Jump to content

Photo

Domaci Filmovi

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 El Guapo

El Guapo
  • Banned
  • 167 posts

Posted 25 November 2004 - 21:25

Mrzim Domace smile.gif
Da li i vi mrzite, zasto, kako? smile.gif

Gledajuci domace filmove, dosao sam do zakljucka da se svi autori 'vataju
za neke uzvisene teme, a sudeci po kvalitetu filmova, tome nisu dorasli.

Pokusajte da prepricate neki domaci film u jednoj recenici, a da NE koristite
sledece formule:

1. Grupica urbanih omladinaca i njihove "duhovite" avanture.
2. Ljubav i ukleta tragikomicna sudbina glavnih junaka, a bogami i sporednih likova.
3. Cigani/Romi se bekelje, kako bi publiku zabavili und rastuzili.

Treba sledecih 10-tak godina snimati filmove u Srbiji po ovom principu:

Ako u samo jednoj recenici ne moze da se objasni ideja, i da bude interesantna i filmicna,
onda ne snimati.

Mislim, prestao sam da gledam domace filmove, jer ono nisu filmovi, nego neko chudo, nepogoda, rasplinutost.

Koja je bre ideja iza ovog filma?

Da li je moguce da nasi film-makeri toliko tripuju, prave umetnost,
a ne umeju da naprave jedan dobar zanatlijski film?

Eno im 'Meet the Parents', film koji mi se uopste nije svideo, ali je snimljen
bez greske, sve je na mestu, prica ima pocetak i kraj.

Gledam skoro neki domaci film slicne tematike gde onaj sedokosi tip treba
da se upozna sa Tanjom Boskovic, kako bi smuvao njenu cerku koju glumi Ana Sofrenovic.

I, naravno, atmosfera je totalni raspad, psihodelija. Kamera snima necija stopala,
svi preglumljuju na iritantan nacin, na sve strane, snima se odozdo, odozgo ( da bi bila zanimljiva scena a? ), sve je anti-dinamicno, glumci baljezgaju, los tajming humora... kuku lele...

Onda sam gledao 'Kad porastem bicu Kengur'. I film me je posteno nasmejao i zabavio
u prvih pola sata. Onda ide raspad... prica ne vodi nikuda, i na kraju se svi nesto deru na krovu neke zgrade. Znaci, bolje da je uzeo i uradio seriju simpaticnih skeceva,
nego sto je napravio ispod-prosecan dugometrazni film.

Autor je hteo nesto da kaze, ali, bolje da je to lepo rekao ( mi smo rodjeni luzeri ),
nego sto je smarao sat vremena, privodeci film kraju, i usput objasnjavajuci svoju poentu tri-cetiri puta.

Nekih 5-6 godina tokom kasnih 80'ih i ranih 90'ih nije bilo filma a da nema bar jedno silovanje, i da svi likovi na kraju filma ne nastradaju, a prednjacio je Laza Ristovski
koji se samoubio u bar 450 filmova.

#2 mokuci

mokuci
  • Members
  • 2,928 posts

Posted 25 November 2004 - 22:46

suzi malo ovu temu... ima losih domacih filmova isto kao sto ima i stranih ... kontam da si hteo nesto da kazes a dovoljno i sta. ali ne treba sve generalizovati.

domaci film - sirok pojam.

#3 Andy

Andy
  • Members
  • 620 posts

Posted 25 November 2004 - 23:19

Meni je uvek bilo interesantno da u domacim filmovima uvek vidim jedne te iste glumce (odakle im ta energija!?)... wink.gif

#4 El Guapo

El Guapo
  • Banned
  • 167 posts

Posted 25 November 2004 - 23:20

Ja generalizujem, ti nemoj...

#5 Voo

Voo
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 26 November 2004 - 03:40

nemaju meru.
ako ti smeta insistiranje na "autorskom filmu" na jednoj strani
i pajser ranga ovog kengura koji tvrdi da film nije umetnost
onda se verovatno tajna dobrog filma krije izmedju.
u svakom slucaju, bice bolje od ovoga sada, jer je ovo sada rupa sa retkim svetlim primerima.

a ova druga formula moze da obuhvati oko 50 % evropskog trzista filmova. da ga malo ne pretera?

#6 El Guapo

El Guapo
  • Banned
  • 167 posts

Posted 26 November 2004 - 04:54

nemaju meru.
ako ti smeta insistiranje na "autorskom filmu" na jednoj strani
i pajser ranga ovog kengura koji tvrdi da film nije umetnost
onda se verovatno tajna dobrog filma krije izmedju.

Izvini, nisam bas ukapirao sta si hteo da kazes ( verovatno nisam o necemu bitnom informisan. Kakav pajser, sta on tvrdi? )

u svakom slucaju, bice bolje od ovoga sada, jer je ovo sada rupa sa retkim svetlim primerima.

Iskreno se nadam.

a ova druga formula moze da obuhvati oko 50 % evropskog trzista filmova. da ga malo ne pretera?

Pa, delimicno i jeste veliki problem evropskog filma to sto je autor u prvom planu.
Ajd' da su svi talenti kao Kjubrik, Tarkovski, Skorseze, pa i da se radujem sto ima toliko autorskih filmova, ali u sustini uglavnom su to dela ljudi koji su preterano samouvereni.

A to kod nas dobija komicne proporcije. Posebno kada svaki domaci film
ima tako neke tripove da ti objasni zivotne istine, a radio ga je covek koji je npr. te zivotne lekcije doziveo samo na filmu. Pa, onda kad vidis svu tu teatralnu glumu i 'odlepljen' scenario u kombinaciji sa npr. pricom koja kao da kuka strancima kako smo mi jadni i bedni, i dobije se to sto se dobije.

Evo, sad cu da ti napisem pricu za neki buduci domaci film,
ako to neko od filmadzija vidi, najebali smo biggrin.gif

Domaci film npr. o tome kako je Milos zaljubljen u Dragicu. Milos je student, ponekad duva sa drustvom. Drugari su veoma duhoviti, smeju se, sviraju gitaru, jedan od njih je npr. dugokosi hipik sa majicom Ce gevara i student na razmeni iz npr. Svedske. Dragica radi u cevabdzinici, gde je sirovi i surovi gazda, Bosanski Srbin surovo eksploatise, i siluje na podu strokave cevabdzinice, dok kamera snima npr. fotku Radovana Karadzica.
Milos slucajno upoznaje Dragicu dok ona gleda u izlog, on joj kupi to sto je ona gledala, ali ona odbija, jer je ponosna, plasi se stranaca i istraumirana je zbog silovanja. Dragica zivi sa tesko bolesnim ocem i retardiranim bratom koga maltretiraju komsijska deca. Ljubinka, supruga gazde od cevabdzinice je ljubomorna, i zeli da ubije Dragicu. Ona je proganja, nju tuce muz, a Milos se razocaran, smuva sa Ljubinkom.
Ljubinka krene da nabode Dragicu, ali je Milos spreci. Milos i Dragica se upoznaju u bolnici, gde je on stalno obilazi i donosi cvece. Cak se sprijatelji sa njenim retardo-bratom. Milosa inace maltretira neki Crnogorac dizelas.
Tu ide neka scena divljanja po diskoteci, smrkanja koke, ribe u toplesu plesu u kavezima.
Onda pocne neki pozadinski politicki dogadjaj, npr. 5. oktobar 2000.
Svedjanin student spoznaje sta je zivot, zaljubi se u Srpkinju, ali ga panduri zverski premlate i dozivotno smeste u kolica.
Milosevi drugari su politicki aktivni, ali on nije, jer moze samo da misli na Dragicu,
a Dragica ne zeli da bude sa njim jer se plasi. Onda Dragicin otac izvrsi samoubistvo, i ona i brat ostanu sami, i Dragica se kreshe sa Crnogorcem Dizelashem za pare, ali se navuce na drogu. Milos se useli i cuva njenog brata mongoloida.
Te veceri kada npr. Milosevica hapse i vode u Hag, Dragicu na nekom stepenistu presretne gazda od cevabdzinice, ona tu krene da se otima, i padne niz stepenice,
a Milos u to naidje i zatekne mrtvu Dragicu, i onda se pojavi Ljubinka i pocne da se smeje zlobno, a Milos je upuca, pa onda ubije i gazdu, i dizelasa. I tu zagrli Dragicino bezivotno telo, i pocnu da mu izrastaju bela krila, i zajedno sa njom odleti u nebesa,
a sve to gleda Dragicin buraz mongoloid i smesi se, jer jedino on vidi njih dvoje kako lete u nebo, dok svi ostali vide Dragicin krvav les na zemlji, i Milosa koji je sebi prosvirao glavu.

THE END

I tako neku debilastu pricu uzmu, razvuku je na dva sata i nesto,
ubace puno socijale, puno jeftinog humora, sve se to odvija dok se u pozadini desava nesto politicki bitno. Cesto se pojavljuje logo nekog sponzora, i naravno, tu je i neka domaca pesma izvucena iz naftalina, koja se cesto ponavlja ( tipa: haljinica boje lila )

I film se zove npr. !MILOS!

Domaca kritika u ekstazi, ja, kao reziser gostujem u "ekskluzivnim" emisijama kao sto je NEDELJNO POPODNE, SVET PLUS, dobijem neku kao nagradu na nekom domacem festivalu, i posle kaseta sa tim filmom postoji na polici nekog video kluba. Tj. postoji omot, a na kaseti je u stvari neka popularna piratska kopija stranog filma.

laugh.gif

Bolesno, ali u pravu sam, priznajte biggrin.gif tongue.gif wink.gif

#7 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 26 November 2004 - 09:56

a onda te pljujemo ko Mihica ili EKV, El guapo kic. biggrin.gif

#8 scissorsister

scissorsister
  • Members
  • 90 posts

Posted 26 November 2004 - 10:17

Ja spadam u one koji naprosto ne gledaju domace filmove(bar ne u poslednjih 10-15 godina). Desi mi se tako da kao pomislim"Pa ovo mozda nije lose, mozda ipak da ga pogledam" i, guess what, uvek sam se zeznula. I svaki put sebi kazem da vise nikad nikad necu pogledati domaci film, ali, eto, reklama sta li, me navuce.
Poslednje sto sam gledala je onaj izbljuvak Disi duboko, sto bih inace svima preporucila da zaobidju u sirokom luku:gluma katastrofa, par puta sam se onako neprijatno najezila, kao kad te je sramota od samog sebe sto to gledas(ne zbog golisavih scena, nego onako, sve ukupno). Bljaks.

#9 novosadjance

novosadjance
  • Members
  • 1,645 posts

Posted 26 November 2004 - 11:24

Cinjenica je da nam je kinematografija u krizi i da ce se tesko ponoviti zlatne osamdesete kad je bilo svake godine po 3-4 sjajna domaca filma. Medjutim, tesko ce se ponoviti i kad je u pitanju muzika, kultura i sport, pa zasto bi film bio izuzetak. Istina je da u poslednje vreme nasi filmovi lice jedni na druge, beogradski asvalt, geto, postratne traume... Ja mislim da to stranci ocekuju od nas i tesko je nuditi zapadu neke istorijske ili SF spektakle ili romanticne komedije kad je Holivud stvoren za te stvari. Osim prica koje lice na ovu El Guapovu mislim da je u poslednje vreme sve veci problem i sa glumcima jer su nekad i lose filmove izvlacile glumacke legende, a sad je u glavnoj ulozi studentkinja druge godine BK, sasvim slucajno cerka Ljiljane Blagojevic, Sinise Kovacevica, Strljica, brat Sergeja Trifunovica, cerka Djoleta Balasevica, pasenog nekog politicara i sta ti ja znam jos ko, a svi glume ocajno i to sigurno jako negativno utice na gledljivost nasih filmova...

#10 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 26 November 2004 - 11:44

mda, godinama smo snimali filmove o partizanima, pa taman uvatili malo predaha, a sad fala bogu tolko ratova o kojima cemo snimati filmove josh narednih 20 godina dry.gif

mada, sve se bojim i kad bi probali neshto drugo ispalo bi smeshno i jadno

nego, el guapo, dobar ti ovaj scenario, jav se da te povezhem sa sinom komshinice mamine koleginice tongue.gif

#11 El Guapo

El Guapo
  • Banned
  • 167 posts

Posted 26 November 2004 - 11:49

QUOTE(dzishn @ 26 Nov 2004, 12:44)
nego, el guapo, dobar ti ovaj scenario, jav se da te povezhem sa sinom komshinice mamine koleginice tongue.gif

Upravo mi je stigao preteci e-mail of Ljubise Samardzica ph34r.gif

#12 Persephone

Persephone
  • Members
  • 526 posts

Posted 26 November 2004 - 13:02

QUOTE(mokuci @ 25 Nov 2004, 23:46)
... ima losih domacih filmova isto kao sto ima i stranih ...

Stvar je u tome sto stranih filmova ima i dobrih.