Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Totalna preporuka


  • Please log in to reply
3198 replies to this topic

#3046 drgnk

drgnk
  • Members
  • 600 posts

Posted 05 April 2018 - 12:41

Treba pomenuti i Paka Plazu koji je zajedno sa Balagerom režirao prva 2 dela serijala Rec dok je treći deo, režirao samostalno. Od ostalih njegovih filmova, tu su i solidna ostvarenja poput trilera El Segundo Nombre i horor-trilera Veronica.

 

Od španskih filmova koji nisu pomenuti, istakao bih i Nadie Conoce A Nadie, Los Sin Nombre, El Guardian Invisible, Los Ultimos Dias, La Niebla Y La Doncella, Eskalofrio, El Rey De La Montana, Toro, Hierro, El Cadaver De Anna Fritz, Musa (još jedan Balagerov film na engleskom jeziku)...itd. itd.

 

Od argentinskih filmova pomenuo bih i triler Al Final Del Tunel sa odličnim Leonardom Esbaraljom i Klarom Lago.

 

Španski filmovi koje nestrpljivo očekujem su El Aviso, El Ataud De Cristal, La Jauria, El Hombre Que Mato A Don Quijote, Mirage, El Signo De Caronte (snimljen još 2016. ali na internetu od njega, ni traga ni glasa).


  • 1

#3047 Pero_Cameron

Pero_Cameron
  • Members
  • 4,531 posts

Posted 05 April 2018 - 16:53

Meni je El Guardian Invisible mozda i najslabiji spanski film.


  • 0

#3048 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 05 April 2018 - 17:14

^ Al final da tunel sam mislio da stavim na spisak, ali sam izgleda zaboravio, moguce da sam zaboravio jos neki. To je stvarno fantastican film.

Paka Plazu nisam spomenuo zato sto radi pre svega horore, a ja nisam bas fan takvih filmova. Sa druge strane ipak on nije reziser tog kvaliteta kao pomenuti, realno gledano slabiji je bez obzira na neke licne afiniteta.

El guardian invisible nisam gledao, iako sam cuo od mnogih da je dobar film, sa druge strane cuo sam i dosta kritika. Film je radjen po romanu Dolores Redondo, taj roman je prvi deo njene trilogije ciji su delovi jos Legado en los huesos i Ofrenda a la tormenta. Mislio sam da sacekam da izadju sva tri filma, pretpostavljam da ce ih raditi jer drugacije bas i nema smisla, pa da gledam sve zajedno, ali ko zna, mozda ga odgledam i ovih dana.

Ostale ili nisam gledao ili mi nisu ostavili neki poseban utisak.

I ja sa nestrpljenjem cekam mnoge od navedenih filmova, a posebno Mirage. El signo de caronte ni ja nisam mogao da nadjem. Steta, jer deluje da bi mogao da bude dobar film, mada, sa druge strane nije bas obecavajuce to sto se tesko pronalazi na internetu, to bi moglo da govori suprotno.

Edited by A sad, 05 April 2018 - 17:16.

  • 0

#3049 drgnk

drgnk
  • Members
  • 600 posts

Posted 05 April 2018 - 17:54

Meni je El Guardian Invisible mozda i najslabiji spanski film.

 

Uh, prestrog si. :lol+: Radi se o vrlo pristojnom noir-trileru rađenom prema romanu. Bilo je i gorih španskih filmova, veruj mi. Mene je recimo No habrá paz para los malvados, koji se smatra filmom od renomea, smorio za sve pare. Kada sam završio gledanje istog, ja prosto nisam znao šta sam to gledao a to mi ni dan danas nije jasno. Koliko ljudi, toliko ćudi.


  • 0

#3050 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 05 April 2018 - 17:59

Uh, prestrog si. :lol+: Radi se o vrlo pristojnom noir-trileru rađenom prema romanu. Bilo je i gorih španskih filmova, veruj mi. Mene je recimo No habrá paz para los malvados, koji se smatra filmom od renomea, smorio za sve pare. Kada sam završio gledanje istog, ja prosto nisam znao šta sam to gledao a to mi ni dan danas nije jasno. Koliko ljudi, toliko ćudi.


Meni je to odlican film. :-)

Edited by A sad, 05 April 2018 - 18:00.

  • 0

#3051 Pero_Cameron

Pero_Cameron
  • Members
  • 4,531 posts

Posted 05 April 2018 - 18:10

Nisam gledao taj film.

Evo dopusti da se ispravim, najmanje dobar od spanskih :D
  • 1

#3052 drgnk

drgnk
  • Members
  • 600 posts

Posted 05 April 2018 - 19:09

Meni su Španci velemajstori misteri-trilera onda kad se u priči isključivo fokusiraju samo na otkrivanje krivca/ubice. Tada fantastično slažu elemente radnje do poslednjeg detalja. Čim krenu sa uvođenjem nekog dramskog elementa u isti kao vid autorskog pečata režisera, film odmah krene nekim neželjenim tokom tj. razvodni se do granica negledljivosti.

 

Svojevremeno sam na jednom forumu (nije b92) vodio žustru raspravu o filmu Contratiempo sa dvoje drugih forumaša koji, hajde da se blago izrazim, nisu imali reči hvale za isti a onda je jedno od njih dvoje pomenutom naslovu pretpostavila film Que Dios nos perdone kao film koji je za razliku od Contratiempa, "primer kako posložen triler treba da izgleda" (njene reči). Treba li reći da je za mene The Invisible Guest primer vrhunskog trilera dok me je ovaj drugi ostavio potpuno ravnodušnim iz razloga koje sam naveo u prethodnom pasusu.

 

Hvala za ova 2 naslova Dolores Redondo. Vidim da je ekranizacija istih predviđena za 2019. godinu tako da sam ih stavio u moj IMDB wishlist. :+1: :)


Edited by drgnk, 05 April 2018 - 19:16.

  • 0

#3053 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 05 April 2018 - 19:33

^

Ovde se ne slazem sa tobom. Dramski elementi su pozeljni za vrhunski triler i spanci to znaju da urade. Que dios nos perdone jeste skolski primer dobro uradjenog trilera, to je odlican film, sa druge strane Contratiempo je netipican film, nije radjen po sablonu, po mom misljenju dosta bolji od pomenutog, jedan od najboljih spanskih filmova uopste. 


  • 0

#3054 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 06 April 2018 - 12:28

Meni su Španci velemajstori misteri-trilera onda kad se u priči isključivo fokusiraju samo na otkrivanje krivca/ubice. Tada fantastično slažu elemente radnje do poslednjeg detalja. Čim krenu sa uvođenjem nekog dramskog elementa u isti kao vid autorskog pečata režisera, film odmah krene nekim neželjenim tokom tj. razvodni se do granica negledljivosti.

 

Svojevremeno sam na jednom forumu (nije b92) vodio žustru raspravu o filmu Contratiempo sa dvoje drugih forumaša koji, hajde da se blago izrazim, nisu imali reči hvale za isti a onda je jedno od njih dvoje pomenutom naslovu pretpostavila film Que Dios nos perdone kao film koji je za razliku od Contratiempa, "primer kako posložen triler treba da izgleda" (njene reči). Treba li reći da je za mene The Invisible Guest primer vrhunskog trilera dok me je ovaj drugi ostavio potpuno ravnodušnim iz razloga koje sam naveo u prethodnom pasusu.

 

Hvala za ova 2 naslova Dolores Redondo. Vidim da je ekranizacija istih predviđena za 2019. godinu tako da sam ih stavio u moj IMDB wishlist. :+1: :)

 

To sto pises nema nikakve veze sa spanskim filmom ili nekim posebnostima vezanim za to govorno podrucje.

Ti jednostavno jedan podzanr pretpostavljas drugom, bazirano na licnim afinitetima. Licni afiniteti nisu problem, vec ono sto iz njih izvlacis, potpuno pogresno, kao zakljucak koji se odnosi na celokupnu kinematografiju.


  • 0

#3055 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 06 April 2018 - 13:49

Zaboravio sam da navedem i sjajni urugvajski film La Casa Muda, Tiha Kuca. Iako je kvalifikovan kao horor, to ipak nije klasican horor, da ne otkrivam detalje sad. Budzet film je bio samo 6 hiljada dolara. Navodno je snimljen po istinitim dogadjajima. Postoji i americka kopija, ali je ovaj mnogo bolji. Nemojte da vas zavara niska ocena na IMDBu, film je zaista fantastican.
  • 0

#3056 drgnk

drgnk
  • Members
  • 600 posts

Posted 07 April 2018 - 23:11

Headhunters (Hodejegerne) - 2011

 

http://www.imdb.com/title/tt1614989/?ref_=nv_sr_1

 

Još jedan od vrhunskih skandinavskih (norveški) crnohumornih krimi-trilera. Radi se o odličnoj ekranizaciji istoimenog krimi-romana, Ju Nesbea, majstora ovog žanra.

 

 

 


  • 2

#3057 L0shMi

L0shMi
  • Members
  • 2,062 posts

Posted 08 April 2018 - 01:58

@a sad nigde da pomenes mar adentro, ccc. :) Vidim da nisi bas upoznat sa filmovima alex de la iglesia, kad ti je el bar pomenut a ne nešto tipa balada triste de trompeta ili el día de la bestia. A sto se najglupljeg španskog filma tiče, mislim da se ništa ne može meriti sa fuga de cerebros :) Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
  • 2

#3058 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 08 April 2018 - 02:57

Headhunters (Hodejegerne) - 2011
 
http://www.imdb.com/title/tt1614989/?ref_=nv_sr_1
 
Još jedan od vrhunskih skandinavskih (norveški) crnohumornih krimi-trilera. Radi se o odličnoj ekranizaciji istoimenog krimi-romana, Ju Nesbea, majstora ovog žanra.
 


Gledao sam ga jos davno, odlican film. Bolji od vecine Holivudskih trilera.
  • 0

#3059 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 08 April 2018 - 02:57

@a sad nigde da pomenes mar adentro, ccc. :) Vidim da nisi bas upoznat sa filmovima alex de la iglesia, kad ti je el bar pomenut a ne nešto tipa balada triste de trompeta ili el día de la bestia. A sto se najglupljeg španskog filma tiče, mislim da se ništa ne može meriti sa fuga de cerebros :) Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

 

Bicu potpuno iskren. Mar adentro je namerno izostavljen, to je Amenabarov film, rezisera kojeg sam posebno pohvalio. Kao sto znas, film je biografski, o coveku koji se borio za pravo na eutanaziju. To je protivno mojim ideoloskim uverenjima, tako da sam ja veliki protivnik eutanazije. To je i razlog sto nije na listi meni najboljih filmova. Znaci, razlog je ideoloske/politicke prirode. 

 

O Aleksa de la Iglesiu sam se ogresio i trebao sam da ga spomenem i imenom. Dva njegova filma sam spomenuo, pored El Bar, njegov film je i La Comunidad koji je meni njegov najbolji film. A kada sam spomenuo horore iz serije Peliculas para non dormir, mislio sam pre svega na njegov film, koji je ubedljivo najbolji film iz tog serijala La habitacion del nino. Bas sam veceras gledao forum i hteo da editujem post i ubacim njegovo ime, kad vidim da ne moze da se vise edituje, pa sam pomislio da napisem post o njemu, ali sam morao nesto drugo da radim. Otvorim forum pred spavanje, a on je vec spomenut. Sugestija ti je potpuno na mestu. 

 

Meni licno Balada triste de trompeta nije bas neki film, nije mi se svideo. Opet da napomenem da ja nisam neki fan komedija i da mi se retko koja svidja. E dia de la bestia je odlicna, ali sam je gledao jako davno. On ima jako mnogo filmova, velika vecina su komedije, vise parodije. Accion mutante, njegov prvi film je isto odlican. Perdita Durango, totalno lud film, nisam bas skroz siguran, ali mislim da je to prvi spanski film koji sam gledao, mada je on vecim delom na engleskom. Pored pomenutog horora, jedini film koji nije komedije je na engleskom, ne mogu sad imena da se setim, kad resavaju matematicari ubistva, da li na Oksfordu ili Kembridzu, solidan film, izguglacu sutra.

 

Poslednji njegov film Perfectos desconocidos cu gledati sa suprugom veceras. Ima on jos dosta filmova, ali ovo je sto se mene tice najbolje od njega. Spomenuo sam tri njegova filma, ali jeste propust sto nisam spomenuo i njegovo ime. 

 

Edit

 

On je inace Bask. Pored rezije, ucestvovao je i u pisanju scenarija za svoje filmove, medjutim glavni scenarista za skoro sve njegove fiilmove je, takodje Bask, Horhe Gverika Eceveria. On je glavni scenarista i u filmovima, jos jednog rezisera kojeg sam spomenuo u prethodnom postu Danijela Manzona. Eceveria se ne bavi rezijom vec je iskljucivo scenarista, mozda i najbolji od onih koji se bave iskljucivo tim poslom u Spaniji. 


Edited by A sad, 08 April 2018 - 03:16.

  • 1

#3060 drgnk

drgnk
  • Members
  • 600 posts

Posted 08 April 2018 - 09:15

 Pored pomenutog horora, jedini film koji nije komedije je na engleskom, ne mogu sad imena da se setim, kad resavaju matematicari ubistva, da li na Oksfordu ili Kembridzu, solidan film, izguglacu sutra.

 

Poslednji njegov film Perfectos desconocidos cu gledati sa suprugom veceras. Ima on jos dosta filmova, ali ovo je sto se mene tice najbolje od njega. Spomenuo sam tri njegova filma, ali jeste propust sto nisam spomenuo i njegovo ime. 

 

 

Taj navedeni film na engleskom je The Oxford Murders (2008).

 

http://www.imdb.com/title/tt0488604/?ref_=nm_flmg_dr_11

 

Perfectos Desconocidos je remake odličnog italijanskog filma Perfetti sconosciuti iz 2016. godine.

 

http://www.imdb.com/title/tt4901306/?ref_=nv_sr_4


Edited by drgnk, 08 April 2018 - 09:16.

  • 2