Jump to content


Photo
- - - - -

IELTS


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
96 replies to this topic

#16 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 10 October 2004 - 15:35

Thank you red bus ! Molim te objasni mi vec sta su discourse markers i cohesive devices, tia.

Malko sam googlao u ovo dosadno nedeljno popodne recimo IELTS+tips. Sta mislite o ovakvim materijalima koji te pripremaju da naucis bas za test ?

Evo bas sam uzeo Longmanovu gramatiku da malko pocnem da se prisecam, pasiva, gerunda, indirect speach...

e.t.

Edited by Emboy, 10 October 2004 - 15:38.


#17 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 October 2004 - 16:27

Pismeni zadaci iz srpskog su okazijoni kada nastavnica srpskog udje u razred, tresne svezanj izandjalih plavih vezbanko o sto, mrzovoljno napise na tabli "Jesen u mom gradu" i kaze "Pisi!".

Slazem se, ali... Zemunska gimnazija u koju sam ja isao (vreme pre Suvarovog usmerenog obrazovanja), bila je daleko bolja od toga sto opisujes, tj. profesori su bili znatno sposobniji i na visem nivou. Premda nisam bio neki djak, osrednji, kasnije sam uspeo da shvatim koliko smo bili srecni sto su nam takvi ljudi bili nastavnici. (Posebno kada su mi oni koji su isli u druge srednje skole, a pogotovo usmerene, prepricali svoja iskustva).

No, kao sto rekoh, u pravu si, kod nas se esej, onakav kakav je u engleskim zemljama, nije poducavao.

Ali, da ne trolujem vise temu o IELTS-u. Osim, mozda da se zahvalim profesorki Burcov sto sam, verovatno najvise zahvaljujuci njoj, nekih deceniju i po posle mature i bez pripreme (osim konverzacijskog kursa u Institutu za str. jezike 5 godina pre polaganja) polozio taj IELTS bez problema (najblaze receno).

#18 Chihiro

Chihiro
  • Members
  • 393 posts

Posted 10 October 2004 - 18:06

Ne bih preporucila nikome ko je prosao kroz srpski obrazovni sistem da pokusa da pise eseje bez prethodne pripreme. Secam se da je britanska biblioteka u Beogradu imala par knjiga na tu temu i toplo bih preporucila svima koji nameravaju da polazu neki od testova engleskog kao stranog jezika da pronadju literaturu o tome i da ozbiljno uvezbaju glatko proizvodjenje eseja na sve moguce teme u cajtnotu.

Moram se sloziti da se u nasim skolama zaista ne zahteva vladanje vestinom logicnog izlaganja. Mnogo se vise ceni poetska inspiracija i ohrabruje se izvesna vrsta jeftinog romanticarstva.

#19 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 10 October 2004 - 19:59

discourse markers i cohesive devices


Koristim engleske izraze, jer je najbolje sa cime na srpskom mogu da izadjem "markeri diskursa" i "kohezivne... " cak ne znam ni kako bih ovde preveo devices.

Elem, to su reci mehanizmi koji ti omogucuju da dve (ili vise ideja) stavis u logicku vezu, pa samim time i dva dela teksta povezes. Oni su ti vezivno tkivo eseja.

Tvoji ispitivaci ce ih i doslovno brojati i zaokruzivati, te ocenjivati te i po tom kriteriju.

Najprostiji su ti "and" and "but".

Onda dolaze reci kao "although", "even though", "however", "furthermore", "moreover", the perfect gerund*... I kompleksni izrazi kao "On the one hand....and on the other..." i sta ti ja vec znam. Sve ces to naci u bilo kojoj knjizi za pripremu IELTSA i TOEFLA. Opet kazem, posebno preporucujem ove za pripremu TOEFLA sto se tice pisanja.

*The perfect gerund: Having told me that she would never speak to me again, she picked up her stuff and stormed out.

Ja i dan danas, kada treba da napisem na srpskom recenicu tipa "Regardless of her intelligence, she couldn't even crack the problem open.", (a da ni ne pricamo o "furthermore" ili "nonetheless") ne mogu u trenutku da odlucim sta treba da stavim (niko me nije naucio), pa moram da se prebacim na engleski, vidim sta bih mogao tu reci, pa onda putem analogije iskopam nesto na srpskom sto lici makar izdaleka.

Nadam se da ti je ovo dalo ideju o gornjim terminima. Srecno.

Edited by Crveniautobus, 10 October 2004 - 20:06.


#20 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 10 October 2004 - 20:18

Slazem se, ali... Zemunska gimnazija u koju sam ja isao (vreme pre Suvarovog usmerenog obrazovanja), bila je daleko bolja od toga sto opisujes, tj. profesori su bili znatno sposobniji i na visem nivou. Premda nisam bio neki djak, osrednji, kasnije sam uspeo da shvatim koliko smo bili srecni sto su nam takvi ljudi bili nastavnici. (Posebno kada su mi oni koji su isli u druge srednje skole, a pogotovo usmerene, prepricali svoja iskustva).


Good for you, Indy. Gimnazija u koju sam ja isao (voleli su da se busaju u grudi da je jedna od najstarijih u zemlji) ni slucajno nije bila hram znanja. Vise je bila nesto kao hram uterivanja proseka i smaranja ucenika (also known as "inmates").

Nastavni kadar je ucinio da ne uzivam ni u predmetima koje bi inace trebalo da volim. Recimo, ta koja mi je predavala srpski je volela da nas ocenjuje po kriteriju tehnicke organizacije eseja, a nikad nam to nije predavala. Ili, davala nam je teske gramaticke testove, a da je za sve vreme mog bivstvovanja u toj skoli samo dva puta ( boink :lol: toing) drzala cas gramatike.

Posle, kod upisivanja na fakultet, sam morao da uzimam sest meseci casove srpskog da bih mogao da polozim prijemni iz gramatike, a za engleski se nisam ni spremao.

Apsurdno.

#21 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 11 October 2004 - 07:11

pa nije to bash isti koncept...
pismeni je obichno mnogo opshirniji i nije ogranichen brojem rechi...
kod eseja je vrlo bitno da stvar bude obrazlozena jezgrovito i konciznost, a u pismenom mozesh malo i da se razlivash...

i, ovo je vec moje lichno zapazanje, chini mi se da u eseju nije preterano dobrodoshlo ako si lichan, dok u pismenom ne postoje ta ogranichenja...


Zapravo, Allegra, u pismenom iz srpskog ne postoje nikakva ogranicenja. To je zanr amorfnog eseja, odnosno nicega.

Amorfni Morfej ... :lol:

Edited by Allegra, 11 October 2004 - 07:13.


#22 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 11 October 2004 - 08:23

Ja i dan danas, kada treba da napisem na srpskom recenicu tipa "Regardless of her intelligence, she couldn't even crack the problem open.", (a da ni ne pricamo o "furthermore" ili "nonetheless") ne mogu u trenutku da odlucim sta treba da stavim (niko me nije naucio), pa moram da se prebacim na engleski, vidim sta bih mogao tu reci, pa onda putem analogije iskopam nesto na srpskom sto lici makar izdaleka.

De, de, nemojmo preterivati.

Bez obzira, pa ipak, stavise, mada,...

Imali smo i mi Nas Jezik samo ga niko nije citao !

#23 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 11 October 2004 - 17:29

A kako se na srpskom pocinje formalno pismo? Poluformalno? Kako se zavrsava? Gde se stavlja datum?

Ja sve to neeeeeeeeeznam i svaki put kad moram jedno da napisem provedem po pola sata preznojavajuci se nad frazom "Postovani Gospodine ili Gospodjo". Jer ne znam bolje.

#24 sailor

sailor
  • Banned
  • 977 posts

Posted 11 October 2004 - 18:01

A kako se na srpskom pocinje formalno pismo? Poluformalno? Kako se zavrsava? Gde se stavlja datum?

Ja sve to neeeeeeeeeznam i svaki put kad moram jedno da napisem provedem po pola sata preznojavajuci se nad frazom "Postovani Gospodine ili Gospodjo". Jer ne znam bolje.

Formalno pismo se počinje sa "Poštovani" bez odrednice pola, poluformalno može i dragi ili draga pa ime osobe kojoj se obraćaš, za kraj pisma nisam siguran, a datum se stavlja na kraj.

#25 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 11 October 2004 - 19:25

A Vuk Karadzic kritikuje Kneza Milosa iz Beca veoma ostro, a potpisuje se sa

Vas prepokorni sluga...

mozda cak i Vase milosti... B)

#26 ozzy

ozzy
  • Members
  • 1,785 posts

Posted 11 October 2004 - 21:56

zanima me da li je neko polagao (ili ima nameru da polaze) u British Council-u neki od Cambridge testova? Naime, meni je vishe ljudi (neki od njih profesori u privatnim skolama engleskog jezika) preporucilo da polazem Cambridge Proficiency test (CPE) i rekli su mi da je taj test za Britaniju u rangu Toefl-a za US...

#27 lessa

lessa
  • Members
  • 278 posts

Posted 11 October 2004 - 22:26

Polagala sa sam skoro i IELTS (academic) i TOEFL zarad postdiplomskih.

TOEFL je generalno laksi, osim TWE (Test of Written English) u okviru koga se pise esej za 30 minuta (broj reci nije ogranicen ali je otprilike pozeljno da to bude okolo 250 reci). Problem je sto je vreme ograniceno a teme su izuzetno glupe i, bar meni, je uvek bio najveci problem da smislim sta da napisem. Za temu sam imala "Koja je za vas ili vas narod najvaznija biljka i zasto?". Izgubila sam vise od 5 minuta razmisljajuci sta da pisem i na kraju sam pisala o sljivama (mislim, ne zelite da znate sta sam sve nalupetala). I bila sam besna naredna tri meseca jer je tema gora i od "Stiglo je prolece" za treci razred osnovne. Plus sam se sama sebi smejala sto mi je Voja K bio inspiracija. Strasno :lol:

Dobila sam 4.5 a trebalo mi je 5.0 (ocene idu do 6) za postidiplomske. Te sam morala da polazem IELTS.

IELTS je po tom pitanju bio malo normalniji, ne mozda laksi ali svakako normalniji. Pisani deo traje jedan sat, imate dva zadatka (ovo vazi za academic tip), sami rasporedjujete vreme. Prvi zadatak je da opisete ono sto vidite na dijagramu, grafiku, slici itd. tj. da recima objasnite neke statisticke podatke i izvucete ono sto je najbitnije iz istih (plus uporedite da li nesto opada ili raste, menja se brze ili sporije itd.) u ne manje od 150 reci. Drugi je da na zadatu temu napisete 250 reci eseja. Najbolje je da vreme bude 25:35 ili tako nesto. Moje su teme bile prilicno interesantne (tj. imala sam sta da kazem): za prvi deo - odnos pismenosti, nataliteta, mortaliteta kod zena i muskaraca u zemljama u razvoju a esej sam pisala na temu da li i zenama treba dozvoliti da sluze vojsku (ne birate temu nego vam daju). Dakle, meni je IELTS bio laksi jer su teme za writing deo normalne i ne prave od vas debila i zaista su nesto na sta imate makar sta da kazete.

Za pripremu (Emboy ako si iz Beograda) preporucujem kopirnicu preko puta JDPa u Njegosevoj (zavucena u dvoristu) ima super knjiga koja je meni dosta pomogla oko priprema za IELTS, pogotovo za pisanje.

Meni je IELTS sve u svemu bio bolji test (ne razumem se u to koliko je test kao test zaista proverio moje znanje engleskog) jer proverava i spelling i gramatiku u isto vreme (zbog nacina pisanja odgovora) tokom dela za slusanje (jeste malo zeznuto ali se treba koncentrisati + i na TOEFLu se cuje samo jednom a u IELTSu unapred znate sta je pitanje te znate na sta treba obratiti paznju); tekstovi za citanje su OK i nisu teski, o pisanom delu sam vec pisala a ima i deo koji proverava kako pricate engleski sto je meni mozda najveci nedostatak TOEFLa.

Plus, ima vise termina za polaganje nego za TOEFL.

#28 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2004 - 22:50

I, kako si prosla na IELTS-u? (I koliko traze tamo gde ti ides na pd studije)?

#29 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 11 October 2004 - 23:08

Pismeni zadaci iz srpskog su okazijoni kada nastavnica srpskog udje u razred, tresne svezanj izandjalih plavih vezbanko o sto, mrzovoljno napise na tabli "Jesen u mom gradu" i kaze "Pisi!".

Slazem se, ali... Zemunska gimnazija u koju sam ja isao (vreme pre Suvarovog usmerenog obrazovanja), bila je daleko bolja od toga sto opisujes, tj. profesori su bili znatno sposobniji i na visem nivou. Premda nisam bio neki djak, osrednji, kasnije sam uspeo da shvatim koliko smo bili srecni sto su nam takvi ljudi bili nastavnici. (Posebno kada su mi oni koji su isli u druge srednje skole, a pogotovo usmerene, prepricali svoja iskustva).

No, kao sto rekoh, u pravu si, kod nas se esej, onakav kakav je u engleskim zemljama, nije poducavao.

Ali, da ne trolujem vise temu o IELTS-u. Osim, mozda da se zahvalim profesorki Burcov sto sam, verovatno najvise zahvaljujuci njoj, nekih deceniju i po posle mature i bez pripreme (osim konverzacijskog kursa u Institutu za str. jezike 5 godina pre polaganja) polozio taj IELTS bez problema (najblaze receno).

Ha ha, i meni je Burcovka predavala engleski (mada nema sanse da bih se setio imena da ga nisi napisao). Zemunska Gimnazija je 90'tih bila medju 3 najjace srednje skole (priznajem primat Matematickoj, a Petu Gimnaziju priznajem samo kad je moja zena u pitanju jer ne smem da protivrecim :lol: ) u Beogradu, pa visok nivo znanja ne treba da cudi.

Jesi bio fizicar/hemicar ili sa onih zenskih :lol: smerova korektor/novinar? Koje si godine zavrsio?

Sto se tice TOEFL-a, lagan test, bez spremanja visok %. Nikakvi kursevi, samo, sto kaze Indy - Burcovka i americki filmovi.

#30 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 11 October 2004 - 23:09

OOPS.....

mislio sam na '80-te, kakve crne '90-te, iju ....