Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Vino


  • Please log in to reply
2561 replies to this topic

#2401 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 April 2016 - 13:54

Heh prijatelju, to je moja druga domovina...

 

Ili treća, jbmliga, ako računam i eseferjot...

 

A imaš i neke slike iz oblasti nedaleko Fiera (Falcade + Passo San Pellegrino) na fotooku dijaspore.

 

Nisam se verao na planine, taj Fiera di Primiero je najvise sto smo se popeli. Skoknuli smo do Lago di Garda na izlet jedan dan, a odsjeli smo u nekom villa-hotelu na brdu iznad Trenta. Tu je bio i fantastican restoran, sa velikim izborom lokalnih namirnica (prsute, salame, kobasice, sirevi), vina, grappe i trista drugih cuda. Tu sam probao i najbolji mozzarella sir i od tad znam sta je dobra mozzarella. :)

 

Svidjela mi se i arhitektura, kao sa sam negdje u Austriji ali sa simpaticnim italijanskim smekom. Treca domovina ti je odlican izbor. :)


Edited by Honey Badger, 03 April 2016 - 13:56.

  • 0

#2402 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 April 2016 - 15:11

Lago di Garda. Peter Jackson je komotno ovdje mogao snimiti cijelu trilogiju Lord of the Rings. 

 

lagodigarda_zpswimxilts.jpg

 

Steta sto ne uspjesmo naci neku dobru tratoriu sa pogledom, malo sta osim sladoleda i kafe bilo na raspolaganju.


  • 2

#2403 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 01 May 2016 - 12:36

yea_blacklabel_bottle_landmade_pn_nv.png

 

Fenomenalno novozelandsko vino, arome bobičastog voća i dima drveta (tanin). 

 

 


  • 1

#2404 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 21 May 2016 - 01:38

Bratstvo&jedinstvo

 

00dhr1q8np6lq_375x500.jpgProkupac.jpg


  • 0

#2405 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 21 May 2016 - 21:30

9187501-1.jpg Aroma šumskog voća i začini u tragovima. Zanimljivo da vino malo kisi kada krene da se pije odmah nakon sipanja u čašu tako da pun ukus dostiže tek kad odstoji minut- dva.

Edited by melankolic, 21 May 2016 - 22:50.

  • 1

#2406 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 30 May 2016 - 00:19

9187501-1.jpg Aroma šumskog voća i začini u tragovima. Zanimljivo da vino malo kisi kada krene da se pije odmah nakon sipanja u čašu tako da pun ukus dostiže tek kad odstoji minut- dva.

Ti baš voliš pinot noir, tj. burgundac crni. :D

 

Ovo se pije uz neku lakšu klopu i mislim da je jedno od najkvalitetnijih muskatnih vina koja se kod nas mogu naći.

0175aiqa98ts0.jpg

 

Vino bez greške. Mirne duše mogu reći da je vino bolje od većine ovih naših tamnjanika iz Župe.


  • 0

#2407 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 30 May 2016 - 00:28

I ovo je klasika koja traje.

traminac-vrh-480x336.jpg


  • 0

#2408 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 01 June 2016 - 14:09

Verovatno ovo baš i nije prava tema, ali od postojećih najviše odgovara. Već duže vreme planiram da komercijalizujem proizvodnju vina od voća. Proizvodim već godina za svoje potrebe vina od raznih vrsta voća. Počeo sam da brendiram svoje proizvode, i ispitujem tržište. Još uvek nisam doneo konačnu odluku da li da udjem u taj posao ili ne.

 

Intresuje me šta vi mislite o voćnim vinima i da li neko takvo alkoholno piće može da prodje na tržištu. Posebno me intresuje mišljenje forumaša iz inostranstva, koliko su takvi proizvodi česti na njihovom tržištu i njihova popularnost.


  • 1

#2409 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 01 June 2016 - 14:13

Možda ti nije komercijalno najisplativije jer vidim da u Norveškoj u državnim radnjama prodaju "klasična" vina ali s druge strane postoje lokalni proizvođači koji nude to piće po tržnim centrima.

Mislim da ti je bitno da pre početka proizvodnje ispitaš tržište odnosno ko bi ti konkretno kupovao to vino. Kreneš sa manjom serijom a onda proizvodnju prilagođavaš potrebama tržišta.


  • 1

#2410 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 June 2016 - 14:21

Verovatno ovo baš i nije prava tema, ali od postojećih najviše odgovara. Već duže vreme planiram da komercijalizujem proizvodnju vina od voća. Proizvodim već godina za svoje potrebe vina od raznih vrsta voća. Počeo sam da brendiram svoje proizvode, i ispitujem tržište. Još uvek nisam doneo konačnu odluku da li da udjem u taj posao ili ne.

 

Intresuje me šta vi mislite o voćnim vinima i da li neko takvo alkoholno piće može da prodje na tržištu. Posebno me intresuje mišljenje forumaša iz inostranstva, koliko su takvi proizvodi česti na njihovom tržištu i njihova popularnost.

 

Vocna vina rijetko vidjam. Tu i tamo po nekim farmerskim marketima ali u siroj prodaji ih nema uopste. Druga stvar je cider. Relativno lako se spravlja i ludacki je popularan. Osim osnovnog, jabukovog, prodaju se i od kruske pa sam dodacima maline, kupine i ostalih jagoda. Da sam na tvom mjestu, ja bih malo o tome procitao. Od vocnih vina niko se leba nije najeo. :)


  • 1

#2411 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 01 June 2016 - 16:48

Verovatno ovo baš i nije prava tema, ali od postojećih najviše odgovara. Već duže vreme planiram da komercijalizujem proizvodnju vina od voća. Proizvodim već godina za svoje potrebe vina od raznih vrsta voća. Počeo sam da brendiram svoje proizvode, i ispitujem tržište. Još uvek nisam doneo konačnu odluku da li da udjem u taj posao ili ne.

 

Intresuje me šta vi mislite o voćnim vinima i da li neko takvo alkoholno piće može da prodje na tržištu. Posebno me intresuje mišljenje forumaša iz inostranstva, koliko su takvi proizvodi česti na njihovom tržištu i njihova popularnost.

 

 

Možda ti nije komercijalno najisplativije jer vidim da u Norveškoj u državnim radnjama prodaju "klasična" vina ali s druge strane postoje lokalni proizvođači koji nude to piće po tržnim centrima.

Mislim da ti je bitno da pre početka proizvodnje ispitaš tržište odnosno ko bi ti konkretno kupovao to vino. Kreneš sa manjom serijom a onda proizvodnju prilagođavaš potrebama tržišta.

 

 

Vocna vina rijetko vidjam. Tu i tamo po nekim farmerskim marketima ali u siroj prodaji ih nema uopste. Druga stvar je cider. Relativno lako se spravlja i ludacki je popularan. Osim osnovnog, jabukovog, prodaju se i od kruske pa sam dodacima maline, kupine i ostalih jagoda. Da sam na tvom mjestu, ja bih malo o tome procitao. Od vocnih vina niko se leba nije najeo. :)

 

Sam izraz vino dolazi od latinske riječi vinum > loza, tj. grožđe, tako da je, strogo uzevši, vino isključivo alkoholni napitak nastao fermentacijom grožđa. S vremenom je definicija modificirana, pa se s pravom može reći da je vino alkoholno piće nastalo fermentacijom bilo koje vrste voća.

Nisam stručnjak za proizvodnju, ali u Evropi su kvalitetna voćna vina (uz megapopularni cider) jako popularna: ima ih od kupine, maline, kiwija, imaš čak i 'vino' od bazge (dakle čak niti voća, već cvijeta).

 

Nešto više znam o brendiranju. U Hrvatskoj je kupinovo vino bilo poznato i prisutno jako dugo, no prije 20-30 godina je krenuo hype: prvo se izgradio mit - kupinovo vino je ljekovito! (magična riječ), liječi sve: anemiju, pomaže mršavljenju, gojenju, trudnice ne mogu bez njega, liječi rak, podiže IQ.

Sve su to, dakako ludorije, ali se raja navukla, pa sad imaš najmanje 100 proizvođača, a kupinovo vino ide kao alva.

Naravno, sve te gluposti su morale prestati s ulaskom u EU, jer je lažno deklariranje ljekovitosti proizvoda kažnjivo djelo.

 

Dakle, ako se misliš komercijalno baviti proizvodnjom voćnih vina, skromno savjetujem da prvo istražiš tržište, kako domaće tako i izvozno. Evropska tržišta su prilično heterogena i voćna vina (kupinova vina iz HR sam vidio u belgijskim marketima i to od 3 proizvođača) mogu biti hit u Portugalu, a totalni promašaj u Grčkoj. Drugo, odmah razmišljaj o standardima proizvodnje, da budu usklađeni s evropskim propisima. Treće, Srbija je zemlja u predpristupnom procesu EU i poduzetnici s kvalitetnim programom mogu aplicirati za IPA fondove.

 

Osim pridržavanja standarda, što je conditio sine qua non, za ostalo je jako bitna priča, legenda. Smisli dobar story.

Osobno, razmislio bih o proizvodnji voćnog octa/sirćeta/kvasine. Tih proizvoda i nema toliko mnogo na tržištu (i tehnologija je nešto zahtjevnija), ali postižu puno višu cijenu.

Samo natuknica za razmišljanje.


  • 1

#2412 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 02 June 2016 - 07:44

Vocna vina rijetko vidjam. Tu i tamo po nekim farmerskim marketima ali u siroj prodaji ih nema uopste. Druga stvar je cider. Relativno lako se spravlja i ludacki je popularan. Osim osnovnog, jabukovog, prodaju se i od kruske pa sam dodacima maline, kupine i ostalih jagoda. Da sam na tvom mjestu, ja bih malo o tome procitao. Od vocnih vina niko se leba nije najeo. :)


Cider nije tesko napraviti, lakse nego vocno vino. Nisam razmisljao u tom pravcu, svakako cu se pogledati o tome.
Hvala!
  • 0

#2413 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 02 June 2016 - 07:45

Možda ti nije komercijalno najisplativije jer vidim da u Norveškoj u državnim radnjama prodaju "klasična" vina ali s druge strane postoje lokalni proizvođači koji nude to piće po tržnim centrima.
Mislim da ti je bitno da pre početka proizvodnje ispitaš tržište odnosno ko bi ti konkretno kupovao to vino. Kreneš sa manjom serijom a onda proizvodnju prilagođavaš potrebama tržišta.


Hvala!
  • 0

#2414 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 02 June 2016 - 08:07

Sam izraz vino dolazi od latinske riječi vinum > loza, tj. grožđe, tako da je, strogo uzevši, vino isključivo alkoholni napitak nastao fermentacijom grožđa. S vremenom je definicija modificirana, pa se s pravom može reći da je vino alkoholno piće nastalo fermentacijom bilo koje vrste voća.
Nisam stručnjak za proizvodnju, ali u Evropi su kvalitetna voćna vina (uz megapopularni cider) jako popularna: ima ih od kupine, maline, kiwija, imaš čak i 'vino' od bazge (dakle čak niti voća, već cvijeta).

Nešto više znam o brendiranju. U Hrvatskoj je kupinovo vino bilo poznato i prisutno jako dugo, no prije 20-30 godina je krenuo hype: prvo se izgradio mit - kupinovo vino je ljekovito! (magična riječ), liječi sve: anemiju, pomaže mršavljenju, gojenju, trudnice ne mogu bez njega, liječi rak, podiže IQ.
Sve su to, dakako ludorije, ali se raja navukla, pa sad imaš najmanje 100 proizvođača, a kupinovo vino ide kao alva.
Naravno, sve te gluposti su morale prestati s ulaskom u EU, jer je lažno deklariranje ljekovitosti proizvoda kažnjivo djelo.

Dakle, ako se misliš komercijalno baviti proizvodnjom voćnih vina, skromno savjetujem da prvo istražiš tržište, kako domaće tako i izvozno. Evropska tržišta su prilično heterogena i voćna vina (kupinova vina iz HR sam vidio u belgijskim marketima i to od 3 proizvođača) mogu biti hit u Portugalu, a totalni promašaj u Grčkoj. Drugo, odmah razmišljaj o standardima proizvodnje, da budu usklađeni s evropskim propisima. Treće, Srbija je zemlja u predpristupnom procesu EU i poduzetnici s kvalitetnim programom mogu aplicirati za IPA fondove.

Osim pridržavanja standarda, što je conditio sine qua non, za ostalo je jako bitna priča, legenda. Smisli dobar story.
Osobno, razmislio bih o proizvodnji voćnog octa/sirćeta/kvasine. Tih proizvoda i nema toliko mnogo na tržištu (i tehnologija je nešto zahtjevnija), ali postižu puno višu cijenu.
Samo natuknica za razmišljanje.


Ideja mi i jeste da iskoristim EU fondove za pokretanje tog posla. Pored poljoprivrede kojom se bavim, to bi bilo dodatno zanimanje kojim bi upotpunio krug i otvorio nove mogucnosti sirenja.
Naravno da bi proizvodnja bila po evropskim standardima, kao i sve ostalo sto proizvodim. Moje maline odlaze u Holandiju, Svajcarsku, Nemacku, Italiji, med u Nemacku i nikada nije bilo problema. Trenutno ispitujem trziste i radim na formiranju brenda. Ideja je da to bude nesto potpuno drugacije od onoga sto je trenutno u ponudi.

Proizvodilo bi se od standardnih vocnih vina kojih vec ima dosta na trzistu, kupina, malina, borovnica, do nekih egzoticnih tipa šipurak, bobice od zove... Mi pravimo vino od zovinog cveta (bazga=zova). Znam da je ono popularno u Britaniji, odatle i vodo poreklo, nas recept je nesto drugaciji od standardnih britanskih recepata.
Na srpskom trzistu se lako moze naci vino od kupine, dok sva ostala nisu bas cesta. Vecinu ih karakterise veoma niski procenat alkohola, do 5%. To bi bila kljucna razlika izmedju mog proizvoda i ostalih. Zelim da prpdajem pravo vino, 10-14% alkohola.
Uz vino bi se proizvodio liker. Imamo veliki broj originalnih recepata, malina, visnja, ribizla, jagoda, zova, bosiljak... Naravno tu je i rakija, kljucni proizvod bi bila rakija od malina. Sad se javlja i cider kao intresantna ideja o kojoj treba razmisliti.
Sto se tica sirceta, to je dobra ideja, ali moram dobro razmisliti. Kljucna stvar je u tome sto nikad nisam pravio sirce. Mislim da teorijski znam kako bi to izveo, ali u praksi nikad nisam probao. To bi verovatno ostavio za drugu fazu, sirenje proizvodnje.

Hvala puno na savetima!
  • 1

#2415 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 02 June 2016 - 09:29

 

Osim pridržavanja standarda, što je conditio sine qua non, za ostalo je jako bitna priča, legenda. Smisli dobar story.

Osobno, razmislio bih o proizvodnji voćnog octa/sirćeta/kvasine. Tih proizvoda i nema toliko mnogo na tržištu (i tehnologija je nešto zahtjevnija), ali postižu puno višu cijenu.

Samo natuknica za razmišljanje.

 

 

 Kljucna stvar je u tome sto nikad nisam pravio sirce. Mislim da teorijski znam kako bi to izveo, ali u praksi nikad nisam probao. To bi verovatno ostavio za drugu fazu, sirenje proizvodnje.

Hvala puno na savetima!

 

Pravio sam prosle godine 40 litara sirceta od jabuka. Nista lakse - izdrobis jabuke (ili drugo voce), dodas vode i eventualno secera ako voce nije slatko i oastavis da se ukiseli. Nekih 3-6 mjeseci, ovisno od temperature u prostoriji. Ali ko ce to da ti kupi? Ja sam svoje sirce razdijelio i otislo je vrlo brzo, jos moja missus prala kosu s tim (ne pitaj, nemam pojma). Ali sto se tice normalne upotrebe u kuhinji, pola litra traje mjesecima. Cider postaje popularan i kod nas, vidio sam par marketinskih kampanja ovih dana na FB. Pravi ljetnji osvjezivac.


  • 0