Jump to content


Photo
- - - - -

Koji čaj pijete?


  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#1 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 22 October 2005 - 16:47

Ajmo čajoljupci, da vas čujem!
Zima je pred vratima, što će reći da nam s njom dolaze one manje lijepe stvari: prehlade, gripe ili barem poneko smrzavanje :lol:

I zato me zanima kakav čaj volite popiti kad dođete kući s posla/škole/faksa/treninga/šetnje gradom, a vani je već mrak, da ugrijete svoje stare i promrzle kosti :lol: a i kakav čaj inače pijete (pod uslovom da ga uopće pijete)

Evo, kao što je i red, ja ću prvi (razvrstano po kategorijama, odnosno namjenama):

1. čaj od šipka je bezvremenska kategorija- favorit bez premca, pogotovo za one bolesne,
2. kamilica - navečer za uspavljivanje (kao alternativa šalici mlijeka)
3. mentol (menta, pepermint) - djeluje suprotno od kamilice, razbuđuje
4. voćni čajevi - pogotovo šumsko voće, borovnica - obično naručujem u kafiću, dobra mi je i kombinacija voćnih čajeva+vanilija, npr. jagoda+vanilija, imaju malo blaži okus od verzije bez vanilije

Prošle zime sam u dućanu otkrio Podravkin Rooibos čaj (po imenu istoimene biljke) i moram priznati da je odličan, iako ipak malo neobičan.

EDIT:
joj kako zaboravih na:
5. ruski i indijski čajevi - nadam se da namjenu ne moram objašnjavati :lol:

Attached Files


Edited by Cro-boy, 22 October 2005 - 16:53.

  • 0

#2 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 22 October 2005 - 17:38

A HIBISKUS???
On je po meni extra!
  • 0

#3 marianne

marianne
  • Members
  • 779 posts

Posted 22 October 2005 - 17:41

pijem zeleni caj, a od vocnih caj od hibiskusa.
  • 0

#4 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 22 October 2005 - 17:46

A HIBISKUS???
On je po meni extra!

<{POST_SNAPBACK}>


Hvala, kako sam ga samo zaboravio?
  • 0

#5 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 22 October 2005 - 17:58

Sve travke i Posted Image
  • 1

#6 natalinna

natalinna
  • Members
  • 82 posts

Posted 22 October 2005 - 18:27

miomirisno mirisna crna ribizla rulez medju "vocnim"...

i sve od Liptona :lol:
  • 0

#7 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 22 October 2005 - 18:28

zeleni, s aromom jasmina, bez šećera (i meda). :lol:
  • 0

#8 garfild

garfild
  • Members
  • 787 posts

Posted 22 October 2005 - 18:35

vocni-orange
  • 0

#9 natalinna

natalinna
  • Members
  • 82 posts

Posted 22 October 2005 - 18:38

although, I prefer kuvano crno vino i zagrljaj voljenog bitja za hladne zimske dane ali posto to nije tema topica... :lol:
  • 0

#10 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 22 October 2005 - 18:40

Earl Grey sa limunom i crni indijski /veoma jak/ sa mlekom ..... firma je veoma bitna /Twinings, Lipton/.
.... upravo otkrila i stamanila za nekoliko dana kutiju Milfordovog tzv. Schneewaltzer /zimski narandza-rum caj/ .... odlican je s obzirom da mrzim vocne cajeve. Pravi bozicni caj uz fancy kolacice od badema ili ruma.
  • 1

#11 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 22 October 2005 - 19:04

although, I prefer kuvano crno vino i zagrljaj voljenog bitja za hladne zimske dane ali posto to nije tema topica...  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Ma nema frke, mozemo prosirit temu da glasi: cime se grijete u hladne dane? I ja volim kuhano vino, i crno i bijelo, pogotovo ga volim narucit u bircu kad je vani hladno, ali mi nas novi zakon o prometu (famoznih 0,0 promila) ne ide na ruku :lol:
  • 0

#12 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 22 October 2005 - 19:18

Kamilica samo kad se prehladim a inače crni (indijski) sa rumom.
  • 0

#13 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 22 October 2005 - 19:38

u poslednjih nekoliko godina, favorit mi je caj od sipka, koji nekako tesko nalazim u ovoj mojoj engleskoj zabiti.
trenutno pijem neki Lipton-ov 60% sipak, 40% hibiskus, sto sam kupio par kutija letos u svajcarskoj...

inace, sav caj od sipka koji sam pio u UK je kupljen napolju [NL, NO, YU, CH etc...]

btw, jedan prijatelj mi je pre neki dan rekao da ima sipak u vrtu i da ce da mi da dosta [pa ja lepo osusim i pravim caj kao sto je moja baba pravila = pravi :lol:]

takodje volim i tamnije cajeve [crni, earl grey i sl] sa limunom, a nema sanse da pijem caj na 'engleski' nacin.... nije da nisam probao, ali mi je bas bljutavo.....


roiboos je isto super, to smo pili tokom 'africkog' perioda... ali od povratka u evropu, slabo...
  • 0

#14 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 22 October 2005 - 20:00

u poslednjih nekoliko godina, favorit mi je caj od sipka, koji nekako tesko nalazim u ovoj mojoj engleskoj zabiti.
trenutno pijem neki Lipton-ov 60% sipak, 40% hibiskus, sto sam kupio par kutija letos u svajcarskoj...

<{POST_SNAPBACK}>


Konačno, jedan "englez" se upeco na temu o čaju! :lol: :lol:
  • 0

#15 cromodora

cromodora
  • Members
  • 625 posts

Posted 22 October 2005 - 20:39

Pustinski......snadbevac,kuca caja!
  • 0