Jump to content


Photo

Mnogo liči na 1933.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
72 replies to this topic

#1 bracan

bracan
  • Banned
  • 167 posts

Posted 29 January 2005 - 22:40

Mnogo liči na 1933.
Dušan SEKULIĆ 29.01.2005, 18:54:04

Od stalnog dopisnika
MIHAEL Fridman, jedan od najpoznatijih nemačkih Jevreja, tv-voditelj, doskorašnji potpredsednik Centralnog saveta svojih sunarodnika, izjavio je u emisiji povodom 60-godišnjice oslobođenja Aušvica, da razmišlja o odlasku iz Nemačke.
- U proteklih četrdeset godina nije bolje, nego gore, rekao je on pred tv-kamerama, misleći na povampireni antisemitizam u Nemačkoj i ponovni uspon nacista, sad iz milošte nazivanih “neonacistima”.
Novi nacisti, organizovani u tri pokreta, uspeli su jesenas da na izbornoj listi svoje Nacionalne partije (NPD), osvoje mesta u parlamentima pokrajina Saksonija i Brandenburg.
Nekoliko dana pre godišnjice Aušvica, oni su odbili da odaju počast žrtvama nacizma, tvrdeći da su saveznici ratni zločinci, da su oni počinili holokausat zbog bombardovanja Drezdena februara 1944, te da Nemci nisu krivi za Drugi svetski rat! Planiraju da 8. maja, na dan konačne propasti Trećeg rajha, demonstriraju kod Brandenburške kapije u Berlinu, stotinak metara dalje od spomen obeležja pobijenim Jevrejima. Taj spomenik od nekoliko stotina kamenih blokova oni nameravaju da upotrebe za temelje novog Rajhstaga, kad dođu na vlast.
Jedna anketa pokazala je da 62 odsto Nemaca ne prihvata krivicu za holokaust. Istovremeno, 51,2 odsto smatra da država Izrael prema Palestincima postupa isto kao što su nacisti prema njima.
Georg Milbrant, predsednik vlade Saksonije, smatra da su nacisti ušli u parlament zbog protesta birača, pogođenih visokom nezaposlenošću u bivšoj Istočnoj Nemačkoj. Međutim, pred pokrajinske izbore u Šlezvig-Holštajnu, bogatijoj pokrajini na zapadu, 11 odsto mladih koji prvi put glasaju namerava da zaokruži nacističke kandidate! U pokrajini Tiringen, 13 odsto anketiranih su antisemiti, 23 odsto je za ekstremnu desnicu. Većina stanovnika, 56 procenata, smatra da je bivša DDR bila bolja, polovina ne veruje u demokratiju.
Vladajuće partije pokušale su sa zabrane rad neonacistima, ali je Ustavni sud taj zahtev odbio: to je politički pokret kao i svi drugi, iz državne kase neonacističke partije i poslanici dobijaće prinadležnosti. Od poreza koji plaćaju i Jevreji.
- Neka gospoda sudije skinu svilene rukavice, poručuje Paul Špigel, predsednik Centralnog saveta Jevreja Nemačke. Po njemu, zabrinjavajući podatak je da oko 17 odsto učenika uopšte ne zna šta je bio Aušvic.
Ministar unutrašnjih poslova Oto Šili smatra da država mora reagovati i ponovo tražiti zabranu nacističkih organizacija. Kao i da se mora ograničiti pravo na javna okupljanja i demonstracije. Vlada kancelara Gerharda Šredera, međutim, nije sklona da ponovo rizikuje bruku zbog eventualno odbijene i druge tužbe protiv nacista, a u tome prednjače Zeleni.
Niko ne može ništa ni nacističkim poslanicima u parlamentu Saksonije za huljenje na žrtve holokausta: po ustavu, poslanik ne odgovara za ono što kaže!
Oni namerno provociraju i demonstriraju na mestima gde izazivaju pažnju medija i inostrane javnosti, kaže jedan od pokajnika, bivši neonacista koji je došao sebi. Takozvani obični ljudi u Nemačkoj, naročito pripadnici starijih generacija, oni koji su iz detinjstva zapamtili Hitlerov režim, ne libe se da u privatnom razgovoru izraze mišljenje kako nije više nemoguće da nacisti ponovo uzmu vlast!
Pet miliona nezaposlenih ima u Nemačkoj, šest je bilo 1933. godine kad je Hitler pobedio na demokratskim izborima. Sve veće razlike između bogatih i siromašnih, kresanje socijale i to što, navodno, “Jevreji opet sve drže u rukama”, a stranci otimaju radna mesta Nemcima, razlozi su što tako misle.

TRAŽE ISPRAVKU “NEPRAVDE”
NEMAČKI ugled u svetu ugrožen je delanjem neonacista. Ono što oni danas govore, sutra bi bili spremni da sprovedu u delo, upozorava ministar Šili. Ali, ljudska prava i “zrela demokratija” sprečavaju državu da efikasno deluje protiv vampira strašne prošlosti.
Poziv demokratski orijentisanim Nemcima da nikako ne daju glas nacistima, te da masovno organizuju kontra-demonstracije, nikome ne deluje ubedljivo, još manje dovoljno da se zlo zaustavi dok je vreme. Nemačka je u međuvremenu svoju već moćnu armiju od odbrambene pretvorila u intervencionističku. Potomci Nemaca iseljenih iz istočnoevropskih zemalja sve glasnije traže svoje natrag i ispravku “nepravde”.

#2 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 29 January 2005 - 23:01

Kada sam video naslov, bio sam 100% siguran da mislis na Srbiju cool.gif

#3 bracan

bracan
  • Banned
  • 167 posts

Posted 29 January 2005 - 23:07

QUOTE(zagor @ 29 Jan 2005, 23:01)
Kada sam video naslov, bio sam 100% siguran da mislis na Srbiju cool.gif

Што је баби мило, то јој се и снило! wink.gif

#4 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 29 January 2005 - 23:18

QUOTE(bracan @ 30 Jan 2005, 00:07)
Што је баби мило, то јој се и снило! wink.gif

Zar stvarno mislis da mi je milo sto sam to pomislio ? dry.gif

#5 Jerry

Jerry
  • Banned
  • 627 posts

Posted 29 January 2005 - 23:27

Nažalost ovde u Srbiji ima previše nacista i antisemita koji se sasvim slažu sa izjavama nemačkih desničara oko pitanja konc. logora i antisemitizma ! mad.gif

#6 jankoster

jankoster
  • Members
  • 110 posts

Posted 29 January 2005 - 23:27

preteruju. sad bi jevreji non-stop da izvlace pitanje ausvica za neke svoje ciljeve. mislim sve to stoji ali to je bilo pre 60 godina dosta vise sa tim. vecina ljudi iz tog doba vise nije ziva i ne treba stalno izvlaciti ausvic kao kec iz rukava.

#7 Jerry

Jerry
  • Banned
  • 627 posts

Posted 29 January 2005 - 23:29

Upravo se jedan javio pod imenom jankoster !

#8 Dr Kosh

Dr Kosh
  • Members
  • 460 posts

Posted 29 January 2005 - 23:43

QUOTE(jankoster @ 29 Jan 2005, 23:27)
preteruju. sad bi jevreji non-stop da izvlace pitanje ausvica za neke svoje ciljeve. mislim sve to stoji ali to je bilo pre 60 godina dosta vise sa tim. vecina ljudi iz tog doba vise nije ziva i ne treba stalno izvlaciti ausvic kao kec iz rukava.

Zaboravio si da kazes da su Jevreji sami krivi za to sto im se dogodilo. puke.gif

Ausvic kao kec iz rukava Jevrejima? Nisam odavno cuo nesto bestidnije na ovom forumu.

#9 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 30 January 2005 - 00:53

Izrael je jedna od retkih zemalja sa kojom Brozova SFRJ nije imala dobre odnose. Stavise nije imala nikakve odnose, a Broz je javno podrzavao Arafata ! U gimnaziji krajem 80tih jedna moja prof. je rekla mi zalimo Jevreje, a vidite sta oni rade Palestincima !

Zanimljivo je medjutim koliko su Izraelci imali simpatije prema Srbima za vreme Yu drame, bas kao i Grci koje je Broz takodje mrzeo i to iz dna duse !

#10 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 30 January 2005 - 01:06

QUOTE(zagor @ 30 Jan 2005, 00:01)
Kada sam video naslov, bio sam 100% siguran da mislis na Srbiju cool.gif

ph34r.gif i ja!Jer Srbija stvarno lici na Nemacku 1933... ph34r.gif

#11 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 30 January 2005 - 01:11

QUOTE(jankoster @ 29 Jan 2005, 22:27)
preteruju. sad bi jevreji non-stop da izvlace pitanje ausvica za neke svoje ciljeve. mislim sve to stoji ali to je bilo pre 60 godina dosta vise sa tim. vecina ljudi iz tog doba vise nije ziva i ne treba stalno izvlaciti ausvic kao kec iz rukava.

Bljutavo i jadno od jankosera !





Nadam se da ce Europski parlament uskoro izglasati zakon
o zabrani isticanja fasistickih simbola !

Sto se tice Njemacke clanak je pogodio 'bit'
no to isto moze bit' opisom razvoja situacije u svim europskim zemljama!

[ako ne u svim a ono kod 'debele' vecine]

QUOTE
Ali, ljudska prava i “zrela demokratija” sprečavaju državu
da efikasno deluje protiv vampira strašne prošlosti.

Poziv demokratski orijentisanim Nemcima da nikako ne daju glas nacistima,
te da masovno organizuju kontra-demonstracije, nikome ne deluje ubedljivo,
još manje dovoljno da se zlo zaustavi dok je vreme.


Ovo jeste ozbiljno ogranicenje unutar demokracije!

Represija nije omiljen izraz!


QUOTE
Niko ne može ništa ni nacističkim poslanicima u parlamentu Saksonije
za huljenje na žrtve holokausta: po ustavu, poslanik ne odgovara za ono što kaže!


Zbilja sramotno za jednu Njemacku!

Za vrijeme nedavne minute sutnje ubijenim u Auschwitz/u
obojica fasista su izasli iz pomenutog parlamenta!

#12 Dino

Dino
  • Members
  • 648 posts

Posted 30 January 2005 - 01:28

QUOTE(Emboy @ 29 Jan 2005, 23:53)
Izrael je jedna od retkih zemalja sa kojom Brozova SFRJ nije imala dobre odnose. Stavise nije imala nikakve odnose, a Broz je javno podrzavao Arafata ! U gimnaziji krajem 80tih jedna moja prof. je rekla mi zalimo Jevreje, a vidite sta oni rade Palestincima !

Zanimljivo je medjutim koliko su Izraelci imali simpatije prema Srbima za vreme Yu drame, bas kao i Grci koje je Broz takodje mrzeo i to iz dna duse !

Ovo je samo delimicno tacno. Odmah po nastanku drzave Izrael, Staljin je slao oruzje Jevrejima preko Cehoslovacke i Jugoslavije. Tada je on podrzavao Izrael, a Britanci Arape.
Tokom pedesetih i sezdesetih se situacija promenila.

Sa nastankom pokreta nesvrstanih i zbog "prijateljstava" u istom SFRJ je prkinula diplomatske odnose sa Izraelom. Mislim da je to bilo 1967 (mogu da googlujem ako treba tacan podatak).
Odnosi su uspostavljeni pocetkom devedesetih (SM) i doskoro smo bili jedina bivsa YU republika koja je imala uspostavljene odnose i gde je Izrael imao ambasadu.

Sto se tice simpatija Izraelaca, to je samo delimicno zbog zajednickog neprajatelja (muslimani). I to je uglavnom od strane desnicara. Levicari su pratili CNN i bili protiv Srba.


Sto se tice Nemacke, odnosno njenog istocnog dela, tamo je problem sto nikad nije izvrsena denacifikacija. Njihovi lideri su bili proganjani komunisti koji su rat takodje proveli u logorima. Oni nisu videli potrebu da se denacifikuju, a prevideli su cinjenicu da drzavu ne cine samo njima slicni.
Ekonomija je tu na drugm mestu.
Jednostavno, Nemci iz zapadnog dela su ucili da se holokaust dogodio, da je nesto jako lose, da njihovi sunarodnici, rodjaci prijatelji snose odgovornost za to. I da tako nesto ne sme da se ponovi. Istocni su nauceni da oni nisu nista lose uradili.

#13 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 30 January 2005 - 01:42

Jesu Jevreji propatili enormno, ali nisu realni u ocekivanjima da u Nemackoj danas nema nikoga ko ce da se glupira na ne ukusni nacin tumaceci istoriju i pokusavajuci da ponovi zlocin.
Budala ima svugde, ali u zadnje vreme samo kod nas dolaze na vlast.

Edit _

Edited by blueblock, 30 January 2005 - 01:43.


#14 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 30 January 2005 - 01:43

QUOTE(blueblock @ 30 Jan 2005, 02:42)
Budala ima svugde, ali u zadnje vreme samo kod nas dolaze na vlast.

Na vlasti su jos u Belorusiji i Moldaviji!

#15 Dino

Dino
  • Members
  • 648 posts

Posted 30 January 2005 - 01:44

Slovacka.