Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Epska fantastika, SF, horor

• Please log in to reply
1524 replies to this topic

#1516 Nicklord

Nicklord
  • Members
  • 4,232 posts

Posted 18 April 2017 - 23:17

Ovde više niko ne čita stari dobri SF...samo Vilenjake, trolove, mačeve i kraljeve :(

Ej ej :D Ja krećem sad sa Neal Stephenson - Anathem. Kažu da je teško za čitanje dok se ne pohvata novi jezik i terminologija ali da se isplati 

Edited by Nicklord, 18 April 2017 - 23:21.

• 0

#1517 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,144 posts

Posted 20 April 2017 - 02:44

nista da preporucis :P

Nikako da zapocnem nesto da citam.Nepobedivi od Lema ceka na polici.

Bas sam napravio pauzu sa citanjem :( .

Pa Fijasko, Glas gospodara i Eden od istog autora ;)

A od mladjih i aktivnih autora preporucujem sve od Alastaira Reynoldsa, Charlesa Strossa, Grega Egana i Teda Chianga. (Well, skoro sve od Egana - ono sto ne moze da se procita sa razumevanjem, dakle Incandescence i Orthogonal trilogiju, i ne bas...)

• 1

#1518 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 4,913 posts

Posted 20 April 2017 - 17:26

Pa Fijasko, Glas gospodara i Eden od istog autora ;)

A od mladjih i aktivnih autora preporucujem sve od Alastaira Reynoldsa, Charlesa Strossa, Grega Egana i Teda Chianga. (Well, skoro sve od Egana - ono sto ne moze da se procita sa razumevanjem, dakle Incandescence i Orthogonal trilogiju, i ne bas...)

Hvala ;)

Fijasko sam vec procitao-jedna od najdrazih :) .Eden sam video da ima u prodaji kod nas.

Samo jos da se aktiviram :)
  • 0

#1519 Colonel Kurtz

Colonel Kurtz
  • Members
  • 1,732 posts

Posted 27 April 2017 - 15:10

Nakon što je HBO ekranizovao "ASOIAF" (Game of Thrones) i stvorio veliku bazu obožavalaca i privukao pažnju medija, Sony Pictures planira učiniti isto sa "The Wheel of Time".

Riječ je o ogromnom serijalu od 14 knjiga, autor je Robert Jordan.

The Wheel of Time

• 0

#1520 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,396 posts

Posted 02 May 2017 - 23:06

Zavrsih Dinu juce, tj. ova tri dela koji su kod nas izdati u jednoj knjizi. Iskreno, uopste mi nije jasno zasto to delo ima maltene kultni status. Prva dva su dobra, dopadju mi se ideja i prica, mada zanatski mislim da nisu preterano dobro napisana, ali ovaj poslednji mi se uopste nije dopao, jedva sam se naterao da procitam do kraja.

A za ovaj demonski ciklus, procitao sam samo prvi deo, koji mi je bio manje vise ok, al nikako nisam uspeo da nadjem drugi deo u biblioteci tako da sam posle nekog vremena i skroz batalio. Posle ovog sto je Nicklord pisao kapiram da cu i iskulirati.

Jel citao ovde neko Stivena Eriksona, ne znam da li to da krecem sada? Murkoka sam nesto davno krenuo da citam kad je brat uzeo knjigu iz biblioteke, al mi nesto na prvu loptu nije bila mnogo privlacna, a citao je i on istovremeno pa nisam ni imao prilike da joj dam neku vecu sansu posto sam morao da vracam. Mozda bih mogao i to, ako ima neko ko je citao oba, dobro bi mi dosao komentar da mi pomogne u odlucivanju :D

• 0

#1521 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 4,913 posts

Posted 02 May 2017 - 23:34

Poceo sam Eriksona davno.Procitao sam prva dva dela.Secam se da je prvi deo bas konfuzan i da se tesko prati.Drugi deo je bas obiman-nekih 850 stanica,ako se dobro secam.Tu sam stao i nisam nastavljao.Sad sam gotovo sve zaboravio i moram ponovo :D
Nije lose uopste,ako me secanje dobro sluzi,ali,moram te upozoriti,dug te put ceka :D

Najbolje je sacekati kod tih serijala da izadju svi delovi pa tek onda se baciti na citanje.
  • 0

#1522 Nicklord

Nicklord
  • Members
  • 4,232 posts

Posted 03 May 2017 - 00:58

@nemanjaol

Glavni serijali oba pisca su vrhunski. U suštini zavisi od toga šta želiš da čitaš. Ne možeš da promašiš svakako. Ja bih preporučio naizmenično čitanje :D

edit:

Baš sam pomogao  :lol+:

Edited by Nicklord, 03 May 2017 - 01:02.

• 0

#1523 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,396 posts

Posted 03 May 2017 - 11:11

Hvala obojici, mada posto imam Meseceve vrtove kod kuce to cu sad krenuti.

A za Dinu, jel ima neko neki komentar? Zanima me da cujem i misljenje drugih. Msm jasno mi je da je knjiga pisana davno i da je napravila neki breaktrough u zanru pa da njena vrednost uglavnom odatle dolazi, ali stvarno sam nekako ocekivao vise.

• 0

#1524 Popokatapetl

Popokatapetl
  • Members
  • 54,031 posts

Posted 03 May 2017 - 13:25

@ nemanjaol

prva stvar....Moje mišljenje je, bazirano na onom što se piše na ovoj temi, da ti ipak više voliš epsku fantastiku i da je to jedan od razloga. Moguće da grešim, naravno. 

kao drugo...Dina je izuzetno zanimljivo i uzbudljivo štivo, koje jeste napravilo određeni breaktrough u žanru ( da iskoristim tvoje reči ) i izvršila uticaj na pop kulturu, ali ne može se po kvalitetu porediti sa nekim drugim SF delima, odnosno ne bih je svrstao u remek dela i ne bih je čitao po drugi put. Da napravim poređenje...Dina je kao neki odličan uzbudljiv triler, ili avanturistički film, koji kad pogledaš budeš zadovoljan i ne bude ti žao potrošenog vremena...ali nije Građanin Kejn.

Edited by third and five, 03 May 2017 - 17:12.

• 0

#1525 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,396 posts

Posted 03 May 2017 - 20:09

@ nemanjaol

prva stvar....Moje mišljenje je, bazirano na onom što se piše na ovoj temi, da ti ipak više voliš epsku fantastiku i da je to jedan od razloga. Moguće da grešim, naravno. 

kao drugo...Dina je izuzetno zanimljivo i uzbudljivo štivo, koje jeste napravilo određeni breaktrough u žanru ( da iskoristim tvoje reči ) i izvršila uticaj na pop kulturu, ali ne može se po kvalitetu porediti sa nekim drugim SF delima, odnosno ne bih je svrstao u remek dela i ne bih je čitao po drugi put. Da napravim poređenje...Dina je kao neki odličan uzbudljiv triler, ili avanturistički film, koji kad pogledaš budeš zadovoljan i ne bude ti žao potrošenog vremena...ali nije Građanin Kejn.

Pazi, u pravu si ti da ja vise volim epsku fantastiku. Ali meni problem sa Dinom nije u prici, idejama ili temama kojima se bavi, to mi je super, osim tog treceg dela koji mi je allround bas los. Ono sto mi se ne dopada kod knjige je realizacija, jednostavno je lose napisana, i ni izbliza nije do kraja iskoriscen potencijal koji postoji.

A ovako generalno, mene inace veoma zanimaju sf teme, volim da slusam strucnjake kad pricaju na tu temu, a i da sa prijateljima da se raspravljam na laickom nivou o bilo cemu sto je vezano za to. Ali sf knjige se kod mene do sada nisu posebno dobro primile, mada iskreno nisam mnogo ni citao od toga, jednostavno mi stil i storytelling ne prijaju. Iz razgovora sa ljudima koji vole i da citaju SF mi deluje kao da je tu vise akcenat na predstavljanju nekih ideja i davanja citaocu tema za razmisljanje, a ne na inkorporiranju toga u pricu i ulazenja u detalje. Ali meni su knjige drugacije vrsta uzitka, i radije bih citao clanke koji predstavljaju te ideje i na osnovu toga razgovarao sa prijatejima nego celu knjigu sa ne tako dobrom pricom.

Ali eto, u poslednje vreme se trudim da se malo vise otvorim ka sf zanru, sad razmisljam da uzmem Solaris od Lema npr da probam da vidim kako ce mi ici.

• 0