Jump to content

Photo
- - - - -

Pojasevi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
539 replies to this topic

Poll: Da li se vezete? (406 member(s) have cast votes)

Da li se vezete?

1. Da, uvek! (309 votes [78.63%])

Percentage of vote: 78.63%

2. Ponekad. (60 votes [15.27%])

Percentage of vote: 15.27%

3. Ne, nikad. (24 votes [6.11%])

Percentage of vote: 6.11%

Vote Guests cannot vote

#1 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 27 August 2005 - 11:23

Ovisno od destinacije, veoma retko se ne vezem ma koji automobil vozio i ma koliko isti imao vazdusnih jastuka. Priznajem da se moj stav korigovao u odnosu na ranije i to uglavnom losim iskustvima ljudi koje poznajem. Moja licna iskustva su, osim nekoliko kazni, zanemarljiva u odnosu na price onih kojima je njegova upotreba maltene spasila zivot.

Ipak u Holandiji, zemlji kanala, pojas moze biti cak i fatalan ukoliko zavrsite u vodi i neuspete na vreme napustiti vozilo. Znaci, bez obzira na njegovu efikasnost prilikom razlicitih oblika udara, pojas ima i svoje mane.

Ako bih mogao da biram, izabrao bih varijantu da sofer moze sam proceniti kad ce da se veze ali da su suvozaci uvek obavezni. Zasto? Zato sto je po meni licimerno kazniti nekog zbog ne vezivanja u npr. zoni od 30 km/h ili uobicajenoj gradskoj guzvi kada vozite 5 km/h. Medjutim i to se dogadja. Licno dozivio dva puta. Znam, ako vas neko udari od pozadi polomi vam vrat.... bla bla bla itd.

Ali, zar nije realnije, da ne kazem postenije, kad vec imate vozacku dozvolu da vam se dozvoli, pored upotrebe vozila koje je neuporedivo opasnije od ne vezivanja, licna procena?

#2 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 27 August 2005 - 18:15

Meni je udobnije kad se vežem, pošto volim da vozim brže.

#3 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 28 August 2005 - 10:53

Kako mislis udobnije? :lol:

#4 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 28 August 2005 - 12:35

skoro uvek se vezujem

#5 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 28 August 2005 - 12:51

Ne osećam se prijatno u automobilu ako nisam vezana.

#6 palchica

palchica
  • Members
  • 1,120 posts

Posted 28 August 2005 - 13:07

dok nisu uveli kazne za nevezivanje, nisam imala obicaj da se vezujem, osim ponekad na auto-putu.
sada mi je vezivanje postalo navika i osecam se pomalo nesigurno ako se ne vezem.
znam neke koji su negodovali zbog 'velikih' kazni, ali i oni su se uglavnom navikli. ono sto me nervira je to sto kontrola by the police pomalo jenjava, pa je sve vise onih koji se opet ne vezuju.

#7 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Members
  • 2,684 posts

Posted 28 August 2005 - 13:59

uvek se vezujem, a i mislim da me je pojas spasao prilikom jednog sudara pre 5 godina...

#8 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 28 August 2005 - 14:45

Kako mislis udobnije? :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Pa zato što se ne cimaš levo-desno. Ja imam one stvari na sedištima što te drži u njima (sporting nešto), ali to nije dovoljno. Kad se vežem, osećam se udobnije.

#9 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 28 August 2005 - 16:21

Uvek se vezujem - i kao vozač i kao suvozač.

#10 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 28 August 2005 - 23:40

Pa zato što se ne cimaš levo-desno. Ja imam one stvari na sedištima što te drži u njima (sporting nešto), ali to nije dovoljno. Kad se vežem, osećam se udobnije.

<{POST_SNAPBACK}>

Znas kako, na jednom automobilu sam imao sportske pojaseve. Za one koji ne znaju, to su pojasevi kojima se vezete na oba ramena i oko pojasa. Uglavnom se koriste u sportskim stolicama.

Kada su u pitanju obicni pojasevi ne slazem se da oni soferu pomazu u toku brze voznje, cak vise, mislim da mogu samo da smetaju. Podvlacim, pisem o voznji, ne o udarima. Konacno, na lakse cimanje obicni pojasevi ne reaguju a ukoliko se cimate prilikom brze voznje moja savet vam je da se iste manete.

palchica
ono sto me nervira je to sto kontrola by the police pomalo jenjava, pa je sve vise onih koji se opet ne vezuju.

A zasto tebe nervira neko ko se ne veze i zasto mislis da on zbog toga treba biti kaznjen?

Inace, kao sto sam napisao, apsolutno podrzavam vezivanje saputnika, narocito pozadi koje se retko praktikuje. Mnogi ljudi tu katastrofalno grese, narocito kada su deca u pitanju.
Ono sto ne podrzavam jeste ne dozvoljavanje licne procene kada su soferi u pitanju odnosno kaznjavanje istih. Podvalcim, ako vam je dozvoljeno upravljanje vozilom, gde je logika da budete kaznjeni zbog licnog ne vezivanja?

#11 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 29 August 2005 - 12:28

piso već o ovom:

ovi nazaj mora da budu vezani jerbo u slučaju sudara onaj odzada leti napred preko vozačkog sedišta i čelenkom krlja drajvera u teme.
za prednje pojase - meni spasio život u grčkoj, zakucao se u nekog audija i razcveto ga, rame me odvaljivalo dve nedelje.

ker na uviđaju:"da nis bio vezan, sad bi ti mozak skupljali po asvaltu."
bivša riba: "u ala bi se namučili... :lol: "

pre koj dan neki taksista stao kolima, zdravi se skolegama, ovi stoje, čekaju mušterje.
tek će jedan: "vide ga! štase vezo? pa nijes ti pseto pa da se vežeš." :huh:

#12 kovjanic

kovjanic
  • Members
  • 475 posts

Posted 29 August 2005 - 13:31

Podvalcim, ako vam je dozvoljeno upravljanje vozilom, gde je logika da budete kaznjeni zbog licnog ne vezivanja?

<{POST_SNAPBACK}>

Posto voznja kola nije voznja liftom, gde ako ne zatvorite sami unutrasnja vrata, lift nece krenuti, onda se mora uvesti sistem financijskog kaznjavanja, jer je to jedini nacin da Vas se natera da se vezete. Zasto se vezivati? Mislim da sumnja u ispravnost i korisnost postupka vezivanja samo dokazuje koliko je neko (sa)zreo vozac! A nazalost, takvih sumnjivaca je kod nas previse!
p.s. - fabrike automobila ulazu milijarde dolara u ispitivanja sigurnosnih sistema na kolima, izmedju ostalog i pojaseva. Pitate li se zasto je to tako?

A zasto tebe nervira neko ko se ne veze i zasto mislis da on zbog toga treba biti kaznjen?

Zato sto ce taj sutra kad slomi vrat da lezi u bolnici o mom trosku i trosku ostalih poreskih obveznika.

Edited by kovjanic, 29 August 2005 - 13:32.

#13 palchica

palchica
  • Members
  • 1,120 posts

Posted 29 August 2005 - 13:32

khm, ajde procitaj ponovo - rekla sam da me nervira sto jenjava kontrola by the police.
inace, nisam upoznata sa relevantnim istrazivanjem glede koristi od sigurnosnog pojasa, ali slepo verujem da ga ne bi ugradjivali i insistirali na njemu da nije koristan.
polazim od sebe - ja se sigurnije osecam kada sam vezana, pa samim tim i kada su ostali ucesnici u saobracaju vezani - prosto, ako neko ne vodi racuna o svojoj bezbednosti, kako ce voditi racuna o mojoj tj. tudjoj?

#14 kovjanic

kovjanic
  • Members
  • 475 posts

Posted 29 August 2005 - 13:36

piso već o ovom:
pre koj dan neki taksista stao kolima, zdravi se skolegama, ovi stoje, čekaju mušterje.
tek će jedan: "vide ga! štase vezo? pa nijes ti pseto pa da se vežeš."  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Opsta a pogotovo saobracajna kultura (nekih clanova) gorepomenute grupacije mi dize pritisak do neverovatnih visina!

#15 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 August 2005 - 13:52

Napred kad sedim - uvek se vezem, nazad - skoro uvek zaboravim.