Jump to content


Photo

prijemni ispit za knjizevnost-hitno potrebna pomoc


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 garfild

garfild
  • Members
  • 787 posts

Posted 22 May 2005 - 19:18

Moja sestra zeli da upise knjizevnost, smer o5 ili 06 na beogradskom univerzitetu. koji smer je bolji i da li neko zna plan i program ovih smerova( predmeti i koliko je ispita potrebno za uslov)?????Da li neko ima informacije o tome kada ce se prijemni ispit odrzati?sta tacno podrazumeva 'analiza pesme' i da li postoji odredjeni spisak pesama ili u obzir dolaze sve pesme iz citanke za I,II,III,IV godinu?????takodje zanima me da li je dovoljno spremati samo romane ili je potrebno i drame za esej? ako neko ima jos neke informacije molim vas da pisete na jovanaj@gmail.com.
sadasnji studenti, profesori(ako vas ima), kao i oni koji zele da upisu knjizevnost molim vas javite se da razmenimo informacije.
unapred hvala
btw ona je odlicna ucenica i imace 39bodova iz srednje skole.

:huh: :lol:

#2 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 22 May 2005 - 22:38

sve to moze da sazna na fakultetu, ode u skriptarnicu, sigurno imaju neki primeri testova od proshlih godina i slichno...

Ja sam polagala test za strani jezik, znachi dve gramatike, ali se secam da su moje drugarice sa kojima sam zajedno spremala srpsku gramatiku za prijemni spremale analize tih pesama iz onih dodataka, male tanke knjizice koje se fakultativno kupuju, zaboravila sam kako se tachno zovu, gde su bile analizirane, ili iz sveske, bukvalno ono shto su uchili u shkoli...

6 je koliko se secam svetska - dosta elitnija grupa od petice koja je valjda srpska knj. i jezik
U sushtini, obe su dobre, ali naravno, zavisi shta je zanima, u Milice duge trepavice + Staroslovenski ili svetska knjizevnost...stvar preferencije...jedino shto treba da zna je da joj za grupu 6 treba mnogo vishe poena nego za 5.

ovde sigurno ima josh poneshto korisno da se sazna, u retkim momentima kada je sajt stabilan - www.fil.bg.ac.yu

aj` pa srecno

#3 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 22 May 2005 - 23:19

Prvo, informacija u vezi sa sajtom: www.fil.bg.ac.yu - u poslednje vreme radi dosta dobro. Tamo mozes pronaci sve informacije u vezi sa grupama i predmetima koji se na njima polazu, kao i o broju ispita potrebnih za uslov.
Drugo, za svaku se godinu stampa informator za prijemni na Filoloskom fakultetu. U njemu se moze pronaci izbor knjizevnih dela za tu godinu. Izlazi krajem maja. Kupuje se na skriptarnici. Kad vec budes otisao/otisli do skriptarnice (nalazi se u holu Filoloskog fakulteta sa desne strane - ulaz iz Vasine), kupi i zbirku testova iz srpskog jezika (samo gramatika). Tu ces pronaci testove iz poslednjih nekoliko godina. Cini mi se da ce to tvojoj sestri biti korisno.
Trece, na sajtu www.infostud.com mozes pronaci koliko je poena bilo potrebno prosle i pretprosle godine da bi se upisala 05 ili 06 grupa (iz za budzet i za samofinansiranje)
Cetvrto, razlike izmedju te dve grupe nisu velike. O5 grupa - srpska knjizevnost i jezik, 06 - srpska knjizevnost sa opstom knjizevnoscu i jezik. Kljucna razlika jeste u tome sto 05 grupa slusa Opstu knjizevnost 4 semestra, pa tek onda polaze, a 06 slusa Opstu knjizevnost I, Opstu knjizevnost II i Opstu knjizevnost III, tj. slusa je 6 smestara, a polaze se posle 2, 4. i 6. Program iz opste knjizevnosti za 6. grupu je samim tim siri.
Peto, posto se za esej moze birati jedno od nekoliko dela, moze spremiti i samo romane, a ne mora pripovetke ili drame. Ipak, moze za prijemni biti ponudjen neki roman koji joj nije "legao", pa ce biti prinudjena da ga radi, samo zato sto nije nista drugo spremila. Zato je najbolje da ima nesto u rezervi, odnosno da spremi i pripovetke i poneku, ako ne sve, drame.

Edited by reddwarf, 22 May 2005 - 23:26.


#4 garfild

garfild
  • Members
  • 787 posts

Posted 23 May 2005 - 09:37

Prvo, informacija u vezi sa sajtom: www.fil.bg.ac.yu - u poslednje vreme radi dosta dobro. Tamo mozes pronaci sve informacije u vezi sa grupama i predmetima koji se na njima polazu, kao i o broju ispita potrebnih za uslov.

Pogledao sam ali za smerove 05 i 06 nema linka

Hvala na savetima :lol:

#5 climber

climber
  • Members
  • 282 posts

Posted 25 May 2005 - 02:25

Grupa 06 je definitivno bolja, jer ima opstu knjizevnost. Grupa 05 je definitivno vise okrenuta jeziku, gramatici i akcentologiji. Sesta grupa je pogodna za ljubitelje knjizevnosti.
Za prijemni su dovoljne citanke i inerpretacije + zuta gramatika - naravno. Ne treba nikakav esej(osim ako ne mislis na analizu nekog dela). Za uslov za drugu godinu potrebno je dati pet ispita. Navala je velika, ali ima dobre bodove i ako razvali prijemni ne vidim razlog da ne upadne na budzet.