Jump to content


Photo
- - - - -

Mali Princ


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
118 replies to this topic

Poll: Da li ste culi za knjigu (103 member(s) have cast votes)

Da li ste culi za knjigu

  1. Da (94 votes [92.16%])

    Percentage of vote: 92.16%

  2. Ne (8 votes [7.84%])

    Percentage of vote: 7.84%

Vote Guests cannot vote

#76 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 14 December 2008 - 18:09

ju, strashno koliko smo neoriginalne. but still, bolje i to nego ko moja sestra koja je tadashnjem momku, potpukovniku u mornarici (:ph34r:) poklonila za rodjus pile u gnezdu (inache ukras za uskrshnje aranzmane).

(sori za trol)

#77 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 14 December 2008 - 23:15

Jednu od meni najdrazih poruka otkrila sam u toj posebnoj knjizi:

"Sta treba da ucinim?" - zapita Mali Princ.
"Treba da budes veoma strpljiv" - odgovori Lisica...

#78 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 15 December 2008 - 18:49

u svakom sluchaju, ako budem imala decu, chitacu im Malog Princa pa ako-ako :ph34r:


Nemoj, zeznut ces se. Mali Princ nije knjiga za djecu, osobito ne za mladje od 15 -16 godina, a i to je mozda prerano. Takva metaforicka knjiga je pretezak zalogaj za uzraste koji mogu birati daleko jednostavnije i zabavnije price. Princa sam citala jako rano, mozda sa kojih 8 -9 godina i bio mi je dosadan. Kao odrasla sam ga odlicno razumjela, iako na mene nije ostavio tako jak dojam kao npr. svojevremeno "Galeb Jonathan Livingston", danas uglavnom zaboravljen, mada preteca "Alkemicaru" i moru slicnih knjiga koje su se kasnije pojavile.

#79 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 December 2008 - 20:01

Nemoj, zeznut ces se. Mali Princ nije knjiga za djecu, osobito ne za mladje od 15 -16 godina, a i to je mozda prerano. Takva metaforicka knjiga je pretezak zalogaj za uzraste koji mogu birati daleko jednostavnije i zabavnije price.


A opet je svetski fakat da se Mali Princ moze shvatiti i na deciji i na odrasli nacin. Fakat je neoboriv iz prostog razloga sto su generacije i male i velike citale sa zadovoljstvom Malog Princa. To i jeste jedna od jedinstvenosti ove knjige o cemu ce posvedociti svaki znalac knjizevnosti.

#80 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 15 December 2008 - 20:05

A opet je svetski fakat da se Mali Princ moze shvatiti i na deciji i na odrasli nacin. Fakat je neoboriv iz prostog razloga sto su generacije i male i velike citale sa zadovoljstvom Malog Princa. To i jeste jedna od jedinstvenosti ove knjige o cemu ce posvedociti svaki znalac knjizevnosti.


Ne znam gdje je taj fakat. Fakat je da ja jos nisam upoznala nijedno dijete koje je bilo ili jeste odusevljeno Malim Princom, kao sto su to odrasli.

#81 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 15 December 2008 - 20:14

...tako jak dojam kao npr. svojevremeno "Galeb Jonathan Livingston", danas uglavnom zaboravljen, mada preteca "Alkemicaru" i moru slicnih knjiga koje su se kasnije pojavile.


Uporediti jednog Bacha (Richarda, ne J.S.) i Sent Egziperija...., Alhemicar je vec - uzas...


Smatraj(te) da sam (cak i ja) ostao bez reci...  :ph34r:

#82 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 15 December 2008 - 20:32

Smatraj(te) da sam (cak i ja) ostao bez reci...  :ph34r:


Bas super, nadam se za duze. :)

Btw, ovaj smajli kojeg u zadnje vrijeme iritantno cesto koristis u maltene svakom postu, neodoljivo podsjeca na feredžu.

#83 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 15 December 2008 - 20:42

Bas super, nadam se za duze. :ph34r:

Btw, ovaj smajli kojeg u zadnje vrijeme iritantno cesto koristis u maltene svakom postu, neodoljivo podsjeca na feredžu.


A, ne. Feredza na stranu (nije ti trebala, btw), ovde se neces tako lako da izvuces. Rekao sam da se ni pod kojim uslovima, cak ni lake konverzacije radi, ne mogu da uporedjuju jedan Richard Bach (Alhemicara da i ne pominjem, dobar ukus mi ne dozvoljava, mada se o ukusima naravno ne raspravlja), sa jednim Sent Egziperijem. I - pazi: nikakvo odmahivanje rukom te ovde ne spasava. Ili, tacnije, znacice da si poredjenje iznela - tek onako.

#84 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 15 December 2008 - 21:43

A, ne. Feredza na stranu (nije ti trebala, btw), ovde se neces tako lako da izvuces. Rekao sam da se ni pod kojim uslovima, cak ni lake konverzacije radi, ne mogu da uporedjuju jedan Richard Bach (Alhemicara da i ne pominjem, dobar ukus mi ne dozvoljava, mada se o ukusima naravno ne raspravlja), sa jednim Sent Egziperijem. I - pazi: nikakvo odmahivanje rukom te ovde ne spasava. Ili, tacnije, znacice da si poredjenje iznela - tek onako.


Citas li ti cijelu temu ili se samo povremeno ubacis svojim copy/paste "mudrostima" zbog jaceg dojma? Da si citao prethodne postove, vjerojatno (mada, tko zna) bi ti bilo jasno da je moj post pisan u kontekstu ranije napisanog gdje se u vise navrata spominjao "Alkemicar", a na sto se moj odgovor kao dijalog samo nadovezuje, bar u smislu usporedbe ili preciznije, "slicnog stila" a sto definitivno povezuje sve dosad spomenute pisce. S tim sto je tvoje osobno vidjenje Princa kao jedinog dostojnog u odnosu na ostale, jednako irelevantno kao i tamo nekih znanstvenika hodža koji silno hoce da u Bosni naraste piramida. Ne znam zasto naime sumnjam da ti predstavljas literarnu elitu koja je mozda najstrucnija u procjeni, iako je to kod knjizevnosti inace nezahvalan posao a sto pokazuje najnovija afera u Hrvatskoj.

#85 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 15 December 2008 - 21:56

Citas li ti cijelu temu ili se samo povremeno ubacis svojim copy/paste "mudrostima" zbog jaceg dojma? Da si citao prethodne postove, vjerojatno (mada, tko zna) bi ti bilo jasno da je moj post pisan u kontekstu ranije napisanog gdje se u vise navrata spominjao "Alkemicar", a na sto se moj odgovor kao dijalog samo nadovezuje, bar u smislu usporedbe ili preciznije, "slicnog stila" a sto definitivno povezuje sve dosad spomenute pisce. S tim sto je tvoje osobno vidjenje Princa kao jedinog dostojnog u odnosu na ostale, jednako irelevantno kao i tamo nekih znanstvenika hodža koji silno hoce da u Bosni naraste piramida. Ne znam zasto naime sumnjam da ti predstavljas literarnu elitu koja je mozda najstrucnija u procjeni, iako je to kod knjizevnosti inace nezahvalan posao a sto pokazuje najnovija afera u Hrvatskoj.

Teska srca: smatraj ovo mojim zadnjim pokusajem. Na stranu neproverene glasine o kloniranju. Dakle, ceo topik nisi citala - ti. Da ga ljudima ne kvarimo, nisam dao nikakvo misljenje o bilo cemu, ukusi su ukusi, samo porediti bestselerdziju kao sto je Bach i njegov Galeb sa Sent Egziperijem je malo preslobodno. Znas, Sent Egziperi nije samo Mali princ, on je i Zemlja ljudi, on je i vreme izmedju dva rata sa svim dilemama i protivurecnostima vremena u kome je pisao i radio to sto je radio. On je prijatelj jednog Mermoza i jednog Malroa koji ga cak i citira u Antimemoarima. Nije mala stvar, veruj mi. Ni citat, a ni delo u kome ga citiraju. A ni covek koji ga citira. Nije ni referenca koja ce da presudi o njegovim knjizevnim kvalitetima naravno.

Nisam ni ja.


S druge strane, Galeb je pomodna knjizica, zaboravljena, kao sto si sama rekla. meni draga, doduse, bas koliko i Forsajtov Cuvar. Nista vise od toga.

A sto se Malog princa tice - pa, eto: nikoga ne ostavlja ravnodusnim. Ili ga obozavaju ili ga osporavaju. Sredine nema. I to je nesto. A nesto znaci i to sto - traje. Evo sve do ovog topika. A i dalje ce, ne sumnjam.



Edit: a govoreci o igrackama i o tome da se Mali princ vise svidja odraslima, zaboravila si glavnu stvar: treba se znati igrati i kad odrastes. Ili tek tada.

Edited by fender_bender, 15 December 2008 - 21:59.


#86 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 15 December 2008 - 22:00

A sto se Malog princa tice - pa, eto: nikoga ne ostavlja ravnodusnim. Ili ga obozavaju ili ga osporavaju. Sredine nema.


Odakle ti ova ideja?

#87 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 15 December 2008 - 22:06

Odakle ti ova ideja?


Nije ideja. Samo citam sta pise na ovom topiku. Ako si izuzetak, onda si onaj izuzetak koji potvrdjuje pravilo. Stavio bih smajlija, ali ne smem.

#88 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 15 December 2008 - 22:18

Nije ideja. Samo citam sta pise na ovom topiku. Ako si izuzetak, onda si onaj izuzetak koji potvrdjuje pravilo. Stavio bih smajlija, ali ne smem.


Ja sam poznat kao književni ignorant, Mir ist scheiss egal.

Smajlija nemoj da stavljaš

#89 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 15 December 2008 - 22:21

Nikako  :ph34r:

#90 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 15 December 2008 - 23:00

Ok, sad cemo igrati tvoju igru. Bilo bi super da se otvore i oklade... kad se vec igramo cirkusa... (ne zezam se)

Dakle, ceo topik nisi citala - ti.


Jesam. Vrati se unazad i citiraj mi dijelove gdje se izricito spominje "Alkemicar".

Da ga ljudima ne kvarimo, nisam dao nikakvo misljenje o bilo cemu, ukusi su ukusi, samo porediti bestselerdziju kao sto je Bach i njegov Galeb sa Sent Egziperijem je malo preslobodno.


Od trenutka tvoje sablazni nad usporedbom, automatski si dao svoj sud. Nema toliko glupih ljudi da bi se sad zamajavali tvojim dodatnim pokusajima. A time si dao svoj sud. O da.

Znas, Sent Egziperi nije samo Mali princ, on je i Zemlja ljudi, on je i vreme izmedju dva rata sa svim dilemama i protivurecnostima vremena u kome je pisao i radio to sto je radio. On je prijatelj jednog Mermoza i jednog Malroa koji ga cak i citira u Antimemoarima.


Jako dobro zvuci, a posebno ako nije tvoja, nego kritika cuvenog pisca/kriticara; svejedno je osoban dojam pojedinca i nista vise od toga. Ali ne samo pojedinca, nego cesto i mase, a sto je uobicajeno kod knjizevnosti; ,vecina ovdasnjih diskutanata koja obozava M. P., isto tvrdi za Browna koji je upravo racunajuci na glupost i ne-nacitanost sire publike, u knjigu "Sveta krv, Sv. gral", bezobrazno upisao svoje ime koristeci sve sto se moglo. Da.

Nije mala stvar, veruj mi. Ni citat, a ni delo u kome ga citiraju. A ni covek koji ga citira. Nije ni referenca koja ce da presudi o njegovim knjizevnim kvalitetima naravno.


Upravo rekoh o citatima. Uglavnom ne odredjuju bilo ciju sudbinu, a kamoli forumsko glasanje. Imaju ljudi pravo da citaju sto hoce i da ne vole to sto su citali.