Jump to content


Photo

Sekte u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 27 December 2001 - 11:43

Kajzeru, cini mi se da ti nisi tako los momak.
(I don't care what they say.)

Samo mnogo sentimentalan.

#17 Kajzer

Kajzer
  • Members
  • 535 posts

Posted 27 December 2001 - 11:48

George:
Kajzeru, cini mi se da ti nisi tako los momak.
(I don't care what they say.)
Samo mnogo sentimentalan.


Djole, ja tebe od pocetka nikako ne razumem. A cak sam zaklljucio po onome "ti ce mi kazes" da smo i neki zemljaci. Budi malo jasniji.

#18 ex-jugosloven

ex-jugosloven
  • Members
  • 295 posts

Posted 27 December 2001 - 11:51

Srbin:
...
P.S. Narvno da su luteranci sekta


Bravo majstore, upravo si 40% Nemaca i skoro 90% stanovnika Skandinavije strpao u sektu!

Ako gledas jos generalnije (sve protestante) jos mozes ukljuciti i vecinu stanovnika Amerike i Velike Britanije.

#19 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 27 December 2001 - 12:08

Kajzer:

George:
Kajzeru, cini mi se da ti nisi tako los momak.
(I don't care what they say.)
Samo mnogo sentimentalan.


Djole, ja tebe od pocetka nikako ne razumem. A cak sam zakljucio po onome "ti ce mi kazes" da smo i neki zemljaci. Budi malo jasniji.


Nismo zemljaci (u uzem smislu).

Mozda bi ipak trebao vise da citas postove ostalih diskutanata.

Cini mi se da ti sam veoma kriticno mislis o SPC, ali te u izrazavanju tog kriticnog misljenja sprecava iritiranost nama - gradjanskim ficfiricima (BTW, mi smo ficirici, ali vodje su nam sve same ljudine i heroji).
Inace, ja kad se dotaknem religije, tj. kritike SPC, uvek naglasim da sam sam ateista, drugim recima, da mi ne pripada u potpunosti da crkvu kritikujem.
Ali kad nema niko drugi... :sad:

#20 Kajzer

Kajzer
  • Members
  • 535 posts

Posted 27 December 2001 - 13:06

Vidi ovako, George! Ja, zaista, imam veoma kriticki stav prema SPC (sto bi ti rek'o "kriticno mislim":wink:. Ali ja sam svestan da je to MOJA Crkva (pazi, bez obzira da li sam vernik, agnostik ili cak ateista). I ako sam kritican prema SPC to znaci da joj zelim dobro, da joj zelim da postane jos bolja i jaca, a ne da je nema kao sto to ti i tebi slicni zelite. I nikada necu da lajem protiv SPC, zato sto je to jadno, bedno i izraz krajnjeg nevaspitanja.
Eto to ti je razlika, moj George, izmedju mene i tebe.

#21 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 December 2001 - 14:18

"Inace, to za Beograd, nije 500.000, nego 700.000 ljudi je povezano sa sektama, sto svesno sto nesvesno. Razne tzv. nevladine organizacije i strana a i domaca, nazovi udruzenja, se bave "interesantnim" poslom, a ljudi koji rade za njih i ne znaju za koga rade...
Jos nesto, zasto je u SDB-u ukinuto odeljenje za pracenje i istrazivanje sekti?

I posto sam nov ovde, nije mi jasno zasto napadate SPC, nemate pojma o cemu se radi, a napadate sve sto je SRBSKO (da sa B) i PRAVOSLAVNO.

P.S. Narvno da su luteranci sekta"
SRBIN

Ovo je do te mere glupo i besmisleno da ce se s tim tesko bilo ko pametan (osim Kajzera) sloziti.
Na svu srecu, taj primitivni fundamentalizam (ili srBsko-pravoslavni talibanizam) ima prolaz medju zanemarljivo malim brojem ljudi.
A sto se tice "nase" i "vase" ili "njihove" crkve, to bi trebalo ostaviti vernicima; cinjenica da sam Srbin ne svrstava me automatski u pravoslavce, kao sto me ni cinjenica da sam pravoslavac ne bi apsolutno svrstavala medju Srbe.

#22 Kajzer

Kajzer
  • Members
  • 535 posts

Posted 27 December 2001 - 14:57

Ovo je do te mere glupo i besmisleno da ce se s tim tesko bilo ko pametan (osim Kajzera) sloziti.
Na svu srecu, taj primitivni fundamentalizam (ili srBsko-pravoslavni talibanizam) ima prolaz medju zanemarljivo malim brojem ljudi.
A sto se tice "nase" i "vase" ili "njihove" crkve, to bi trebalo ostaviti vernicima; cinjenica da sam Srbin ne svrstava me automatski u pravoslavce, kao sto me ni cinjenica da sam pravoslavac ne bi apsolutno svrstavala medju Srbe.

Vladane, molio bih te da, ubuduce, ako me spominjes ili prozivas u negativnom kontekstu, da mi se obratis licno, da bismo lakse mogli da uspostavimo komunikaciju i da ti lakse mogu "u lice" odgovoriti.
Kao prvo, ubrajas me u pametne (?), ali odmah kazes da je ono sa cim se ja slazem (po tvome misljenju) glupo i besmisleno. Zar ne mislis da je to sto si rekao zapravo glupo i besmisleno.
Kao drugo, sa cim cu se ja sloziti ili necu zavisi od mene a ne od tebe.
Kao trece, povezivanje nacionalno svesnog Srbina sa talibanima dovoljno govori o tome koliko si zapravo ti ogranicen. Mislim, da li ti Djindjic, Kostunica, St. Protic ili Batic izgledaju kao talibani? A Zarko Korac, Vesna Pesic i to drustvo su zapravo nista drugo do obrnuti talibani.
I kao cetvrto, pravi Srbin moze biti i vernik i ateista (i, sto je najcesce, agnostik), ali nikada nece u istu ravan staviti SPC sa tamo nekakvim sektama (medju kojima su i satanisti, hare krisna, jehovisti, adventisti, i ko jos sve ne), ili cak reci da je SPC delom i gora.

#23 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 December 2001 - 15:17

To Kajzer:
Ocigledno je da nas dvojica pripadamo dvema politicki i ideoloski potpuno razlicitim grupama; one Srbe koje ti uzimas za primer negativnog stava prema Srbima i srpstvu, ja cenim kao manjinu, koja je u jednom sramnom trenutku za Srbiju pokazala postojanje evropske misli medju Srbima.
Sto se tice mog poredjenje SPC i sekti u Srbiji, i dalje stojim kod tvrdnje da je militantno i fundamentalisticko krilo SPC Srbima i Srbiji nanelo mnogo vise stete nego sve sekte zajedno, samom cinjenicom da je medju Srbima imalo mnogo vise uticaja nego sekte.
Potpuno na stranu budalastina koja luteranstvo proglasava sektom.
A sto se tice tvoje konstatacije kako "pravi Srbin moze biti i vernik i ateista (i, sto je najcesce, agnostik), ali nikada nece u istu ravan staviti SPC sa tamo nekakvim sektama (medju kojima su i satanisti, hare krisna, jehovisti, adventisti, i ko jos sve ne), ili cak reci da je SPC delom i gora", pojam "pravog Srbina" rastegljiv je koliko i zvakaca guma – u stvari sintagma "pravi Srbin" je najobicnija nacionalisticka besmislica.
Sorry, prilicno nesvarljivo za moj ukus…

#24 kaliki

kaliki
  • Members
  • 943 posts

Posted 27 December 2001 - 15:50

Vladan:

pojam "pravog Srbina" rastegljiv je koliko i zvakaca guma – u stvari sintagma "pravi Srbin" je najobicnija nacionalisticka besmislica.


Auh bre. Baš ti hvala Vladane što si nas prosvetlio da su Srbi samo neka genetska kombinacija i ništa više.

#25 zen

zen
  • Members
  • 260 posts

Posted 27 December 2001 - 16:09

.. da ista valjaju , danasnje religije pa ukljucujuci i sekte bi imale nekog smisla i koristiel bi coveku kao duhovna potopra. Ne da covek koristi crkvi da gradi hramovei hrani svestenstvo.

No, hrsiscanska crkva, da je imala kvalietet, nebi se pocepala u dve ( i mnogo vise naravno) polucrkve. Samim tim sto se podelila i po smislu, ( i po babi i po stricevima) ... crkva je od jedne ( koaj je i mozda valjala nesto ) postala dve poludobre.

Oduvek sam smatrao da je ljudima bliza katolicka efikasnost, otvorenost, i fleksibilnost isto kao is to je ljudima bliza duhovnost i ljubav kao sto je ( polu) varijanta na istoku. .. znaci, ovakve ( izdeljene) nevaljaju nista. beda. i naravno POTOP!!!!!

... to sto je bo jedan i to svi znaju al kao... neveruju. :smile:

Zen uci religiji i to i onoj hriscanskoj i budistickoj pa cak i islamu (zbog iskljucivosti u prihvatanju stvari ukoliko se smatraju vrednima)...

A sekte.
pa imali ste SPS, JUL, ..i ostlae. menjaju imena, termine, ideologiju, samo da bi sto duze zadrzali uticaj koji im opet sluzi zna
se za sta. Mora seljak da ima kucu sa bazenom i Grand Cherokija, bez motike.

#26 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 December 2001 - 18:04

"Baš ti hvala Vladane što si nas prosvetlio da su Srbi samo neka genetska kombinacija i ništa više."
kaliki

Ovo je zamena teza i podmetanje; ja sam pisao o "pravim Srbima", a ne o Srbima.

#27 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 27 December 2001 - 18:14

Kajzer:

I kao cetvrto, pravi Srbin moze biti i vernik i ateista (i, sto je najcesce, agnostik), ali nikada nece u istu ravan staviti SPC sa tamo nekakvim sektama (medju kojima su i satanisti, hare krisna, jehovisti, adventisti, i ko jos sve ne), ili cak reci da je SPC delom i gora.


Hare krisna je obicna ritualna mantra i ne znam zasto ti smeta, bas je super. A kao krivi Srbin imam i komentar na sve ovo. Sto se SPC i ostalih C ili bilo kakvih tice, one imaju veze sa Bogom kao sto je imao i Alster Krouli. "Ne pravi sebi idola niti ikakvog drugog lika i nemoj imati drugih Bogova osim mene" ako se ja dobro secam, a zgradurine i institucije koje su osnovali ili napravili ljudi sigurno nisu osnovna ideja. A sto se recimo Isusa tice, sumnjam da je on u svojim besedama i/ili u onome sto on prestavlja imao na umu ovo sto se danas naziva SPC ili katolicka C ili grcka PC ili bilo sta sto sa njim ima kobajagi neke veze, a i sire. Vera ili Bog ili zvali to kako nam drago je u nama, a zgrade, institucije, obredi i rituali? Bljak.

[ Izmena poruke: Henry Chinaski na dan 2001-12-27 18:41 ]

#28 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 27 December 2001 - 18:52

Kajzer:
"I nikada necu da lajem protiv SPC, zato sto je to jadno, bedno i izraz krajnjeg nevaspitanja. "
SPC je preko potrebna kritika od strane samih pravoslavnih vernika. A ja cu nastaviti da lajem protiv SPC, dok god ova istrajava na politici krsenja nacionalnih, verskih i inih ljudskih prava gradjana Srbije i okruzenja.

Nije trebalo ni sumnjati da ce sledbenici SPC, pre ili kasnije, poceti da se bave metafizikom pravih i krivih Srba.

Medjutim , tema ovog topika je da li u Srbiji treba dozvoliti ljudima, pa i Srbima, da zadovoljenje verskih potreba traze izvan tradicionalnih verskih zajednica.

#29 zen

zen
  • Members
  • 260 posts

Posted 27 December 2001 - 19:31

ma nazadno je nazadno a napredno napredno.
A tradicija je nesto sto traje i ne prekida se. nemozes sad doci ti ( globalno kroz istoriju) meni koji si mi 15 puta prekinuo tradiciju za 300 godina i reci da cemo da nastavimo neku od pre.. to nije tradicija.

tradicija je neprekinutost i istrajnost u necemu sto smatras da je dobro.

Crkva. "svi" ( globalno kroz istorjiu) ste se je vec vise puta odrekli i uzeli opet kao da je vera u Boga vase licno vlasnistvo koje se odrazava vasom brigom za zidine crkve.

Sta sad?
jel vera u Boga zavrsen projekt koji funkcionise i radi pa da se ne menja vise hiljada godina, ili je nesavrsena znanost koja je onoliko savrsena koilko i sam covek.

Ako jeste ovo drugo... onda covek koji ide napred progresuje, treba da updateuje stvari i ustanove oko sebe u istom smislu.

A ako je ovo prvo. POTOP!!!!



_________________
Impedanca!

[ Izmena poruke: zen na dan 2001-12-27 19:32 ]

#30 Srbin

Srbin
  • Members
  • 2 posts

Posted 27 December 2001 - 23:51

Prosto ne mogu da verujem koji ste vi likovi.
Toliko mrznje prema SPC, ja nism video odavno, isti ste ,k'o oni bolesnici, pederi. Koji je djavo usao u vas samo da mi je znati... Odakle vama tolika mrznja? Sta vi to znate, a da ja ne znam, pa ste toliko kivni na SPC? Da li ste kivni na SPC, ili na Pravoslavje uopste, nije mi jasno?