pogodićete nekog". Retko, ali to još i možeš čuti. Ali "gospodine, nemojte biti vulgarni, uvredićete nekog" je fantastika, vulgarnost je novi kvalitet.
Mislim da je alternativa hladnom (ili ne tako hladnom) ratu između dve Srbije koju predlažeš, koliko god bila jedina, ipak samo utopija. Toliko željeni "prekid vatre" uvek, ali uvek prekrši jedna te ista strana, bar prilikom svadbe ili neke od Novih Godina. Takav istorijski kompromis bi bio vanvremenski. Kosmički :wub: Ova naša vrsta koja se dugo, većma neopravdano, diči titulom "čoveka" ušla je nepovratno u period konzumizma. A konzumizam je, Đuro, šta? Krajnji stadijum socijalizma, kapitalizma i svakog drugog izma. Bez imalo stida govori se o političkoj robi, tržištu ideja i (posle dugo vremena) tržištu, tržnici ljudi. Ako je politika (ideja), roba, nivo njene obrade do ideološkog fastfuda nije njena manjkavost, naprotiv. Savršenstvo povratne sprege; homo sapiens sve manje želi da bude sapiens, i gle čuda trgovci ideja mu baš to i nude: instant istine. Dakle, šarenu ambalažu s ništa unutra. Nesrećnici koji bi svoju istinu da love postaju egzotična vrsta, kandidat za rezervat. Svi su se tome prilagodili, a najbolje crkva koja to mistično kinder-jaje ionako valja već vekovima. U konzumizmu, ideja intelektualnog open source-a osuđena je na svoje demo verzije, dok materijalni open source počinje i završava se Deda Mrazom, te me i ne čudi što se (recimo) Amfilohije ostrvio i na ovaj unikatni simbol. Više me čudi šta se kog vraga ispizmio na nas bradate, prvo Marks, pa Darvin ... sada Mraz. Podsvest? Edip?
Volim jednu teoriju koja je koliko opasna, toliko i netačna, mada lako dokaziva. Po njoj, pameti ima određena količina, recimo ... 7 tona 420 kila. Toliko je dobila naša vrsta i to je to, delfini nešto manje, pacovi nešto više. Kao i uvek dok ima dosta, to se rasipa pa smo imali antiku, renesansu i vek nauke gde su neki zagrabili punom šakom. Danas kad (kažu, nisam brojao) ima više živih nego mrtvih, mora da se racionalizuje pa svako od nas može da računa tek na mrvu. Nema više renesansnih ljudi, nema resursa za genije. Moralne gromade nikad nisu bile sitnije. I baš danas su našli da veličaju slobodu govora, kad je dockan, kad više nikog nema kome tu slobodu vredi dati. Sloboda govora uostalom nije izvorno, već pravo izvedeno iz slobode slušanja , jedinog prava koje niko ne želi. Elem, htedoh da kažem, čisto sumnjam da bi gospodin Volter danas upotrebio istu sintagmu kada bi u svom komunikacionom krugu imao primerke Bidže ili Vučića. Tek Crnčevića?
Tako, kulturološki aparthejd u Srbiji ne samo da je sudbinski, već možda nije ni loš. Hladni rat između ta dva bloka, možda unapredi oba. Konkurencija koja kao, je li, magični kantar premerava i rešava sve. Oni imaju Ljušića, mi Kuljića. Oni Bjelicu, mi Srbljanovićku. Oni Tijanića, mi Lukovića. Njima SC, nama ovaj forum. Oni imaju Dnevnik, a mi Peščanik. Oni su nama upropastili deceniju ipo života, upropaštavaju i dalje, ubili su nam Dadu, Ćuruviju, Đinđića … a mi smo njima … … mi smo njima …

…MA, JEBO KULTURU, … PA ONI VODE!

#23 3pileta

3pileta
  • Banned
  • 113 posts

Posted 03 January 2006 - 16:59

Dragi moj Hilly
U trenutku kada si pozvao kulturu u krevet ti si presao na Tamnu stranu:)
Nije problem ni Kostunica niti Radikalna Stranka niti Milosevic niti to sve sto podpada pod naziv Tamna Strana. Tamna strana je problem a ne njeni glasnici oliceni u vojno-policijsko-politickim pulenima. Nije bitno koje telo taj zloduh obuzme, kapiras. Cega se to Srbi tako plase da ih sprecava da misle?

Udahnite duboko jer vas pilici vode u SRCE TAME....vezite se...



Srpski Strah je metafizicka kategorija. On nije racionalan i sastoji se od iracionalnih mehanizama koji cine njegovu strukturu. U centru tog straha nalazi se jezgro koje se sastoji od osceanja bespomocnosti pred realnoscu ovog sveta. Kada kazem sveta mislim na prirodu, planete, kosmos... u najsirem smislu univerzum u kome se nalazimo. Srbi kao nomadsko slovensko pleme je zavisilo od prirode i kao takvo trazilo je nacin da prezivi u istoj. Nacin na koji su to radili bio je osmisljavanje koncepta stvarnosti u kome za svaku prirodnu silu postoji neka vrsta inteligencije koja je kontrolise te da bi se ta priroda kontrolisala na nacin koji bi Srbima koristio taj neko Vrhovni se mora umilostiviti. Tako je doslo do nastanka vere i kultova. Stara Srpska Vera se sastoji od paganskih kultova preko kojih se direktno komunicira sa prirodom.Takodje vrednost tla koje se kontrolise postavlja se kao vrhunsko bogatsvo, jer se prosto receno-od zemlje se zivi. Vezansot za tlo, dovodi do toga da je narod pasivan, samo sebi dovoljan, intertan i ima relativno male potrebe u smislu sticanja novih znanja. Jer sve uslove za bioloski opstanak on dobija od zemlje na kojoj obradjuje zitarice,lovi zivotinje,ptice,ribe i tako dalje. Centar takvog nacina zivota je domacinstvo a sam centar tog domacinstva je ognjiste. Vatra koja preoblicava materiju. U vatri se kuvaju jela, vatra greje dom, u vatri se kuje oruzije...Ognjiste postaje neka vrsta hrama, centralno mesto domacinstva pasivnog paganina poljoprivrednika. Posle vise vekova takvog nacina zivota trougao zemlja, dom, ognjiste postaje svetinja po sebi i centralno mesto takve kulture.Tranzicija iz paganstva u hriscanstvo u Srbalja nikada se nije odigrala u punoj meri i to iz dva razloga. Prvi je isuvise kratko vreme da se to izvede a drugi je pad Pravoslavne prestonice Konstatinopolja prvo pod naletima Krstasa a potom konacnim osvajanjem Turske imperije. Znaci tek sto su prihvatili Istocnu verziju Hriscanstva, ono je palo. Bez centra moci Srbi, polu hristijanizovani odlucuju se da osnuju sopstvenu crkvicu i ko to radi niko drugi do Holly Sava. Za svojih 67 godinica Sava je uradio mnogo na prosvecivanju naseg milog Srbina i Srpska Verzija Istocnog Hriscanstva dobija novo ime-Svetosavlje. Srpsko Pravoslavlje ili Svetosavlje je cudan mutant paganskog verovanja i hriscanstva u kome su paganski obicaji zamenjeni hriscanskim simbolima ali je sustina ostala ista. Medjutim, opet, ne postojanje fizickog centra, prestonice pravoslavlja (kao sto je bio to Rim za latine tj katolike) dovodi do toga da se ono seli u metafizicko polje. I tu dolazi do konacngo stvaranja kriticne mase za stvaranje metafizickog straha i razlaza sa realnoscu. U tom modelu, u tom tumacenju u kome je sve krnje, nedovrseno, polu onako a polu ovako zapatio se strah jer nije postojalo sigurno uporiste koje bi postalo kamen temeljac bilo kakvom okviru za razvitak. Istok misli da smo zapad a zapad misli da smo istok jednom recju. Dobro,to oni misle a sta mi Mislimo? Mi? Mi jednostavno ne mislimo vec prihvatamo takvo stanje vodjeni pasivnim karakterom domacina. No posle odredjenog vremna pocinjemo da verujemo da smo zbog toga posebni jer svako misli da smo oni drugi no kako niko od to dvoje, latina i muslimana nije u pravu bice da smo onda samo mi u pravu te smo stoga istinitiji i pravoverniji od ostalih. Sa metafizickim carstvom na nebu, Srbi se suprotstavljaju Turcima i bivaju porobljeni od istih. Gube sveti trougao zemlja dom i ognjiste i rastu uz mitove koji romanticarski iskrivljuju vec pogresnu pravovernu sliku. Uljuljkavanje u mitove pumpa imaginaciju i postaje entitet za sebe. Vise se nista jasno ne vidi sem potrebe za maticom zastitnicom koju srbi vide u Majci Rusiji.
Napumpani mitovima sa Verom u Rusiju, ubedjeni pravoslavci Srbi krecu u osvajanje zemlje doma i ognjista sada preuoblicenog u san o solobodi.Ideja povratka na svoje je osnovna ideja vodilja koja vodi Srbe kroz istoriju i sa jednom novom crtom a to je da sto vise to bolje. San o Velikoj Srbiji onoj koja nikada nece biti pokorena,sigurna i jaka direktna je refleksija Turskog osvajanja i robovanja. U strahu da ne bi robovali ponovo Srbi postaju zatvoreni za svaki oblik stranog uticaja, postaju etno centricni i jedno recju frustriano agresivni romanticari. U novijem dobu prihvataju komunizam na isti nacin kao sto su prihvatili hriscanstvo ne kao veru ili ideologiju nego kao emociju pripadanja. Komunizam u Srbiji je prihvacen kao vizija pripadnosti a ne kao ideologija, kao vizija pripadnosti jednom mnogo vecem korpusu koji ce ih uzeti u zastitu. Padom komunizma i to uporiste se gubi i Srbi su ponovo izgubljeni.
Strah se sada ispoljava kroz agresivnost kao vid frustracije i izlaz se ponovo trazi u sabornosti, tj kolektivitetu.
Ta tamna strana je nosilac ideologije kolektiviteta ili ti sabornosti kao identiteta. Medjutim u liberalnom svetu sabornost kao identitet vidi taj isti svet kao neprijateljski i jos vise se opire.
Iz ovih razloga Srbi su ratovali, ovo je srbima omogucilo da dodju u sukob sa celim svetom i to proglase svojom pobedom. Iz ovih razloga pitanje krivice se tako tesko postavlja jer ono sto je ucinjeno se vidi kao pravo a ne kao posledica.Pravo srba na ognjiste u krajni ili bosni ili kosovu je razlog za borbu a ne posledica globalnih dogadjanja, turske invazije, austrougarske politike, odnosa u svetu posle drugog svetskog rata.

Eto, ko je preziveo moze slobodno da ode i popije malo vode i uzme koju kocku secera da se osvezi.
Uzdravlje.

#24 niko

niko
  • Banned
  • 1,846 posts

Posted 03 January 2006 - 17:18

Preziveh. :wub: Odlican post.

#25 jedan

jedan
  • Members
  • 49 posts

Posted 03 January 2006 - 19:03

Jbt...poceli smo da mislimo i da to govorimo.... :wub: eto kako nam Nova Godina vec krece na bolje!
Iskreno se radujem sto se jos neko nasao podstaknutim da misli i da to i kaze! Moram da priznam da se ne slazem sa svime, zapravo sa vecim delom...narocito sa "piletovom" teorijom o "strahu od misljenja"...ali "cu do smrti braniti vase pravo da svoje misljenje iskazete".
:)

#26 3pileta

3pileta
  • Banned
  • 113 posts

Posted 03 January 2006 - 22:43

Paaa dobro, nisam ja rekao da Srbi imaju strah od misljenja, vec da strah onemogucava da se logicno i racionalno misli. :wub:
No priznajem da je moja teorija malo napisana u zurbi i onako je z'brda z'dola ali doradicu je ja vec nekako...
Pozz.

Edited by 3pileta, 03 January 2006 - 22:44.


#27 jedan

jedan
  • Members
  • 49 posts

Posted 04 January 2006 - 15:47

Sve stvari su u svojoj sustini jednostavne, "velike istine", "otkorvenja", "proboji praga svesti", jako su jednostavni, sve staje u po jednu recenicu.Cini mi se najtezim razmrsiti sostvenu sklonost ka komplikovanju i opravdavanju kako bi smo dosli u stanje da mozemo da ostanemo zadivljeni jednostavnoscu, kako bi smo je zaista shvatili.
"Srbi su primitivan i neobrazovan narod", jednostavna tvrdnja koju sledi komplikovano objasnjenje: "Bili smo 500 godina pod Turcima, pa onda I, pa II svetski rat, pa komunizam koji je...blah,blah,blah...."
Istina ostaje jednostavna: Srbi su primitivan i neobrazovan narod.Neumitna statistika. Svidelo se to nama ili ne, hteli mi to da priznamo ili ne, to jeste tako.Najveca muzicka zvezda Sesa, najveca filmska zvezda Dragojevic, najvece knjizevne zvezde Cosic, Beckovic,televizija, pozoriste, novinarstvo...da ne nabrajamo bespotrebno...kakav moze biti narod koji kao najvise kulturne vrednosti promovise to?
Moze li neko da se seti kada smo poslednji put imali ministra za Kulturu koji je barem Sekspira celog procitao, i to ne digest varijantu, nego ono...celog?
Tako se ja pitam, cime se mi onda bavimo?Politikom?Komicno...na isti onaj nacin na koji su se politikom bavili u rimskom Senatu, malo cemo da platimo, malo cemo da ucenimo, malo cemo da ubijemo i to ima da radi savrseno...zivela Republika! Malo smo anahroni... malo...
Nije li sustina svega, od ucenja demokratije, tolerancije, ucenja slusanja, razumevanja onog drugog zapravo u tome da postanemo civilizovaniji, obrazovaniji, "kulturniji"?To sobom vuce sve ostalo.
Nije vazno sto neki koji su sada glasni to mogu da zahvale opstoj necivilizovanosti, vazno je sto na dva kljucna mesta od kojih zavisi sve ostalo sede dva bolida od kojih nema bas sta mnogo da se ocekuje osim cementiranja postojeceg stanja. Oni nam postavljaju civilizacijske vrednosti a nekako smo uspeli da se primimo na zvaku da to radi minister Finansija, ili Privrede...ili MegaTurboGiga Investicija...vesto, nema sta.
Metiljavi ministar Prosvete koji se u onom limenom camcu sa biborda konacno dovezao do neke funkcije je potpuno fascinantna licnost, ne bih mogao da se setim nekoga ko je sa manje karaktera i stava, o misljenju da ne govorimo, obavljao tu funkciju...neverovatno je dati tako nekome takvu funkciju, to znaci samo da niko nije svestan i nezna sta radi....zastrasujuce.
Ministar za Kulturu je Novinar, ej, ljudi, novinar! i to informative...demagog i karijerista po vokaciji, nesposoban po opredeljenju i prirodi svojoj...nema veze, napravice muzej Vostanih figura na Ravnoj Gori, sa svakim eminentnim kraljevim borcem ponaosob, a onda ce sve da dobije na smislu...videcemo mi...a Sijan moze i da saceka jos 20 godina da zavrsi svoj film...jedan je Cica!

p.s.
izvinjavam se, malo sam odlepio...

#28 3pileta

3pileta
  • Banned
  • 113 posts

Posted 04 January 2006 - 22:32

"Међутим, иако су свештенство и већ тада можда извесни елементи у народу осетили сав замашај косовске катастрофе, феудална господа тадашње Србије нису из тог случаја ништа научила. Она су и даље гледала првенствено своје интересе и руководила се локалним и себичним мотивима. Многи су од њих тежили да себе ојачају на рачун целине или суседа, угроженог од непријатеља, угрозе и они сами. То је општа појава и у Србији и у целом њеном суседству на Балкану и Европи. Феудализам са својим тајним и јавним револтом против јаке усредсређене власти; са својим себичним прохтевима који су с једне стране били уперени против владара и њихових органа, а с друге против радног тежачког света, које су, као поданике, тешко притискали; са својим честим ратовањима, која су трошила снагу земље и физички и привредно; утирао је пут турском освајању, коме је најпосле и сам пао као жртва. Да је наш народ у оно време силног турског полета показао и више повезаности и више разумевања за несумњиву потребу једне чврсте заједнице његов би положај био врло тежак и водио би борбу са врло много опасности; овако, расцепкан у више држава, а и у тим самим државама расточен у више јединица, често љуто завађених, он је са врло мало заустављања ишао у отворену пропаст."

Преузето са сајта Растко, аутор Владимир Ћоровић

Da li ti je ovo poznato? Da li zvuci slicno kao medjupartijska podela ministarstava? Da li su partije ustvari feudi? Da li su ustvari vodje partija despoti? Paaaa meni se cini da jesu.
Da bi se Srbija dovela na pravi kolosek, posao koji je zapoceo Holly Sava mora da se privede kraju i to jednom za sva vremena. Sto znaci, svaka srpska skola, bilo da je u Beogradu ili na nekom brdu,da ima T1 link sa internetom, u svakom dvrositu skole da se nalazi umanjeni model planete Zemlje sa svim drzavama kako bi djaci znali tacno gde su.Da se u glavnom holu skole nalazi Suncev sistem kako bi jos bolje znali gde su. Da se u skolama uci Veronauka ALI takodje i ASTRONOMIJA,fizika i hemija i ostalo. Da ucenici aktivno ucestvuju u istrazivackom radu, formiranjem raznovrsnih sekcija u kojima bi se pronalazili talenti koji ce GRADITI novu buducnost u Srbiji. Samo naukom i prosvecivanjem Srbija ce postati ono sto svi mi sanjamo-JEDNA NORMALNA ZEMLJA.
Na taj nacin vise nece biti Sesa,Milosevica i ostalih likova...Samo i jednio tako

#29 jedan

jedan
  • Members
  • 49 posts

Posted 13 January 2006 - 16:17

Udje danas kod mene u kancelariju covek koji se sprema na turisticko putovanje u Ameriku, hoce da po0nese cigarete, jer "tamo su samo cigarete skupe, kilo mesa je 4 dolara..."
Mislim se kako bi ovde za 250 dinara mogao da kupi kilo svinjskih repova, neopranih, da vide deca kako repici mrtvih prasica izgledaju uzivo, mozda neki bude i ufrckan, pa se deca zabave...
Nastavljam konverzaciju sa prijateljicom koja je novinar u jednoj od susednih nam zemalja i pita me zena onako, najnormalnije, za koga bih glasao da sada raspisu izbore?
Stanem i shvatim koliko je to uzasavjuce pitanje na koje nemam adekvatan, jednostavan odgovor...koliko je samo strasno od nekoliko zala birati manje, podnosljivije...i dalje nemam odgovor na njeno pitanje. Onda u napadu prosvetljenja pocnem da razmisljam o tome da li je moguce da mi kao narod, promenimo drzavu, pre nego sto ona promeni nas?
Zamislite, vise ne zivimo u Srbiji, Srbilendu, Srbistanu nego se kolektivnim dogovorom nazovemo Nedodjija, Diznilend, Liliput, Avalon, Atlantida ili jos bolje, resimo da zivimo u Svetu ( drzavi koja se tako zove, ne u casopisu "Svet" iako znam da ste se odmah ponadfali da cete ziveti u toj zemlji traca i razonode...) i time resimo sve nase probleme.Svi smo automatski postali gradjani Sveta, sve oko nas je deo Sveta, sta god napravimo je odmah, po default-u "svetsko, a nase!" Zamislite samo otiske na ambalazi i proizvodima na kojima pise "Made in Svet", a?
Tako bi svi nasi politicari odmah postali svetski politicari, svaka nasa akcija bi imala svetski znacaj, a svaka nasa zvezda estradno-kulturno-rekreativnog neba bi bila svetska zvezda!
Genijalno, jel`da?
Koliko bi smo samo poskocili u sopstvenim a i u ocima jedni drugih! Bila bi to prava primena formule "prvo budi", iz tog osecanja "svetskosti" bi smo vremenom zaista to i postali, znate ono :"svaka laz koja se ponovi dovoljan broj puta..." i tako dalje.
Jbt, moram ovo da patentiram....mnogo je dobra ideja...

#30 jedan

jedan
  • Members
  • 49 posts

Posted 20 January 2006 - 14:02

Postovani gospodine Tijanicu

dobar Vam dan.Kazem "gospodine" i ako Vas za Gospodina ne smatram, vec zato sto mi tako nalaze vaspitanje od koga, na zalost ili srecu, ne mogu da pobegnem. Gospodin podrazumeva oslovljavanje nekoga sa postovanjem, predpostavku da je neko koga ne poznajemo lepo vaspitan, obrazovan i dobronameran covek, te tu rec koristimo kao gest dobre volje postujuci sagovornika, neku vrstu "kredita" koji dajemo svakoj osobi koju upoznajemo.
Vi zaista niste nista od navedenog: ni lepo vaspitani, ni dobronamerni, ni obrazovani. Nicime niste zasluzili da Vam bilo koji gradjanin ove zemlje da i mrvu "kredita" kao linosti, a jos manje kao delu.
Gledajuci retrospektivu "Utiska nedelje", Olje Beckovic, u pomenutu Nedelju, jako mi se dopao komentar na predlog ciji ste Vi glavni akter: "Koliko kosta da ne lice na tebe?"
Pevacica Stoja, koju ste pomenuli u izlaganju, je prolazna pojava, bez velikog i drasticnog uticaja na javnost, za razliku od Vas, ciji je uticaj zaista ogroman i znacajan.Vi ste direktor kuce koja bi trebala da podize socio-kulturni nivo ovog naroda, da se bavi upravo onim za sta se placa pretplata: obrazovanjem, informisanjem i civilizovanjem ovog, na zalost, necivilizovanog i primitivnog naroda.
Velika je Vasa zasluga sto je to tako.Pocevsi od "NIN"-a, preko nagradne funkcije direktova TV "Politika", zatim Vaseg odlaska kod Mise Beka gde ste sacekali pogodnu poziciju koju Vam je dao Bogoljub Karic, zatim kao Ministar Informisanja i sada kao direktor Nacionalne Televizije.
Dosledno ste promovisali drskost, aroganciju, bezobrazluk i silu kao nacin ophodjenja prema ljudima, to kao sto vidite, daje rezultate.
Postali ste idol, legenda...nista skola, nista obrazovanje, nista vaspitanje, a idete sa funkcije na funkciju vodeci sa sobom copor zena koje su iznikle iz Vaseg sinjela i koje samo Vama mogu da zahvale na tome sto se ne skidaju sa programa televizije ciji ste Direktor.Nije li to san svakom mladog Srbina?
Uzasava me linija Vase karijere: Hadzi-Struja,Mira Markovic, Misa Beko, Bogoljub Karic, Vojislav Kostunica...
Da li jos uvek primate platu kao Savetnik Vojislava Kostunice? Da li ste vratili sve sto Vam je Bogoljub Karic dao ili i dalje sluzite kao veza izmedju njih u izmisljenom ratu?
Pretplata, za koju rekoste da je neophodna "da Vam deca ne bi licila na Stoju" zavrsava na placanju emisija tipa "48 sati svadba", "Obican zivot", onim nevestim kopijama "Grand show"-a koje emitujete Ponedeljkom u 20.00h, donatorskim otimacinama za toranj na Avali koji valjda treba da bude zaduzbina Vas i Velje Ilica, "Kljuc"-em koji bezuspesno pokusava da promovise nesrecnu Natasu Miljkovic u voditeljku.
U svemu tome Stoja je daleko postenija, ne laze, ona je to sto jeste, pa ko voli...
Vi se predstavljate za ono sto niste...dakle, niste posteni ni u tome, kao ni u mnogim drugim stvarima.
Ostajem na stanovistu da se sustinska promena moze dogoditi tek kada promenimo socio-kulturni koncept drustva. Sa Vama, trenutnom vlascu, trenutnim Ministrom za kulturu i vrednostima koje zajednicki promovisete, to je nemoguce.
Pismo nema zakljucak, ne zato sto ga nema, vec zato sto je nepotreban.Vama ne znaci nista, iskreno se nadam da ce Vas barem malo iznervirati, ali sumnjam.
Mozda ce znaciti nekome, meni nepoznatom, da barem malo promeni misljenje i stav i pocne da posmatra stvari iz malo drugacijeg ugla.Kada se svetlost prelama pod razlicitim uglom, daje sasvim drugaciju sliku.
Bez postovanja
Jedan