Jump to content


Photo
- - - - -

Sobne biljke


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
327 replies to this topic

#16 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 24 August 2005 - 14:17

Čekaj bre, polako. Kakvi sudžuci, trodoni, šlafroci? Objasni kakve su to biljke, još bolje daj neku sliku. Zainteresovana sam za sve što "raste ko blesavo", al moram da znam šta treba da pazarim.

<{POST_SNAPBACK}>

sukulente su sve biljke koje uspeshno ekonomishu sa vodom. kaktusi su samo jedna forma, npr. sve chuvarkuce su sukulente, imas n vrsta, sve sa debeljushkastim listovima, prepunim vode. jednu sam imala, sestra donela pelcer ko zna odakle, ja je stavila u vodu, voda vremenom isparila, doshla zima, sukulenta prezimila na terasi i ni qrca joj nije falilo. na prolece je stavila u zemlju i ova se razmahala ko mutava. sukulente inache rastu sporije od klasichnih biljaka (od chega kontam da su kaktusi ubedljivo najsporiji; kod njih nikad i ne vidim pomak te ih zato ne gotivim previshe), al nema tu cile-mile, dovoljno je da joj jedan list otpadne i da taj list pusti korenchic iz svoje osnove et voila! dobijesh novog klona.

neshto nece da prilepi slike. otidi na gugl i pod images ukucaj succulents. izbacice ti gomilu.

kroton je, bah, meni nishta posebno, listovi podsecaju malo na listove banane, shareni su, imaju razlichite nijanse. inache ulje iz krotona je kancerogeno pa treba paziti kad se uklanjaju stari listovi.
sheflera je, majku mu, ne mogu da nadjem kako se kaze na engleskom. drvenasta je, sa zvezdastim listovima (ne znam da l je u pitanju jedan slozeni list ili grupa od 7-8 listova koji rastu iz iste osnove), zelena ali sharena, sa svetlozelenim flekama. i jako lepo izgleda. (sad ti probaj da zamislish, jer ne mrem naci na netu, a nemam aparat da uslikam)

#17 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 24 August 2005 - 14:18

Čekaj bre, polako. Kakvi sudžuci, trodoni, šlafroci? Objasni kakve su to biljke, još bolje daj neku sliku. Zainteresovana sam za sve što "raste ko blesavo", al moram da znam šta treba da pazarim.

<{POST_SNAPBACK}>


kaki sukulenti. za surove uslove prezivljavanja preporuchujem dracenu. to josh niko nije ubio, ukljuchujuci i zanemarivanju sklone mushkarce...
prijateljska biljka koja je evo u kancelariji na oporavku chak se i smrzla (onda kad su se difenbahije prostrle po podu...)

Attached Files



#18 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 24 August 2005 - 14:23

Meni u principu ne ide lose sa sobnim biljkama mada imam i par neuspelih pokusaja iza sebe.
Plasticne biljke su mi :lol:

Sto se tice zalivanja, ja uvek napunim tacnicu ispod pa ako biljka brzo popije vodu sipam jos a ako ne onda nista do sledeceg zalivanja. Kada nije mnogo vruce zalivam svakih 4-5 dana osim onih sto izrazito vole vodu (imala sam neku vrstu palme - papirus, pa onda bosiljak, avokado, njih bi trebalo malo cesce). Kad je preko 25-30 stepeni zalivam svaki ili svaki drugi dan, s tim sto kad se i zemlja osusi onda sipam malo vode i direktno u saksiju.
Inace znam da neke biljke izrazito vole vlazan vazduh (avokado, banane, paprati) a i cula sam da generalno pomaze protiv stetocina tako da ih i redovno prskam. Inace dlakave listove kao npr ljubicice ne treba nikako prskati, sve ostale moze (nece sigurno da skodi a moze da pomogne).

Sto se tice djubrenja time se nisam bavila, ali zalivam ih uvek ustajalom vodom i nisam imala problema.

Takodje, pojedine primerke s vremena na vreme presadim u vecu saksiju.

Sto se tice svetlosti neke stvari znam, npr da paprati vole mracnije kutke a banane sto vise svetlosti mada bolje ne na direktnom suncu, da filadendron (monstrum) voli srednje osvetljenje, itd. A za neke ako se ne ponasaju bas najbolje promenim mesto pa vidim sta se desava dok eventualno ne nadjem optimalnu poziciju.

Inace dosta pomazu i knjizice o sobnim biljkama.

Eto to su ukratko moja iskustva.


Sto se tice kaktusa i sukulenata, klasicni kaktusi su mi nekako dosadni ali ovakve biljcice bas volim:
Posted Image
Inace mislim da i sanseverija spada u sukulente.

#19 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 24 August 2005 - 14:43

Posted Image
ova je sjajna, imam je u najtamnije cosku u kuci i nista joj ne fali, sto manje vode to bolje (sukulenta)
Nasla sam i ovaj site sa interesantnim tekstom
[URL=http://www.plant-care.com/ficus-lose-leaves.html]

Inace tip je godinu dana muchio jednu saksiju gorepomenute ZZ i nistajoj nije bilo - proglasena za "tough new plant". Ja sa mojom nemam mnogo milosti i sjajno napreduje.
Posted Image

#20 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 24 August 2005 - 14:47

eh da, aspidistra, isto dosta neunishtiva, a zna da bude raskoshna...

Attached Files

  • Attached File  0.7C.jpg   35.87KB   123 downloads


#21 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 24 August 2005 - 15:02

Je l ima neko iskustva s ovakvim puzavicama? To je jedna od one dve koje sam pomenula u prvom postu, ne znam zašto je druga uginula, ovoj izgleda ide dobro. Moj večiti problem je što u stanu nemam dovoljno svetla. Htela bih ovu biljku da stavim u dosta mračan ćošak - ne znam ima li šanse da preživi, ne bih baš da eksperimentišem.

Attached Files



#22 intruder

intruder
  • Members
  • 334 posts

Posted 24 August 2005 - 15:30

Misim da je prelep.

Attached File  P1000651.JPG   55.52KB   192 downloads

#23 Cobra Dragec

Cobra Dragec
  • Members
  • 1,274 posts

Posted 25 August 2005 - 22:26

ja sam totalno aljkav što se biljaka tiče. jednom sam išao na 3 nedjelje ljetovanja, i zalio sam biljku dan pred put, i kad sam se vratio, bila je živa! odmah sam je ponovo zalio. no, toliko sam bio aljkav da sam je poslije toga zaboravio jedno mjesec dana. tada je konačno umrla. sada imam kaktuse, ali ih zaboravljam kao homer megi. kad me ljudi pitaju imaš li biljke, ja kažem nemam... a ček, ček, imam, ona tri kaktusa. oni su brate zahvalni. ne polivaš ih 2-3 mjeseca a oni još žive. to je biljka!

#24 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 August 2005 - 22:57

Bendžamin se zaliva 2 do 3 puta mesečno, tj. gotovo jednom u dve nedelje.

Inače, viđala sam i mnogo lošije bendžamine nego što je tvoj.


Nego, nemoj mnogo da ga zagledaš, cveće to ne voli. Pusti ga da raste sam. :lol:

#25 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 26 August 2005 - 01:14

problematika biljnih vashi: keva davnih dana donela neki kaktus, koji je bio zarazen nekom belom vashi. biljka izgleda kao da ima pauchinu npr. na lisnim drshkama, na mladim listovima, a vashi su belichaste i pljosnate (faljen je bog shto su minijaturnih dimenzija). a sa tog kaktusa su, bog te pita kako, dospele na sve biljke u stanu. jedino drvo zivota nema taj problem.

inache, mozda bendzamin ne ostavlja utisak da napreduje, al uvek na vrhovima granchica mogu da se vide novi, sitni uvijeni svetlozeleni listovi.
iza moga faxa nalazi se Plant land, dovlache cvece iz Holandije. naletim na jednog ogromnog ogromnog bendzamina; cijena, prava sitnica: 40 000. mogu misliti frustracije koja zadesi onog ko ga kupi pa krene da mu se sushi i na kraju sasushi jer mu ne odgovara mesto u kuci.

#26 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 26 August 2005 - 15:17

naletim na jednog ogromnog ogromnog bendzamina; cijena, prava sitnica: 40 000. mogu misliti frustracije koja zadesi onog ko ga kupi pa krene da mu se sushi i na kraju sasushi jer mu ne odgovara mesto u kuci.

ma jok. vidjala sam takve. odu i kupe drugog. isto od 40 tisuca. to su oni sto uzimaju arhitektu da im aranzira cvece za kupatilo (velichine mog ex-podstanarskog stana)... mislim da je veca zalost i shteta da ga neka staramajka "vaspita" od granchice do 40 tisuca, pa on onda lipshe iz ne-znam-ni-ja-kog-nezadovoljstva...

#27 Sanjar

Sanjar
  • Members
  • 109 posts

Posted 26 August 2005 - 19:51

Nego, nemoj mnogo da ga zagledaš, cveće to ne voli. Pusti ga da raste sam.  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Mislim da je Vesna u pravu sto se zagledanja cveca tice.
Imam par biljaka u sobi i ne obracam preteranu paznju na njih niti znam ista o njihovom uzgoju , ali su u prilicno dobroj kondiciji.

edti: ovaj Benjamin je kupljen kao biljcica od svega 30-ak cm pre nekih 6-7 godina i prilicno je izrastao, sada je oko 2 m

Edited by Sanjar, 26 August 2005 - 19:54.


#28 iorel

iorel
  • Members
  • 1,101 posts

Posted 26 August 2005 - 21:33

Uglavnom zalivao biljke ortaka koji je otišao na more. Sve uvenulo. :lol:
Moj savet – kupi kaktus ili nešto zimzeleno.

<{POST_SNAPBACK}>


Kod mene i to ugine od dima.

#29 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 26 August 2005 - 21:57

ljudi koji nisu u stanju da brinu o najprostijem rasporedu zalivanja biljaka, koje osim toga, retko kad traze ishta vishe, ne treba ni da imaju biljke.
neverovatno je da se ljudi sete svaki dan da provere mail, ali ne i da odrade taj petominutni posao.

#30 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 26 August 2005 - 22:11

Kupila nove biljke danas popodne, po preporuci s ovog topika. Sutra kačim slike. :lol: