Jump to content


Photo

ZASTO SAM OSTAO


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 17 April 2001 - 21:30

Zasto si ostao u Srbiji?

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-04-17 22:32 ]

#2 white_rabbit

white_rabbit
  • Members
  • 2 posts

Posted 18 April 2001 - 19:58

[ Izmena poruke: white_rabbit na dan 2001-04-24 03:46 ]

#3 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 18 April 2001 - 20:45

Ovde sam zato sto sam shvatila da se ipak najbolje osecam u sopstvenoj zemlji, medju prijateljima i familijom.

ostala sam zato sto verujem da imam pravo da u svojoj zemlji zivim zivot dostojan coveka i spremna sam bila da se borim za to i borila sam se.

#4 Guest_Judge Thread_*

Guest_Judge Thread_*
  • Guests

Posted 19 April 2001 - 01:40

Ubite me ako znam... Valjda ne zelim dovoljno da odem inace bih vec bio u Kanadi. Verovatno me je delom i strah - ej, krenuti u komplet novi zivot sa tri banke. Nego, dok je bilo Slobe, imao sam motiv da budem ovde - da vidim kako ce SMrad da visi i da uradim sve sto je u mojoj moci da bude tako. Sada, treba polako da probam da se cistim odavde. Niti je ovo vise moja zemlja, niti je ovo vise moj grad, niti imam pojma sa koje su planete ovi ljudi dosli i odakle su doneli svoje horor tripove. Valjda ako uspem da se mrdnem odavde i necu primetiti toliku razliku, stranac sam i ovde i tamo.

#5 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 19 April 2001 - 18:06

Judge Thread:
Valjda ako uspem da se mrdnem odavde i necu primetiti toliku razliku, stranac sam i ovde i tamo.

Vidi ga! E bre, Elijen! Kakva je sad to pozicija?
Zeez. Evo vako kako gazda Judge misli, misle i svi moji malobrojni preostali drugari u bgd & ns. Uh. Staces, izgleda da se gasimo polako al' sigurno :sad:

#6 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 19 April 2001 - 23:36

A da, gospodine Dzadzevicu Tredo, da se nadovezem jos nesto na svoj prethodni citat Vas. Znate, Dzadzevicu, cim se osecate tako, mislim stranac->stranac, govori da ste peceni, i da cete uskoro vani poc /c kao carlijanje beogradskog povetarca koje ce vam potom do konca zivota nedostajati/.
Jedno samo, samo se sooperludi dokopaju dobrog stereo uredjaja, odlicnog automobila, stana na fantasticnoj lokaciji, lepe zene, lude dece, letovanja na Karibima, sony ves masine, telefonske sekretarice sto se sama namesta, pisica tisha u plakaru, zgodne komsinice, planinske kucice u velelepnom predelu, camca, cool adidas patika, i ponavljam, zgodne komsinice.
Vas Sergoff

#7 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 20 April 2001 - 14:02

Samo jedan savet onima koji zele da odu ili razmisljaju o odlasku.
Mene nije naterala kap u moru, vec sam razmislio koliko je pametno da ostanem a koliko da odem. Sta dobijam kad odem, sta gubim. Isto to za ostanak.
Znaci, nemojte da vas bes ili neka sitnica odvede vani. Ako se to desi, sanse da razmisljate zasto ste otisli su velike dok se borite za zivot. A to vec ne vodi nicemu dobrom.

Dakle, gledajte da vam se ne desi ono o cemu Srdjan prica, ili da bar to bude u mnogo manjoj meri.

Sto hladnije glave, to bolje.

-----------------------------

Da ne povecavam broj poruka.
Ovo sto je Condor napisao i Judge imao sam i ja. Jednostavno sam sve manje osecao da je ono moje. Moja ulica, moja staza, moja suma. To je bilo za mene osecanje zbunjenosti i ne mogu ni sada da objasnim sebi cega je to posledica, mislim sta se to promenilo. Kazem sebi da to nije tako bilo kad sam bio decak i malo stariji, ali ovo sada je cudno. Mogu da pretpostavim, ali ne mogu da kazem da je to sustina. Recimo, ekonomska situacija, vrednosti u drustvu,..., verovatno.

Ovde se ne osecam kao deo celine, ali mi ima smisla. Ne samo zbog ekonomske situacije, nego sve ima vise smisla a i vrednosti u drustvu su mi blize, bar one glavne.
Ljudi kazu: Tamo(Srbija) si izcupan, ovde se nisi primio. To stoji dugo, zavisi od coveka.

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-04-20 22:14 ]

#8 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 20 April 2001 - 19:43

Evo Judge otvori ono sto se zove "unutrasnja emigracija". I ja sam jednom napisao da me je gora nostalgija mucila u Beogradu nego u Vankuveru. A kakvi su me sve izukrstani vektori spopali proslog leta, kada sam pohodio domaju prvi put nakon sest dugih godina... Ono zbog cega sam otisao je, sasvim pojednostavljeno, bio taj nepodnosljivi ocecaj da "ja nisam otale", a sada sa stoprocentnom sigurnoscu znam da zaista nisam, kao sto nisam ni odavde - nego sam iz Nigde. I tu cu i da ostanem.

Judge, ako hoces - javi mi se "privatno", pa da razmenimo iskustva.

[ Izmena poruke: condor na dan 2001-04-20 23:03 ]

#9 django kid

django kid
  • Members
  • 73 posts

Posted 20 April 2001 - 21:34

nije bre to nigde, kondoro jedna, nego condor-extra terrestrial

#10 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 21 April 2001 - 14:53

Godinama sam ostajala i govorila da zelim da zivim u svojoj zemlji i da se borim za nju. Prvi put kad sam razmisljala da ostanem u inostranstvu, davne '92, sanjala sam da se vracam u Beograd na jedan vikend. Nostalgija me je ubijala. Rekla sam sebi da nije strasno, da treba da se vratim da zavrsim fakultet (na sedam ispita do kraja), pa cu onda, da ce proci. Ovo poslednje me je drzalo jos par godina. Nisam ni primecivala kako polako propadam.
'98 mi je jedan momak iz Argentine rekao kako sam prestala da se smejem (nismo se videli od '95). To je bilo u Berlinu. Nisam zelela da se vratim u Beograd. Prvi put u zivotu. Verovatno je trebalo tada da odem. Posle toga je doslo propadanje. Kad smo otisli, pre sedam meseci, vise nismo zeleli uopste da se vracamo. Kao da smo otisli prekasno.

Ne znam da li ovo pripada ovoj ili onoj drugoj temi. Beograd/Srbija u mom srcu i Beograd/Srbija iz kog/koje smo otisli nemaju veze. U onom prvom sam ostala i ostajala, ovaj drugi je pobedio i oterao nas.

#11 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 21 April 2001 - 19:05

Ima jedna interesantna pojava.
To je sto neki kazu da su hteli da ostanu da pomognu svojoj zemlji. Ne kazem da je to lose, samo kod mene to nije postojalo, niti ce da postoji, ma gde bio. Hocu reci, nikad necu da razmisljam da pomognem svojoj zemlji pa neka to bude i USA, Srbija ili bilo sta drugo. Ja zelim da pomognem ljudima. Pokusao sam malo, tacnije slusao kako razmisljaju sa, na prvi pogled, bezazlenim pitanjima. Nisu mi se svidjali odgovori i eto, tu sam gde sam.

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-04-21 20:05 ]

#12 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 03 May 2001 - 19:14

Kazes sebi: otici cu
U neku drugu zemlju, neko drugo more,
U grad mnogo lepsi nego sto je ovaj
Ikada mogao biti ili se nada da ce biti
U kome se sada svakim korakom zateze omca:
Srce u sahranjenom telu koje vise ne sluzi:
Koliko, koliko jos moram da budem ovde
Zatocen medju ovim sumornim predgradjima
Prostackog duha? Gde god sada pogledam
Pomaljaju se crne rusevine moga zivota.
Toliko sam godina ovde bio
Trosio i rasipao, i nista nisam stekao.
Nema nove zemlje, prijatelju, nema
Novog mora: jer grad ce te pratiti,
Lutaces istim ulicama bez kraja,
Ista duhovna predgradja klize iz mladosti u starost,
Najzad pobele u istoj kuci -
Grad je kavez.
Nema drugih mesta, uvek ovo
Tvoje zemaljsko pristaniste, i ne postoji brod
Kojim bi pobegao od samog sebe. Ah, zar ne vidis
Da bas kao sto si upropastio svoj zivot na ovom
Jednom parcetu zemlje, tako si upropastio sada
njegovu vrednost svuda - po citavoj zemlji?


Konstantin Kavafi, "Grad" (1936)

#13 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 03 May 2001 - 19:48

Zorane, uneo si pometnju na forum sa onom "izmenom poruke od FAQ-a".

Šeretu jedan :smile:, Branka N. se žalila moderatoru zbog toga što FAQ može da menja poruke. Pogledaj
B92 Forum Index ---> Razno ---> KAKO TO

pozdrav!

#14 Goran

Goran
  • Members
  • 19 posts

Posted 04 May 2001 - 21:14

Jovana:
Kazes sebi: otici cu
U neku drugu zemlju, neko drugo more,
U grad mnogo lepsi nego sto je ovaj
Ikada mogao biti ili se nada da ce biti
U kome se sada svakim korakom zateze omca:
Srce u sahranjenom telu koje vise ne sluzi:
Koliko, koliko jos moram da budem ovde
Zatocen medju ovim sumornim predgradjima
Prostackog duha? Gde god sada pogledam
Pomaljaju se crne rusevine moga zivota.
Toliko sam godina ovde bio
Trosio i rasipao, i nista nisam stekao.
Nema nove zemlje, prijatelju, nema
Novog mora: jer grad ce te pratiti,
Lutaces istim ulicama bez kraja,
Ista duhovna predgradja klize iz mladosti u starost,
Najzad pobele u istoj kuci -
Grad je kavez.
Nema drugih mesta, uvek ovo
Tvoje zemaljsko pristaniste, i ne postoji brod
Kojim bi pobegao od samog sebe. Ah, zar ne vidis
Da bas kao sto si upropastio svoj zivot na ovom
Jednom parcetu zemlje, tako si upropastio sada  
njegovu vrednost svuda - po citavoj zemlji?

Konstantin Kavafi, "Grad" (1936)


Jovana,

Ne znam sta je tacno, ali znam da ako budes previse razmisljala mozes da poludis, kao i svi koji su ovde.

#15 Klea

Klea
  • Members
  • 18 posts

Posted 04 May 2001 - 21:37

to Goran,

pitanje je ko je vise poludeo - mi koji smo ostali ovde ili oni koji su otisli.