Jump to content

Photo
- - - - -

Koji čaj pijete?

• Please log in to reply
353 replies to this topic

#226 GENTLEMAN

GENTLEMAN
  • Members
  • 66 posts

Posted 14 January 2008 - 18:29

Caj od divizme, ko ima problema sa sinusima neka nadje i ne prestaje da pije .... tri puta dnevno sat vremena pre jela piti sa zadrzavanjem gutljaja u ustima ....

#227 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 15 January 2008 - 15:05

Upravo pijem čaj od koprive, od biljnih meni omiljen. Preporučujem onaj od ekološke zadruge Flovita iz Gadžinog Hana, mnogo je ukusniji od onog iz biljne apoteke “Josif Pančić”. Volim i čajeve od žalfije, nane, kamilice, zove i brusnice.

Od pravih čajeva najradije pijem japanske zelene, napr. Sencha. U čajdžinicama uglavnom kineske zelene čajeve Bi Lo Chun, Lung Jing i Yunnan Green.

Da li u Beogradu postoji još neka (nepušačka) čajdžinica osim “Kuće čaja” i “Apropo”?

#228 mr@ki

mr@ki
  • Members
  • 1,080 posts

Posted 15 January 2008 - 23:58

Posto mi kofein uzasno smeta u poslednje vreme, ne pijem vise ni zeleni caj...
Sad mi ostaju ove vocne i biljne variajnte...
Brusnica, borovnica, razno sumsko voce, a volim i jabuku sa cimetom.
Ukus i nije nesto posebno, ali obozavam taj miris cimeta. :rolleyes:

#229 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 18 January 2008 - 20:47

Ja uopste nisam ljubitelj vocnih cajeva ali sam se navukla na Milfordov sa narandzom i od juce na narandza+djumbir (odlica je, aromatican)

#230 Rayuela

Rayuela
  • Members
  • 27 posts

Posted 20 January 2008 - 13:16

bancha i yerba mate.
bez icega i u svako doba.

#231 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 20 January 2008 - 17:07

bancha i yerba mate.
bez icega i u svako doba.

a kakvi su to čajevi? :rolleyes: izvini, prvi put čujem.

#232 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 21 January 2008 - 00:53

a kakvi su to čajevi? ;) izvini, prvi put čujem.

Zar je moguce? :D
Bancha je japanska vrsta zelenog čaja, nesto se ne razlikuje posebno od ostalih zelenih cajeva. :rolleyes:
Yerba mate je nesto sto u juznoj americi piju kao caj i sadrzi isto dosta teina.Mini se ipak vise svidja klasika :) mada za promenu... :huh:

#233 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 21 January 2008 - 01:30

Zar je moguce? :D
Bancha je japanska vrsta zelenog čaja, nesto se ne razlikuje posebno od ostalih zelenih cajeva. :rolleyes:
Yerba mate je nesto sto u juznoj americi piju kao caj i sadrzi isto dosta teina.Mini se ipak vise svidja klasika :) mada za promenu... :huh:

aha. 0:) ;) gde ih kupujes? ili nisi odavle?

#234 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 21 January 2008 - 19:38

aha. ;) :huh: gde ih kupujes? ili nisi odavle?

Ja sam bas odavde, ali izgleda da ti nisi. :)
Ja cu biti u Srbiji sredinom marta pa ako bas zelis te cajeve ja mogu da ti donesem.
Mada moja najbolja preporuka je caj od nane, ali od sveze. Stavi se jedna "grancica" sa 10 listica i prelije vrelom vodom.
Leti isto to samo hladnom vodom u nekom vecem bokalu, obavezno da odlezi dva sata u frizideru. :rolleyes:

#235 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 22 January 2008 - 11:00

Ja sam bas odavde, ali izgleda da ti nisi. :)

;)

Ja cu biti u Srbiji sredinom marta pa ako bas zelis te cajeve ja mogu da ti donesem.
Mada moja najbolja preporuka je caj od nane, ali od sveze. Stavi se jedna "grancica" sa 10 listica i prelije vrelom vodom.
Leti isto to samo hladnom vodom u nekom vecem bokalu, obavezno da odlezi dva sata u frizideru. :rolleyes:
1506966855066

hvala za preporuku :huh: ipak ne pijem nanu. a kaži mi gde kod nas mogu da se nađu, zainteresovao me je taj japanski zeleni čaj

#236 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 22 January 2008 - 14:04

hvala za preporuku :rolleyes: ipak ne pijem nanu. a kaži mi gde kod nas mogu da se nađu, zainteresovao me je taj japanski zeleni čaj

Japanske čajeve Bancha i Sencha možete kupiti u dve čajdžinice u Beogradu: "Kuća čaja" u Mileševskoj i "Apropo" u Cara Lazara. Pored ovih prodaju, naročito u "Kući čaja", razne druge zelene, crne, žute i bele čajeve, kao i njihove voćne mešavine.

#237 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 22 January 2008 - 14:44

a kaži mi gde kod nas mogu da se nađu, zainteresovao me je taj japanski zeleni čaj

Beogradska Kuća čaja ima solidan izbor čajeva za probati na licu mjesta ili za ponijeti kući. Osoblje je veoma ljubazno i predusretljivo da objasni razlike među ukusima, načine pripreme i ostale finese. Imaju i banchu i senchu i još mnoge druge.

Ja sam nedavno tamo pazario kesicu pustinjskog čaja, koji je mješavina zelenog čaja, breskve, južnog voća i - fanfare - ruže iz Damaska. :rolleyes: Ruža mu daje veoma mirisnu i slatkastu aromu, pa je ovo pravi parfem među čajevima. Nekako je.. ženskast i mislim da ću ga koristiti samo kao dodatak drugim čajevima, kada treba ugostiti neku bitnu gošću, recimo.

Posted Image

Još sam ponio i kesicu jedne vrste ulong čaja, tzv. Kwai Flower. To je takođe podvrsta zelenog i jako je prijatan. Imaju još i žuti čaj (ali nije stvarno žut, pitao sam, nego je iz porodičnog stabla zelenog).

Probao sam još i Pu Er Imeprial. "Sadrži veliki broj pupoljaka a njegov snažan miris podseća na miris vlažne zemlje."
Samo za hrabre. I po mirisu i po ukusu. Uh.

Btw, rekli su mi da najjači ukus imaju crni čajevi iz Asama, a pošto imam jednu varijantu kod kuće, mogu da potvrdim.

edit: stigoh brzom brzinom

Edited by autsajder, 22 January 2008 - 14:54.

#238 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 02 February 2008 - 16:48

Cecily i autsajder, hvala za info. Jako volim čajeve, ali ne bih se zaletala da kupujem bez ikakvog prethodnog znanja o njima ( kao što je gore naveo autsajder za Kwai Flower i Pu Er Imperial)

#239 bosonogaunjujorku

bosonogaunjujorku
  • Members
  • 10 posts

Posted 03 February 2008 - 19:42

zeleni caj s puno limuna i tri kasike secera ( dobro je za glavu) :rolleyes: i caj od uve sa punom kasikom meda

#240 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 04 February 2008 - 12:03

Cecily i autsajder, hvala za info. Jako volim čajeve, ali ne bih se zaletala da kupujem bez ikakvog prethodnog znanja o njima ( kao što je gore naveo autsajder za Kwai Flower i Pu Er Imperial)

U "Kući čaja" možete da prvo probate bilo koji čaj koji vas zanima, odnosno nema potrebe da kupujete na nevidjeno. Pre nego što se odlučite koji biste popili, osoblje će vam objasniti razlike izmedju većih kategorija (zeleni, crni, ulong, voćne mešavine, aromatizovani...) i najčešće otvoriti velike metalne kutije da ih omirišete. Uz pomoć simpatičnih devojaka koje tu rade, lako ćete izabrati čaj, pa makar samo za popiti. Njihov izbor je zaista veliki a atmosfera u čajdžinici jako prijatna. Predveče je često teško naći slobodno mesto, pa da biste imali dovoljno vremena da opušteno popričate sa osobljem možda najbolje da odete kada je manja gužva.

U "Apropo" je izbor čajeva za prodaju isto veliki, ali je tek manji broj običnijih vrsta u ponudi za popiti, uz jedan dodatni "čaj nedelje" van standardne ponude. Tu biste već bili prisiljeni da više rizikujete pri izboru.