Jump to content

Photo

Potrosnja i stednja struje

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 |van

|van
  • Members
  • 112 posts

Posted 01 March 2005 - 13:50

Zanima me koliko jedan kompjuter potrosi u toku svog 24h rada struje? Koliko kosta 1 kW i da li je dobro stavljati kompjuter i monitor u Stand By mode? Koliko cesto odlazenje u stand by mode i vracanje iz istog šteti kompjuteru? Voleo bih da mi neko pojasni malo oko ovoga.
Hvala unapred.

|van

#2 foto

foto
  • Members
  • 815 posts

Posted 01 March 2005 - 14:03

Jutros sam se probudio sa namerom da pitam istu stvar. Bravo!
'Ajde neka neko malo objasni ovu problematiku nama laicima. Znam da je napajanje npr 350w. Da li onda kompjuter trosi isto kao sijalica od 350w ili je to nesto drugo.
Hvala

#3 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 01 March 2005 - 14:19

1KW kosta 2,64 dinara u skupljoj tarifi (08-24) i 0,66 dinara u jeftinoj tarifi (00-08h). Vazi za zelenu tarifu.

Toliko o ceni.

Edited by Hawk, 01 March 2005 - 14:19.

#4 |van

|van
  • Members
  • 112 posts

Posted 01 March 2005 - 14:42

Da li to znaci da recimo kuciste koje trosi 300W za 24h potrosi 24X300 = 7200W, odn. 7,2kW sto mu dodje ...Hm 7,2*2,64 = 19,008 din

19,008 - 8*0.66 = 19.008- 5.28 =13.728 dindzi / danu

x 30 dana ... 410 din. mesec dana...znaci samo na komp
mad.gif

#5 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 01 March 2005 - 19:54

QUOTE(|van @ 1 Mar 2005, 14:42)
Da li to znaci da recimo kuciste koje trosi 300W za 24h potrosi 24X300 = 7200W, odn. 7,2kW sto mu dodje ...Hm 7,2*2,64 = 19,008 din

19,008 - 8*0.66 = 19.008- 5.28 =13.728 dindzi / danu

x 30 dana ... 410 din. mesec dana...znaci samo na komp
mad.gif

Mislim da nije toliko. Negde sam citao da sve komponente pri velikom opterecenju trose oko 180W. E sad koliko je to tacno pojma nemam, zbog toga nisam hteo ni da pisem.

Tvoja racunica je ok samo jos dodaj da svako ko nije samac trosi vise od 300KW/h mesecno sto znaci da mu se deo racuna tarifira u plavoj zoni. A tu je cena kw nesto skuplja. Tako da ukoliko je 180W tacna potrosnja onda je ova tvoja racunica od 400 dinara mesecno za komp prilicno tacna.

#6 eoten

eoten
  • Members
  • 1,127 posts

Posted 01 March 2005 - 21:46

Racunica za potrosnju od 300W je OK. Mislim ono puta 24h pa puta 30 dana itd. Ali tih 300W sto pise na kucistu je max. snaga sto ispravljac moze da isporuci. Sto ne znaci da tvoj komp. toliko i trosi. Vrlo verovatno da trosi manje.

Druga stvar , nisi uracunao potrosnju monitora koja treba da se doda na ono sto trosi kuciste.

Pa jos uracunaj spomenutu blok tarifu i racunica se jos vise komplikuje.

#7 kirhof

kirhof
  • Members
  • 404 posts

Posted 01 March 2005 - 22:45

Prikaci elektricno brojilo smile.gif

#8 Aule@

Aule@
  • Sleepers
  • 688 posts

Posted 02 March 2005 - 00:26

ovo me podseti da iskljuchim fakin shtampach.kolko li je taj jadnik posisao proshe 2 nedelje..

#9 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 02 March 2005 - 00:47

Za racunanje vec ljudi napisase. No da pojasnim neke stvari. Napajanje koje ti je u kucistu, ukoliko je deklarisano na 360W, odnosno to je koliko kompjuter moze da povuce na svim granama (zajedno) a da napajanje ne crkne. Prosecan komp danas trosi oko 150W (prosek, dakle nekad sigurno nabije i 300 kad zavrti sve diskove, ventilatore, potera tezak zadatak za procesor i graficku itd.) pa ti racunaj koliko je to mesecno.

Sto se gasenja tice, mislim da ne trebam ponovo da objasnjavam: http://www.b92.net/i...pic=17337&st=75 (pri dnu strane). Sto se stand-by-a tice, to je mac sa dve ostrice. Naime, zamisljen je prvenstveno ne da stedi struju (sem kod laptop-ova), vec da stedi komponente koje se habaju vremenom (motori na hard diskovima, ventilatori i ostale mehanicke stvari) a da pritom odrzava potrebno napajanje elektronici kako ista ne bi dozivljavala sokove pri ponovnom ukljucivanju (o tome procitaj na gornjem linku). Medjutim, to i nije bas tako u praksi (nemam sad vremena da objasnjavam negativne posledice stand-by-a).

Sto se monitora tice, samo namesti da se sam iskljucuje posle nekog vremena - ono sto ce se iskljuciti kod monitora je katodna cev jer ista i ne treba non-stop da radi, medjutim elektronika ce i dalje normalno raditi te se time produzava rad monitora (isto kao i kod svake elektronike). Sto se TFT monitora tice, stand-by (monitora, ne kompjutera) je cak preporucljiv zato sto tecni kristali vremenom gube svoje karakteristike (bas kao sto su nekada davno nastali screen saver-i (odakle i vucu ime) da bi sprecili 'przenje' fosfora na katodnim cevima). TFT monitori takodje u tom rezimu rade kao i CRT - iskljuce monitor (napajanje tecnim kristalima i pozadinsko osvetljenje) dok elektronika i dalje ostaje aktivna. However, mnogi TFT monitori imaju i sekvencu u kojoj periodicno 'okrenu' kristale za 360 stepeni (to prodje za pola sekunde i tesko se vidi bez pozadinskog osvetljenja) koja zapravo stiti od fragmentizacije (a time i javljanja mrtvih piksela prouzrokovanih 'losim' kristalima (tzv. svetleci pikseli)). Zato je mnogo peporucljivije da se TFT monitori nikada ne gase 'na prekidac', vec da puste da graficka kartica naredi gasenje ekrana.

#10 |van

|van
  • Members
  • 112 posts

Posted 02 March 2005 - 01:41

mnogi TFT monitori imaju i sekvencu u kojoj periodicno 'okrenu' kristale za 360 stepeni (to prodje za pola sekunde i tesko se vidi bez pozadinskog osvetljenja)

Ovo mora da su smislili ludi Japanci smile.gif

Kad smo vec kod potrosnje struje evo jos jedan zadatak:

Zadatak:
Odrediti kolicinu kamenca u bojileru (50p)
Izracunati koliko struje takav bojiler trosi u toku jeftinije tarife (30p)
Nacrtati grafik potrosnje struje u zavisnosti od kolicine kamenca (20p)

p.s. Kamenac je u [kg] wink.gif

#11 foto

foto
  • Members
  • 815 posts

Posted 02 March 2005 - 08:32

Znaci Incognito da bez obzira na snagu napajanja komp trosi orijentaciono 150w.
Hvala ti na iscrpnom odgovoru.

#12 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 02 March 2005 - 13:06

Pazi, tu podrazumevam prosecan kucni komp - dakle 1 hard disk (hard disk je 'veliki potrosac' u kompu), jedan CD/DVD uredjaj (koji naravno non-stop ne radi, ali kad radi povecava potrosnju pa se moze uzimati kao neki deo prosecne potrosnje), do 4 osrednjih ventilatora (procesor, graficka i usisni i izduvni ventilator na kucistu), procesor 'starije' generacije (svaki noviji jede vise od prethodnog, ovaj moj Prescott jede 75W sam, kod AMD-a je jos gora situacija... stariji procesori, sem pojedinih, su uglavnom drzali sebe na 50W limitu) i osrednju graficku karticu (ciji GPU pojede do nekih 50-60W kada se u potpunosti optereti dok u regularnom radu ne jede vise od 10-15).

Naravno, svemu tome dodaj i koliko potrosi monitor (a CRT monitori i nisu bas mali potrosaci), koji doduse i ne bi trebao non-stop da radi (90% potrosnje monitora se svodi na katodnu cev ako cemo kod CRT-a).

A da se vratimo na komp, da odmah predupredim necije pitanje 'a zasto onda niko ne preporucuje napajanje slabije od 360W za danasnje konfiguracije'. Kao sto rekoh, ta deklarisana snaga se odnosi samo na 'peak' koji moze napajanje da propusti kroz sve grane. Tih, recimo, 360W koje deklarise napajanje je ono sto maksimalno isto moze da propusti u 'peak'-u (koji se javlja najcesce jedino onog momenta kad se ukljuci racunar jer tada sve komponente povuku maksimum koji mogu, pre svega disk uredjaji (zavrte motore)) i cak i najbolja napajanja toliku snagu ne bi mogla da 'drze' duze od par sekundi. Zato se i kod testiranja i review-a napajanja obicno koristi tzv. stress-test istih - prikace se ampermetri i voltmetri na sve linije napajanja pa se procita koliku struju realno povuce odredjena konfiguracija kad se ukljuci i koliko opadne 'stabilna' voltaza prilikom tog peak-a - sto bolja karakteristika, to bolje napajanje. Dalje, treba znati i kako se racuna ta maksimalna potrosnja, a sto cesto proizvodjaci napajanja zaborave da napisu - nije to struja koju maksimalno moze da povuce napajanje iz mreze (jer uvek povuce nesto vise nego sto sam kompjuter trazi - potrebna je struja i napajanju za njegovo sopstveno hladjenje i peglanje napona), vec struja koju maksimalno moze da raspodeli po svim granama. Kad bi ploca povukla, recimo, 200W napajanje bi crklo tog trenutka (ili ako je bolje jednostavno bi se ugasilo) jer na toj grani napajanje pusta, recimo, samo 150W max. Na svakom boljem napajanju nacicete nalepnicu (ili knjizicu uz isto) koja lepo navodi koliko ampera moze da propusti kroz koju granu, a ukupna snaga se racuna prostim zbirom napajanja i struja kroz sve grane - recimo ako pusta po 2A po svakoj 12V grani, to je 24W maksimuma po grani. Ako imas 6 takvih 12V grana, to je 144W za uredjaje koji koriste 12V. To je pre svega i osnovni razlog zasto iz napajanja izlazi brdo podeljenih 'konektora' za disk uredjaje, umesto da svi budu na jednoj zici - kad bi zakacio 4 HDD-a na jednu granu verovatno bi napajanje i diskovi pri ukljucenju zavrsili svoju karijeru. Zato je jako preporucljivo dobro planirati kako raspodeliti napajanje u kucistu - ja recimo imam 2 napajanja - 360W Chieftec za maticnu plocu, kartice (doduse samo mi graficka zahteva spoljno napajanje sto ce se vremenom resiti sa PCI Express portovima), ventilatore i slicne manje potrosace; i 460W Enermax za disk uredjaje (4 HDD-a i DVD rezac), pa bi po pretpostavci da je kompjuter grejalica moj komp trosio 820W sto svakako nije tacno.

Elem, nadam se da je sad malo jasnije oko napajanja kompjutera wink.gif