Jump to content

Photo

Upravni odbori javnih preduzeca

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 10 December 2004 - 19:08

ko su clanovi tih upravnih odbora?

#2 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 12 December 2004 - 19:43

Mislim da je to ista stvar kao sto su Boards of Directors PL kompanija na Zlobodnom i demokraCkom divljem zapadu. Clanovi tih bordova su kobajagi vidjeniji ljudi, ljudi od poverenja barem vecinskih vlasnika i kako ja vidim tu stvar, treba da kontrolisu upravu tih firmi.

Prvi razmatraju kvartalne i godisnje finansijske izvestaje i preduzmaju mere ako im se stanje ne dopada (recimo otpuste, ili predloze otpustanje CEO-a - generalnog direktora, ako misle da je zasr'o stvar). U neku ruku trebalo bi da stite interese vlasnika odnosno deonicara (koji se nacelno skupljaju samo jednom godisnje, ako se drugacije ne dogovore sto obicno znaci neku frku).

Clanovi bordova mogu biti u vise bordova, vise firmi, naravno ne u bordovima konkurentskih firmi. Nisu cinovnici tih firmi nego njiNih vlasnika, ne dolaze svaki dan na posao, ali sigurno primaju neku kintu koja verovatno nije sitna.

U Kanadi postoje i drzavne tvrtke koje se zovu "krunske", kao Proleterskih Brigada u Bgd-u. I one imaDu tak'e bordove koje postavlja drzava, odnosno vlada njenog velicanstva. Kobajagi kontrolisu da direktori ne maznjavaju mnogo, a evo skoro pukla bruka: dugogodisnji direktor poste (zvani Ljupche od miloste) sve to vreme trosio grdne krunske novce na sebe. I sve vreme ga neki bord nadgledo i nije vid'o da Ljupce shamarao malkice razne postanske fondove povazdan.

Mala mu plata bila (jedno 50-100 tisuca mesecno) pa morao da dopunjuje kucni budzet (mada neki zli jezici tvrde da nije trosio na kucu i obitelj no na shvalerke). Prica narod svasta. Mucenik morao da podnese ostavku i sad prima lovu od biroa, kao svako ko je ost'o bez posla.

#3 I, Me & Myself

I, Me & Myself
  • Members
  • 452 posts

Posted 12 December 2004 - 21:48

Predstavljaju idealan spoj levice i desnice, leva ruka - desni džep.

#4 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 12 December 2004 - 22:38

laugh.gif laugh.gif

bravo momci to sam htela da cujem. Elem da li u nekoj buducnosti postoji mogucnost da kod nas te funkcije obavljaju N E S T R A N A C K E licnosti?????

Eh da, zanima me ko nadgleda Upravni odbor?

p.s. samo javna preduzeca me zanimaju. Kod akcionarskih drustava i dr, tu sede pismeni ljudi/pismeni koliko gazdi odgovara, a ako je njemu lepo i meni je biggrin.gif , tako da mi to nije interesantno, dakle javna p-ca.

#5 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 12 December 2004 - 23:19

hahaha cuj ovo!

Zakon o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od opšteg interesa

Član 13.
Aktom o imenovanju predsednika i članova upravnog odbora javnog preduzeća može se odrediti da predsednik upravnog odbora ostvaruje u javnom preduzeću prava i obaveze iz radnog odnosa.
Članovi upravnog odbora imaju pravo na odgovarajuću naknadu za rad u upravnom odboru, čiju visinu utvrđuje upravni odbor javnog preduzeća, na osnovu kriterijuma sadržanih u godišnjem programu poslovanja javnog preduzeća.

Mislim..... sve po planu i programu.

Elem tako neko po planu i programu kupi nov mercedes pa se jos i fali po gradu..... tz tz tz

#6 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 14 December 2004 - 13:59

QUOTE(DjA @ 12 Dec 2004, 21:38)
laugh.gif laugh.gif

bravo momci to sam htela da cujem. Elem da li u nekoj buducnosti postoji mogucnost da kod nas te funkcije obavljaju N E S T R A N A C K E licnosti?????

Eh da, zanima me ko nadgleda Upravni odbor?

p.s. samo javna preduzeca me zanimaju. Kod akcionarskih drustava i dr, tu sede pismeni ljudi/pismeni koliko gazdi odgovara, a ako je njemu lepo i meni je biggrin.gif , tako da mi to nije interesantno, dakle javna p-ca.

Ko nadgleda Upravni odbor? Odgovor je: direktori preduzeca. Dakle oni, ciji rad bi Upravni odbor teorijski trebao da nadgleda. tongue.gif Dobro, mozda bas nije skroz tako, ali...clanovi upravnog odbora se uglavnom ne mijesaju mnogo u ono sto bi trebao biti njihov posao i za sto su placeni.

Kod nas u CG, sto djeluje pomalo nevjerovatno, ministri sjede u po nekoliko upravnih odbora sto je u dirketnoj suprotnosti sa Ustavom CG. Obicno se kaze da se tu radi o "konfliktu interesa". U stvari se radi o "svezi interesa" wink.gif

#7 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 14 December 2004 - 16:06

he, da razumljivo.

A ko sedi u upravnim odborima javnih preduzeca u recimo EU? Da li je neko upucen?