Jump to content


Photo
- - - - -

IELTS


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
96 replies to this topic

#1 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 10 October 2004 - 00:30

Nesto mi pada na pamet da ne bi bilo lose da na neki nacin verifikujem svoje solidno znanje engleskog jezika. U Beogradu u British Council-u organizuje se 2x mesecno IELTS test, vise ovde

Interesuje me da li je neko polagao IELTS pa da prenese iskustva.

Napomena: slicna tema je bila na Drustvo pod "Strani jezici koje govorite", ali ovo nije isto jer je ono bilo opste, a ovo konkretno. Tek da ne bude da dupliram teme !

edit type

Edited by Emboy, 10 October 2004 - 00:36.


#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 October 2004 - 00:47

Ja sam polagao 1995-te, moralo je za novozelandsku rezident vizu. Meni licno nije bilo tesko (mada jeste intenzivno), ali su se mnogi propisno namucili. Tada je potreban nivo za NZ vizu bio 5 od 9, znao sam nekog ko je dobio 4 pa je morao ponovo da polaze. Uglavnom se na NZ (i Australijskim) univerzitetima trazi ako upisujes kao stranac, cini mi se da je 5.5 minimum, mozda cak i 6 (sto verovatno nije lako mnogima).

#3 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 10 October 2004 - 00:52

Bas sam malo pregledavao papire i npr na Writing delu mora da se napise 150 reci, a u eseju cak 250 ! Pokusao sam da objasnim situaciju gde mi neradi grejanje u kuci. Pisao sam kao stoka i na kraju ajd da prebrojim reci kad ono jedva 70 ! Ne znam kako uopste oni to misle ?

Za Speaking mi ne najludje. Predvidjeno vreme je 11 do 14 minuta !!!

#4 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 10 October 2004 - 00:58

mora da ima negde po netu primera zadatih essay topica, proshvrljaj malo, pa vezhbaj s tim

250 rechi nije mnogo, samo malo treba vezhbati bs-ovanje...

#5 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 10 October 2004 - 01:02

O da svakako ! Naravno, ovo je samo bilo o preliminarno ocenjivanje koliko ce mi vremena biti potrebno da se tamo pojavim.

Meni je samo bilo cudno sto sam stvarno sve objasnio, nema sta vise u jednoj obicnoj zalbi agentu, cisto sam mislio da su oni mnogo koncizniji.

Takodje cini mi se da je i to neka vrsta psiho socijalnog testa...

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 October 2004 - 01:06

O da svakako ! Naravno, ovo je samo bilo o preliminarno ocenjivanje koliko ce mi vremena biti potrebno da se tamo pojavim.

Meni je samo bilo cudno sto sam stvarno sve objasnio, nema sta vise u jednoj obicnoj zalbi agentu, cisto sam mislio da su oni mnogo koncizniji.

Takodje cini mi se da je i to neka vrsta psiho socijalnog testa...

Pa dodaj malo siri opis toga sta je tacno problem sa grejanjem. Nemoj samo "ne radi", moras malo "mesa" da nabacis.

U vreme kad sam ja polagao, to je bio samo test iz engleskog, nikakav "psihosocijalni" test.

Ne zaboravi druge akcente (za test slusanja), osim Oxford RP (referentnog). Bice neki Ozi akcent sigurno, spremi se dobro, nije lako razumeti.

#7 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 10 October 2004 - 01:07

pa temeljno + koncizno + dobra tema, pa onda vidi shta uspesh da napishesh u 250 rechi

a tvoja tema za probu bash i nije dobro odabrana

250 rechi ti je otprilike pola strane kucano, single spaced, chisto za osecaj..

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 October 2004 - 01:11

2 dzish, secam se (a skoro je 10 godina otad), moja tema je bila zalba zbog neispravnog bojlera.

#9 Emboy

Emboy
  • Banned
  • 755 posts

Posted 10 October 2004 - 01:11

Pa tema je iz njihovog specimena.

Indy da, slusanje mi je najgore, ali na svu srecu tu ide test ! Oduvek sam imao problema sa tim i zato skoro uvek citam titlove. Evo bas sad sam gledao Pirate sa Kariba iskljucio sam titl i smorio se posle 30 minuta.

Treba mi jedno mesec dana intenzivnog rada, a sa ostalim obavezama bice dobro ako izadjem do septembra 2005 !

#10 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 10 October 2004 - 01:12

2 dzish, secam se (a skoro je 10 godina otad), moja tema je bila zalba zbog neispravnog bojlera.

ah oke
ne znam, nisam nikad to polagala, pa ne znam kakve teme daju

znam da su na toeflu neke uzhasno glupe, ali se naseresh pa izvuchesh prosek

#11 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 10 October 2004 - 08:16

Evo sad malo ja da pametujem o IELTSU i TOEFLU.

Ja sam za oba pripremao ljude u jednoj beogradskoj skoli dosta dugo i mogu vam reci da je polaganje ovih ispita iskljucivo pitanje drilovanja i toga da se nauci razmisljati na nacin na koji ispitivaci traze da se razmislja.

Za oba je potrebno dobro znati engleski ("opsti engleski") pre nego sto se udje u pripreme. Drugacije nema svrhe. Nekoliko puta mi se desilo da pripremam ljude ciji opsti engleski nije bio dovoljno dobar, i to je bila nocna mora. Sasvim je dovoljno sto ih treniras da slusaju, pricaju bas kako ispitivac zeli, citaju i pisu eseje.

Ja sam u svom radu sa ljudima iz Srbije primetio da im je jako tesko da pisu eseje, jer se tamo to ne uci u skoli i na fakultetu. U zemljama engleskog govornog podrucja je to deo opste kulture svakoga sa fakultetskim obrazovanjem.

Elem, sve je pitanje discipline. U ocenjivanju su jako bitni discourse markers and cohesive devices i njihova pravilna upotreba. Takodje, trazi se dobra struktura teksta: razvoj ideje, povezanost i relevantnost, struktura paragrafa: topic sentence and supporting ideas.

Listening je u IELTSU jako nepravedan, jer se tekst cuje samo jednom, a treba u isto vreme i odgovarati. Dodatno, tesko je sto je ritam kojim se odgovori na pitanja javljaju neujednacen. Nekad se jedan za drugim cuju tri odgovora, pa se ne moze stici to sve zapisati.

Takodje, postoje dva modula, academic i general training. Ovaj drugi je laksi.

...

Inace, i TOEFL i IELTS sa stanovista nacina na koji testiraju jezicku kompetenciju i na koji su bazdareni ne drze bas sasvim vodu. U tom smislu vec dugo postoji kritika oba ispita in the language teaching and teacher training community. To je posebno slucaj ovde, u Severnoj Americi, gde se na pomen ova dva testa mnogi u mojoj profesiji mrste i prave kisele face. Sa razlogom.

...

Ja sam jednom bio prisutan u sobi when a group of educated native speakers of English (untrained for the TOEFL test) were given a sample of the listening task. Many simply couldn't get all the answers right! It was too bloody difficult.

Ne zato sto se ne da razumeti sta govornici govore, vec zbog nacina na koji su pitanja postavljena i vremena za svaki odgovor.

Sto se tice pisanja, TOEFL je posebno nerealistican, jer se za esej od 250 reci daje trideset minuta. Pa to jedva postizem ja, koji sam predavao pisanje engleskih eseja na mnogo razlicitih mesta.

IELTS ti makar da za esej 40 minuta.

...

Na kraju, to pisanje eseja je stvarno jako tehnicka stvar. Cisto stancovanje.

Ima jako mnogo dobrih writing handbooks. Mislim da ce tebi u Srbiji biti najpristupacnije Cambridge, Oxford ili Longman knjige.

Ne bi ti bilo lose da za formiranje paragrafa i strukturiranje teksta koristis knjige za pripremu za TOEFL (Recimo, kembricka je odlicna), jer je sve fenomenalno objasnjeno. Amerikanci i Kanadjani su ubedljivo najbolji u predavanju tehnike pisanja, a TOEFL je severnoamericki test.

...

Toliko od mene u ove jako kasne sate. Edit: Typos corrected.

Edited by Crveniautobus, 10 October 2004 - 08:45.


#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 October 2004 - 10:17

Ja sam u svom radu sa ljudima iz Srbije primetio da im je jako tesko da pisu eseje, jer se tamo to ne uci u skoli i na fakultetu. U zemljama engleskog govornog podrucja je to deo opste kulture svakoga sa fakultetskim obrazovanjem.

A sta su pismeni zadaci iz srpskog?

#13 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 10 October 2004 - 11:16

Ja sam u svom radu sa ljudima iz Srbije primetio da im je jako tesko da pisu eseje, jer se tamo to ne uci u skoli i na fakultetu. U zemljama engleskog govornog podrucja je to deo opste kulture svakoga sa fakultetskim obrazovanjem.

A sta su pismeni zadaci iz srpskog?

pa nije to bash isti koncept...
pismeni je obichno mnogo opshirniji i nije ogranichen brojem rechi...
kod eseja je vrlo bitno da stvar bude obrazlozena jezgrovito i konciznost, a u pismenom mozesh malo i da se razlivash...

i, ovo je vec moje lichno zapazanje, chini mi se da u eseju nije preterano dobrodoshlo ako si lichan, dok u pismenom ne postoje ta ogranichenja...

Edited by Allegra, 10 October 2004 - 11:17.


#14 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 10 October 2004 - 15:12

A sta su pismeni zadaci iz srpskog?


Pismeni zadaci iz srpskog su okazioni kada nastavnica srpskog udje u razred, tresne svezanj izandjalih plavih vezbanki o sto, mrzovoljno napise na tabli "Jesen u mom gradu" i kaze "Pisi!".

Onda ti posle dve i po nedelje vrati vezbanku sa dosta crveno ispodvlacenog teksta (ili manje, ako si srecnik) i kaze "Radi ispravku drugim pismom."

Potpuno nadrealno. Od tebe se u na pismenom iz srpskog ocekuje da perform u necemu cemu nikad nisi bio taught. To je ipak pomalo nerealno ocekivanje.

...

Poducavanje ljudi pisanju (eseja) je vrlo sistematicna i metodicna disciplina i vise nalikuje ucenju kako se kuva (tehnika i preciznost su jako bitni), a ne kako se hoda. Dobro, za kuvanje je potrebna i ogromna kreativnost, a da bi se napisao dobar IELTS ili TOEFL esej bas i nije. Cisto stancovanje.

Sa univerzitetskim esejima, jasno, kreativnost pomaze, ali opet nije potrebna u bogznakakvim kolicinama. Sve je stvar discipline.

...

Jedna od mojih profesorki srpskog (gimnazija) je bila posebno hard-core slucaj. Ona je od nas ocekivala da proizvodimo eseje upravo kako sam sada opisao, disciplinovano i metodicno, a nikad, ali nikad, nismo proveli ni minut uceci kako se esej pise: (kako se koriste discourse markers i cohesive devices, kako se formira paragraf, kako se povezuju ideje, kako se iste organizuju prema tipu eseja). Situacija kao iz "Zone sumraka". (Pa kako ne umes [pucanj bica]. Pisi. Zar ti nije pisanje urodjeno? [pucanj bica] Nista inspiracija [pucanj bica], sve je stvar discipline i tehnike [pucanj bica, skriveni pogled u "Kako sludeti coveka - prirucnik iz slanja konfliktnih poruka za nastavnicu srpskog - od autora N. Makijavelija]).

...

Ja sam dobijao ucenika za IELTS, lekare (primarijuse) i inzenjere, koji nisu umeli da povezu dve ideje.

Posle nekoliko nedelja pripreme bi izasli iz skole, zahvaljujuci nam, i govoreci kako nisu ni sanjali da je pisati eseje ovako lako.

...

P.S. Zbog gorepomenutog haphazard pristupa pisanju u srpskim skolama, ja danas umem da napisem u pola noci formalno savrseni esej samo na engleskom (jeziku kome u skoli nisam naucen). Isto vazi za formalna pisma. Na srpskom se uvek mucim i preznojavam, jer mi niko nikada nije dao alat i metode da to radim.

Edited by Crveniautobus, 11 October 2004 - 05:25.


#15 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 10 October 2004 - 15:14

pa nije to bash isti koncept...
pismeni je obichno mnogo opshirniji i nije ogranichen brojem rechi...
kod eseja je vrlo bitno da stvar bude obrazlozena jezgrovito i konciznost, a u pismenom mozesh malo i da se razlivash...

i, ovo je vec moje lichno zapazanje, chini mi se da u eseju nije preterano dobrodoshlo ako si lichan, dok u pismenom ne postoje ta ogranichenja...


Zapravo, Allegra, u pismenom iz srpskog ne postoje nikakva ogranicenja. To je zanr amorfnog eseja, odnosno nicega.