Jump to content


Photo

Civ 4


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
269 replies to this topic

#16 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 October 2005 - 09:20

Da upoređujemo strategije? Ko kako igra?

Jeste li "rekorder" ili "sladokusac"?

"Rekordere" zovemo one koji jure najveći skor i broj poena. Samo Civ I sam tako igrao 3-4 godine dok nisam razvio stil. Znači istražuj nauke samo dok ne pronađeš Navigaciju i Feudalizam, a onda svu $$$ u vojni budžet, obaraj vladu i daj despotizam, gradi flotu i samo vitezove na nju, pa na sve četiri strane sveta, naciju po naciju...

Međutim, vremenom sam usvojio stil da u početnim delovima igre gotovo i ne ratujem. Eventualno u III jedan mali rat negde od između X i XV veka, čisto da proširim teritoriju, jer se u trojci ovi množe suludom brzinom. Ali merak mi je da izgradim strava civilizaciju, pa tek onda, kad izgradim sve u svim gradovima, pošaljem svemirski brod (igra odavno gotova), imam 30-tak nukova i motorizovane brigade u svakom gradu, onda da se bakćem svetskim ratovima.

Čitam ona pisanija i strategije na civfanatics forumu, ljudi igraju igru veoma precizno i klinički, i svi gotovo kažu "ne gradite svetska čuda nikako, nikad se nijedno čudo ne isplati koliko sve jedinice koje se mogu sagraditi za to vreme". Verujem da je tako, ali ja ne volim tako da da igram. 'oću bre u svom glavnom gradu da imam Piramide, Njutna, JB, Wall Street... Ko šiša poene u igri ili koliko se brzo završi, meni je građenje svestrane države mnogo lepše...

#17 Hefeweizen

Hefeweizen
  • Members
  • 702 posts

Posted 21 October 2005 - 09:51

Тја ја сам на двојци играо тако да сам отопио Гренланд, држао цео свет, имао бог те пита колико технологија будућности, послао брод и на крају када је истекло време ми је додељен најгори ранг (ово је све било на најтежем нивоу). Онда сам решио да сјебем оне којима сам оставио један једини град (чисто да се не би игрица завршила пре времена) и био сам на нивоу "Magnificient". Тада сам двојку престао да играм. Тројка ми није "легла" јер нису имали фундаментализам који ја много волим, а и крстарећи пројектили су ми били некако глупаво урађени. Мада признајем да је боље урађен цео концепт сукоба, јер не можеш да крстарећим пројектилом (или чистим бомбардовањем са мора) побијеш комплетну јединицу која брани град и да се ушеташ са тенком без борбе.
Што се стратегије за двојку тиче, паре на науку до Крсташа, потом у буџет и помоћу дипломата и поменутих Крсташа освоји шта можеш и прошири се што више можеш. Касније опет паре на науку до фундаментализма у који уђеш одмах и тада је готово. Питање је само пара и времена када ћеш све узети.
Нуклеарке углавном не користим. Зајбано је због загађења, не волим их некако.
Иначе омиљене јединице су ми биле крстареће ракете и хаубице, тенкове сам користио више када је трбало неког победити и исконтролисати терен следећи круг. Умало да заборавим од морнарице: подморнице, бојни бродови и оне крстарице које су отпорне на ударе из ваздуха (заборавих како се зову).

#18 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 October 2005 - 10:22

Zovu se AEGIS i apsolutno rulaju! B) Koliko puta su izdržale X krstarećih raketa kada sam sa AEGISIMa pokrivao nosače aviona!

#19 Hefeweizen

Hefeweizen
  • Members
  • 702 posts

Posted 21 October 2005 - 11:00

Zovu se AEGIS i apsolutno rulaju! B) Koliko puta su izdržale X krstarećih raketa kada sam sa AEGISIMa pokrivao nosače aviona!

<{POST_SNAPBACK}>

Јес, тако се зову. Ја их као заштиту носача не користим често, када је ситуација много зајбана. Ретко користим носаче авиона јер саме авионе баш не волим(сем када откријем стелт технологију, али до тада су сви и онако већ печени). Накркам подморнице крстарећим пројектилима и онда јебем кеву. Углавном њима штитим транспорте хаубица, тенкова и шпијуна. И понављам то само кад мора. У већини случајева сам их све већ напао пре развоја ракета и нема потребе да се нешто посебно штитим.
Е за светска чуда. Обавезно зидам Леонардову радионицу, и Адам Смит чудо први због доградње, други због уштеде лове која ти треба да купујеш друге градове. Одма за њима су Микеланђелова капела и Бахова катедрала због подизања морала становништва. Није неопходно, али добро дође, наравно ако је то све пре фундаментализма. На тежим нивоима увек зидам Велику библиотеку и Дарвиново путовање. Остало углавном не (барем не док је ситуација таква да су ми конкуренти јаки, када освојиш 2/3 света онда можеш да се зезаш). Или освојим или се уопште не зида јер је заостало.

#20 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 October 2005 - 11:37

Ja volim avione u trojci samo zato što lovci imaju sposobnost da drže stražu i presreću protivničke bombardere i lovce. Postaviš 3 lovca u svakom gradu i imaš takvu odbrambenu mrežu da nijedan bombarder ne može proći! A za nosače aviona, tjah, to radim čisto da malo bude elegantnije - naravno da bi bilo najefektivnije da samo odvalim 6 transporta punih tenkova, ali ovamo mi slađe, sa vazdušnom podrškom. Velika falinka trojke za koju kažu da je popravljena u četvorci, je što ne ohrabruje ljude da ratuju sa više kombinovanih jedinica, već samo rokaj Modern Armor za napad i Mech Inf za odbranu. One nesretne "armije" skoro i ne koristim osim za ukras u gradovima, sa onom zastavom :lol:

U dvojci mi oni helikopteri žešće idu na živce...

Od svetskih čuda izrazito ne volim samo Veliku Biblioteku, i neku od ovih novih čuda što su dodali u PlayTheWorld i Conquests. Piramide volim da sagradim, jer mislim da je bitno da kad tek osnuješ grad koji počinje da raste, da ne moraš da se bakćeš da gradiš granaries. Kolos je fini, aali samo ga uklopiš sa još 2-3 čuda koja pojačavaju trade i nauku (Njutn). Adama Smita zaista vredi imati, kao i Leonarda. Sa Darwinom se ne zezam osim ako je igra opuštena. Obavezno izgradim Mikelanđela i JB-a.

#21 Hefeweizen

Hefeweizen
  • Members
  • 702 posts

Posted 21 October 2005 - 11:57

Ja volim avione u trojci samo zato što lovci imaju sposobnost da drže stražu i presreću protivničke bombardere i lovce. Postaviš 3 lovca u svakom gradu i imaš takvu odbrambenu mrežu da nijedan bombarder ne može proći! A za nosače aviona, tjah, to radim čisto da malo bude elegantnije - naravno da bi bilo najefektivnije da samo odvalim 6 transporta punih tenkova, ali ovamo mi slađe, sa vazdušnom podrškom. Velika falinka trojke za koju kažu da je popravljena u četvorci, je što ne ohrabruje ljude da ratuju sa više kombinovanih jedinica, već samo rokaj Modern Armor za napad i Mech Inf za odbranu. One nesretne "armije" skoro i ne koristim osim za ukras u gradovima, sa onom zastavom :lol:

U dvojci mi oni helikopteri žešće idu na živce...

Od svetskih čuda izrazito ne volim samo Veliku Biblioteku, i neku od ovih novih čuda što su dodali u PlayTheWorld i Conquests. Piramide volim da sagradim, jer mislim da je bitno da kad tek osnuješ grad koji počinje da raste, da ne moraš da se bakćeš da gradiš granaries. Kolos je fini, aali samo ga uklopiš sa još 2-3 čuda koja pojačavaju trade i nauku (Njutn). Adama Smita zaista vredi imati, kao i Leonarda. Sa Darwinom se ne zezam osim ako je igra opuštena. Obavezno izgradim Mikelanđela i JB-a.

<{POST_SNAPBACK}>

Е па за велику библиотеку се не слажем. Није да ти она нешто невероватно користи, али није лоше да је ти имаш, да је не би други имали. У фундаментализму Дарвин није лош да ти да "ињекцију за науку". Што се тиче разлика у тактици двојка-тројка ја стварно нисам тројку играо довољно, да имам неку стратегију за теже нивое и сукобе такве да се ја штитим од бомбардера. Зато све ово што пишем се само односи на двојку.
Ако нападаш у двојци са авионима готово га сигурно непријатељски ловац обара и то не само једног него неколико. Друго мораш да чекаш један круг да би напао поново. Ловци (обични) су смешни. Стелтови су ОК, али ко што рекох, тада је игра већ практично готова. Понекад их користим само када хоћу да се курчим. Зато ја за први удар крстареће ракете и бомбардовање са мора, а потом само копнене јединице.
Иначе у двојци ти тенкови нису довољни за напад, јер град опасан зидинама и солидним јединицама не може да се освоји без великих губитака. Зато користим хаубице.

Е за чуда да додам, када је ситуација зајбана и када те окружују јаке цивилизације, а ти немаш фундаментализам и није у најви, онда зидам Статуу слободе јер тада можеш у фундаментализам на "мала врата". За пирамиде, лепо је да их имаш, али на вишим нивоима где се сви буне већ са 30000 тада и овако не можеш да нарастеш пуно.

#22 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 21 October 2005 - 12:25

Cetvorka je ocaj i uzas, ali tako to biva kad se gura 3D na silu i lose implementira. Draz civ-a nikad ni nije bio u grafici, ali sad su ga bas uprskali. BTW, ako su vec hteli takvo izvodjenje, imali su x primera od matorog Dune 2000 iz '98 (koji i bolje izgleda nego ovo) pa na ovamo. Horor. Bio sam fan i keca i dvojke i alpha centauri i trojke, ali ovo fakat necu instalirati na svoj disk.


Screenshots:
http://media.pc.game...513/imgs_1.html

#23 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 21 October 2005 - 13:18

Cetvorka je ocaj i uzas, ali tako to biva kad se gura 3D na silu i lose implementira. Draz civ-a nikad ni nije bio u grafici, ali sad su ga bas uprskali. BTW, ako su vec hteli takvo izvodjenje, imali su x primera od matorog Dune 2000 iz '98 (koji i bolje izgleda nego ovo) pa na ovamo. Horor. Bio sam fan i keca i dvojke i alpha centauri i trojke, ali ovo fakat necu instalirati na svoj disk.
Screenshots:
http://media.pc.game...513/imgs_1.html

<{POST_SNAPBACK}>



garant najgora primedba koju si mogao da das jeste na grafiku. prvo, civ nikada nije bio quake. drugo, grafika izgleda fenomenalno, ne radi se samo o 3d radi 3d-a, vec i o citavom novom nacinu predstavljanja funkcija i menija (kojih izgleda da ne bi moglo biti bez 3d).
ono sto izgleda da su uspeli sa civ4 jeste da su razbili dosadasnje kretenske taktike koje spominje marvin (infinite city sprawl, ne gradite cuda vec ih osvajajte, itd.) i povecali znacaj kvaliteta na ustrb kvantiteta (sto je logicno). dakle, holandija je jaca od nigerije (sto nas i svakodnevno iskustvo uci).
bato, preporucujem ti da odes na apolyton i civfanatics i procitas hands-on previews beta testera. svi ti ljudi godinama igraju civilizaciju i znaju o cemu pisu. ako je i pola onoga sto pisu bas tako, igra ce biti fantasticna.

#24 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 October 2005 - 13:21

Draz civ-a nikad ni nije bio u grafici

<{POST_SNAPBACK}>

Odlično rečeno, ali ipak nemoj tako, da je nikad nećeš instalirati :lol: Prvi put kad sam instalirao dvojku bio sam razočaran onim iskrivljenim izgledom mape, prvi put kad sam instalirao trojku bio sam isto razočaran sa mnogo toga, ali vremenom se navikneš i svatiš da je svaka igra posebna na svoj način. Ortak i ja smo baš pričali o ovome prekjuče i dogovorili se da se trudimo što više da ovu igru ne gledamo kao "naslednika" Civa nego kao igru samu za sebe.

Meni se u IV ne dopada ovo što vidim na screenshotovima da se može toliko blizu zumirati i da je makromenadžment jedinica toliko zakomplikovan. Ne treba ratovanje u CIV-u da bude kao Rome Total War, već više kao i ranije, glorifikovani šah. Uprkos svemu, jedva čekam da je vidim na kompu.

#25 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 October 2005 - 13:24

ono sto izgleda da su uspeli sa civ4 jeste da su razbili dosadasnje kretenske taktike koje spominje marvin (infinite city sprawl, ne gradite cuda vec ih osvajajte, itd.) i povecali znacaj kvaliteta na ustrb kvantiteta (sto je logicno).

<{POST_SNAPBACK}>

E, da, pročitah da je taktika AI-a izmenjena u korist manjeg broja gradova, ali boljeg kvaliteta i više izgrađenih. Fala bogu ako je tako, u trojci su se množili kao skakavci :lol:

#26 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 October 2005 - 13:31

Е за чуда да додам, када је ситуација зајбана и када те окружују јаке цивилизације, а ти немаш фундаментализам и није у најви, онда зидам Статуу слободе јер тада можеш у фундаментализам на "мала врата". За пирамиде, лепо је да их имаш, али на вишим нивоима где се сви буне већ са 30000 тада и овако не можеш да нарастеш пуно.

<{POST_SNAPBACK}>

Nekako nikad nisam voleo fundamentalizam. Mnogo mi je lak. Ono na višim nivoima dobro i dođe, ali ja najviše volim da igram Warlord i Prince. Pobeđujem i na višim, ali dalje od Warlord-Princa AI i nema neku osetniju prednost osim što nenormalno vara. A meni nije fazon da igram da bih smislio kako ja da pobedim komp koji vara. Autokratske vlade uopšte ni ne koristim, osim ponekad komunizam, kada mi treba milionska armija. Gotovo uvek lupim Demokratiju, zbog tog "stilskog" faktora igre, sve mi je važno, a pogotovo happinness stanovništva.

Međutim, šta je novo u IV je osećaj religijskog uticaja :lol: Postojaće mogućnosti da polagano preuzmeš slabiju državu od tvoje tako što ćeš ih privoleti da prvo preuzmu religiju koju ti furaš, tako da će ti lakše spasti pod uticaj. Fenomenalno, jebo te! B)

#27 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 21 October 2005 - 13:52

najjaci je amer koji prijavljuje kako je vec poceo da zanemaruje zenu kako ne bi posle mogla da se zali kako je to zbog civilizacije :lol:

#28 Hefeweizen

Hefeweizen
  • Members
  • 702 posts

Posted 21 October 2005 - 14:20

Nekako nikad nisam voleo fundamentalizam. Mnogo mi je lak. Ono na višim nivoima dobro i dođe, ali ja najviše volim da igram Warlord i Prince. Pobeđujem i na višim, ali dalje od Warlord-Princa AI i nema neku osetniju prednost osim što nenormalno vara. A meni nije fazon da igram da bih smislio kako ja da pobedim komp koji vara. Autokratske vlade uopšte ni ne koristim, osim ponekad komunizam, kada mi treba milionska armija. Gotovo uvek lupim Demokratiju, zbog tog "stilskog" faktora igre, sve mi je važno, a pogotovo happinness stanovništva.

Međutim, šta je novo u IV je osećaj religijskog uticaja :lol: Postojaće mogućnosti da polagano preuzmeš slabiju državu od tvoje tako što ćeš ih privoleti da prvo preuzmu religiju koju ti furaš, tako da će ti lakše spasti pod uticaj. Fenomenalno, jebo te! B)

<{POST_SNAPBACK}>

Па јесте кад играш Warlord и Prince тада није потребан, иначе је незаменљив за рецимо Emperor. Али занима ме како мислиш да комп вара на вишим нивоима (тј. нашта тачно мислиш).

#29 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 21 October 2005 - 14:22

garant najgora primedba koju si mogao da das jeste na grafiku. prvo, civ nikada nije bio quake. drugo, grafika izgleda fenomenalno, ne radi se samo o 3d radi 3d-a, vec i o citavom novom nacinu predstavljanja funkcija i menija (kojih izgleda da ne bi moglo biti bez 3d).
ono sto izgleda da su uspeli sa civ4 jeste da su razbili dosadasnje kretenske taktike koje spominje marvin (infinite city sprawl, ne gradite cuda vec ih osvajajte, itd.) i povecali znacaj kvaliteta na ustrb kvantiteta (sto je logicno). dakle, holandija je jaca od nigerije (sto nas i svakodnevno iskustvo uci).
bato, preporucujem ti da odes na apolyton i civfanatics i procitas hands-on previews beta testera. svi ti ljudi godinama igraju civilizaciju i znaju o cemu pisu. ako je i pola onoga sto pisu bas tako, igra ce biti fantasticna.

<{POST_SNAPBACK}>


Kvalitet su mogli da povecaju i bez ove nakaze od izgleda. AI, novi koncepti i sustinski napredak igre se mogao izvesti sa celom paletom razlicitih GUI-ja. I na taj deo pod haubom se uopste nisam kriticki osvrnuo. Medjutim, ma kako da je dobra koncepcija igre, GUI je interfejs sa juzerom i to je ono sto mene odbija u ovom slucaju. Nisam ni trazio da civX bude quake po pitanju grafike; nisam ljubitelj FPS tipa igara (osim morrowinda :lol: koji je nesto sasvim drugo)), ali zato strategija jesam i video sam velik broj vizuelno boljih grafickih resenja koji pasuju koncepcijski na ovakav tip strategije.

Sasvim sam zadovoljan grafickim konceptom u trojci i mislim da se moglo ici napred u nekoliko razlicitih pravaca, ali ovo je po meni korak nazad. To sam mogao da prihvatim na C64, na Amigi i u vreme ranih igara za PC dok su jos pipavo prelazili na VGA modove - ali danas, u vreme pixel shadera trojke, directXa 9, opengl-a 1.5 - ovo je katastrofa. Ne samo po kvalitetu (mislim, pogledaj na sta lice ove teksture, imali smo bolje i pre directXa osmice), nego i po koncepciji (sa ovim divovima koji vire iz gradova, shumica i sl).

BTW, ako je merilo "zna o cemu pise" to sto neko igra civ serijal godinama, onda ja mogu 'ladno da budem laureat na tom polju :lol:

#30 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 21 October 2005 - 14:29

Па јесте кад играш Warlord и Prince тада није потребан, иначе је незаменљив за рецимо Emperor. Али занима ме како мислиш да комп вара на вишим нивоима (тј. нашта тачно мислиш).

<{POST_SNAPBACK}>

Pa razlike u AI među nivoima i nema, osim toga da na višim nivoima oni nauke dobijaju mnogo brže, da se jedinice grade takođe mnogo lakše i brže, i ili dobijaju više love ili ih održavanje svega manje košta. U svakom slučaju, tri najvažnija aspekta igre, gradnja infrastrukture, gradnja jedinica, i nauka/prihodi se povećavaju za AI kako ideš po nivoima. Na Chieftainu je kompjuter debelo "iza" tebe. Na Warlordu je takođe maaalčice iza, dok je na Princu malko "ispred" tebe što se tiče gradnje. Zato kažu da je igranje na Warlord-Princu najizbalansiranije, jer tebe Granary košta 60 štitova, a i kompjuter košta 60 štitova. Kad igraš na Kingu, tebe i dalje košta 60 štitova, dok AI protivnike 45, na Emperoru 30, itd. To se odražava i na "agresivnost" AI-a, jer on može brže da gradi više jedinica, a što ima više jedinica, tretira sve druge civilizacije kao podređene. Na to sam mislio pod "varanjem", da kompjuter jednostavno dobija sve brže i bolje.

Ima još nekih faktora, u bitkama među jedinicama, naravno da šanse za pobedu AI-a u bici 1-na-1 rastu na višim nivoima, ali ovo gore što sam naveo je efektivnije.

Edited by Marvin (Paranoid Android), 21 October 2005 - 14:31.