Jump to content


Photo

Pos`o i kako ga naci


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 23 July 2005 - 02:27

Doshao red na mene da jopet trazim posao, ovog puta u malo izmenjenom okruzenju, tj. u zemlji gde mu trilingue dodje prirodno stanje, ali I`m very positive i znam da ce neshto naleteti, treba samo imati malo srece i sachekati pravi trenutak.

Elem, vidim da je HR kompanija `avanzovala` od proshlog puta kad sam trazila posao, pa se sad skoro ceo interview (ne rachunajuci skills testove) sastoji iz onih tupavih pitanja tipa - Tell me about a time when you faced a problem and found an innovative solution to it :lol: na koje ja zaista ne umem da dam koherentan odgovor...pa se pitam, kakva su vasha iskustva, koji su pravi odgovori na ovakva pitanja i gde se isti mogu naci (na netu, u kjnizi, whatever...)

#2 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 23 July 2005 - 16:14

10 Critical Interview Tips
http://www.ivillage....8,56735,00.html

Interviewing: Practice Interview Questions I
http://www.ivillage....8,98022,00.html

Interviewing: Practice Interview Questions II
http://www.ivillage....8,98849,00.html

50 Practice Interview Questions
http://www.ivillage....,192749,00.html

45 ways to ace your interview
http://www.ivillage....,163391,00.html


Glupo ili ne - da znash da 'radi'... 24/7

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 23 July 2005 - 16:27

Tell me about a time when you faced a problem and found an innovative solution to it

That one is easy-peasy...

Ispricaj im kako si kuvala kafu za vreme restrikcija. Uzmes praznu limenku od pomade, probusis rupu u poklopcu, provuces pertlu, sipas unutra alkohol, zatvoris, sacekas da se pertla smochi i eto ti plamenika.

#4 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 24 July 2005 - 01:12

Workopolis
Monster

Paznja: ove su za Severnu Ameriku i lokalnu poslovnu kulturu. Ne znam za Belgiju.

#5 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 24 July 2005 - 02:16

That one is easy-peasy...

Ispricaj im kako si kuvala kafu za vreme restrikcija. Uzmes praznu limenku od pomade, probusis rupu u poklopcu, provuces pertlu, sipas unutra alkohol, zatvoris, sacekas da se pertla smochi i eto ti plamenika.

i rupicu za vazduh indy!

inace ce da je 'apse zbog terorizma. :lol:

#6 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 24 July 2005 - 07:34

najbolje je uvek pricati najogavnije pozitivne frazetine koje ti padnu na pamet i keziti se priglupo non stop. gledaj ih u oci i najvaznije je od svega da procenis psiholoski profil onoga koji te ispituje i prilagodis odgovore tom profilu.
to se zove adaptivna refleksija.
a ako moras nesto da kazes negativno uvek obavezno zacini sa pozitivnim:
recimo;
'baba mi je umrla od trovanja gljivama ali tada je dedi laknulo posto je bila prava vestica'

Edited by 3opge, 24 July 2005 - 07:35.


#7 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 24 July 2005 - 11:13

tnx piplsi, slobodno lepite josh ako se setite nechega.

Indy boy, sachuvacu tvoj predlog za nekog HR-a srpskog porekla, ko zna, mozda i upali.

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 July 2005 - 11:28

i rupicu za vazduh indy!

inace ce da je 'apse zbog terorizma. :huh:

Pa, ovaj, meni nije puklo :lol:

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 25 July 2005 - 11:28

Joj sto meni ti intervjui deluju :lol:

Jos nisam imala licnih iskustava ali sam cula od ljudi sta sve pitaju, ajoj.
Uopste mi nije jasno zasto je to tako i ko to sastavlja i sta oni zapravo hoce da saznaju o tebi.

Ako ikada budem morala da izadjem na takav jedan "ispit" bojim se da cu da ljosnem samo tako.

#10 Hefeweizen

Hefeweizen
  • Members
  • 702 posts

Posted 25 July 2005 - 18:22

Елем мој разговор за посао овде у Немачкој.
После упознавања, почињу питања:
П. Ви сте овде у CV-у написали да сте досада радили на.... Можете то детаљније да опишете.
О. ... (да не давим шта сам радио)
П. Зашто наша фирма?
О. Па учинила ми се интересантним.
П. Како вам се свиђа Немачка?
О. Па фина је.
П. Зашто желите да радите баш то за шта сте аплицирали ?
О. Свиђа ми се.
П. Ми плађамо почетнике толико..
О. У реду је.
И то је био крај.

#11 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 25 July 2005 - 18:42

Nemam pojma.
Meli razgovori za i oko posla uvijek idu cista laganica. Posle 15 minuta pricamo o necemu sasvim drugom, jednino se na kraju dogovorimo kad cemo poceti da radimo.
Svako ima svoj pristup, ali mislim da je poenta biti drugaciji od ostalih kandidata. Nekima je to bogom/slucajnoscu dato a neki se sami pobrinu za to (najbizarniji slucaj koga znam, norvezanin koga sam upoznao'98, je namjerno odbio da ode na vojnu vjezbu (mjesec dana) i zbog toga isao u zatvor (3 mjeseca) iskljucivo zato da bi tu cinjenicu stavio u svoj CV).

Smijem li samo da pitam zasto bi te bilo blam da pricas o snalazenju tokom 90-tih?

#12 Prki

Prki
  • Members
  • 2,133 posts

Posted 25 July 2005 - 18:57

Joj sto meni ti intervjui deluju  :lol:

jaoj... zashto nisam dobio zeljeni posao ni posle trece godine, treceg pokushaja i treceg interview-a!?

:huh:

edit:
ishao sam na intervju za posao koji traje jednu godinu (znaci privremeni). prve godine sam odmah znao da sam okino, da ne oduzavam kako sam znao :lol:
no, za drugu godinu sam se spremio i kontam sve "ma dobijam"... jok ja, ali me stavili na Alternativnu listu.
trci put sam rekao "ako sad ne dobijem ima da se ubijem"... eto josh planiram kako. opet, alternativna... ima josh shanse

ZAKLJUCAK:
Ne prosipaj pricu, ne dizi sebe u nebesa nego se ponashaj ko si i shta si... samo opushteno; reci ce same od sebe ici a ti samo udahni duboko. mada, ociglendo je da morash iamti neke odgovore spremne, kao na primer ovaj sa Problem-Solution.

TEST: imao sam interview jednog ponedeljka i nakon istog sam popizdeo jer sam se osecao kao poslednja budala. naredna cetiri dana su bila prava nocna mora; non-stop sam razmishljao zashto sam lupao gluposti (sve sama istina je izletela iz mojih usta). U petak sam dobio e-mail:
Congratulation, you got it!

Edited by Prki, 25 July 2005 - 19:23.


#13 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 25 July 2005 - 22:34

Chestitam Prki !

Ja se inache uvek drzim proverenog recepta, lazem umereno i onoliko koliko mogu da pokrijem, ako neshto ne znam da radim, ne znam, ali sam `sigurna da mogu to brzo da nauchim`, ne uzdizem se u nebesa i slichno, trudim se da na ova tupava pitanja dam ochekivani odgovor, a ako mi postave ultra glupo pitanje nasmejem se.

Jr - Naravno da me ne bi bilo blam, od koga i od chega, to je u tom trenutku bila nasa realnost. Jedino shto se to konkretno pitanje odnosi na problem na koji sam naletela u poslu a ne u zivotu, pa je samim tim ovaj Indyjev i inache `ozbiljni` predlog nepodoban.

#14 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 26 July 2005 - 15:54

Nemoj da bi se neko na interview-u ponashao iskreno!!! U malim firmama to moze da prodje, ali u velikim, u kojima postoji tzv. "corporate culture" (tj. organizovano, institucionalizovano ulizivanje), niko pametan ne bi primio nekoga ko pokazuje licnost vec na prvom sastanku. Glavu dole, kicmu svini, pricaj kako ti je sve lepo i fino i kako nemas licnost vrednu pomena (tj. sposoban si za timski rad) i eto ti posla.

CV-i ce unistiti Zapad mnoooogo pre Al Kaide.

#15 Prki

Prki
  • Members
  • 2,133 posts

Posted 26 July 2005 - 16:01

Nemoj da bi se neko na interview-u ponashao iskreno!!! U malim firmama to moze da prodje, ali u velikim, u kojima postoji tzv. "corporate culture" (tj. organizovano, institucionalizovano ulizivanje), niko pametan ne bi primio nekoga ko pokazuje licnost vec na prvom sastanku. Glavu dole, kicmu svini, pricaj kako ti je sve lepo i fino i kako nemas licnost vrednu pomena (tj. sposoban si za timski rad) i eto ti posla.

CV-i ce unistiti Zapad mnoooogo pre Al Kaide.

je l' tako i u kuriru? korporacije i sl.

odakle ti taj info... svuda je drugacije. kakve sam sve cuo interviewe; pitanje:
1what do you think about Bush?
2what do you think about U.S. foreign policy?
3what do you expect from this job?

aj da te vidim kako ne bi bio "ti" i kako bi smislio pametan odgovor. decko je dobio pos'o- Dojce Benk :lol:

Edited by Prki, 26 July 2005 - 16:03.