Jump to content

Photo

Lovac U Zitu

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 Rocker

Rocker
  • Members
  • 222 posts

Posted 17 July 2005 - 13:15

neko citao?

#2 MUFLON

MUFLON
  • Members
  • 204 posts

Posted 17 July 2005 - 14:14

Planiram...

#3 glas iz jastuka

glas iz jastuka
  • Members
  • 4 posts

Posted 18 July 2005 - 08:20

Citao sam...

#4 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 18 July 2005 - 08:32

Citao sam...

Pre mnogo godina i planiram ponovo u nadi da ću skontati zbog čega je tako pominjana. Sećam se da nije bila bogznašta.

#5 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 18 July 2005 - 09:12

Pre mnogo godina i planiram ponovo u nadi da ću skontati zbog čega je tako pominjana. Sećam se da nije bila bogznašta.

Takođe...

#6 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 18 July 2005 - 10:19

'al vi ovde pricate o j.d.salinger i 'The Catcher in the Rye'?

ako je tako: ej ljudi, radi se o klasici! citajte to, svake godine ponovo. i ne samo lovca, kompletnog selindzera.

#7 Marvin (Paranoid Android)

Marvin (Paranoid Android)
  • Banned
  • 5,617 posts

Posted 18 July 2005 - 10:41

Voleo bih da neko ovde kome se knjiga dopala napiše svoje viđenje dela, i šta najviše ceni u njemu. Znam da to verovatno neće (i ne bi trebalo) da promeni moj utisak knjige, ali voleo bih da čujem tako nešto. Prvi put sam pročitao knjigu kad mi je bilo 19, a po rečima jednog drugara - to je bila greška, tj. trebao sam je pročitati kad mi je bilo 14, 15. Obzirom da se nije radilo o našem čoveku, i da još nisam sreo nekog našeg ko se kune u knjigu koliko to drugi izgleda čine, stekao sam neko mišljenje da baš i nije masterpiece za, generalizujući, generacije koje su odrastale uz šta ja znam, Alana Forda, Zagora, itd.

Da me neko ne shvati pogrešno, knjiga je sasvim OK, dopala mi se, ali ništa više od toga. Jednostavno je ne shvatam kao 'klasik'. Posebno ne sve one stvari koje sam čitao o njoj, kako je knjiga puna skrivene potisnute agresije, subliminalnih podtekstova, o kojima sam stvarno mislio da su gomila pop-hypea i pseudopsiholoških trabunjanja.

#8 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 18 July 2005 - 10:44

...upravo tako.....

ako je tako: ej ljudi, radi se o klasici! citajte to, svake godine ponovo. i ne samo lovca, kompletnog selindzera.

....vazi, i Keruak 'na putu' je isto tako klasika, isto tako neke bit generacije, sa kojom nemam dodirnih tacaka, koja je ubedljivo najveci smor od knjige koji sam u zivotu uzeo u ruke....

#9 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 18 July 2005 - 11:11

....vazi, i Keruak 'na putu' je isto tako klasika, isto tako neke bit generacije, sa kojom nemam dodirnih tacaka, koja je ubedljivo najveci smor od knjige koji sam u zivotu uzeo u ruke....

ima necek kod keruaka. rec 'sloboda' - to zvuci kao najotrcanija fraza. ali ipak nesto tako provejava u 'on the road'. cak je i romanticno.

selindzera ne razumem. deluje mi autisticno i mlitavo.

#10 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 18 July 2005 - 11:23

big,

ma u redu je. nije mi namera da uticem na tvoje (ili bilo cije) citalacke afinitete.

sumnjam ja da neko ima bilo kakvih dodirnih tacaka sa don kihotom, na primer, pa to ne znaci da knjigu ne treba procitati.

ja se samo iznenadio da ima toliko neizvesnosti (nepoznanica) po pitanju 'klasicne literature' (sta je to, kako li je, cuo li je neko o tome nesto, treba li da citam ili ne??? itd.itd.itd).

e sad ako se neko plasi da ce ga knjiga smoriti, preporucujem slikovnice.

mislim, ako trazis samo dodirne tacke sa sadrzajem neke knjige, plasim se da ces ih vrlo malo procitati.

#11 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 18 July 2005 - 11:54

ne bih bas Lovca svrstavao u klasike (kultu te knjige je vise pridonijela cinjenica da je Salinger i tajnovit i da je strahovito malo objavljivao) ali knjiga mi se svidja.

#12 climber

climber
  • Members
  • 282 posts

Posted 19 July 2005 - 00:54

Knjiga stvarno nije nish posebno, ali secam se da su mi razmishljanja malog Holdena bila onako skroz naivna i samim tim simpa. Super je opisano kako se uvaljuje u govna. Dopada mi se Selindzerov infantilni stil.

#13 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 19 July 2005 - 11:24

meni se knjiga dopala kad sma je chital (pre sto godina).
kako polako otvara taj lik, holdena, njegovu mladalachku naivnost, povredljivost, osetljivost, i preko svega toga, sasvim ispravne, chiste stavove o zivotu, za koje lepo vidish da ce morati ili da napusti, ili da se bori sa celim drushtvom celog zivota, sa sasvim neizvesnim rezultatom.
dirljiva knjiga :lol:
secam se da me je sleng prevoda, zastareo, prvo malo nervirao, a onda sam se prebacila u vreme kad se radnja dogadja, i onda mi je bilo josh bolje.

#14 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 19 July 2005 - 11:53

big,

sumnjam ja da neko ima bilo kakvih dodirnih tacaka sa don kihotom, na primer, pa to ne znaci da knjigu ne treba procitati.

ja se samo iznenadio da ima toliko neizvesnosti (nepoznanica) po pitanju 'klasicne literature' (sta je to, kako li je, cuo li je neko o tome nesto, treba li da citam ili ne??? itd.itd.itd).

e sad ako se neko plasi da ce ga knjiga smoriti, preporucujem slikovnice.

mislim, ako trazis samo dodirne tacke sa sadrzajem neke knjige, plasim se da ces ih vrlo malo procitati.

....u redu, kada sam rekao dodirnih tacaka sa pomenutim knjigama, mislio sam na njihovo predstavljanje kao 'klasika' knjizevnosti....tj one predstavljaju 'klasiku' samo generacijama mog caleta....pa me u tom smislu nisu odusevile, a jos manje bih se usudio da ih nazivam klasicima.....

....tako je isto 'kad su cvetale tikve' klasika posleratnoj omladini kod nas....bez obzira sto je to ok knjiga, ne moze se reci da je klasika....

....zato kazem da knjige koje predstavljaju 'klasike' odredjenih generacija treba uzimati sa rezervom u smislu 'klasicnosti'....

....a knjigu treba procitati u svakom slucaju....kao sto vidis dovoljno je 5 postova da skapiras koliko su ukusi razliciti.... :lol:

edit> pajo, nemoj da se jedis....nije mi bila namera da obezvredim tvoj ukus, samo sam govorio o mom, decko je trazio second opinion i to.....no harm done....

Edited by BigLebowsky, 19 July 2005 - 12:04.

#15 pajapatak

pajapatak
  • Members
  • 822 posts

Posted 19 July 2005 - 16:31

edit> pajo, nemoj da se jedis....nije mi bila namera da obezvredim tvoj ukus, samo sam govorio o mom, decko je trazio second opinion i to.....no harm done....

ma kakvi jedim, odkud ti to? ne konzumiram teske droge, samo lake. :lol:

ma sve je u redu. citajuci prvih par postova stekao sam utisak (strogo subjektivno): 'al cuo uopste neko za ovu knjigu?

po meni je klasik i to nema veze sa vremenom pisanja i generacijom. ali opet samo subjektivna klasifikacija. meni je i mika oklop i kalifornija bluz klasik B) , nezavisno od toga gde ga kritika svrstava.

ali ko ga hebe, bitno je da se cita!