Jump to content


Photo

Kvas


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
56 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 November 2005 - 15:22

Ja ga pamtim kao klinka, pojedini clanovi porodice su obozavali isti i obilato ga konzumirali a i ja sa njima.
Medjutim, ne pamtim kada sam poslednji put videla to pice.

Jel zna neko sta je to zapravo uopste, od cega se sastoji, od cega se pravi?
I postoji li sada nesto slicno u opticaju?

#2 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 17 November 2005 - 15:43

Ja ga pamtim kao klinka, pojedini clanovi porodice su obozavali isti i obilato ga konzumirali a i ja sa njima.
Medjutim, ne pamtim kada sam poslednji put videla to pice.

Jel zna neko sta je to zapravo uopste, od cega se sastoji, od cega se pravi?
I postoji li sada nesto slicno u opticaju?

<{POST_SNAPBACK}>

Kvas se pravi od starog isušenog hleba, ili biskvita od ovsa.

1 litar vode, 50 gr. dobro isušenog hleba u rerni, 40 gr šećera, 2 gr kvasca.

Dobro izdrobi hleb ili biskvite, prelij kipućom vodom, pokrij lonac i ostavi sat-dva da stoji, povremeno mešajući.

Posle toga procediš, dodaš šećer i kvasac(prethodno rastopljen), kao i nešto hladne vode. Ostaviš da stoji 10-12 sati.

Nakon toga procediš kroz gazu, i sipaš u flaše u koje si prethodno stavila nekoliko zrna groždja. Ostaviš na sobnoj temperaturi par sati, a onda u frižider. Nakon par dana, kvas je spreman za piće.

#3 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 17 November 2005 - 16:09

To je tzv. Boza. U Bgd-u ima da se kupi u poslastiÄŤarnici Bombaj, u bulevaru Kralja Aleksandra, malo iznad pijace Ä

#4 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 November 2005 - 16:31

[quote name='Glorfindel' date='17 Nov 2005, 16:09']To je tzv. Boza. U Bgd-u ima da se kupi u poslastiÄŤarnici Bombaj, u bulevaru Kralja Aleksandra, malo iznad pijace Ä

#5 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 17 November 2005 - 16:50

Onaj recept je recept za bozu. U mom rodnom muslimanskom kraju to spada u jedno od tradicionalnih pića.

Ja za kvas samo znam preko BIP'ovog. Ima je da se kupi nekad u višnjicama. Mislim da sam ga video u Maksiju. Na kraju polica sa pivom.

Ä

#6 rafiki

rafiki
  • Members
  • 172 posts

Posted 17 November 2005 - 21:12

BIP-ov Kvas moze da se kupi u C Marketu (ponekad), sve sa onom rekurzivnom etiketom na kojoj medved na posluzavniku drzi bocu tog istog kvasa sa etiketom na kojoj medved drzi...

A nesto slicno pravi i Zrenjaninska Pivara pod nazivom EuroMalc (ranije poznat kao Tut Gut)

Pozdrav

Edited by rafiki, 17 November 2005 - 21:12.


#7 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 17 November 2005 - 21:15

moze kvas da se popije i u bipovoj (?) pivnici u cetinjskoj, pa kad navratis do bgda, eto ti misije...meni se svidja.

#8 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 17 November 2005 - 21:20

Naravno da se sećam (ruskog) Kvasa, usput ima ga u Maxiju provereno. Kao i legendarnog Tut-Gut-a. Kvas mi je dugo bio odvratan ili manje podnošljiv, ali kada je nestalo TGa jedno vreme, prešao sam na Kvas i navikao sam se. Sada sam ih nekako zapostavio i prevazišao* , nemam više neku posebnu želju, mada ko zna...





* ne pijem regularno pivo uopšte.

#9 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 17 November 2005 - 21:28

ali kvas nije vrsta piva. nema cak ni alkohola.

#10 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 17 November 2005 - 21:53

Kao sto rekoh ja taj artikal uopste ne videh u prodavnicama vec godinama (da ne kazem decenijama).

Има га сигурно и у БИПовом дисконту у Цетињској, на пола пута између 29. Новембра и Душанове.

#11 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 17 November 2005 - 22:16

moze kvas da se popije i u bipovoj (?) pivnici u cetinjskoj, pa kad navratis do bgda, eto ti misije...meni se svidja.

<{POST_SNAPBACK}>


Nije los, mada se secam ukusa pravog ruskog kvasa koji sam nekada pio kada bi drugar koji je ziveo u Petersburgu dosao u Beograd. Moglo bi se eventualno reci da ovaj BIPov podseca na real thing. Kazu da je kvas zdrav zobg visokog sadrzaja vitamina B, mada se meni cini da goji ;-)

#12 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 17 November 2005 - 22:17

ali kvas nije vrsta piva. nema cak ni alkohola.

<{POST_SNAPBACK}>

ako se ovo odnosi na moj post,
* je stavljena da neko nebi pogrešno shvatio ono "prevazišao" :lol:

#13 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 17 November 2005 - 22:55

Znam tu poslasticarnicu.
Nego jel si skroz siguran da je to isto sto i boza?  :lol:
Boza je kolko ja znam belicasta a ovo sto ja pamtim je bilo tamno, otprilike boje koka-kole.
E ovo ce morati da se istrazi :lol:
Kao sto rekoh ja taj artikal uopste ne videh u prodavnicama vec godinama (da ne kazem decenijama).

<{POST_SNAPBACK}>

ima u c marketu, pekabeti, maxiju...flasica 0.33 kosta ~20 dinara, cak su skoro i etiketu redizajnirali :lol:
ziveli! :lol:

#14 lobozinho

lobozinho
  • Members
  • 761 posts

Posted 17 November 2005 - 23:17

"A za vas, hladan ruski kvas" - BIP reklama sve sa medom. Moja mladja braca su to pila jedno vreme, rekli smo im da je pivo, i sta znaju deca - u bocama kao pivo, iste boje kao pivo, penusa kao pivo... A moj stariji brat je napisao kracu pricu posvecenu kvasu.

Moja omiljena boca kvasa bila je 1.5 l "Lidsko" kupljena u radnji "Kulak" u selu Svir u Vitebskom okrugu u Belorusiji. Kupovali smo neku uzinu i kupim ja i kvas, kad Jegorov otac, majka i deda krenu na mene - "sta pijes kvas, sto bar nisi uzeo pivo". I stali na livadu da jedemo (svakome po kobasica, cetvrt hleba i po pola paradajza), sija sunce i otvorio ja kvas i pijem sa uzivanjem. Kaze deda Venjamin, "Ma daj meni malo". Otpije on kaze "Osecam se kao decak ponovo". Kaze teta Anka "Ma, hocu i ja.". I na kraju, cika Volodji bilo malo neprijatno, al' trgnuo je i on. To mi je bio 28. rodjendan.

Pijte kvas!

#15 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 18 November 2005 - 00:48

ako se ovo odnosi na moj post,
* je stavljena da neko nebi pogrešno shvatio ono "prevazišao" :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

smesno, a?


et bghost: u da, sigurno goji, a nije se sa tim zezati. :lol: