Jump to content


Photo
- - - - -

Koji čaj pijete?


  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#61 Takeshi

Takeshi
  • Members
  • 2,001 posts

Posted 24 October 2005 - 15:38

Mislio sam da vas ne davim sa 'predavanjima', ali posto vidim da se ova tema ponavlja, samo da kazem da je napitak caj infuz (infusum) od (oksidiranih) listova cajne biljke (Camellia sinensis). To bi bila definicija caja (kao napitka). Nana, kamilica, itd, strogo gledano nije caj, vec infuz. Eventualno moze 'herbalni caj', mada ne znam koliko se to koristi na srpskom.

Ergo, ako nema listova Camellia-e sinensis, onda nije 'caj' (u pravom smislu reci). Dodataka, naravno, moze biti raznih. Npr. "caj od jasmina" je 'obican' caj sa jasminovim laticama, itd.

<{POST_SNAPBACK}>

Thanx, to vec prevazilazi moje "poznavanje" materije :lol:
Ja sam ciljao na definiciju "vocni" caj, u kome je voce sasvim mali deo sadrzaja.
  • 0

#62 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 24 October 2005 - 18:03

This very moment? Organic Early Grey with one equal :lol:
Posted Image

Edited by WVIZ, 24 October 2005 - 18:06.

  • 0

#63 Elizabeta Shmekerka

Elizabeta Shmekerka
  • Members
  • 400 posts

Posted 24 October 2005 - 18:35

Pustinski......snadbevac,kuca caja!

<{POST_SNAPBACK}>

e, bila pre neki dan u kući čaja. Izobilje! Jedva sam se odlučila iako najviše volim zeleni. Na licu mesta sam pila marokanski - zeleni sa pepermintom (mmmmm), a kupila sam Ledeno doba - interesantna mešavina (rooibush, limunova trava, kora limuna, mint, divlji šafran, pupoljak pomorandže) i Pu Er imperial - dobar crni.
Inače, letos sam u nekoj od prodavnica naletela na Liptonov čaj - Quiet Night (kamilica, pomorandža, lavanda), pa ako neko negde vidi neka javi-mnoooooooogo je dobar!
  • 0

#64 scissorsister

scissorsister
  • Members
  • 90 posts

Posted 25 October 2005 - 07:56

Je l moze uputstvo za jednu novosadjanku kako da se dodje do kuce caja, gde je, kojim busom se dolazi do tamo, neki orijentir...
Hvala!
  • 0

#65 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 25 October 2005 - 10:23

Mislio sam da vas ne davim sa 'predavanjima', ali posto vidim da se ova tema ponavlja, samo da kazem da je napitak caj infuz (infusum) od (oksidiranih) listova cajne biljke (Camellia sinensis). To bi bila definicija caja (kao napitka). Nana, kamilica, itd, strogo gledano nije caj, vec infuz. Eventualno moze 'herbalni caj', mada ne znam koliko se to koristi na srpskom.

Ergo, ako nema listova Camellia-e sinensis, onda nije 'caj' (u pravom smislu reci). Dodataka, naravno, moze biti raznih. Npr. "caj od jasmina" je 'obican' caj sa jasminovim laticama, itd.

<{POST_SNAPBACK}>



Slazem se ako drzimo do konzistentnosti, ali imam jedan komentar. Naime, legenda kaze da je sve pocelo tako sto se kineski car Shen Nung jednog dana 2737.pne odmarao ispod drveta dok su sluge kuvale vodu za pice i onda je vetar naneo par listova Camellia-e sinensis u sud i svi su osetili cudesnu aromu. Sa sigurnoscu mozemo tvrditi da je taj prvi caj bio "zeleni".
E sada, po onim kesicama "caja" na koje se dosta ljudi poziva ovde ce se vrlo verovatnije naci prasina ili otpaci pomesani sa kojekakvim aromama nego caj, tako da mi ipak "cajnije" deluje necajna biljka koju sam svezu ili susenu infuzirao.
  • 0

#66 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 October 2005 - 10:50

E sada, po onim kesicama "caja" na koje se dosta ljudi poziva ovde ce se vrlo verovatnije naci prasina ili otpaci pomesani sa kojekakvim aromama nego caj, tako da mi ipak "cajnije" deluje necajna biljka koju sam svezu ili susenu infuzirao.

<{POST_SNAPBACK}>

Slazem se, i sam sam pravio puno 'herbalnih cajeva', posebno od lipe, ili zove.

Nego verovatno da je bolje (za one prave, pravcijate) ljubitelje da koriste caj (bilo koje vrste) u vidu listova, pre nego u kesicama.

Svojevremeno kad sam bio fanatik (pre nego sto sam presao na vino :lol:), obavezno sam koristio neusitnjen caj + kineski cajnik of terakote (onaj sa drskom od trske). Klasika.
  • 0

#67 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 25 October 2005 - 11:50

Je l moze uputstvo za jednu novosadjanku kako da se dodje do kuce caja, gde je, kojim busom se dolazi do tamo, neki orijentir...
Hvala!

<{POST_SNAPBACK}>


Kuca caja je u Ulici Save Kovacevica (sad je preimenovana, ali ne mogu da se setim novog/starog naziva). Do tamo mozes stici autobusom 26 koji staje na Trgu republike, preko puta Narodnog pozorista. Sidjes kod Kaleniceve pijace, predjes ulicu i ides u ulicu paralelnu sa ovom koju si presla. Paralelna ulica je ta koju trazis, skreni desno u nju i posle stotinak metara je Kuca caja sa leve strane.

Druga opcija je da ides nekom od trola koje idu do Krsta, ali nisam siguran gde im je stanica u Save Kovacevica.

Treca opcija je da te neko do tamo odveze O:-)
  • 0

#68 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 25 October 2005 - 12:51

A gde ću drugde...kad su jedini  :lol:

Mada, ono što prodaju ne zaostaje za onim što sam dobijao iz inozemstva, pa i iz Kine.

<{POST_SNAPBACK}>


slazem se sa tobom, dobra je radnja i fin je izbor cajeva :lol: ja sam samo nekiliko puta dobio bolje cajeve nego sto je ponuda u Kuci caja, i to davno, doneli prijatelji iz Japana i Kine :lol: i pravo da kazem, ne osecam nostalgiju sto vise ne moram da mislim kako da nabavim dobar caj :lol:
  • 0

#69 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 25 October 2005 - 13:00

Svojevremeno kad sam bio fanatik (pre nego sto sam presao na vino :lol:), obavezno sam koristio neusitnjen caj + kineski cajnik of terakote (onaj sa drskom od trske). Klasika.

<{POST_SNAPBACK}>



uh da, volim i ja te cajnike, verovatno se secas da su u drugoj polovini 70-ih bili jako jeftini ovde u BG, bogme onda je bilo ponekad i odlicnih cajeva iz Kine u onim njihovim kutijama raznih boja, crvena, zelena, oker... a ja sam baksuz tezak, doneo mi prijatelj prosle godine iz Toronta takav cajnik i u ludiranju sa detetom cajnik sleteo i ostao vizuelno citav ali neupotrebljiv jer je napukao :lol:

i da, ostao sam fanatik ali se vesto prikrivam :lol:
  • 0

#70 gajdY sinisa

gajdY sinisa
  • Members
  • 90 posts

Posted 25 October 2005 - 13:53

Oolong tea
  • 0

#71 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 25 October 2005 - 18:18

Attached File  the_alchemy_of_making_tea.jpg   186.63KB   68 downloads
  • 0

#72 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 26 October 2005 - 09:32

Mene recimo Bekunis razbije svaki put kad ga popijem. Sa ostalim cajevima mi se to ne desava...


:lol:
  • 0

#73 gajdY sinisa

gajdY sinisa
  • Members
  • 90 posts

Posted 26 October 2005 - 15:12

Ono sto mi se dopada kod rituala ispijanja caja je umerenost,ogoljenost cina.Time se postize ispunjavanje vlastite prirode ili ''praznine'',odvojenost od ega.Mogao bih reci da je caj simbol sustine u kojem ucestvuje Ja kao olicenje intenzivne i aktivne budnosti u misaonoj tisini.
  • 0

#74 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 28 October 2005 - 18:52

Ono sto mi se dopada kod rituala ispijanja caja je umerenost,ogoljenost cina.Time se postize ispunjavanje vlastite prirode ili ''praznine'',odvojenost od ega.Mogao bih reci da je caj simbol sustine u kojem ucestvuje Ja kao olicenje intenzivne i aktivne budnosti u misaonoj tisini.

<{POST_SNAPBACK}>

Smrtz! Ja sam veliki fan, pijem litre caja svakodnevno! Rekao bih da nisam umeren ;(
  • 0

#75 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 28 October 2005 - 22:12

Attached File  the_alchemy_of_making_tea.jpg   186.63KB   68 downloads

<{POST_SNAPBACK}>



da li je ovo slika spravljanja chai-a u indiji

ako mi nesto nedostaje otkako mi je zabranjeno konzumiranje secera, onda su razni indijski slatki produkti, od kojih pored egzoticnog sharja shakea (poznatog i kao sheik's shake - bolesno slatki milksejk na bazi suvih urmi) na prvom mestu njihov caj. prosto ne mogu da zamislim sebe na dugom putovanju u indiji da ne konzumiram chai, prezasladjenu, gustu tecnost sastavljenu od mleka, vode, secera i velikih kolicina crnog caja, dugo kuvanu na prljavim plinskim resoima kraj puteva, na zeleznickim stanicama, u prasini bazara.


u srpskoj varijanti to bi bilo najblize necemu izmedju sherbeta i karameliziranog mleka. health hazard 102%.
  • 0