Jump to content


Photo

Organska hrana


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
105 replies to this topic

Poll: ta mislite o organski proizvednoj hrani (69 member(s) have cast votes)

ta mislite o organski proizvednoj hrani

  1. To je prava stvar, prirodno i bez hemije, samo to jedem (16 votes [23.53%])

    Percentage of vote: 23.53%

  2. Voleo-la bih da se hranim tako, ali mi je skupo (16 votes [23.53%])

    Percentage of vote: 23.53%

  3. Nisam siguran-na, ne znam ta da mislim (8 votes [11.76%])

    Percentage of vote: 11.76%

  4. Meni je svejedno, moe i organska i konvencionalna (7 votes [10.29%])

    Percentage of vote: 10.29%

  5. To je samo fama, svaka ispravna hrana je dobrodola (20 votes [29.41%])

    Percentage of vote: 29.41%

  6. Uopte me ne zanima ova tema (1 votes [1.47%])

    Percentage of vote: 1.47%

Vote Guests cannot vote

#46 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 25 April 2005 - 15:13

glasala za opciju br 2
čini mi se da je ovde osnovna poenta dekonstrukcija organičarske priče, jel? najpre, šta je uopšte danas organska hrana - kad je hemija u međuvremenu već na sve dovoljno uticala; ali osim formalne nudi se i etička dilema - sme li se biti organičar u svetu u kom se toliko gladuje

najradije bih se hranila zdravo, da je moguće hraniti se zdravo, i da je to na kraju moguće proveriti
a te opcije nema ovde (ni na topiku ni u srbiji)

#47 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 April 2005 - 15:21

najradije bih se hranila zdravo, da je moguće hraniti se zdravo, i da je to na kraju moguće proveriti
a te opcije nema ovde (ni na topiku ni u srbiji)

Pa uvek mozes da pokrenes novi topik sa takvom opcijom (ako vec ne mozes da izmenis stanje u Srbiji, sto i bog tesko da moze).

Nije mi bio cilj dekonstrukcija, vec debata (kao sto sam i napisao u podnaslovu). Nema se sta posebno dekonstruisati, ili je nesto hrana, ili nije. (Ne verujem u "zdravu hranu").

#48 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 25 April 2005 - 15:30

Indy & Modesty

tnx a lot

Modesty, jel ti dodajesh neshto u Zeleni ili ga pijesh klot ?
Zanima me chime mogu malo da mu poboljsham ukus koji mi je blago bljutav.
Ja u chajeve ne dodajem shecer ali limun mi ide uz svaki.
Shto se tiche kolichine, ne predjem 4-5 sholja dnevno, ali to je maximum, kad ga pijem umesto vode.
Za shta je dobar bancha ?

#49 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 25 April 2005 - 15:34

@ indi
sad nešto ne mogu da učestvujem u cepidlačenju
kasnije, možda

Edited by Mioba, 25 April 2005 - 15:35.


#50 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 April 2005 - 15:58

@ indi
sad nešto ne mogu da učestvujem u cepidlačenju
kasnije, možda

Hebi ga, ja lepo odgovorim, a ono "cepidlacenje". Lepo, drugi put necu da odgovorim.

#51 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 25 April 2005 - 17:16

čini mi se da je "zdrava hrana" sintagma čije se značenje ne podudara sasvim sa "hraniti se zdravo" - to je postao brend čiji smisao uveliko nadilazi moje interesovanje za zdravu ishranu; a to interesovanje se ne mrda sa nivoa laičke procene da je zdravije ujutru pojesti činiju muslija nego deset s lukom, baš kao i da je zdravije, od ponuđenih, odabrati neprskane jabuke
izgleda mi sasvim pogrešnim brendovanje ponašanja i sklonosti, i radije bih se upustila u dekonstrukciju organičarske priče - što ne znači određivati šta je hrana a šta ne, već dovesti u pitanje načela na osnovu kojih ljudi sebe ili druge označavaju kao organičare, kao i zasnovanost ideologije koja se iz tih oznaka konstruiše

izgleda da je u srbiji teško postaviti načelnu priču o mnogo čemu, pa i o zdravoj ishrani - ili se kao argument ponudi brend, tipski model preuzet iz nekog složenijeg okruženja, ili smisao brane već uhodane fraze o tradiciji i štatijaznam čemu

mislim da su u takvim okolnostima alternative koje se isprobavaju na sopstvenoj koži prilično hrabre i biram da ih podržim, pa makar se i ne slagala sa raznim njihovim idejama
npr. sunčani salaš kod subotice, oni su antropozofi ako se ne varam, a štajner se posebno bavio poljoprivredom - biljke koje gaje navodno rastu iz semena sačuvanog iz vremena pre ukrštanja i hibridizacije
bostava je nažalost neslavno propala ideja eko-sela sa organskom poljoprivredom
meni najomiljeniji su porodica bistrih potoka
ne znam ima li još takvih pokušaja

@ indi
pogrešno sam se izrazila, izvini

#52 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 April 2005 - 01:46

mislim da su u takvim okolnostima alternative koje se isprobavaju na sopstvenoj koži prilično hrabre i biram da ih podržim, pa makar se i ne slagala sa raznim njihovim idejama

Od alternativa ne boli glava, sve dok se shvataju kao eksperiment, a ne kao dogma. Problem je sto ima tendencije da to zaista shvataju dramaticno ozbiljno, kao "be all" i "end all" ("sve i svja", na srpskom, otprilike). Postoji tendencija "jevandjelizacije" tih alternativnih nacina ishrane/zivota.

A koren te dogmatike je u "vitalizmu", tj. veri u nesto "cisto" u onome sto je "prirodno". O tome bi Porodica Bistrih potoka imala svasta da kaze, zar ne? Dosta te rusoovske vere je bazirano na idealizovanim i dokazano pogresnim informacijama o zivotu urodjenickih naroda (i sam sam dugo bio zrtva te zablude).

"Ples sa vukovima" nije bas tako zabavan kako izgleda, posebno kad vukovi ogladne.

#53 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 26 April 2005 - 06:46

... najpre, šta je uopšte danas organska hrana ...

najradije bih se hranila zdravo, da je moguće hraniti se zdravo, i da je to na kraju moguće proveriti
a te opcije nema ovde (ni na topiku ni u srbiji)

:huh: :huh: :D :P :huh:

Dakle neverovatno - dobila si definiciju organske hrane sa sve citatima na tacni (ne moraš sama da kopaš), definiciju organske proizvodnje, dobila si zakonsku regulativu sa sve brojevima službenih listova (opet ne moraš sama da kopaš). I pored toga ti se pitaš šta je to organska hrana, tvrdiš da je to nemoguće proveriti i kao trešnju na šlagu dodaješ izjavu kako te opcije nema ovde. :lol:

Pa to je kao kad bi mrtva ladna izjavljivala kako ne razumeš te negativne brojeve jerbo tvoje laičko interesovanje za aritmetiku ne ide dalje od dva plus dva, i dovela u pitanje načela kojim ljudi sebe ili druge označavaju kao matematičare i te hokus pokus vradžbine tipa minus ili kvadrat. Neverovatno!

#54 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 April 2005 - 07:19

Mozda Mioba jednostavno ne veruje da postoji korelacija izmedju onog sto pise u Sluzbenom listu i onoga sto je po policama prodavnica u Srbiji (na zalost, nije joj ni za zameriti).

#55 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 26 April 2005 - 09:08

Mozda Mioba jednostavno ne veruje da postoji korelacija izmedju onog sto pise u Sluzbenom listu i onoga sto je po policama prodavnica u Srbiji (na zalost, nije joj ni za zameriti).

Vidi - tačno se zna šta to jeste organska hrana. Definisano je. Propisano Zakonom. Mora da bude proizvedena na tačno određen način, prema propisanoj metodologiji, i mora da bude adekvatno i po Zakonu označena. Onda jeste organska hrana. Ako nije tako označena onda nije. Ok diskusija, sloboda mišljenja i sve, ali ako smo se složili da je jedan metar rastojanje koje svetlost pređe u vakuumu tokom jednog 299 792 458 dela sekunde onda je to tako, a to što si ti kupio tri metra štofa, pa došao kući, pa ustanovio da fali frtalj ne znači da u toj radnji svetlost putuje brže ili da definicija metra ne valja, nego da su te radnji, s oproštenjem, zajebali.
Organska proizvodnja, odnosno organska hrana je takođe definisana i nema ama baš nikakve veze sa tzv. "zdravom hranom" koja se prodaje u prodavnicama zdrave hrane. Imam ja takvu prodavnicu u komšiluku - tamo možeš kupiti bombone i čokoladne dražeje na merenje, sojino brašno, napolitanke, ljuspice, razne vrste žitarica te kreirati sopstvene musle, masline na merenje, palmino ulje, tofu, ulje od ajkule, bio gric i još gomilu drugih proizvoda od kojih nijedan jedini nije organski proizveden. Otkud znam? Pa nijedan nema oznaku, odn. sertifikat da ispunjava uslove da bi bio organski proizvod. Isto važi i za miletovo kupinovo vino, izvanredan đurikin kulen, te potpuno domaći ajvar ili slatko od dunja simpatične gospođe na ribljoj pijaci kod koje kupujemo godinama...

Možemo diskutovati, zato smo uostalom na diskusijama :lol: , ali reći ovo što je rekla Mioba nije ni diskutovanje ni mišljenje već ignorisanje, pa čak i izvrtanje činjenica (da opcije za proveru nema ni na topicu ni u srbiji).

#56 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 April 2005 - 10:40

U bre Koko Bil, al' si strog, jos cu da pomislim da si privredni inspektor :lol:

#57 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 26 April 2005 - 10:42

naznačila sam da "zdrava hrana" nije ono na šta sam mislila kad sam rekla da bih, kao laik, bila sklonija zdravoj ishrani - to bi značilo da ne idem okolo i tražim žig sa zelenom jabukom (to je bar ovde neko vreme bio logo kojim se ističe da je proizvod dobio sertifikat nekog instituta)
par rečenica o brendu je trebalo da ukaže da ne volim politizaciju ličnog izbora, i to što bih ja odabrala musli umesto deset s lukom jeste moj lični izbor kom 1. nisam dosledna 2. koji ne povlači niz ideoloških dogmi koje obično čine opšte okruženje ekologa/organičara/zdravohranaša....

na žalost, ne mogu da delim entuzijazam poverenja u sistem (napomena: govorim o srbiji, jer tu živim); verujem da postoje pojedinci u raznim institutima koji su vredni i pošteni - ali s obzirom da iz prve ruke znam kako se nameštaju rezultati merenja zagađenja vazduha u beogradu kao i ispitivanja mineralnih voda za prodaju, pomenuti pojedinci mi ne ulivaju nadu da će svojim poštenjem uspeti da nadmudre državu... bar ne u neko dogledno vreme

sa druge strane, čini mi se - verovatno se varam - da je pokretač topika pozvao na debatu o samom konceptu organske hrane; tačno je, u svetu postoje vrlo precizne definicije šta je organska poljoprivreda i kakav proizvod može da dobije sertifikat organske hrane, a vrlo je detaljno objašnjeno i ideološko okruženje ljudi koji su to izabrali kao svoj životni modus
pa ipak, i pored svega, postoji prostor da se pita da li je etično zagovarati organsku poljoprivredu na planeti koja ima blizu sedam milijardi ljudi, od kojih mnogi gladuju; ali i šta je zapravo organska hrana u svetu koji već vekovima nije organski - tj. da li je reč o mistifikaciji i fantazmu

@ indy
rado bih više o porodici bistrih potoka, ali neću da trolujem

@ koko bil
ne ulazim ni u kakav dijalog sa tobom, taj svađalački ton mi stvarno ide na živce - objašnjenjem sam htela da ispoštujem pokretača topika i ostatak učesnika, možda sam juče bila suviše umorna da bih bila jasna

#58 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 26 April 2005 - 12:50

U bre Koko Bil, al' si strog, jos cu da pomislim da si privredni inspektor :huh:

:huh:
Da jesam pokrio bih se ušima...
Ne, indirektno sam uključen u pokušaje da to što je na papiru (zakonska regulativa) i zaživi, pa možda primam malo lično...

@Mioba:

Žao mi je ako imaš utisak da je ton svađalački - malo frustriran priznajem da jeste. Jerbo ako se u praksi susrećem sa totalnim nerazumevanjem koncepta organske poljoprivrede (srećom sam, ponavljam, tek indirektno u tome), nekako očekujem da bi bar na ovom forumu trebalo biti drugačije. Da diskutuju pismeni, obrazovani ljudi, koji koriste kompjuter i znaju šta je internet.... Ja o tebi ne znam ništa, ali te u startu prihvatam (kao i ostale učesnike na diskusiji) kao nekoga ko je ipak iznad nekog proseka ove zemlje i onda me izbezumi kad vidim da takav neko pita "šta je to uopšte" i "te opcije nema". Možemo pričati o etičnosti, sistemu, ideologiji, ali mislio sam, ajde da ne mešamo zdravu, domaću i organsku hranu i da kad govorimo o svemu tome prihvatimo neke opšte prihvaćene standarde.

A u drugu ruku, odakle mi pravo da bilo šta očekujem?
Izvini... :lol:

#59 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 26 April 2005 - 13:16

mene izbezumljuje - na 4umu i inače - kad vidim da osoba nije u stanju da prekorači svoje fah-idiotske navike u mišljenju, i kad je nekom dovoljno što u službenom listu postoji definicija da prestane da se pita o bilo čemu
ali malo vežbe može pomogne da sačuvam živce i bar ne urlam okolo na svakog ko mi smeta

ako, osim što te to iz nekog razloga nervira, imaš i neku konkretnu, argumentovanu primedbu na tvrdnju da pouzdane opcije za proveru u srbiji nema - kao i da nečim oboriš legitimnost pitanja da li su organska hrana i organička ideologija fantazam ili ne - samo napred, čekam

(ali se najpre vrati na moj poslednji post, posebno na deo oko zagađenog vazduha i mineralnih voda)

#60 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 26 April 2005 - 14:06

mene izbezumljuje - na 4umu i inače - kad vidim da osoba nije u stanju da prekorači svoje fah-idiotske navike u mišljenju, i kad je nekom dovoljno što u službenom listu postoji definicija da prestane da se pita o bilo čemu
ali malo vežbe može pomogne da sačuvam živce i bar ne urlam okolo na svakog ko mi smeta

ako, osim što te to iz nekog razloga nervira, imaš i neku konkretnu, argumentovanu primedbu na tvrdnju da pouzdane opcije za proveru u srbiji nema - kao i da nečim oboriš legitimnost pitanja da li su organska hrana i organička ideologija fantazam ili ne - samo napred, čekam

(ali se najpre vrati na moj poslednji post, posebno na deo oko zagađenog vazduha i mineralnih voda)

Ja ne znam stvarno kako je moguće da se toliko ne razumemo...

Mislim da je nesporazum među nama isključivo terminološke prirode - tebi to nije važno a meni je jako važno. Zašto mi je važno? Zato što se do organske hrane jako teško stiže. A olako se taj termin koristi u svakodnevnom razgovoru.

Vidi - nije meni dovoljno da u službenom listu postoji definicija pa da ja prestanem da se pitam. Kažem - postoji definicija organske hrane i time je ona definisana i time nemamo potrebe da diskutujemo oko toga šta je to (jedan od tvojih prethodnih postova). Znači organska hrana se tačno zna šta je, za razliku od recimo zdrave gde je to prilično individualno, pa recimo ti zaključuješ da je zdravije ujutru pojesti musle nego deset s lukom. Ja se, recimo s tim slažem, a mogu se i ne slagati pa možemo diskutovati oko toga šta je zdravije, itd.
Takođe, postoji tačno definisana i propisana metodologija tehnologije proizvodnje koja se mora ispoštovati da bi neki proizvod (kifla, batak, med, puž) "stekao pravo" na nalepnicu organska hrana.

Pa dobro, možeš pitati, šta ima veze i što si dosadan? Pa ima veze - kad komšija Pera koji ima prodavnicu zdrave hrane prodaje zdrav ovas iz zdravog džaka to može biti jako zdravo, ali i ne mora. To ne možeš znati.
Ali ako je proizvod OZNAČEN kao organski, onda je morao najpre prijaviti parcelu, odraditi analizu zemljišta, ustanoviti da nema teških metala i drugih toksičnih materija, bar tri godine nije smeo koristiti pesticide i mineralna đubriva, morao je sejati sertifikovano seme, morao je analizirati proizvod i pri tom u svakoj fazi biti kontrolisan. Znači, ZNAŠ da je proizvod zdrav (koliko je to moguće, jel, odnosno zdrav prema kriterijumima koje je usvojila neka grupa ljudi različitih profesija iz raznih zemalja). Odgovorno dakle tvrdim da pouzdane opcije za proveru u Srbiji IMA. Nije lako dobiti sertifikat, zato je organska hrana i skupa.

Ono što mi smeta je kad mi o tom recimo ovsu koji valja komšija Pera pričamo kao da je organski. A to nije tačno i nije u redu prema onim ljudima koji muda otegliše da do te oznake dođu. Eto. Meni je to jako važno.
E, sad, da li je i ta hrana i ta ideologija fanatizam ili ne to ne znam. Onako bačvanski ti mogu reći da sve što je preterano ne valja :lol: