Jump to content

Photo

NAjbolji provajderi u Srbiji

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
59 replies to this topic

Poll: Ko su po vama najbolji provajderi u Srbiji? (80 member(s) have cast votes)

Ko su po vama najbolji provajderi u Srbiji?

1. 1) SezamPro (19 votes [24.36%])

Percentage of vote: 24.36%

2. 2) EuNet (16 votes [20.51%])

Percentage of vote: 20.51%

3. 3) Verat (10 votes [12.82%])

Percentage of vote: 12.82%

4. 4) Infosky (4 votes [5.13%])

Percentage of vote: 5.13%

5. 5) Beotel (6 votes [7.69%])

Percentage of vote: 7.69%

6. 6) Yubc (7 votes [8.97%])

Percentage of vote: 8.97%

7. 7) Drenik (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

8. 8) neki drugi (16 votes [20.51%])

Percentage of vote: 20.51%

Vote Guests cannot vote

#46 analiticar

analiticar
  • Members
  • 680 posts

Posted 04 August 2005 - 11:33

Sad se igramo tvrdoglavosti, ali pitanje je dokle? Ok, ako nemas ADSL kod kog provajdera bi ga uzeo i zasto? Ako ga imas kod kog provajdera si ga uzeo i zasto?

A sto se tice ogranicenja ili ne ... zabole me sta nudi Beotel, ali dobro ti si u pravu ja nisam, nisam dobro procitao Beotel je samo dao primer koliko se moze skinuti sa neta ako si budala koja to radi 24h uz agregaciju koju imaju svi provajderi na svetu, i ogranicenja na serverima koja "ne postoje" i za brzinu i za prenete podatke i tako dalje. Ne racunam koriscenje p2p programa i tako to.... no dobro, priznao sam gresku oces li mi odgovoriti na pitanje iz prvog pasusa? A mogao bi i na topic o polovnim monitorima jer me to, trenutno, vise zanima nego rasprava o provajderima :lol:

Edited by analiticar, 04 August 2005 - 11:33.

#47 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 04 August 2005 - 16:55

Nemam, i ne bih ga ni uzeo... I vise sam no zadovoljan wireless-om. Doduse, da budem iskren, trenutno mi deo konekcije ide preko Veratovog ADSL-a dok se ne popravi taj deo mreze, i nema velike razlike...

ADSL je go'no i u svetu, a kod nas je tek katastrofa... Kvazi ISP-ovi prodaju kvazi konekciju preko kvazi ADSLAM-ova u Telekomu... Toliko kvazi stvari da treba dzaba da ga daju da bi ga neko uzeo u normalnom svetu, a ovde ljudi jos srecni time... Prvenstveno ne bih uzeo ADSL zbog duple agregacije - jedna se vrsi direktno na ADSLAM-ovima u Telekomu, a druga kod provajdera...

A za one koji vec imaju ADSL i raduju se padu cena istog kad se tome prikljuce NS, Nis i Kragujevac, tek onda cete videti sta je to bol... Telekom jednostavno nema infrastrukturu koja moze sve to izdrzati...

Ja vise sebi zavisnost od Telekoma nemam nameru da dozvolim...

#48 analiticar

analiticar
  • Members
  • 680 posts

Posted 04 August 2005 - 17:30

Nemam, i ne bih ga ni uzeo... I vise sam no zadovoljan wireless-om. Doduse, da budem iskren, trenutno mi deo konekcije ide preko Veratovog ADSL-a dok se ne popravi taj deo mreze, i nema velike razlike...

A kako ti se ponasa wireless kad padne kisa ili duva neka olujcina? (ovo pitam bez namere da budem ironican :lol: ) Pa videcemo kako ce funkcionisati kad puste NS navodno od septembra rekose ove godine. Po mojoj proceni Nis mozda na misice do kraja godine. Kragujevac, tesko u skorije vreme. Pazi kad po BG nema svuda ADSL, sta ce im onda sirenje mreze po Srbiji. A drugo ako uleti novi internet provajder kroz mobilnu ili fixnu telefoniju mozda bude nesto bolje, pa onda zavisis od VODAFONA ili DOJCE TELEKOMA. Jel mislis da je to bolje (opet bez ironije)?

#49 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 04 August 2005 - 17:42

A kako ti se ponasa wireless kad padne kisa ili duva neka olujcina? (ovo pitam bez namere da budem ironican :lol:  )  Pa videcemo kako ce funkcionisati kad puste NS navodno od septembra rekose ove godine. Po mojoj proceni Nis mozda na misice do kraja godine. Kragujevac, tesko u skorije vreme. Pazi kad po BG nema svuda ADSL, sta ce im onda sirenje mreze po Srbiji. A drugo ako uleti novi internet provajder kroz mobilnu ili fixnu telefoniju mozda bude nesto bolje, pa onda zavisis od VODAFONA ili DOJCE TELEKOMA. Jel mislis da je to bolje (opet bez ironije)?

<{POST_SNAPBACK}>

Sasvim fino radi i u najgorim uslovima ukljucujuci i obilate pljuskove sa jos obilatijim munjama - sa netom brzina konstantna, unutar mreze se doduse malo spusti pa ne bude 54Mbps nego recimo 24Mbps, sto je i dalje sasvim zadovoljavajuce...

Kad uleti jos neko vise ne zavisis od njega - tada konkurencija nivelise - ko je bolji sakuplja korisnike, ko je gori ili popravlja sebe ili nestaje... Samim tim, korisnik biva gurnut u prvi plan, a ne debela guzica Draska Petrovica...

#50 analiticar

analiticar
  • Members
  • 680 posts

Posted 04 August 2005 - 23:06

A koje su cene u odnosu na ADSL? Da li zaista mislis da recimo tih 2200 (vec cuveni Sezam) ili koliko vec kosta FLAT u nekom proseku je previse za brzinu koju dobijas (kao 256) u odnosu na cenu koju ti dobijas za wireless? Da li je razlog zbog koga neces ADSL samo tvoj odnos prema Telekomu ili i kvalitet usluge?

#51 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 04 August 2005 - 23:47

Evo, da ti ja odgovorim, iako nisam na istoj mrezi kao Inc. Koliko znam, na svim WiFi mrezama cene su priblizne ADSL-u. Na mrezi koju ja koristim (jedna mala lokalna mreza, nas 30ak, koju necu da reklamiram, jer zelim da ostane takva) flat 256/128 je 2400 din. Imamo lokalni DC++ server, svakom korisniku su mapirani portovi za p2p software po zelji. Protok u lokalu je 512kbps. Radi prilicno stabilno. Iza NAT-a sam. Za sada je nadprovajder Verat, postoji PTT (mislim da je taj ISP) link kao backup, a u planu je prelazak na YUBC. Cini mi se da je Inc na beogrid mrezi, koja koliko cujem radi kao sat, a cene su nize od onoga sto ja placam i koliko kosta ADSL.
Ima jedna stvar u vezi ADSL-a, za koju nisam 100% siguran da je tacna, pa molim nekog korisnika da mi pomogne. Cuo sam da, ako jedan mesec ne platis pretplatu, gubis prikljucak i moras ponovo da se drndas da podnosis zahtev i ostale gluposti. To navodno ne zavisi od provajdera, nego telekom mrsi mooda. Je li to tacno?
Zaboravih, 2200 nije neka cifra za ADSL, ali ako je tacno ovo sto sam pitao, onda mi bilo ciji ADSL zaista ne treba.

Edited by Grunf, 04 August 2005 - 23:48.

#52 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 05 August 2005 - 10:00

Delimicno tacno. Ako ti istekne pretplata, kod Sezama recimo, imas 15 dana rok da uplatis, posle te oni cimaju da to ipak platis, a ako ih ignorises odjave te kod Telekoma i time definitivno gubis ADSL "prava". Kako je kod drugih provajdera pojma nemam. Mislim da je ovo fer od Sezama, jer ljudi i tako ne pamte niti placaju racune na vreme, tako da tih 15 dan dodje kao podsetnik. Inace tih 15 dana platis kroz sledeci mesec. Ako ti je od 1 do 1, ti zakasnis i dobijes produzenje do 16-og, kad platis recimo 8-og tebi pretplata tece naravno od 1-og i dalje. Mozes menjati dane u okviru meseca tako sto doplatis te dane i dodjes do zeljenog datuma (par dana posle plate/stipendije/penzije/blabla)...

#53 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 05 August 2005 - 11:50

Znaci, kod Sezama definitivno necu uzeti ADSL. :lol: Pretpostavljam da je isti slucaj i sa ostalim ISP-ovima, tako da mene nece videti jos neko vreme. Glupa je ta varijanta sa uzimanjem prikljucka. Sto ne uvedu neko pausalno placanje za odrzavanje prikljucka, ako je bas tolika frka? Sta ako odem na odmor 2 meseca? Treba da placam 2200 dindzi mesecno nizasta? :huh:

edit: Da naglasim, da mi Analiticar ne bi skocio za vrat :lol:, to sto sezam hoce da te priceka 15-20 dana je prilicno ok.

Edited by Grunf, 05 August 2005 - 11:52.

#54 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 05 August 2005 - 12:02

A koje su cene u odnosu na ADSL? Da li zaista mislis da recimo tih 2200 (vec cuveni Sezam) ili koliko vec kosta FLAT u nekom proseku je previse za brzinu koju dobijas (kao 256) u odnosu na cenu koju ti dobijas za wireless? Da li je razlog zbog koga neces ADSL samo tvoj odnos prema Telekomu ili i kvalitet usluge?

<{POST_SNAPBACK}>

Ja placam za 512/512kbps (doduse shared, al' ja nikad nisam tvrdio da nema agregacije) 0, i recima nula dinara :lol: ... Kupio davno profesionalnu omnicu za AP pa sam postedjen internet troska na duze vreme (a omnica je bila oko 120€, vise se i ne secam, kupio je novembra prosle godine i od tad 1 din. za net nisam dao)... Tako da mi je svaka cena - previse, sto je i logicno. However, 2200 za ono sto dobijes kod Sezama ili bilo kog drugog provajdera je prosto receno - dranje koze sa ledja. Ti za te pare opteretis provajdera isto kao 56k (zbog agregacije) te provajderi nisu morali da uloze ni 'cvonjak' u infrstrukturu pa da sad cene opravdavaju time, a prosecan flat dial-up kod provajdera kosta oko 800din. Ok, Telekom uzima nekih 800 din. mesecno po prikljucku koliko se secam, a sve preko toga je cista zarada provajderu - dakle 800+800 = 1600 - a ti za to platis 2200. Takodje, od prvih 'prosecnih' 800 din. flat dialup-a otkini cenu koju provajder placa po liniji Telekomu, tako da ispada da ga kosta jos manje i da vrti skoro duplu zaradu tim cenama (nije ni cudo sto toliko reklamiraju). Ok, nema telefonskog racuna, to jeste pogodnost, ali provajder kao provajder naplacuje daleko vise nego sto bi trebalo.

Necu ADSL zbog par stvari - jedna zato sto ce ta infrastruktura puci kao balon sapunice cim se prikljuce i ostali veci gradovi - vec je poceo da puca po savovima sa nepunih 3000 korisnika u BG-u (zbirno) - zivi bili pa videli. Druga stvar je ocajan ping koji se, opet zbog lose infrastrukture, polako priblizava dialup-u - meni je prosecan ping do nadprovajdera oko 30ms - google cesto dostignem ispod 80ms. Treca je dranje koze sa ledja za nesto sto nije toliko vredno. Cetvrta je limitirajuci faktor samog ADSL-a - unutar wifi mreze ja imam punu 54mbps brzinu, imamo cache server te ako je neko nesto skidao sa neta pre mene, ja to svucem punom brzinom. Tek informacije radi, i provajderi imaju svoje cache servere kako bi 'ublazili' agregaciju, ali dzaba kad ste vi limitirani na maksimalnu brzinu od 256/512/768 downstream-a... A i animozitet prema Telekomu igra veliku ulogu, ne poricem to. Lepo je imati 'svoju' (dobro, nisam samo ja u mrezi, ima nas podosta) ifrastrukturu sve do provajdera (Verat) koji pak ima sopstvenu infrastrukturu sve do nadprovajdera. Ako ti nesto pukne u tvojoj mrezi do provajdera - ti promenis i sredis to kako tebi odgovara, ako nesto ne valja kod provajdera kinjis njega - niko ne moze tu da se vadi na 'veliki zli Telekom', i stvari se mnogo brze i efikasnije resavaju.

Inace, Grunf, nisam u Beogrid-u, rec je o BGW-u a nas nekolicina smo napravili i link za net... Sto se iskljucivanja sa ADSL-a tice, zavisi od provajdera do provajdera - provajder mora da plati taj ADSL prikljucak Telekomu, ako ne plati - baja u Telekomu samo pritisne dugmence i tvoj broj vise ne ide preko ADSLAM-a, te stoga ne ocekuj da ce tolerisati neplacanje duze vremena - nije u interesu provajderima...

#55 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 05 August 2005 - 14:06

Znaci, kod Sezama definitivno necu uzeti ADSL. :lol:  Pretpostavljam da je isti slucaj i sa ostalim ISP-ovima, tako da mene nece videti jos neko vreme. Glupa je ta varijanta sa uzimanjem prikljucka. Sto ne uvedu neko pausalno placanje za odrzavanje prikljucka, ako je bas tolika frka? Sta ako odem na odmor 2 meseca? Treba da placam 2200 dindzi mesecno nizasta? :huh:

edit: Da naglasim, da mi Analiticar ne bi skocio za vrat :D, to sto sezam hoce da te priceka 15-20 dana je prilicno ok.

<{POST_SNAPBACK}>

A ko kaze da bi placao punu cenu? Imas parkiranje mladicu, odes na odmor, kazes da neces biti tu, recimo 2 meseca, i uplatis tih 2 meseca PARKIRANJE, ono ti je valjda 1000 din za 256. Nisam siguran sta se nudi u tom paketu ali recimo da mozes da gledas postu i to je sve. Malo li je na ovu skupocu :lol:

#56 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 05 August 2005 - 14:12

Sad se igramo tvrdoglavosti, ali pitanje je dokle? Ok, ako nemas ADSL kod kog provajdera bi ga uzeo i zasto? Ako ga imas kod kog provajdera si ga uzeo i zasto?

:huh: :lol: :D

:lol:

kakav si ti car!

#57 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 05 August 2005 - 14:15

Ja placam za 512/512kbps (doduse shared, al' ja nikad nisam tvrdio da nema agregacije) 0, i recima nula dinara :lol: ... Kupio davno profesionalnu omnicu za AP pa sam postedjen internet troska na duze vreme (a omnica je bila oko 120€, vise se i ne secam, kupio je novembra prosle godine i od tad 1 din. za net nisam dao)... Tako da mi je svaka cena - previse, sto je i logicno. However, 2200 za ono sto dobijes kod Sezama ili bilo kog drugog provajdera je prosto receno - dranje koze sa ledja.
(...)

<{POST_SNAPBACK}>

Inco, sta predlazes? Ja sam se prijavio za 512/128 kod Verata. Koji je nacin da se prodje bolje (ne toliko sa cenom koliko sa protokom)?

edit> i jos nesto: sta bi pre uzeo - preko kabla (sbb) ili ipak adsl? Ja u sbb imam jako malo poverenja.

Edited by Diskutant, 05 August 2005 - 14:20.

#58 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 05 August 2005 - 17:41

A ko kaze da bi placao punu cenu? Imas parkiranje mladicu, odes na odmor, kazes da neces biti tu, recimo 2 meseca, i uplatis tih 2 meseca PARKIRANJE, ono ti je valjda 1000 din za 256. Nisam siguran sta se nudi u tom paketu ali recimo da mozes da gledas postu i to je sve. Malo li je na ovu skupocu  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

E, to je vec korisna informacija. Tako nesto sam i podrazumevao pod pausalnim placanjem. OK pristup. Hvala, Milose.

#59 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 07 August 2005 - 20:48

Inco, sta predlazes? Ja sam se prijavio za 512/128 kod Verata. Koji je nacin da se prodje bolje (ne toliko sa cenom koliko sa protokom)?

edit> i jos nesto: sta bi pre uzeo - preko kabla (sbb) ili ipak adsl? Ja u sbb imam jako malo poverenja.

<{POST_SNAPBACK}>

Pa ne mozes uzeti bolje (sem 768/256) jer to je i sustina ADSL == Asynchronos Digital Subscriber Line, sto ce reci downstream i upstream nisu isti - deo frekventnog opsega se namerno zrtvuje u korist downstream-a jer se racuna da kucni korisnici mnogo vise skidaju nego sto uploaduju.

Glede kabla i adsl-a, kod nas su oba realizovana uz pomoc stap & kanap metoda i oba su katastrofalna (ili katastrofa koja ceka da se dogodi). Licno, ako znas siri komsiluk i ako tu nema leech-eva i download dzankija, preporucio bih ti ipak kabl, u suprotnom ADSL... No, kao sto rekoh, od oba ocekuj 'internet na srpski nacin'...

Edited by incognito, 07 August 2005 - 20:49.

#60 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 10 August 2005 - 13:20

na Veratu je 512/128 cca 2.4k dindzi (plus setup plus modem cca 6k jednokratno).

kod ostalih provajdera je 256/64 30€ (cca 2.5k din), a identican paket [tj 512/128] je 40€ (cca 3.4k din).

kod sbb-a je 256/64 = 2000, a 512/128 = 3800 din.

Moja procena je da Veratov 512/128 verovatno nije nista losiji od drugih a da sigurno nece raditi losije od 256/64 na drugim provajderima, pa mi se ta ponuda cini daleko najuravnotezenijom u smislu cena/kvalitet.

Dobio sam odgovor od Verata tj. Telekoma, mogu da uvedem adsl :lol:

Incognito, samo se pitam da li, glede Verata, postoji nesto cega nisam svestan, zato sam te zamolio da porkomentarises, nesto sam nacuo da imaju/su imali probleme sa Telekomom...