Jump to content

Photo

Incident u Elemiru

• Please log in to reply
215 replies to this topic

#1 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 24 November 2005 - 13:16

Incident u Elemiru (pored Zrenjanina) povodom adventistiÄŤkih predavanja koja je trebalo da se odrze u sali Dobrovoljnog vatrogasnog drustva, a koja su sprecena intervencijom pripadnika DS-a i lokalnog pravoslavnog svestenika

Pre mesec i po dana predstavnik adventisticke crkve otisao je u selo da pronadje salu za javna predavanja u tom mestu gde inace adventisticka crkva ima troje vernika. Nasli su pogodnu salu Dobrovoljnog vatrogasnog drustva i sa njenim upravnikom Radulovic Ljubom dogovorili se oko iznajmljivanja. Dan pre planiranog odrzavanja skup je prijavljen i odobren od MUP-a, novac je uplacen i odrzana je akcija u kojem je svakoj kuci bio podeljen letak sa obavestanjem o predavanjima. Sutra (23. 11. 2005.), na dan kada je trebalo da se odrze predavanja, clanovi DS-a Pilipovic Pera, Petrov Mita, i sekretar MZ Dragisa Cukic u prisustvu lokalnog svestenika SPC Vlade Kotresevica, razgovarali su sa predstavnikom Vatrogasnog drustva Radulovic Ljubom i stavili mu do znanja da sala ne moze da se ustupi adventistima za pomenuta predavanja.

Clanovi Demokratske stranke se potom javljaju predstavnicima adventisticke crkve. Najagresivnije je nastupio Pera Pilipovic, rekavsi predstavnicima adventisticke crkve:

"Mi salu ne izdajemo u te svrhe verskim sektama. Mi drzimo samo pravoslavlje."

Sekretar mesne zajednice Dragisa Cukic, takodje iz DS-a, podupro je ovo izlaganje, ne zeleci uopste da razgovara sa predstavnicima adventisticke crkve:

"Culi ste, sta ja imam sa vama da razgovaram."

Prema neproverenoj informaciji pomenuti odbornici su postavljeni od opstinskih organa Zrenjanina gde je DS u vecini. Radulovic Ljubi, upravniku Dobrovoljnog Vatrogasnog Drustva, sada prete reperkusijama zbog toga sto je hteo da izadje u susret predstavnicima adventisticke crkve.

Edited by Analiza, 24 November 2005 - 13:44.

#2 Ivan Car

Ivan Car
  • Members
  • 1,309 posts

Posted 24 November 2005 - 13:49

clanovi DS-a Pilipovic Pera, Petrov Mita, i sekretar MZ Dragisa Cukic u prisustvu lokalnog svestenika SPC Vlade Kotresevica, razgovarali su sa predstavnikom Vatrogasnog drustva Radulovic Ljubom

Ovo je zanimljivo. :lol:

Clanovi Demokratske stranke se potom javljaju predstavnicima adventisticke crkve. Najagresivnije je nastupio Pera Pilipovic, rekavsi predstavnicima adventisticke crkve:

"Mi salu ne izdajemo u te svrhe verskim sektama. Mi drzimo samo pravoslavlje."

Sekretar mesne zajednice Dragisa Cukic, takodje iz DS-a, podupro je ovo izlaganje, ne zeleci uopste da razgovara sa predstavnicima adventisticke crkve:

"Culi ste, sta ja imam sa vama da razgovaram."

Prema neproverenoj informaciji pomenuti odbornici su postavljeni od opstinskih organa Zrenjanina gde je DS u vecini. Radulovic Ljubi, upravniku Dobrovoljnog Vatrogasnog Drustva, sada prete reperkusijama zbog toga sto je hteo da izadje u susret predstavnicima adventisticke crkve.

Aca,fancy i ostali branioci bi trebali malo da se pozabave sa ovim stvarima, izgleda da su ovi njihovi puleni preuzeli osobine Velje Ilica. :lol:
Svaka cast.

#3 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 24 November 2005 - 16:19

Nista gore od pomahnitalih vernika... Znajuci kako to biva kod nas, nije ovo zadnji put kad cemo cuti za Elemir...

#4 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 24 November 2005 - 16:48

Nista gore od pomahnitalih vernika... Znajuci kako to biva kod nas, nije ovo zadnji put kad cemo cuti za Elemir...

<{POST_SNAPBACK}>

Ovi iz DS-a se pravdaju da im je problem bio taj svestenik. Nisu hteli da se sa njime zameraju, jer je navodno opak covek. Pravi politicari. Dobri politicari, ali losi ljudi. Vazno im je da sacuvaju moc, a ne demokratske principe. Lepo rece Svetozar Markovic razlog zbog kojih nije kod nas samo komunizam utopija, vec bilo kakav normalan sistem drustvenih odnosa:

"Često biva da takvi ljudi proglašavaju izvesna načela za svoja, i zaista veruju da su njihova, propovedaju ih drugome; ali kada ih vidite na samom delu, u životu, u svakidanjoj, a naročito odsudnoj borbi, onda se tek vidi kako su ti ljudi još vrlo daleko od pojma pravog socijaliste. ... Tu sad izlaze kod ove klase ljudi sićušne strasti: častoljublje, zavist, želja za paradiranjem, a često u odsudnim časovima i strašljivost. ... Da nisu prave socijaliste, dokaz je to što se još jednako svađaju i džaveljaju, zbog kojekakvih trica, zbog lične ambicije, pakosti, sujete, itd. Kad primete na kome od drugoga neku manu, oni umesto da prionu da je sa ljubavlju od svega srca ispravljaju, oni tu nalaze samo nov povod za uzajamno pljuvanje i grdnju, te da time pokažu svoje prevashodstvo. ... Stvar socijalizma propada, jer nema socijalista." (64-67)

#5 queeria

queeria
  • Members
  • 1,429 posts

Posted 24 November 2005 - 16:57

E toliko o verskim slobodama...

Sad ce DS-ovci da se pravdaju da su oni jos fini, jer bi ih radikali spalili...

#6 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,217 posts

Posted 24 November 2005 - 16:58

Kakva je to crkva?

Ja mogu samo da kazem da sam veoma zabrinut zbog velikog broja sekti u Srbiji. Oni su neverovatno dobro organizovani. Jednom sam se na ispitu posvadjao sa profesoricom. Kada sam iznerviran izasao napolje sacekala me jedna devojka i dva mladica. Ponudili su mi da radim za neki studentski casopis i dali mi jedan primerak tih novina. Jedan od njih je imao strani akcenat i rekao je da je dosao iz Rumunije da studira kod nas. Posle nekoliko dana sam opet naleteo na jednog od njih i dogovorili smo se da odemo na kafu. Pristao sam, sto da ne...
I sve je bilo ok dok nije poceo da me pita kako mi se svidja casopis (a ja procitao samo viceve :lol: ). A kad je taj lik krenuo da prica o bogu totalno se promenio. Kada sam kasnije pogledao malo detaljnije taj "studentski casopis" video sam da je 90% teksta nesto vezano za religiju. I moju sestru su isto tako spopadali jehovini svedoci i skoro svaki poznanik mi je potvrdio da je imao kontakte sa njima. Neko ko je psihicki labilan tesko bi mogao tome da se odupre. Ja mislim da to treba shvatiti kao problem i da to ne treba dovoditi u vezu sa demokratijom i slobodom misljenja.

#7 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 24 November 2005 - 17:25

Topgun33, a kakva je razlika izmedju recimo SPC i Jehovinih svedoka? Daj navedi jednu. Obe propagiraju neku svoju religiju, obe su nasilne i napadne u sirenju svog clanstva (pa SPC je cak uspeo da se ugura u skole, a o branjenju podele paketicima deci cemo drugi put) i obe propagiraju totalne nonsense...

Dakle, kakav je to problem sto je SPC dobila konkurenciju?

#8 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 24 November 2005 - 17:53

> Neko ko je psihicki labilan tesko bi mogao tome da se odupre.

Pa neka odraste konacno!

Ako je covek slab, on ce najpre da bude zaveden aktuelnim ideologijama (ranije komunizmom, sada pravoslavljem) sa mnogo tragicnijim posledicama od bilo koje sekte (klanja, ubijanja silovanja kroz ratove...). Jer da bi bio u nekoj sekti, moras vec da imas indivudalne snage da se odupres opste rasirenoj trenutnoj ideologiji. Dakle, ako je covek sklon da bude zaveden, on ce vec da bude zaveden.

A cime zavode ti adventisti?

Na koje slabosti idu u svojoj agitaciji?

Da li laskaju sujeti pricom o precima?

Da li manipulisu sentimentalnim osecanjima?

Da li ljude plase vecnim mukama o paklu, ili trljaju nos opterecujuci krivicom one koji su nevaljali?

Pa adventistima upravo zameraju da drze hladne racionalne propovedi, pa ako su hladne, kako onda ikoga mogu da zavedu?!

#9 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,771 posts

Posted 24 November 2005 - 18:03

<{POST_SNAPBACK}>

U potpunosti se slazem sa ovim pismom.
Ne samo subotari nego i Evangelistička crkva, Reformatska hrišćanska crkva, Baptistička crkva, Metodistička crkva, Hristova pentekostalna crkva i Hrišćanska nazarenska zajednica, sve je to pomahnitola da zaista trebamo vatrogasce.

#10 heathen

heathen
  • Members
  • 1,279 posts

Posted 24 November 2005 - 18:10

Ne samo subotari nego i Evangelistička crkva, Reformatska hrišćanska crkva, Baptistička crkva, Metodistička crkva, Hristova pentekostalna crkva i Hrišćanska nazarenska zajednica, ...

<{POST_SNAPBACK}>

...православна црква...

#11 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 24 November 2005 - 18:55

Pa adventistima upravo zameraju da drze hladne racionalne propovedi, pa ako su hladne, kako onda ikoga mogu da zavedu?!

<{POST_SNAPBACK}>

Eeee, ne mogu u svetu, al' ovde u zemlji punoj nekrofila, koji po autizmu vole sve sto je hladno, narocito ako je uvaljano u nekakve mitove, to moze da bude realna pretnja onom koji se prvi dosetio da patentira vlasnistvo nad ljudskim dusama na ovim prostorima...

2 mile,
Zaboravio si da pomenes tu i SPC... Nego, u tvojoj Nizozemskoj ima tih navedenih gde god se okrenes, pa nesto ne vidim da 'olandija propade... Cak naprotiv...

#12 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,217 posts

Posted 24 November 2005 - 19:22

Meni smeta zato sto su oni (mislim na jehovine svedoke, za ove ne znam) pre svega fanatici. Znam da ne dozvoljavaju operacije, transfuzije krvi itd. To vazi i za njihovu decu koja jos nisu punoletna i prema tome nisu u stanju da kazu da li zaista zele da umru zbog te njihove religije ili im je zivot drazi.

Edited by Topgun33, 24 November 2005 - 19:23.

#13 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 24 November 2005 - 20:30

Poznajem neke adventiste, cak i neke njihove pastore, i mogu reci da nisam u zivotu video bezopasnije ljude. Povremeno se desi da im pretuku nekog propovednika, zaista steta. Umeju ponekad da udave, kao, pricate s njima nesto nevezano za religiju i oni odjednom pocnu o Isusu, pa o Bibliji, pa zasto postovati subotu... Uvalise mi i par knjiga, ali to nije bas "moja soljica caja"...Ali OK, sta sam sve doziveo od vernika SPC ("treba da procitas Vladiku Nikolaja, on je lepo rekao...") adventisti su OK, pritom mi nikada nisu pretili paklom ako ne postanem vernik (sto mi dolazi od pravoslavaca povremeno). Cak mi uopste nisu ni pretili, nego pricaju svoju pricu, ako ces da prihvatis, lepo, ako neces, nema problema.

Elem, sto se njhovog propovedanja tice, tipicno protestantski> Biblija najveci autoritet, citanje, tumacenje... Nema alkohola, duvana, svinjetine... U crkvi propovedi, pevanje himni (kao u filmovima, nista neobicno) i jako demokratska organizacija. Inace sami vernici organizuju dobar deo aktivnosti, a pastor je vise sluzbenik. Nista strasno, uopste ne odgovaraju uobicajenim predstavama o "sektama".

Ovo u Elemiru je samo provincijska glupost, koja malo govori o DSu, a mnogo o provinciji i celoj Srbiji, zapravo. I u Beogradu su na adventistickim i drugim crkvama malih verskih zajednica isarani svakakvi grafiti i ponekad im razbijaju prozore, a ljudi iz susednih zgrada im bacaju djubre pod prozor.

Poneko misli da je u Beogradu lakse bii pripadnike neke manjinske grupe. Nije lakse,samo se lakse sakrijete...

#14 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 24 November 2005 - 21:23

> Meni smeta zato sto su oni (mislim na jehovine svedoke, za ove ne znam) pre svega fanatici.

Koliko je opasan fanatizam, opasna je i porocnost (pruza los primer drugima, skracuje zivot, itd). Pa ako si savestan da zlo nazoves pravim imenom, nemoj i sam ciniti zlo mna zlo, jer time zlo umnozavas, nego primerom nefanatizma i neporocnsti i mudrim savetom pomozi onome kome pomoc treba.

> Znam da ne dozvoljavaju operacije, transfuzije krvi itd. To vazi i za njihovu decu koja jos nisu punoletna i prema tome nisu u stanju da kazu da li zaista zele da umru zbog te njihove religije ili im je zivot drazi.

Da li si se pitao kako oni postaju takvi?

Ti dobro znas da je vecina naseg pravoslavnog pa i nepravoslavnog sveta pokrenuta na dobra dela ne motivom prave ljubavi, nego sujetom (vidi vrednost u dobrom delu), ili krivicom, i ko zna kakvim sve drugim fanaticnim motivima, ali smo se na te primere navikli, ili postali deo njih, pa ih ne primecujemo kao nesto posebno lose. Tu je i tradicija kao skup vrednosti koje onda ljudi slepo drze jer su tim vrednostima tako nauceni. To znaci da ce neko da ti pomogne, ne zato sto te zaista voli, vec zato sto je tako naucen da treba da se ponasa. U drzanju tradicije nema razuma, vec je ona sama sebi cilj. Ti bi se svakako uvredio kada bi ti bracni saputnik rekao da tye postuje i voli ne zato stoi te iskreno voli, vec zato sto drzi tradiciji. Ako Bog postoji, onda je svakako uvredjen onim vernicima koji drze njegova pravila zato sto su tako nauceni, a ne zato sto ih na to pokrece ljubav prema Bogu i ljudima. Ali vecina pravoslavnog religioznog sveta je takva. Ona ne pokazuje dobra dela zato sto su ona odgovor na potrebe drugih ljudi, vec zato sto su ona odgovor na potrebe njihovog sujetnog Ega koje kroz to delo dozivljava svoju satisfakciju (sujetan covek onda sebe tako obozava jer vidi sebe kao posebnog i dobrog u svojim ocima). Kako je takva dobrota sama sebi cilj, ona ce cesto da ugrozi i realne potrebe coveka radi sopstvenog ispunjenja. Fariseji su tako formalno drzali Bozje zapovesti i svojim fanatizmom iskrivljavali njihov stvarni smisao, pa je Isus ukorio njihov fanatizam jednostavnom kritkom koja je objasnjavala da Bog nije nacinio coveka radi zapovesti, vec zapovesti radi coveka. Cim covek pokazuje sklonost da ugrozi realne potrebe drugog coveka radi drzanja svojih principa, on time pokazuje da ga ne pokrece prava ljubav. Zato je Isus ukorava reliogiozni fanatizam svoga vremena sledecim recima:

“Ovi ljudi usnama me poštuju, a srce njihovo daleko stoji od mene, no zaludu me poštuju učeći naukama, zapovestima ljudskim. Jer ostaviste zapovesti Božje, a držite običaje ljudske.” “Ostaviste ono što je najpretežnije u zakonu: pravdu, milost i veru.” “Koji god govori: poznajem ga, a zapovesti njegove ne drži, laža je, i u njemu istine nema. Jer je ovo ljubav Božja da zapovesti njegove držimo.” (Marko 7,68; Matej 23,23; 1.Jovanova 2,4;5,3)

“Zašto postismo, vele, a ti ne pogleda, mučismo duše svoje, a ti ne hte znati? Gle, kada postite, činite svoju volju i izgonite sve što vam je ko dužan. Eto, postite da se prete i svađate i da bijete pesnicom bezbožno. Nemojte postiti tako kao danas, da bi se čuo gore glas vaš. A nije li ovo post što izabrah: Da razvežeš sveze bezbožnosti, da otpustiš potlačene, da izlomiš svaki jaram? Nije li da prelamaš hleb svoj gladnome, i siromahe prognane da uvedeš u kuću? Kada vidiš gola da ga odeneš?” (Isaija 58,3-4)

“A sad se hvalite ponosom svojim. Svaka je takva hvala zla.” “Ne uzdajte se u lažne reči govoreći: Crkva Gospodnja, Crkva Gospodnja, Crkva Gospodnja ovo je. Nego doista popravite svoje puteve i dela svoja, i sudite pravo između čoveka i bližnjega svojega.” (Jakov 4,16; Jeremija 7,4-5)

Svakako primecujete da je ovakav religiozni fanatizam, formalizam i licemerstvo odlika i vecine danasnjih pravoslavnih vernika!

Jehovini svedoci nastaju upravo od takvih vernika koji ne razmisljaju mnogo o smislu svojih postupaka i koji se ne bave pobudama svoje revnosti.

Jehovini svedoci su uglavnom ljudi koji su ranije slepo drzali svoje principe ponsanja u skladu sa svojom pravoslavnom tradicijom, a kada su dosli do Svetog pisma, onda su videli da tu pise mnogo stosta suprotno pravoslavnoj tradiciji. Ali, avaj, oni onda nisu shvatili razliku u smislu, duhu i pobudama, pa sada drze neke biblijske istine isto onako slepo kako su ranije drzali pravoslavnu tradiciju.

U Svetom pismu pise da ne treba konzumirati krv tj. ona je necista (nezdrava), kao i kao i zivotinjska mast i meso necistih zivotinja sto je takodje zabranjeno za jelo, itd.

Ali kada covek dolazi u iskusenje da zrtvuje zivot ukoliko ne uzme infuzijom krv drugog coveka, zar on onda svojim fanatizmom ne ide protiv Isusovih reci da ne postoji covek radi zakona, vec zakon radi coveka?! Jehovini svedoci toliko fanaticno vode racuna o zdravlju da ce zrtvovati svpj zivot da bi sacuvali svoje zdravlje!

To znaci da njih opste ne pokrece ljubav na drzanje religioznih pravila, jer ne bi pokazivali takvu ravnodusnost prema zivotodavnoj potrebi drugog coveka koja nekada jeste da uzme krv infuzijom. Jehovini svedoci zapravo drze sada neka biblijska pravila tako fanaticno i rigidno, iz istih onih motiva iz kojih su ranije kao pravoslavni drzali pravoslavnu tradiciju.

Oni smatraju da je greh slaviti rodjendan, kao da nije greh u pobudama, nego u samom rodjendanu. Naravno da covek moze da slavi rodjendan iz samoljublja, ali ako ima greh, onda treba da se pokaje za taj greh, a ne da ne slavi rodjendan. To otkriva kajnje povrsnu predstavu o grehu koji imaju Jehovini svedoci. Kod njih pitanje dobra i zla nije pitanje pobuda, vec forme ponasanja. Jedan Jehovin svedok se ovako kajao u molitvi za svoje grehe:

"Danas sam učinio 27 grehova. Hodao sam po travi iako je to bilo zabranjeno, jako sam zalupio vrata kada sam izlazio iz sobe, prešao sam na crveno svetlo ..."

Zapravo, on se tu nigde nije kajao za svoje grehe (bezobzirnost, nedostatak ljubavi, nepostovanje autoriteta), ako je uopste i ucinio nekakve grehe. Oni definisu kao greh neku formu ponasanja, a ne i pobude, zato sto ponasanje covek moze lako da menja bez Boga, a pobude nikako. Kada bi shvatili da su pobude koje ih pokecu na dobra dela lose, onda bi doziveli pravi stres, ali taj stres bi jedino mogao da ih izbavi iz njihovog fanatizma. Tskvu povrsnost oni su pokupili upravo u pavoslavlju. Pravoslavni smatraju da ce Bog da te kazni ako radis na crveno slovo u kalendaru, umesto da tog dana praznujes. Zamislite Boga koji kaznjava ako radis na crveno slovo, a ne kaznjava ako si lenj i ne radis nista, niti kaznjava laz, kradju, nepostovanje, itd. Tako ljudi misle o Bogu. Pa sta onda iz takve predstve moze da se izrodi nego Jehovini svedoci i sl.

Same Jehovine svedoke odlikuje izrzeno licemerstvo. Oni smatraju da je greh uzeti oruzje u rukem, da je greh ici u bioskop i gledati nekakav ratni film, da ne bi sebe ispunio mrznjom. Pa ako su tako slabog karaktera, kako im onda nije iskusenje sopstvena nauka koja pothranjuje njihovu mrznju i osvetoljubivost kada kaze:

"Toliko mnogo još treba uraditi. Biće velika povlastica učestvovati.

... Što se tiče onih, koji su se zlobno radovali akcijama protiv zemaljskih predstavnika Jehovine sveopšte organizacije, Jehovine sluge su molile da dođe dan osvete radi ovih uvreda koje su bačene na Jehovinu organizaciju. Preuzeli su reči koje je psalmist izgovorio osvrnuvši se na stari Edom: "O, seti se, Jehova, edomovih sinova u dan Jerusalimov, kako su govorili: Ogolite ga do temelja!" (Psalam 137:7, NS; Galatima 4:26). Nikako ne, Jehova previše voli svoju ženi sličnu organizaciju a da bi zaboravio ono što oni koji su deo đavolske organizacije govore i čine protiv vernih iz njegove zemaljske organizacije. ...

"O, kćeri vavilonska, koja će biti oplenjena, srećan će biti onaj koji ti plati postupkom ovakvim kakvim si s nama postupala. Srećan će biti onaj koji zgrabi i na komade tvoju decu o stenu razbije" (Psalam 137:8,9, NS).

Ko će biti taj "srećan"? ... Tako je Isus Hrist u svojoj carskoj moći onaj "srećan" prorečen od psalmiste! ... Oni su beskrajno srećni, ali čeka ih još veća radost. Biće to onda, kada će moći da se pridruže većem Kiru, vladajućem vladaru Isusu Hristu, u vreme kada će raskomadati "decu" te đavolske organizacije. ... Bez obzira da li će "bič" biti doslovan ili simboličan, on će utišati usta koja izgovaraju strašne pretnje! Jezici će istruliti! Čulo vida će oslabiti, tako da će istruliti! Mišići snažnih ratnika će izgubiti snagu dok budu na nogama - ne dok budu ležali na zemlji kao leševi. Meso koje pokriva kosti će se raspasti! ...

Veštačka svetla moderne nauke neće ukloniti tamu božanske nemilosti. ... Biće razbijena njihova jedinstvena akcija protiv Jehovinih svedoka. Kao gladijatori u rimskoj areni, sa zaslepljujućim kacigama na svojim glavama, oni će navaliti slepo jedan na drugoga. ... Kakvo divno ime će steći Jehova pobedom, koja uliva strahopoštovanje u "ratu velikog dana Boga Svemogućeg"! "Napred, onda, u boj, o Jehova nad vojskama, zajedno sa svojim carskim sinom Isusom Hristom!" ... Neka taj izveštaj neuporedive pobede u večna vremena ostane u analima sveopšte istorije!" (Svetska sigurnost pod Knezom mira, str. 146-149, 151, 158-160)

Dakle, ako Jehovini svedoci smatraju da su toliko slabog duhovnog stanja da im je iskušenje uzimanje u ruke oružja ili čitanje literature drugih religija, kako im onda nije iskušenje sopstvena nauka?!

Isto tako, ako je pravoslavnima iskusenje da posecuju predavanja raznih verskih sekti, kako im nije iskusenje sopstvena nauka (Nikolaj Velimirovic, ...)?

#15 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 24 November 2005 - 21:36

> Inace sami vernici organizuju dobar deo aktivnosti, a pastor je vise sluzbenik.

Ja nigde nisam sreo toliko antiautoritaran duh kao u adventistickoj doktrini. Duhovna hrana za samu crkvu nije kritikovanje drugih, nego najzesca samokritika sopstvene zajednice, njenog licemerstva, fanatizma i formalizma koji po samoj doktrini crkve jeste kao iskusenje cesto uvijen jednom ispravnom formom ponsanja. Vernici se uce da nikada ne budu oholo zadovoljni sobom i svojim ostvarenim karakterom, misleci a su iznad drugih ljudi. A protiv kulta licnosti (propovednika), adventisticki pisac i prorok Elena Vajt (1827-1915) pise sledece:

"Predsednik Generalne konferencije, ako se pridrzava saveta BozÄľjeg, nece podsticati svoju bracu da od njega ocekuju uputstva za sve sto spada u njihovu duznost, nego ce ih upucivati na Onoga koji je jedini izvor mudrosti i koji je slobodan od ljudskih zabluda. On nikada nece pristati da zato sto se nalazi na tako visokom polozaju predstavlja razum i savest drugih." (SE 415)

"Ako je hvala upucena vama (propovednicima), drhtite i stidite se, jer veliki cilj nije ostvaren, ne velica se Bog nego covek." (4T 400)

"Niko ne sme pokusavati da tako priveze ljude za sebe da zapoveda njima, naredjujuci im sta da ucine a sta ne, komandujuci im kao sto oficir komanduje svojim vojnicima. Tako su radili i svestenici i staresine u vreme Hristovo, ali je to pogresno. ... Ako, pak privezujete duse za sebe, nagonite ih da se odvoje od izvora mudrosti i savrsenstva. Oni se moraju potpuno oslanjati na Boga, jer ce samo tako moci uzrasti u veri. ... Hristos je temelj svake istinske zajednice." (SE 188)

"U jednom takvom odnosu um jednog coveka gospodario bi umom drugoga, pa na taj nacin ljudsko bice bilo bi odvojeno od Boga i izlozeno iskusenju. Sotonine metode imaju jedan cilj - naciniti ljude robovima ljudi. Kad to uspe javlja se kao rezultat pometnja i nepoverenje, zavist i svako zlo. ... Kada neko slobodno manipulise vlascu koja mu je poverena, i nastoji da stekne prevlast nad svojom bracom, smatrajuci da mu je dato pravo da svoju volju uzdigne na nivo sveprevladavajuce moci, onda je najbolje i jedino pouzdan izlaz, ukloniti ga, da ne bi nacinio jos vesu stetu, izgubio dusu i doveo u neposrednu opasnost i druge duse. 'Vi ste svi braca.'" (Letter 55, 1895)